Článek

Poslanci se dnes budou zabývat kůrovcovou kalamitou a daňovými změnami

 
Poslanci by měli dnes debatovat o kůrovcové kalamitě, která postihla hlavně střední a severní Moravu. V úvodním kole by se mohli zabývat širším návrhem daňových změn, jak je předložila ještě předchozí vláda hnutí ANO v demisi. V podvečer bude Sněmovna volit nového místopředsedu za Jana Hamáčka (ČSSD), jenž se stal vicepremiérem v novém kabinetu ANO a ČSSD.
10.07.2018 06:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (1255 článků)
Podobné články

Šumava očekává kůrovcovou kalamitu

 
Lesníci z celé republiky varují před kůrovcovou kalamitou. Ta by mohla už za pár měsíců vypuknout.
19.03.2010 19:20 |

podobné články

„Přijdeme o peníze.“ Majitelé lesů žádají, aby zákaz těžby dřeva ministerstvo zrušilo

 
Soukromí vlastníci lesů žádají ministerstvo zemědělství, aby zrušilo zákaz úmyslné těžby smrku a borovice. Paušální zákaz těžby podle nich kůrovcovou situaci nevyřeší, naopak může ekonomicky poškodit vlastníky lesů v regionech, které nejsou kůrovcovou kalamitou zasaženy. V pátek to uvedl předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) ČR František Kučera.
15.09.2017 14:45 |

podobné články

Osobnosti: František Kučera (19 článků)

Sdružení místních samospráv požaduje od státu větší úsilí v boji s kůrovcovou kalamitou

 
Sdružení místních samospráv ČR považuje reakci státu na kůrovcovou kalamitu za pomalou a nedostatečnou a požaduje větší podporu i kontrolu soukromých vlastníků lesů.
03.07.2018 11:05 |

podobné články

Poslanci se budou zabývat dětskou skupinou i daňovými zákony

 
Sněmovna by dnes měla rozhodnout o návrhu zákona o dětské skupině, který vetoval prezident Miloš Zeman. Na navazující mimořádné schůzi by se poslanci měli zabývat hlavně ekonomickými předlohami. Patří k nim novely zákonů o dani z přidané hodnoty a o spotřebních daních, které míří proti daňovým únikům.
04.11.2014 06:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (22546 článků)

Církve už mají 100 tisíc hektarů lesa a chtějí víc. Učí se hospodařit

 
Církve v Česku bohatnou. Podle informací úterního vydání deníku Právo jsou už teď faráři držiteli sta tisíc hektarů lesa. Dostali se tak hned za stát. Zdá se však, že chtějí víc. Jsou připraveny se soudit o dalších 30 tisíc hektarů. Biskupové se tak budou muset naučit bojovat např. s kůrovcovou kalamitou.
15.12.2015 10:51 |

podobné články

Stát chce do boje s kůrovci nasadit dotace a větší těžbu

 
Se zřejmě největší kůrovcovou kalamitou v novodobé historii chce ministerstvo zemědělství bojovat "novými zbraněmi". V rámci série opatření v chystané novele lesního zákona například lesníci už nebudou muset těžit suché stromy, ve kterých už kůrovec neškodí. Budou se tak moci soustředit na krizové oblasti. Hrozí totiž rozšíření kalamity i mimo Moravu.
14.12.2018 14:20 |

podobné články

Šéf šumavského parku: Za kůrovcovou kalamitu může Zeman

 
Předseda SPOZ Miloš Zeman je podle ochránců přírody zodpovědný za prolomy, které v šumavském národním parku před třemi lety způsobil orkán Kyrill i za kůrovcovou kalamitu.
18.05.2010 21:35 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (22546 článků)

Ministr Milek: Je nutné řešit kůrovcovou kalamitu. To se doposud nedělo

 
Ministr zemědělství Jiří Milek k dnešnímu dni odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Důvodem bylo nezvládnuté řízení podniku Lesy České republiky, které vyústilo v kůrovcovou kalamitní situaci. Ta likviduje lesy na velkých územích Moravy a jižních Čech.
11.05.2018 18:05 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Čech (61 článků)

Zákon na záchranu Šumavy před kůrovcem schválen. Duha protestuje

 
Navzdory názorům vědců i ekologů schválili zastupitelé Plzeňského kraje jednohlasně napříč celým politickým spektrem návrh zákona o Národním parku Šumava, jehož hlavním cílem je ochránit oblast před neustále se rozšiřující kůrovcovou kalamitou. Pro návrh hlasovalo všech 33 přítomných zastupitelů, proti nebyl nikdo a nikdo se také nezdržel hlasování.
13.06.2011 17:05 |

podobné články

Nemůžeme čekat 500 let, až si příroda s kůrovcem poradí, řekl prezident

 
Tvrdými výroky na adresu ekologických aktivistů, bývalého vedení Národního parku Šumava a bývalého ministra životného prostředí nešetřil prezident Václav Klaus na Modravě poté, co se vrátil prohlídky z prvních zón šumavského parku zdevastovaného kůrovcovou kalamitou.
15.06.2011 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9401 článků)

Šumava má další skandál. Pomník pohraničníka opět stojí

 
Šumava zmítaná kůrovcovou kalamitou má další skandál v podobě pomníku připomínajícího zastřelení pohraničníka z padesátých let, který strážil státní hranici. Pomníček pohraničníka Václava Horvátha se nyní vrátil zpět na šumavský Březník, odkud v tichosti zmizel po roce 1989. Někteří turisté s tím nesouhlasí.
19.07.2011 14:45 |

podobné články

Kauza kůrovec rozkmotřila plzeňské Zelené na krev

 
Kvůli rozdílnému názoru na boj s kůrovcovou kalamitou na Šumavě to vře i v řadách členů Strany zelených v Plzni. Proti blokádě ekologů se postavila organizace zelených z městské části Slovany, kterým se také nelíbil styl nátlakových akcí. Odveta na sebe nenechala dlouho čekat, předsednictvo Strany zelených z Plzně pozastavilo činnost členům odbojné organizace a nyní je před úplným zrušením.
31.08.2011 13:05 |

podobné články

Jirsa (ODS): Nové pojetí výzkumu

 
Výsledkem bombasticky medializovaného výzkumu ("houba zachrání Šumavu před kůrovcovou kalamitou") jsou vyhozené peníze a na Šumavě další suchý les.
11.08.2012 13:35 |

podobné články

Přirozené zmlazení lesů po kůrovcové kalamitě, je větší, než v případě umělé výsadby

 
Světově uznávaný vědecký časopis Journal of Applied Ecology na začátku září publikoval rozsáhlý článek, který shrnul výsledky monitoringu přirozeného zmlazení lesů na Šumavě, jenž prošly větrnou a kůrovcovou kalamitou.
24.09.2015 21:01 |

podobné články

Lesy ČR: Kůrovec zaměstnává lesníky i těžaře, měl by zajímat všechny vlastníky

 
Lesy na Třebíčsku, Znojemsku i severozápadně od Náměšti nad Oslavou jsou v důsledku dlouhodobého sucha a následného rozvoje podkorního hmyzu postiženy rozsáhlou kůrovcovou kalamitou. Státní lesníci z podniku Lesy ČR vyzývají všechny vlastníky – obce, města, církve i soukromé osoby k zodpovědné péči o lesy. Zasaženy jsou smrky i borovice bez rozdílu vlastnictví.
26.08.2017 15:15 |

podobné články

Stát řeší další problém týkající se milionu stromů napadených kůrovcem, chybí pro ně odběratel

 
S kůrovcovou kalamitou vyvstává další problém. Po řešení toho, jak likvidaci škůdců v lesích řešit, přichází otázka, co se nakonec s vytěženým dřevem udělá. Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek se už nyní obává, že pro téměř milion napadených stromů se na trhu nenajde odběratel. Lidové noviny jako důvod uvádí přesycení trhu českého i zahraničního.
01.06.2018 11:40 |

podobné články

Ministerstva a kraje se dohodly na postupu při řešení kůrovcové kalamity

 
Ve všech krajích postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou kalamitní štáby, které umožní intenzivní, a především rychlejší spolupráci mezi resorty a kraji. Veškerou iniciativu za vyhlášení a koordinaci štábů převezmou krajské samosprávy. Na dnešním společném jednání na Ministerstvu zemědělství se na tom dohodl ministr zemědělství Jiří Milek a ministr životního prostředí Richard Brabec společně se zástupci Asociace krajů ČR. Všichni zúčastnění se rovněž shodli, že v současné chvíli není nezbytné vyhlášení stavu nouze.
21.06.2018 19:45 |

podobné články

Osobnosti: Richard Brabec (378 článků)

Šumavské obce odmítají další bezdůvodné šíření lýkožrouta

 
Ministerstvo životního prostředí a Správa Národního parku Šumava navrhují další masivní a bezdůvodné rozšiřování bezzásahové zóny v šumavských lesích. V době, kdy jsou lesy na území České republiky decimovány kůrovcovou kalamitou, je tento návrh nezodpovědným hazardováním s přírodou.
27.08.2018 21:30 |

podobné články

Česká krajina: Za nárůstem podílu listnáčů v českých lesích jsou často nebezpečné invazní druhy, varují vědci

 
Zatímco lesníci v současnosti řeší především kritickou situaci českých lesů v souvislosti s nástupem sucha a kůrovcovou kalamitou, české lesy obchází mnohem větší hrozba. V porostech se šíří nepůvodní druhy dřevin, včetně nebezpečných invazních druhů.
29.08.2018 12:40 |

podobné články