Článek

Poplach od ministerských poradců, které nikdo nejmenoval: Indická mutace, pátá vlna. A tu už nedáme

 
Viroložka a členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace Ruth Tachezy se obává páté vlny koronaviru. Podle ní je tato hrozba reálná a zbrklé rozvolňování může vše zhatit. Píše to server iDnes.cz.
30.04.2021 07:30 |

podobné články

Podobné články

Vědce děsí indická mutace. Může být až o 60 procent nakažlivější než britská varianta, varují

 
Belgický biolog Tom Wenseleers z Katolické univerzity v Lovani reagoval na tvrzení britské vládní zdravotnické komise SAGE, podle které je indická mutace koronaviru „pravděpodobně nakažlivější“ než ostatní dosud známé varianty původního viru. Wenseleers se domnívá, že indická forma, známá také pod kódem B.1.617, je až o 60 procent nakažlivější než britská mutace, informoval list Daily Mail.
12.05.2021 17:50 |

podobné články

Osobnosti: Tom Tom (116 článků)

Čech z covidem sužovaného Nepálu: Vláda situaci podcenila. Jak se indická mutace šířila do světa?

 
Světová zdravotnická organizace (WHO) v minulých dnech varovala, že nová vlna epidemie covidu se z Indie začíná šířit i do sousedních zemí. S největším nárůstem nakažených se potýká zejména Nepál. Tamní lékaři poukazují na nedostatek nemocničních lůžek  a medicínského kyslíku. Nákaza se masivně rozšířila  i mezi horolezci, kteří přijeli zdolat Mount Everest. V izolaci je v Nepálu i český cestovatel Jan Trávníček (45). Ten počáteční příznaky covidu-19, stejně jako ostatní horolezci, pokládal za nachlazení a výškovou nemoc. Blesk Zprávám v rozhovoru řekl, proč tamní vláda situaci podcenila a jak se zřejmě indická mutace rozšířila do celého světa.
16.05.2021 05:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Čech (256 článků)

ÚOOÚ: Informace ke zveřejňování odměn ministerských poradců

 
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) reaguje na nepřesné informace zveřejněné v úterý 11. prosince 2018 deníkem Právo, které se týkají zveřejňování příjmů a odměn poradců na ministerstvech, podle kterých GDPR brání zveřejňovat odměny poradců a poradních orgánů ministerstev a ministrů, přičemž tento názor měl vzejít z konzultace mezi ÚOOÚ a Úřadem vlády ČR.
13.12.2018 10:00 |

podobné články

Profesor Grubhoffer: Nové mutace, koncem léta další vlna. Očkování nechrání úplně, ale jiná cesta není

 
Po deseti týdnech poklesu epidemie v Evropě jsou opět počty nakažených na vzestupu. I z velké části proočkované Británie se dominantně šíří nová indická mutace delta, která postupuje Evropou. Nevyhne se ani Česku. „Koncem léta očekávejme další vlnu, počítejme s tím, že budou vznikat stále nové mutace,“ uvedl v pořadu Interview ČT24 Libor Grubhoffer, ředitel biologického centra AV ČR. I když nás očkování nechrání před mutací dostatečně, je prý jedinou šancí, jak z tohoto kolotoče ven.
01.07.2021 21:40 |

podobné články

Indická mutace děsí odborníky. Podle vědců je až o 60 procent nakažlivější než britská verze

 
Češi mají ještě v živé paměti řádění britské varianty koronaviru, kvůli které zemřely desetitisíce obyvatel. Nově se ale vynořuje mnohem horší strašák. Je jím indická mutace covidu, která je podle belgického biologa Toma Wenseleerse až o 60 procent nakažlivější, než britská verze. Vědci se tak obávají, aby se státy nezačaly potýkat s další vlnou epidemie.
12.05.2021 22:00 |

podobné články

V Česku se potvrdila indická mutace

 
Po britské, jihoafrické a brazilské se v Česku objevila i tzv. indická mutace koronaviru. Zatím není potvrzeno, jestli je infekčnější nebo odolnější vůči současným vakcínám. Indie se však momentálně potýká s extrémně vysokými počty nakažených. Začátkem dubna tamní vědci odhalili tzv. dvojitou mutaci, která podle nich může být nakažlivější.
24.04.2021 09:30 |

podobné články

V Česku se potvrdila indická mutace, hlásí ministr Arenberger. Jak se sem dostala?

 
V Česku se objevila indická mutace koronaviru, řekl Právu ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Potvrzena byla v Hradci Králové, kam ji podle ministra přivezla zřejmě studentka z Indie. Indie se v současnosti trápí s vysokými počty nakažených covidem. 
24.04.2021 10:25 |

podobné články

Mutace. Indická. Evropa je ve střehu, zkoumají se vzorky, alarmují v novinách

 
V Česku dál epidemie zpomaluje, Evropa je ale ve střehu. Důvodem je nová indická mutace koronaviru. U nás se potvrdila už ve třinácti případech, desítky dalších vzorků vědci zkoumají, informují Lidovky.
28.05.2021 07:20 |

podobné články

Je tu prý indická mutace. Prymula navrhuje reakci: Urychlit druhé dávky

 
Českem se šíří indická mutace, odborníci proto volají po zkrácení intervalů mezi dávkami očkování, aby plnou ochranu mělo včas co nejvíce lidí. Není však jasné, zda resort zdravotnictví na jejich návrh kývne, strategii průběžně vyhodnocuje, píší Novinky.
21.06.2021 22:25 |

podobné články

Pražští hygienici zaznamenali výskyt indické mutace

 
V Praze se u osoby z Indie potvrdila tzv. indická mutace koronaviru. Ve čtvrtek to oznámila pražská hygienická stanice. Již minulý týden se mutace potvrdila u studentek z Hradce Králové, které se vrátily z Indie.
29.04.2021 14:35 |

podobné články

Indická mutace koronaviru poprvé v Praze! Nakažený je z Indie. Dodržujte opatření, apeluje hygiena

 
Hygienici v Praze zaznamenali první případ indické mutace koronaviru. Případ se týká člověka z Indie. Pražská hygiena o tom ve čtvrtek informovala na webu. Další případy této mutace v Praze neeviduje. Podezření na takzvanou indickou mutaci se už dříve v Česku objevilo v Hradci Králové.
29.04.2021 14:55 |

podobné články

Strach z nové mutace koronaviru: Objevila se v Rusku, co víme o moskevské variantě?

 
Mutace koronaviru děsí svět, v současnosti je největší hrozbou pravděpodobně varianta delta, nazývaná také jako indická mutace. Ruští experti navíc nyní tvrdí, že se jim podařilo identifikovat další formu koronaviru, tzv. moskevskou mutaci. Rusko v posledních dnech zaznamenalo nárůst nakažených, za posledních 24 hodin to bylo přes 14 tisíc nových případů. Odborníci testují, zda jsou proti nové mutaci účinné vakcíny, včetně té domácí Sputnik V, uvedl list Daily Mail.
16.06.2021 21:30 |

podobné články

Drastický dopad nové vlny: Část Asie drtí mutace, mrtvých přibývá. Afrika čelí hrozbě

 
Jihovýchod Asie se ocitá zatím v té nejhorší vlně koronaviru, země jsou drasticky pozadu v očkování a denně vidí tisíce nových případů nákazy. Rapidní šíření má na svědomí vysoce nakažlivá mutace delta. Země jihovýchodní Asie přistupují k čím dál tím drastičtějším protipandemickým opatřením, ekonomická síla zemí tak postupně padá ke dnu. Indická mutace v posledním měsíci zapříčinila také osmdesátiprocentní nárůst počtu obětí v Africe. Informoval o tom server CNN.
05.08.2021 13:20 |

podobné články

Mutace delta drtí neočkované: Riziko hospitalizace je u ní až dvojnásobné, ukázala studie

 
Za jednu z největší hrozeb v současné fázi pandemie covidu-19 jsou považovány mutace viru, dominantní je nyní varianta delta. Ta byla původně nazývána indická mutace, právě v Indii totiž na jaře způsobila smrtící druhou vlnu nákazy. Varianta delta je předmětem mnoha výzkumů, ten poslední ukázal, že oproti variantě alfa je u delty až dvakrát větší riziko, že nakažený skončí v nemocnici, informoval list Daily Mail.
31.08.2021 13:00 |

podobné články

Nebezpečné mutace koronaviru: Co o nich víme a jak moc jsou nakažlivé?

 
Covid-19 mutuje. Dosud byly detekovány tři nové varianty viru SARS-CoV-2: britská, jihoafrická a brazilská. Nejrozšířenější je britská mutace, která je podle odborníků nakažlivější než původní vir a šíří se rychleji. V Česku se britská mutace objevila už na začátku prosince 2020 a experti se obávají, že brzy bude tento kmen dominantní. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnotilo nové mutace jako nebezpečné a vydalo sérii doporučení pro členské státy Evropské unie (EU).
29.01.2021 12:16 |

podobné články

Svět děsí další nebezpečná mutace. Šíří se mnohem rychleji, varují v Mexiku

 
V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových nákaz v této zemi. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na ředitele mexického ústavu epidemiologie a molekulárního výzkumu. José Ernesto Ramírez nicméně ve čtvrtek médiím také řekl, že tato mutace by se neměla nazývat mexická, protože se objevila i v jiných zemích. Ramírez rovněž uvedl, že tato mutace se může rychle šířit.
26.02.2021 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Ernesto Ramírez (1 článek) , José José (308 článků)

Dvojitá mutace koronaviru pronikla do USA. Odborník zmínil obavy z překonání protilátek

 
Vědci z kalifornské Stanfordovy univerzity potvrdili, že se ve Spojených státech objevil první případ tzv. dvojité mutace, která byla v březnu identifikována v Indii. Indické ministerstvo zdravotnictví použilo ne zcela vědecký termín dvojitá mutace, protože se na tomtéž viru vyskytují společně dvě mutace. Experti uvedli, že varianta se šíří rychleji než ostatní formy koronaviru, zatím ale nejsou důkazy o tom, že by snižovala účinnost vakcín, uvedl list Daily Mail.
08.04.2021 09:45 |

podobné články

Postrach pro Pfizer i Modernu. Varianta epsilon v sobě má hned tři mutace koronaviru

 
Pandemie covidu-19 svírá svět už více než rok a půl, od jejího počátku se nakazilo přes 185 milionů lidí, počty obětí tento týden překročily hranici čtyř milionů. Situaci ztěžují mutace původního viru, například americká Kalifornie se potýkala s variantou epsilon, v jejímž genomu se vyskytují hned tři mutace. Vědci se obávají, že by mohla být rezistentní vůči vakcínám, uvedl list Daily Mail. Kalifornská mutace se objevila i v Česku, v květnu 2021 ji například zaznamenala Fakultní nemocnice v Ostravě.
09.07.2021 05:15 |

podobné články

Vláda chce tajit odměny ministerských poradců

 
Všechno bude transparentní, žádné utajování, vše kontrolovatelné, slibovala koaliční vláda ANO a ČSSD na začátku. Jak si to představuje, však předvedla před třemi týdny, když rozhodla, že příjmy a odměny poradců na ministerstvech se již nebudou bez jejich souhlasu zveřejňovat.
11.12.2018 12:00 |

podobné články