Článek

Pokud virus zmutuje, může zabít až 10 procent populace, varuje neurobiolog Šerý

 
Podle neurobiologa a experta na DNA diagnostiku Omara Šerého není největším rizikem současná forma koronaviru, ale to, že by mohl zmutovat. V krajním případě by pak podle vědce mohl vyhladit až 10 procent populace. Šerý tak varuje před promořováním a říká, že je potřeba se covidu-19 co nejdřív zbavit.
14.10.2020 20:35 |

podobné články

Podobné články

Pravda o šíření covidu. Děsivá. Profesor Šerý z praxe

 
Neurobiolog Omar Šerý citoval ze zprávy lékařky z koronavirového oddělení. „Chodíme tady za pacienty v empírech, všichni kašlou, nikde se nevětrá. Chce se mi z toho brečet. Oddělení plné starých lidí, někteří umírající,“ sdílel zážitek své kamarádky. Profesor si též myslí, že otevření jakýchkoliv škol v příštích pěti týdnech pouze zvýší nápor koronavirových pacientů v nemocnicích.
21.10.2020 10:15 |

podobné články

Už nyní chybí pomůcky na testování, hlavně rukavice

 
Plošné testování bude vyžadovat velké personální kapacity i mnoho pomůcek, z nichž některé jsou už nyní nedostatkové, řekl v neděli v Partii televize Prima neurobiolog a expert na DNA diagnostiku Omar Šerý z Masarykovy univerzity v Brně. O možné podobě testování populace hovořili v České televizi také náměstek ministra zdravotnictví a biochemik Aleksi Šedo a šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
18.10.2020 19:45 |

podobné články

Osobnosti: Petr Prima (29 článků)

Rekordní přírůstky v ČR? Denně budou až 2 tisíce nakažených, varuje český biolog

 
V České republice v pátek znovu padl rekord v počtu nových potvrzených případů nemoci covid-19 za jeden den. Koronavirus byl potvrzen u 798 lidí. Za uplynulý týden přibylo celkem 3 481 nových případů nakažených. Neurobiolog a specialista na DNA diagnostiku Omar Šerý tvrdí, že budou čísla růst ještě více, přiblíží se podle něj až ke dvěma tisícům nakažených za den.
05.09.2020 15:20 |

podobné články

Nehlídali jsme hranice a teď to máme. Podle odborníka bude hůř. Čechům hrozí demence

 
Molekulární biolog a odborník na DNA diagnostiku Omar Šerý má za to, že Česko čekají těžké časy. „Následky budou dalekosáhlé,“ varuje Šerý. Důrazně vyzýval své spoluobčany, aby nosili roušky. Pokud se lidé nebudou chránit, mohou si podle Šerého zadělat na velký „pr*ser“, upozornil doslova.
11.09.2020 15:50 |

podobné články

Silné varování vědce: Kolaps zdravotnictví, 40 tisíc nakažených denně. Společnost si neuvědomuje, kam se řítíme

 
„Společnost kolaps potřebuje skutečně zažít, aby si uvědomila, co se děje,“ obává se neurobiolog Omar Šerý. V rozhovoru pro Seznam Zprávy sdělil, že v české populaci je zřejmě již přes milion lidí s koronavirem, a že si vydechneme nejdříve v únoru.
25.10.2020 10:20 |

podobné články

Cenia: Světový den populace

 
Dnes, 11. července, si připomínáme Světový den populace, který byl vyhlášen Radou guvernérů Rozvojového programu OSN v roce 1989. Předcházel mu „Den pěti miliard“, stanovený na 11. července 1987, což je přibližné datum, kdy měla světová populace dosáhnout počtu pěti miliard obyvatel Země. Cílem světového dne populace je zvýšit povědomí o problémech spjatých s růstem počtu obyvatel na Zemi. Tyto problémy se týkají i životního prostředí, které je vystaveno rostoucím nárokům lidské populace na uspokojování jejích potřeb.
11.07.2018 18:50 |

podobné články

Kdy se určuje hloubka mužova hlasu?

 
Rodičové malých chlapců už můžou poznat, jakým hlasem jednou jejich potomek bude hovořit, až zmutuje a zmužní. Podle vědců z anglického Sussexu je totiž hloubka hlasu u muže stanovena pevně do sedmi let jeho věku a zřejmě zásadně ovlivněna vývojem v děloze. Školák druhé třídy už má dokončený vývoj hlasivek, v pubertě pouze dojde k dozrání vlivem hormonů a konečnému zhrubnutí.
06.10.2016 17:05 |

podobné články

Zlé vyhlídky pro Česko. Tisíce nakažených a půl roku problémů? Odborník řekl, jak to může skončit

 
Molekulární biolog a odborník na DNA diagnostiku z Masarykovy univerzity v Brně Omar Šerý se v DVTV vyjádřil k tomu, jak může u nás vypadat průběh šíření nemoci Covid-19. Podle Šerého budou v dohledné době nemocí postiženy až tisíce českých občanů. Doba, po kterou budeme s koronavirem bojovat, bude podle jeho slov trvat přibližně až do srpna. Konspirační teorie, že byl virus vyvinut v laboratořích, nepokládá za pravdivé.
13.03.2020 20:51 |

podobné články

Je libo virus zika? Dá se koupit na internetu, mají ale zrovna vyprodáno

 
Kvůli viru zika vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) na začátku února celosvětový stav nouze. Ten vyhlásila naposled v roce 2014 kvůli ebole. Aby se dal virus aspoň jednoznačně prokázat, vyvíjí odborníci ze Zdravotního ústavu v Ostravě  potvrzovací test. Je k tomu ale zapotřebí živý virus a živé buňky, na kterých se virus množí. Ten je ale problematické sehnat, a to přesto, že ho na internetu některé firmy nabízejí.
17.02.2016 17:40 |

podobné články

Sperma, sliny, moč i mateřské mléko. Všude tam se drží virus zika

 
Čech, u kterého byl prokázán virus zika, má půl roku pohlavně žít jen s nasazeným kondomem. Sperma a krev jsou totiž tělesné tekutiny, které jsou nejvíc infekční. A virus zika se z člověka na člověka přenáší právě pohlavním stykem. Jak dlouho se ale virus drží ve spermatu, zatím lékaři nevědí.
25.02.2016 16:50 |

podobné články

Virus zika letos oslaví 69. narozeniny. Co dalšího o něm možná ještě nevíte?

 
Virus zika se objevil už v roce 1947 u opic. Trvalo dalších 60 let, než propukla první epidemie. Nebyla tehdy tak velká, aby se začalo uvažovat o vývoji účinného léku. Když se začal virus spojovat se špatným vývojem mozku novorozenců, lékaři názor změnili. Existuje však řada skeptiků, kteří si myslí, že virus nemá s deformací hlaviček dětí nic společného. Co dalšího jste možná nevěděli o momentálně „nejslavnějším“ virovém onemocnění?
01.03.2016 05:55 |

podobné články

Oddech až v únoru, kdo chce za rodinou, roušku na ksicht. Tohle řešení covidu se vám líbit nebude

 
Vědec, expert na diagnostiku DNA z Brna, Omar Šerý poskytl rozhovor Seznamu. Lidé podle něj virus podceňují a mohou za to dezinformátoři. Viru se musíme zbavit a ne se smířit s tím, že už tady zůstane. Řešení je podle něj jen jedno, to evropské či dokonce světové. Jinak? Armagedony a rozvrácená společnost.
26.10.2020 14:45 |

podobné články

Děsivá prognóza experta na koronavirus z Hongkongu: Zemřít může až 45 milionů lidí!

 
Pokud země nepřijmou drastická bezpečnostní opatření, šíření nového koronaviru Covid-19 se zcela vymkne kontrole a vypukne pandemie! Alespoň to tvrdí přední hongkongský epidemiolog Gabriel Leung, který nastínil nejčernější scénář: virus by mohl zabít ža 45 milionů lidí a nakazit by se jím mohlo 60 až 80 procent celosvětové populace!
13.02.2020 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Gabriel Gabriel (52 článků) , Gabriel Gabriel (52 článků) , Gabriel Gabriel (52 článků) , Gabriel Gabriel (52 článků)

Pozitivní test na virus zika nic neznamená. Stačí mít klíšťovou encefalitidu

 
I české ženy se začínají strachovat, zda na jejich případné těhotenství nemůže mít vliv virus zika, před kterým varuje Světová zdravotnická organizace. Způsobuje totiž vývojovou poruchu mozků lidských plodů. Vedoucí virologického oddělení Národního referenčního centra pro arboviry Hana Zelená, která se virem zika zabývá, ale tvrdí, že intenzivní obavy nejsou namístě. Dostupné testy navíc podle ní mohou virus diagnostikovat i ve zdravém těle.
03.02.2016 17:50 |

podobné články

Populace žraloků za posledních padesát let prudce poklesla

 
Ačkoli každý rok média žijí kauzami útoků žraloka na lidské plavce, fakt je, že populace těchto chrupavčitých paryb, které obývají planetu výrazně déle než lidé, drasticky klesá. Lidé mají zřejmě nad žraloky převahu a velcí bílí žraloci či kladivouni, obávaní krvelační dravci teplých vod oceánů, začínají být vzácní. Za posledních padesát let jejich populace klesla o devadesát procent.
17.12.2018 13:30 |

podobné články

Vědci mají jasno: Tohle ja maximální věk, kterého se dožijete!

 
Profesor Colin Blakemore tvrdí, že lidé se budou běžně dožívat stovky. Ale věk ještě i po této hranici poroste. Podle jeho názoru však maximálně do 120, což je maximální možná délka daná biologickou životností lidských buněk. Sedmdesátiletý neurobiolog však nevylučuje, že už v příštích desetiletích budou sté narozeniny naprosto běžné.
23.10.2014 13:00 |

podobné články

Akademie věd: Za hromadný úhyn kosů může virus Usutu

 
V loňském roce veřejnost upozornila na neobvyklé hynutí kosů černých na různých místech ČR. Jejich úbytek následně potvrdilo i celonárodní sčítání ptáků na krmítkách. Genetické analýzy českých vědců nyní potvrdily podezření, že na vině je virus Usutu. Virus může nakazit i člověka, obvykle však nezpůsobuje vážné obtíže.
08.01.2019 10:05 |

podobné články

Prasečí chřipka zabíjela i v Česku. Nový virus děsí, Čína je podezřele v klidu

 
Velké pozdvižení vyvolal minulý týden objev nového chřipkového viru schopného přenést se z prasat na lidi. Svět už si jednou zažil, jak vážná pandemie prasečí chřipky může být, a tak odborníci neberou informaci na lehkou váhu. Před deseti lety na příbuzný virus zemřelo 284 tisíc osob, přičemž číslo může být až dvojnásobné. Zdravotnické organizace proto začínají připravovat krizové plány a varují, že další pandemie není vyloučená. Čína, kde se nový virus objevil, ale zůstává v klidu a vzkazuje – studie není nejkvalitnější.
09.07.2020 05:35 |

podobné články

CVVM: Prezidentovi teď věří víc než polovina lidí

 
Prezidentovi Miloši Zemanovi nyní důvěřuje 55 procent lidí, což je o pět procentních bodů víc než v listopadu. Polepšila si i obecní zastupitelstva, která jsou dlouhodobě nejdůvěryhodnější ústavní institucí. Nyní jim věří 67 procent Čechů, starostům 66 procent, vyplývá z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Na opačném konci žebříčku je Poslanecká sněmovna, která je důvěryhodná pro 32 procent oslovených, Senátu věří 34 procent lidí. Vláda má momentálně důvěru 42 procent respondentů, krajským zastupitelům důvěřuje 47 procent veřejnosti a hejtmanům 46 procent oslovených.
21.12.2018 14:10 |

podobné články