Článek

Polsko nevpustilo ruského ministra obrany do vzdušného prostoru

 
Polsko nevpustilo do svého vzdušného prostoru letoun s ruským ministrem obrany na palubě. Polsko po několika hodinách přelet povolilo. Ministr Sergej Šojgu se vracel do Ruska z návštěvy Slovenska, kde se v Banské Bystrici zúčastnil oslav Slovenského národního povstání. 
29.08.2014 19:10 |

podobné články

Podobné články

Ministři obrany zemí Visegrádské čtyřky prosazují společnou ochranu vzdušného prostoru

 
Země Visegrádské čtyřky (V4) plánují vytvořit jednotnou ochranu vzdušného prostoru. Na společné schůzce na Slovensku se na tom dnes shodli ministři obrany Slovenska, ČR, Maďarska a Polska. Český ministr obrany Martin Stropnický označil projekt „společného nebe“ za klíčový. Ministři se rovněž dohodli na kolektivních cvičeních armád států V4 a vyjádřili ochotu nadále podporovat Ukrajinu v zájmu posílení její bezpečnosti.
23.04.2015 16:11 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1692 článků)

ČR by mohla Slovensku pomoct při ochraně jeho vzdušného prostoru

 
Česká republika by mohla pomoct Slovensku ochránit jeho vzdušný prostor, kdyby kvůli nákupu nových stíhacích letounů tuto schopnost dočasně ztratilo. Umožnila by to smlouva o ochraně vzdušného prostoru, kterou spolu obě země před rokem uzavřely. ČTK to dnes sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení Ministerstva obrany. Slovenská vláda dnes schválila, že nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby americkými stíhačkami F-16.
11.07.2018 20:55 |

podobné články

Erdogan varoval Moskvu: Jestli nepřestanete s narušováním tureckého vzdušného prostoru, přestaneme kupovat ruský plyn

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, znepokojený ruským narušováním tureckého vzdušného prostoru při bojích v Sýrii, varoval Moskvu před následky jejího chování. Turecko odebírá většinu plynu z Ruska, jak ale Erdogan nyní uvedl, jsou prý i jiné země, od kterých ho může Ankara získávat. Prezident to řekl v rozhovoru s tureckými novináři během letu na oficiální návštěvu Japonska.
08.10.2015 15:56 |

podobné články

Klíčový rok pro Stropnického: Zakázky za miliardy i boj o křeslo

 
Ministerstvo obrany a armádu letos čeká nábor nových vojáků či snaha o uzavření několika velkých zakázek na nákup nové techniky. Parlament bude také schvalovat novely zákonů, které budou mít na armádu či ministerstvo obrany dopad. Vedení státu by také mělo uzavřít smlouvu se Slovenskem o spolupráci při zajištění vzdušného prostoru. Další dění v oblasti obrany ovlivní podzimní volby do Poslanecké sněmovny, které by mohly znamenat změnu na pozici ministra obrany. Znám by také mohl být generál, který příští rok vystřídá ve funkci náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře.
07.01.2017 11:50 |

podobné články

Čeští piloti budou moci při únosu letadla zasáhnout i nad Slovenskem

 
Spolupráce Česka a Slovenska v boji proti teroru dostane brzy nový rozměr. V pondělí na prvním letošním zasedání vlády přednese ministr obrany Martin Stropnický (ANO) návrh na sjednání smlouvy mezi oběma zeměmi ohledně obrany vzdušného prostoru. Od poloviny roku by tak mělo být možné, aby armády zasahovaly i proti civilním cílům ve vzdušném prostoru obou zemí. To se týká například unesených letadel.
07.01.2017 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1692 článků)

Jan Urbach: Poláci blokují vzpomínkovou jízdu

 
Polsko opakuje dosti skandální přístup k ruským účastníkům jízdy pod heslem Cesty Vítězství – na Berlín a opětovně je nevpustilo na své území. „Nedokázali jsme překročit polskou hranici,“ sdělil lídr motocyklového klubu Noční vlci Alexandr Zaldostanov.
03.05.2017 19:50 |

podobné články

Poláci nechtěli povolit přelet letadla s ruským ministrem!

 
Polsko nechtělo do svého vzdušného prostoru letoun s ruským ministrem obrany na palubě. Ministr Sergej Šojgu se vracel do Ruska z návštěvy Slovenska, kde se zúčastnil oslav Slovenského národního povstání.
29.08.2014 18:30 |

podobné články

V Baltském moři bylo znovu horko. Došlo k dalšímu konfliktu mezi Američany a Rusy

 
Je tu další střet mezi USA a Ruskem v Baltském moři. Americký stíhací letoun byl varován ruským letounem SU-27 nad Baltským mořem, že se pohybuje nebezpečně blízko ruského vzdušného prostoru. Mluvčí Pentagonu Laura Sealová kontrovala, že americký letoun netrávil ani vteřinu v ruském vzdušném prostoru. Ministr zahraničí Spojených států John Kerry dodal, že se Američané nedají zastrašit.
17.04.2016 10:00 |

podobné články

Osobnosti: John Kerry (171 článků) , John Kerry (146 článků)

Politici přesně neví: Co koupit nové stíhačky? Většina je pro

 
Nadzvukové letectvo ano či ne? Bílá kniha Ministerstva obrany s nimi počítá jako s velmi pravděpodobnou variantou ochrany vzdušného prostoru ČR. Náměstek ministra obrany Jiří Šedivý pak říká, že by se s výběrovým řízením na novou českou stíhačku mělo začít už letos. S výjimkou zástupce ODS panuje shoda i mezi poslanci-nadzvukové stroje v českých barvách potřebujeme.
25.05.2011 13:00 |

podobné články

Ruská provokace: Stíhačky v ukrajinském vzdušném prostoru!

 
Do ukrajinského vzdušného prostoru za posledních 24 hodin několikrát vstoupila ruská letadla. Sdělil to v pátek podle agentury Reuters mluvčí amerického ministerstva obrany Steve Warren, podrobnosti ale neuvedl. Warren vyzval Moskvu, aby přijala "okamžité kroky k deeskalaci situace".
26.04.2014 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Steve Warren (6 článků)

Polsko zakázalo vjezd Nočních vlků do země

 
Polsko zakázalo vjezd ruského motorkářského klubu Noční vlci do země. Podle mluvčího polského ministerstva zahraničí to dnes úřad sdělil ruské ambasádě. Důvodem zákazu prý byl nedostatek informací, které motorkáři sdělili o své cestě. Noční vlci chtěli uspořádat jízdu z Moskvy přes Polsko, Slovensko, Česko a Rakousko do Berlína a připomenout tak vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety.
24.04.2015 16:31 |

podobné články

Stropnický ve středu uzavře smlouvu se Slovenskem o ochraně nebe

 
Ministr obrany Martin Stropnický ve středu v Bruselu uzavře smlouvu se Slovenskem o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. Uvedlo to dnes tiskové oddělení Ministerstva obrany. Podle dřívějších informací by si česká a slovenská armáda měly začít pomáhat při ochraně nebe v létě. Stropnický také uzavře dohodu s Němci o úzké spolupráci 4. brigády s německou 10. obrněnou divizí.
10.02.2017 18:30 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1692 článků)

Za modernizaci vzdušného systému výstrahy NATO zaplatí ČR 170 milionů

 
Česká republika do roku 2013 zaplatí celkem 170 milionů korun na modernizaci vzdušného systému včasné výstrahy NATO, který provozuje radarová letadla AWACS.
11.01.2011 16:15 |

podobné články

Polsko: Němci chtějí vymazat z historické paměti, jak nám za 2. světové války ublížili

 
Polský ministr obrany Antoni Macierewicz obvinil politické vůdce Německa a Francie z pokusů „vymazat z historické paměti Evropy“ to, co si Polsko během druhé světové války vytrpělo ze strany Německa. Macierewicz to poznamenal během své návštěvy městečka Sulejow ve středním Polsku při příležitosti pietní akce k 78. výročí jeho rozbombardování silami luftwaffe na počátku války. Napětí mezi polskou konzervativní vládou a představiteli Německa a Francie tak dále houstne. Situaci zhoršuje i názor Poláků, že by od Německa měli být za materiální škody utrpěné během druhé světové války odškodněni, a to v minimální výši bilionu dolarů. V 50. letech tehdy socialistické Polsko přitom od nároku na válečné reparace upustilo.
05.09.2017 13:35 |

podobné články

Francie nabídla pobaltským státům a Polsku vyslání čtyř bojových letounů

 
Francie vyrukovala s nabídkou na adresu pobaltských států a Polska, že na jejich území vyšle čtyři bojové letouny. Cílem by mělo být posílení monitoringu vzdušného prostoru těchto států v rámci Severoatlantické aliance. Informaci přinesla agentura AFP s odkazem na zdroje z okolí francouzského ministra obrany.
21.03.2014 13:35 |

podobné články

Polsko nabízí dvě miliardy dolarů za americké vojáky na svém území. Rusko již hrozí

 
Polsko volá po amerických vojácích, považuje je za protiváhu k narůstajícímu nebezpečí z ruské strany. Nabídlo proto až dvě miliardy dolarů, v přepočtu téměř 44 miliard Kč, jako příspěvek k trvalému rozmístění amerických vojáků z tankové divize na svém území. Informaci převzala ČTK od serveru Onet.pl, jenž ji zveřejnil s odvoláním na dokumenty z polského ministerstva obrany, které vypracovali spolupracovníci předchozího ministra obrany Antoniho Macierewicze. Kreml polský záměr kritizuje a varuje před případnými protiopatřeními.
28.05.2018 17:00 |

podobné články

Turecko sestřelilo syrský vrtulník ve svém vzdušném prostoru

 
Turecké stíhačky dnes sestřelily syrský vrtulník poté, co údajně pronikl do tureckého vzdušného prostoru. Oznámil to turecký vicepremiér Bülent Arinç.
16.09.2013 21:20 |

podobné články

NATO vyslalo do polského a rumunského prostoru letouny AWACS

 
Severoatlantická aliance vysílá k vnějším hranicím zemí NATO s Ukrajinou, tedy do polského a rumunského vzdušného prostoru, průzkumná letadla s výstražným radarovým systémem AWACS. Podle velení aliance v Bruselu budou mít za úkol posílit monitorování oblasti, uvedla agentura AFP. 
10.03.2014 20:05 |

podobné články

VIDEO: Turci (člen NATO) sestřelili ruský bitevník, který údajně operoval v syrském prostoru

 
Turci sestřelili ruský bitevník Su-24. Turecká strana tvrdí, že letoun se dostal do tureckého vzdušného prostoru. Rusové to ale odmítají a tvrdí, že stroj se pohyboval v syrské letecké zóně.
24.11.2015 11:31 |

podobné články