Článek

Podle Agrofertu jsou závěry auditu Evropské komise absurdní

 
Závěry auditu Evropské komise (EK), který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert, jsou podle mluvčího firmy Karla Hanzelky absurdní. Ví o nich ale zatím jen z médií. Jde primárně o záležitost mezi EK a Českem, s Agrofertem nikdo žádné řízení nevedl, sdělil dnes mluvčí ČTK. Podle auditorů je český premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné.
24.04.2021 06:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)
Podobné články

Zástupci českých úřadů jednali v Bruselu o auditu Agrofertu

 
Zástupci českých úřadů dnes jednali v Bruselu o auditní zprávě k zemědělským dotacím Agrofertu, kterou dokončuje Evropská komise. Podle informací ČTK komise definitivní verzi auditu české straně neprezentovala. Podle serveru Neovlivní auditoři dospěli k závěru, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, dál ovládá holding Agrofert, a firma tak nemá nárok na evropské dotace.
28.01.2020 21:46 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

Mazars: Revoluční evropská reforma auditu vstupuje dnes v účinnost

 
Evropskou unii čeká do dvou let revoluční změna v oblasti poskytování auditorských služeb. Dnešním dnem totiž vstupuje v účinnost směrnice Evropské komise o povinném auditu a nové nařízení týkající se auditu subjektů tzv. veřejného zájmu, která se v budoucnu zásadně dotkne auditu např. bank, pojišťoven či společností kótovaných na burzách.
16.06.2014 13:30 |

podobné články

Zaorálek zpochybnil závěry sněmovní komise k OKD, žalující Sobotku: Mylné závěry, laciné

 
Sněmovní vyšetřovací komise v čele s Lukášem Černohorským připravila v kauze privatizace těžební společnosti OKD několik trestních oznámení včetně bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jsou ale některé závěry komise mylné a celou zprávu komise označuje jako laciné navršení řady jmen bez pádných důkazů.
30.01.2020 19:56 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2777 článků) , Bohuslav Sobotka (9561 článků)

Česko vyplatilo Agrofertu na dotacích 155 milionů, vracet je nebude. Brusel chystá kontrolu

 
Z projektů kritizovaných auditem Evropské komise vyplatilo Česko firmám holdingu Agrofert ze státní pokladny zhruba 155 milionů korun. Uvedl to server iROZHLAS.cz. Mluvčí Agrofertu serveru řekl, že holding nic vracet nemusí. Audit se týkal dotací Evropské unie pro Agrofert, který vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO). V roce 2017 Babiš vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem do svěřenských fondů. Podle závěrečné zprávy auditu, kterou komise zveřejnila v pátek, ale Babiš fondy ovládá, a je tak ve střetu zájmů. Babiš označil audit za účelový a zmanipulovaný.
27.04.2021 09:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

Evropská komise je prý znepokojena politizací auditu nemocnic v ČR

 
Evropskou komisi znepokojuje politizace auditu čerpání evropských dotací v českých nemocnicích. Českému rozhlasu (ČRo) to řekla mluvčí komise Shirin Wheelerová. Prověrku si podle ní komise vyžádala a poté projednala s českým Ministerstvem financí. Kvůli údajné neprůhlednosti kritizují audit šéfové nemocnic, postavil se za ně ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) pak ČSSD obvinil, že z auditu dělají politickou kauzu.
02.10.2014 11:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků) , Svatopluk Němeček (386 článků)

Česko nepředložilo Bruselu k proplacení dotace pro Agrofert. Zaplatí 163 milionů samo?

 
Stát nepředložil Evropské unii k proplacení dotace za více než 163 milionů korun pro holding Agrofert, které už byly holdingu předem poslány ze státní pokladny. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Důvodem zadržení žádostí o proplacení dotací je podle serveru velký počet chyb na straně Česka při rozdělování dotací z unijního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. O vysoké chybovosti se píše v auditu Evropské komise. Podle auditu Agrofert nadále ovládá premiér Andrej Babiš (ANO), který holding dříve vlastnil a v roce 2017 jej vložil do svěřenských fondů. Babiš je tak podle auditu ve střetu zájmů, premiér to opakovaně popřel.
26.12.2020 11:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

Do Babiše i Agrofertu šijí senátoři: „Zastavte dotace,“ vyzvali vládu a ministerstva

 
Ministerstva by měla podle Senátu pozastavit vyplácení dotací holdingu Agrofert do doby, než se vyjasní podezření z auditů Evropské komise. Horní komora k tomu dnes vyzvala na základě předběžných závěrů své komise pro vyhodnocení auditů týkajících se premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací EU pro Agrofert.
31.10.2019 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

„Premiér je hamižný chrapoun.“ Do Babiše se kvůli auditu z Bruselu pustili i europoslanci

 
Je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, nebo Evropská komise nemá pravdu? To je to, oč tu teď běží. Z Bruselu přišel na ministerstvo pro místní rozvoj dokument zatím jen v angličtině, premiér Babiš i ministryně Klára Dostálová (za ANO) tvrdí, že nejde o finální znění zprávy, a stát k němu přidá jen své připomínky. Mluvčí komise tvrdí opak, text je prý definitivní. Opozice se obává, že Česko bude muset vracet Evropské unii vyplacené dotace pro Agrofert. „Premiér je hamižný chrapoun,“ reagovala na výsledky auditu v pondělním Epicentru europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. Lidovec Tomáš Zdechovský chce zas přinutit komisi, aby dokument o auditu přestal být důvěrný a všichni si ho mohli přečíst.
03.12.2019 05:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

Česko nemusí vracet dotace pro Agrofert, nepožádalo totiž o jejich proplacení

 
Česko nemusí na základě auditu firem okolo Agrofertu vracet Evropské unii žádné peníze. Novinářům to dnes řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož české úřady nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem auditu.
26.04.2021 16:05 |

podobné články

„Zkorumpovaní udavači,“ zuří Babiš kvůli evropskému auditu. A pustil se do Bruselu

 
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v reakci na dokončení auditu Eveopské komise ohledně jeho možného střetu zájmů uvedl, že dodržel zákon, postupoval podle něj a jím vlastněnou firmu vložil do svěřenského fondu. Na zveřejnění auditu prý nemá vliv. Babiš to řekl v Otázkách Václava Moravce České televize. Evropská komise zaslala audit české straně v pátek. Zatím nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani jeho výsledky.
01.12.2019 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

My nesmíme ani naznačovat! Babišův audit: Scéna, kterou novináři neviděli

 
Ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Klára Dostálová předstoupila před novináře, aby se vyjádřila k auditu Evropské komise, v němž je popsán střet zájmů jejího šéfa Andreje Babiše. Výsledky auditu jsou sice zatím neveřejné, ale jako u celé řady důvěrných věcí se už přes časopis Respekt provalilo, že Andrej Babiš podle Evropské komise je ve střetu zájmů a porušuje jak evropské, tak české zákony. Podívejte se sami, co k tomu řekla ministryně.
03.12.2019 12:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

Ministerstvo, fond ani Agrofert zatím finální zprávu auditu nemají

 
Ministerstvo zemědělství ani Státní zemědělský intervenční fond zatím finální zprávu Evropské komise k auditu zemědělských dotací pro Agrofert nemají. ČTK to dnes sdělili mluvčí těchto úřadů. Mají pouze materiály na dvoustranné jednání, které je plánované na konec ledna. Situaci nechtějí dále komentovat, protože se celá situace ještě prošetřuje. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky ani firma nemá žádné informace, v médiích se podle něj objevují jenom nepodložené spekulace. Hanzelka trvá na to, že koncern, který do února 2017 před vložením do svěřenských fondů vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO), postupoval podle zákonů.
06.01.2020 11:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

Ministerstvo financí nesouhlasí se závěry opozičního auditu TOP 09

 
Ministerstvo financí nesouhlasí se závěry tzv. opozičního auditu, který na dnešní tiskové konferenci prezentovala TOP 09.
25.02.2015 07:36 |

podobné články

Babiš o závěru Evropské komise: Střet zájmů nemám, Agrofert neovládám a neřídím

 
Premiér Andrej Babiš (66) k závěrům auditu Evropské komise (EK) znovu uvedl, že střet zájmů nemá a ani mít nemůže. Holding Agrofert prý neovládá a neřídí. Podle několika europoslanců sdělili zástupci komise členům kontrolního výboru, že závěry potvrzují konflikt zájmů předsedy vlády. Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu.
30.11.2020 21:31 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

Senátor Nytra: Chceme zastavit proplácení dotací Agrofertu, žádáme o zpřístupnění auditní zprávy Evropské komise

 
Aktuální vyjádření předsedy Dočasné komise Senátu k návrhům auditních zpráv Zdeňka Nytry k auditu Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.
06.12.2019 20:25 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

Senátor Nytra: Chceme zastavit proplácení dotací Agrofertu, žádáme o zpřístupnění auditní zprávy Evropské komise

 
Aktuální vyjádření předsedy Dočasné komise Senátu k návrhům auditních zpráv Zdeňka Nytry k auditu Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.
07.12.2019 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

Audit Evropské komise potvrdil Babišův střet zájmů, premiér to nadále odmítá

 
Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše (ANO) potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. Členům kontrolního výboru Evropského parlamentu to sdělili zástupci komise.  Babiš v reakci znovu uvedl, že střet zájmů nemá a ani mít nemůže. Holding Agrofert prý neovládá a neřídí.
30.11.2020 18:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21848 článků)

Audit EU mimo jiné kritizuje i losovačky

 
Netransparentní výběr pomocí losování, diskriminační kritéria či neoprávněné vyloučení nejnižší nabídky zjistili loni podle zdrojů ČTK auditoři Evropské unie v Regionálním operačním programu Střední Čechy. Výsledky auditu dostala v minulých dnech česká strana, která by se k nim měla přibližně do 9. února vyjádřit. Praha už dříve sdělila Evropské komisi svůj postoj k pracovní verzi zprávy auditu; řídící orgán programu se závěry podle informací ČTK nesouhlasí.
15.01.2014 11:25 |

podobné články

EU si už všimla středočeských losovaček, a bude hůř

 
Netransparentní výběr pomocí losování, diskriminační kritéria či neoprávněné vyloučení nejnižší nabídky zjistili loni podle zdrojů auditoři Evropské unie v Regionálním operačním programu Střední Čechy. Výsledky auditu dostala v minulých dnech česká strana, která by se k nim měla přibližně do 9. února vyjádřit. Praha už dříve sdělila Evropské komisi svůj postoj k pracovní verzi zprávy auditu; řídící orgán programu se závěry podle informací nesouhlasí.  
15.01.2014 15:15 |

podobné články