Článek

Polsko neplatí sankce za Turów. Evropská komise včas vyzve k zaplacení, řekl mluvčí

 
Evropská komise „včas“ vyzve Polsko k zaplacení sankcí uložených Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów, uvedl dnes mluvčí EK.
11.10.2021 19:05 |

podobné články

Podobné články

Evropská komise se zapojí do české žaloby na Polsko kvůli dolu Turów

 
Evropská komise se zapojí do žaloby na Polsko, kterou Česká republika podala k Soudnímu dvoru EU kvůli rozšiřování těžby v polském uhelném dole Turów. Oznámila to podle agentury Reuters komise.
10.06.2021 06:40 |

podobné články

Zástupci Česka a Polska dnes mají jednat o situaci kolem dolu Turów

 
Zástupci Česka a Polska dnes mají jednat o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. Další rozhovory se pak mají uskutečnit také v příštím týdnu. ČTK to řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Polští vyjednávači podle polského tisku zvažují zrušení dnešní cesty do Prahy. Podle Česka důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów.
24.09.2021 07:00 |

podobné články

Česko může kvůli dolu Turów žádat pokutu pro Polsko, Evropská komise vývoj monitoruje

 
Pokud chce Česká republika vyvinout další tlak na Polsko, aby přerušilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, má možnost požádat Soudní dvůr Evropské unie, aby stanovil pokutu.
31.05.2021 15:15 |

podobné články

Žalobu na Polsko kvůli dolu Turów Česká republika nestáhne, řekl Babiš

 
Česká republika nestáhne žalobu na Polsko, kterou podala k Soudnímu dvoru EU kvůli rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Novinářům v Bruselu to dnes řekl premiér Andrej Babiš.
25.05.2021 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23581 článků)

Ministerstvo životního prostředí: Nezákonné rozšíření dolu Turów před Evropskou komisí

 
ČR se aktivně brání nezákonnému rozšíření dolu Turów. Ministerstva životního prostředí a zahraničních věcí společně odeslala 30. září 2020 podnět pro porušení unijního práva Polskou republikou kvůli prodloužení a rozšíření povolení těžební činnosti v dole Turów k Evropské komisi. Včera v dopoledních hodinách proto v Bruselu proběhlo první jednání mezi zástupci České republiky, Polska a Evropské komise.
14.11.2020 19:36 |

podobné články

Poláci pění kvůli unijnímu zákazu pro důl Turów: Těžbu nezastavíme, vzkázali Babišovi

 
Polsko začne s Českou republikou jednat o dalším osudu hnědouhelného dolu Turów, řekl premiér Mateusz Morawiecki. Varšava by měla na příkaz Soudního dvora EU tento důl okamžitě zavřít, premiér ale soudní rozhodnutí označil za velmi nebezpečné z hlediska možných ekologických hrozeb. První jednání mezi Českem a Polskem se odehrálo v pondělí v podvečer, země podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasila s návrhem řešení dolu. Pak ale překvapil Morawiecki, který oznámil Andreji Babišovi (ANO), že Polsko těžbu nezastaví.
24.05.2021 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Mateusz Mateusz (24 článků)

Účty včas neplatí každý šestý Čech. „Nakupují věci, na které nemají,“ říká expert

 
Účty včas neplatí 16 procent evropských spotřebitelů. Průměrně Evropanům trvá zaplatit za zboží a služby 22 dní. Čeští zákazníci jsou srovnatelní s evropským průměrem, včas nebo vůbec neplatí každý šestý Čech. Vyplývá to z výsledků celoevropského průzkumu platební morálky pro EOS Group.
16.12.2019 12:45 |

podobné články

Turów má řešit i EU. Polsko porušuje unijní legislativu, tvrdí Dlabajová

 
Plánované rozšíření polského povrchového hnědouhelného dolu Turów, který je v těsné blízkosti česko-polského pomezí, by měly posoudit i orgány Evropské unie (EU). Podle české europoslankyně Martiny Dlabajové (ANO) totiž existuje důvodné podezření, že Polsko porušuje unijní legislativu.
03.02.2020 09:55 |

podobné články

Česko podá na Polsko žalobu kvůli dolu Turów, chce zastavit těžbu

 
Česká republika podá na přelomu února a března žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby hnědouhelného dolu Turów. Bude požadovat zastavení těžby. Rozhodla o tom dnes vláda.
22.02.2021 17:50 |

podobné články

Polsko odmítá příkaz soudu EU zavřít důl Turów

 
Polsko odmítne splnit předběžné opatření Soudního dvora Evropské unie, podle něhož má okamžitě uzavřít hnědouhelný důl Turów, který dlouhodobě kritizuje Česká republika. Uvedla to dnes poslankyně Evropského parlamentu Anna Zalewská z polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).
24.05.2021 12:05 |

podobné články

Důl Turów a žaloba Česka na Polsko: Nešlo to už jinak, přiznal Brabec

 
Začalo jednání s Polskem o dopadech další těžby v polském hnědouhelném Dole Turów poblíž českých hranic na české území. Evropský soudní dvůr Polsku nařídil, aby okamžitě zastavilo práce, těží se ale dál. O podmínkách, jaké si bude Česko klást, hovořil v pořadu Interview ČT24 ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Polsko bere situaci vážně. Cílem je dohoda, ne soud,“ uvedl ministr, že situace je zřejmě na dobré cestě.
17.06.2021 20:45 |

podobné články

Osobnosti: Richard Brabec (472 článků)

Polsko stále nezačalo platit pokutu za Turów. Jde o téměř 13 milionů korun denně

 
Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (tedy asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí předběžného nařízení unijního soudu o zastavení těžby v dole Turów.
28.09.2021 20:55 |

podobné články

Ústecký kraj schválil zaplacení korekcí ROP Severozápad

 
Ústečtí krajští zastupitelé dnes schválili zaplacení korekcí dotačnímu úřadu ROP Severozápad. Do roku 2020 musí kraj zaplatit 598 milionů korun z celkových 1,6 miliardy korun plošných korekcí, které programu vyměřila jako pokutu Evropská komise za chyby v projektech. Komise už obnovení programu povolila, do roku 2015 by ROP Severozápad mohl rozdělit ještě asi 6,5 miliardy korun. Zaplacení své části korekce dnes schválili i karlovarští zastupitelé. Menší z obou krajů bude splácet 308 milionů korun.
19.08.2013 22:20 |

podobné články

Ramzer (ODS): V kauze Turów podporujeme dohodu mezi Českem a Polskem

 
Dnes probíhá zatím poslední jednání expertních týmů vlád Česka a Polska s ohledem na zákaz těžby uhlí v polském dole Turów, který těsně sousedí s hranicí na území Libereckého kraje. Cílem již několikáté schůzky je vyjednání podmínek, za kterých vláda ČR, krajská a místní samospráva budou polské vládě a státní polské energetické společnosti PGE tolerovat pokračování těžby uhlí v dolu Turów.
13.07.2021 14:20 |

podobné články

Peksa (Piráti): Rok od zahájení nelegální těžby v dole Turów. Evropská komise to zpackala

 
V sobotu 1. května to bude jeden rok od chvíle, kdy polská společnost PGE začala nelegálně provozovat hnědouhelný důl Turów – a to navzdory potvrzení Evropské komise o tom, že licence dolu porušuje nejméně dva zákony EU.
01.05.2021 11:50 |

podobné články

Peksa (Piráti): Lidé mají naději na konec těžby v Turówě. Evropská komise vyslyšela naše naléhání

 
Evropská komise vydala jasné stanovisko, ve kterém potvrzuje, že Polsko pokračováním v těžbě v dole Turów porušuje evropské zákony.
19.12.2020 13:10 |

podobné články

Polsko na lavici obžalovaných. Sporný zákon o Nejvyšším soudu přezkoumá unijní justice

 
Evropská komise (EK) žaluje Polsko u unijního soudu kvůli přijetí zákona o polském Nejvyšším soudu, který podle komise porušuje zásadu nezávislosti soudnictví. V pondělí to oznámila mluvčí komise Mina Andreevová. Komise zároveň žádá soud EU, aby žalobu projednal ve zrychleném řízení a aby v souvislosti s žalobou nařídil předběžná opatření.
24.09.2018 13:30 |

podobné články

Brusel žaluje Polsko kvůli sporné justiční reformě. Opozice to vítá

 
Evropská komise (EK) žaluje Polsko u unijního soudu kvůli přijetí zákona o polském Nejvyšším soudu, který podle komise porušuje zásadu nezávislosti soudnictví. Oznámila to v pondělí mluvčí komise Mina Andreevová. Komise zároveň žádá soud EU, aby žalobu projednal ve zrychleném řízení a aby v souvislosti s žalobou nařídil předběžná opatření.
24.09.2018 13:50 |

podobné články

„Naprosto nepřijatelné.“ Půta odmítá dvouletou dohodu o dolu Turów. Proti je i Kulhánek

 
Posledním, ale zásadním sporem mezi Českem a Polskem při jednání o smlouvě řešící fungování polského dolu Turów a jeho dopady na české obce je doba trvání dohody. Pro ČR je nepřijatelné, aby Polsko mohlo smlouvu po dvou letech vypovědět, řekl dnes novinářům hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Přesto věří, že se podaří dospět ke kompromisu, což podle něj nyní bude už hlavně práce pro premiéry obou zemí.
01.10.2021 14:30 |

podobné články