Článek

Poslanci schválili odklad splácení úvěrů až o půl roku

 
Poslanci v úterý večer odhlasovali návrh, který lidem dává možnost odložit si splátky úvěrů včetně hypoték o tři nebo šest měsíců.
07.04.2020 22:35 |

podobné články

Podobné články

Vláda chce odložit na půl roku splátky úvěrů a hypoték. Koho se to týká a kdo má smůlu?

 
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne dnes vládě moratorium na odklad splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Zároveň by podle ní měl být po dobu přerušení splácení snížený i úrok u těchto úvěrů o „nějakou symbolickou výši“.  S plošným odkladem splátek úvěrů, o kterém bude ve středu jednat vláda, nesouhlasí banky, nebankovní poskytovatelé úvěrů i takzvané fintech společnosti. Ačkoliv o záměru a jeho fungování v praxi víme málo, finanční analytik Daniel Gorol pro Blesk Zprávy vysvětlil, co by to znamenalo pro klienty.
01.04.2020 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Daniel (575 článků) , Daniel Daniel (575 článků) , Daniel Daniel (575 článků) , Daniel Daniel (324 článků) , Daniel Daniel (575 článků) , Daniel Daniel (575 článků) , Daniel Daniel (575 článků) , Daniel Daniel (575 článků)

Schillerová navrhne odklad splátek úvěrů a hypoték. Seškrtat chce ale i daňový odpočet

 
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Zároveň by podle ní měl být po dobu přerušení splácení snížený i úrok u těchto úvěrů o „nějakou symbolickou výši“. Ministerstvo financí také předloží návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Spolu s tím ale chce resort také pro všechny nově uzavřené hypotéky zrušit daňové uplatnění odpočtů zaplacených úroků.
29.03.2020 18:45 |

podobné články

Odklad splátek úvěrů a hypoték podpořil i Zeman, lidé a firmy o něj musí požádat

 
Lidé i firmy budou moci v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo na šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení, o které by museli požádat, by si mohli vybrat. Moratorium zavádí vládní návrh zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů, který ve čtvrtek ve zrychleném režimu schválil Senát a v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. A s cennými papíry s delší splatností bude po podpisu hlavy státu moci obchodovat ČNB. Senát schválil rozšíření jejích možností.
16.04.2020 19:10 |

podobné články

Nesplácíte úvěr včas? Na odložení splátek kvůli koronaviru zapomeňte. A co nové hypotéky?

 
Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na klientech. Lidé a firmy musí o odklad splátek požádat a prohlásit, že to je kvůli pandemii. Banky to zkoumat nebudou. Přerušeno bude splácení úroků i jistiny. Ministerstvo financí původně chtělo přerušit splácení hypoték plošně, od toho ale ustoupilo. Česká národní banka také kvůli pandemii koronaviru zmírnila podmínky pro získání hypotéky. Na jaké úvěry se vztahuje přerušení a na jaké ne? A co hypotéky uzavřené po vyhlášení moratoria?
04.04.2020 05:45 |

podobné články

Martínek (Piráti): Proč poslanci zamítli pirátský návrh prodloužit odklad úvěrů?

 
V rámci projednávání vládního návrhu zákona na rozšíření státních záruk úvěrů jsem předložil pozměňovací návrh, který měl prodloužit odklad splátek hypoték a jiných úvěrů do ledna nebo dubna 2021.
28.10.2020 21:30 |

podobné články

Poslanci přistoupili k regulaci úvěrů. Babiš čelil věřitelům

 
Poslanecká sněmovna dnes schválila zákon o úvěru pro spotřebitele. Lidé zřejmě budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se sankce za pozdní splátky a zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Právě věřitelé ale tvrdí, že regulace úvěrů nezabrání pádům do dluhových pastí. S kritikou nesouhlasí například ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého je zákon průlomovou ochranou spotřebitelů. Norma nyní míří do Senátu.
03.06.2016 20:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22224 článků)

Vyvázání ze smlouvy o úvěru při rozvodu není automatické

 
V poslední době se stále častěji setkávám s požadavkem na vyvázání z úvěru, který je prezentován jako podmínka pro uzavření smlouvy o vypořádání společného jmění, někdy se stane, že ujednání o vyvázání z úvěru je již uvedeno v podepsané smlouvě uzavřené mezi společnými dlužníky, někdy se dokonce stane i to, a to je již velmi překvapivé, že právní zástupce jednoho z manželů požadavek na vyvázání z úvěru prezentuje před soudem v rámci soudního řízení o vypořádání společného jmění manželů a požaduje po soudu, aby jednoho z manželů z úvěru „vyvázal“.
30.01.2017 16:55 |

podobné články

Schillerová chce plošně pozastavit splácení půjček a hypoték

 
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu na jednání vlády, aby se na půl roku plošně pozastavilo splácení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů. Šéfka státní kasy to řekla v nedělním diskusním pořadu Partie televize Prima.
29.03.2020 11:45 |

podobné články

Schillerová chce plošně pozastavit splácení půjček a hypoték

 
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu na jednání vlády, aby se na půl roku plošně pozastavilo splácení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů. Šéfka státní kasy to řekla v nedělním diskusním pořadu Partie televize Prima.
31.03.2020 15:15 |

podobné články

Odklad splátek až o půl roku schválil Senát

 
Senátoři ve čtvrtek schválili novelu zákona z pera ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), která umožňuje odklad splátek u úvěrů a hypoték až o půl roku. Novelu teď dostane na stůl prezident.
16.04.2020 18:30 |

podobné články

Poslanci zastropovali sankce za opožděné splátky u úvěrů pro podnikatele

 
Poslanci ve středu schválili maximální sankce za opožděné splátky u spotřebitelských úvěrů pro podnikatele, jak navrhovala vláda. Doposud byla výše sankcí omezena pouze u spotřebitelských úvěrů pro fyzické osoby. Nově se tato ochrana bude vztahovat právě i na úvěry pro OSVČ. Opatření by mělo pomoci v souvislosti s dopady koronavirové krize.
08.04.2020 15:25 |

podobné články

Mladá Boleslav: Město bude mít více času na čerpání a splacení úvěrů

 
Město Mladá Boleslav bude mít více času na čerpání a splacení dvou úvěrů, které přijalo v roce 2010 na základě usnesení zastupitelstva od České spořitelny.
05.03.2011 11:45 |

podobné články

ČSOB: Rozvoj českých firem stojí na bankovních úvěrech

 
Více než polovina firem se neobejde bez bankovního úvěru. Zatímco u firem s obratem do 100 milionů korun potřebuje úvěr jen necelá třetina z nich, u subjektů blížících se k jedné miliardě tržeb už je to skoro 60 procent. Vyplývá to z údajů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. ČSOB na jejich potřeby reaguje akční nabídkou, kdy u Rychlého úvěru na podnikání odpustí při řádném splácení úrok v druhé polovině splácení.
09.09.2014 14:51 |

podobné články

Fiala (ODS): Banky by měly na půl roku odložit splácení úroků a hypoték

 
Občanští demokraté navrhují, aby banky i nebankovní společnosti odložily lidem zasaženým koronavirovou krizí na půl roku splácení hypoték a úvěrů. Podle předsedy ODS Petra Fialy je taková pomoc zasaženým mimořádná, ale je na místě.
27.03.2020 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (1899 článků)

Zeman podepsal odklad splátek úvěrů a hypoték

 
Prezident Miloš Zeman podepsal v pátek zákon, který umožňuje odložit splácení některých úvěrů v souvislosti s pandemií covid-19. Informoval o tom mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.
17.04.2020 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25616 článků)

Zeman podepsal odklad splátek úvěrů a hypoték

 
Prezident Miloš Zeman podepsal v pátek zákon, který umožňuje odložit splácení některých úvěrů v souvislosti s pandemií covid-19. Informoval o tom mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.
20.04.2020 10:46 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25616 článků)

Zájem o odklad splátek úvěrů v Česku už zvolňuje. Od kdy už se jim nevyhnete?

 
Banky podle České bankovní asociace (ČBA) za poslední týden přijaly třetinu žádostí o odklad splátek oproti červnu. Podle aktuální statistiky České národní banky (ČNB) jich bylo k 24. červenci podáno 392 tisíc a schváleno 350 tisíc. Od listopadu budou muset všichni znovu začít splácet, proto se očekává, že zájem o odklad splátek v srpnu ustane. V úterý to uvedl hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura.
04.08.2020 17:50 |

podobné články

Plošný odklad splátek končí: Co dělat, pokud si nemůžete stále dovolit závazky splácet?

 
Na konci října končí vládní moratorium na odklad splátek úvěrů. Lidé, kteří možnost odkladu využili, tedy od listopadu musí opět začít splácet své finanční závazky. K obnovení moratoria vyzvala tento týden Hospodářská komora. Banky  důvod pro jeho obnovení nevidí, další moratorium nepřipravuje ani Ministerstvo financí. Pokud si stále nemůžete dovolit splácet, můžete zkusit požádat o odklad či o prodloužení doby splatnosti úvěry svou banku. Jak řekl Blesk Zprávám finanční poradce Vladimír Weiss, už by se to ale mohlo promítnout do vašeho úvěrového registru. A je vhodná doba na nákup nemovitosti?
16.10.2020 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Weiss (33 článků)

Jak poznat lichváře? Podle výše úroku už to nejde

 
Každý pátý Čech přiznává, že není schopen rozlišit lichváře od bezpečného poskytovatele úvěru, spotřebitelé ani většinou nevědí o zákonné možnosti předčasného splacení úvěru, které je téměř bez sankcí. Vyplývá to z průzkumu, který zpracoval Navigátor bezpečného úvěru s agenturou GfK.
18.06.2012 20:00 |

podobné články