Článek

Podcast: Fantasy učí čtenáře trpělivosti, ale Clarková je rozjetá od začátku

 
S překladatelem Viktorem Janišem o spisovatelce Susanně Clarkové, která svým větám velí jako vévoda z Wellingtonu, nebo mužích, kteří nečtou.
21.04.2021 17:30 |

podobné články

Podobné články

OSN by mohla prvně v historii vést žena: Adeptkou je diplomatka z Nového Zélandu

 
Do čela OSN kandiduje novozélandská diplomatka Helen Clarková. Oznámila to v pondělí ve Wellingtonu novozélandská vláda, kterou Clarková vedla v letech 1999 až 2008.
05.04.2016 07:40 |

podobné články

Zemřela autorka detektivních bestsellerů Mary Higginsová Clarková: Bylo jí 92 let

 
Ve věku 92 let zemřela v pátek americká spisovatelka, autorka detektivních bestsellerů Mary Higginsová Clarková. Informovala o tom dnes agentura AP. Její knihy se hojně překládaly i do češtiny.
01.02.2020 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Mary Mara (485 článků) , Mary Mary (189 článků)

Čtyři ocenění v anketě Podcast roku putují do Českého rozhlasu

 
Český rozhlas získal v soutěži Podcast roku čtyři ocenění a s podcasty Vinohradská 12, Buchty a Host Lucie Výborné zcela ovládl kategorii Veřejnoprávní podcast. Projekt Vinohradská 12 zároveň získal první místo v kategorii Cena odborné poroty.
10.06.2020 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Lucie Výborná (70 článků)

Český rozhlas: Podcast roku ovládla Vinohradská 12

 
Vinohradská 12 z dílny Českého rozhlasu opět jednoznačně zvítězila v soutěži Podcast roku v kategorii Veřejnoprávní podcast. Druhá příčka patří Hostu Lucie Výborné. Vinohradská 12 zároveň získala nejvyšší počet bodů ze všech oceněných podcastů.
18.06.2021 10:05 |

podobné články

Osobnosti: Lucie Výborná (70 článků)

Podcast: Na východ od nás mají všude sochy Švejka. Připomínáme si 100 let Haškova románu

 
Možná nejslavnější česká románová série Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války oslavila 1. března 100 let od vydání prvního dílu. Spisovatel Jaroslav Hašek si už v roce 1911 při návratu z hospody poznamenal jméno Josefa Švejka. Tehdy ale zdaleka netušil, jak proslulým se jeho voják stane. Podle literárního historika profesora Pavla Janouška je na východ od Česka vztyčena velká spousta soch Švejka. Čím si čtenáře na celém světě literární postava získala, prozradil v Blesk Podcast.
13.03.2021 05:00 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Hašek (119 článků) , Jaroslav Hašek (119 článků) , Josef Švejk (35 článků)

Podcast: Migrace učinila z Anglie velmoc, říká překladatel Shakespeara Martin Hilský

 
Velký znalec anglické literatury a její překladatel, profesor Martin Hilský, prožil 28 let nad překlady divadelních her a sonetů Williama Shakespeara. Díky jeho obří píli bylo do češtiny přeloženo 38 her nesmrtelného klasika. Minulý rok publikoval profesor novou knihu Shakespearova Anglie, v níž čtenáře zavede do bouřlivých dob Anglie, které z ní učinily současnou velmoc. Pro Blesk Podcast Martin Hilský popsal, co máme společného s lidmi 16. století a proč byla důležitá migrace.
01.05.2021 05:15 |

podobné články

Podcast: Brazilská noční můra? Česko je na tom hůř, říká český vodák ze São Paula

 
Světová média plní zprávy o kolabujícím zdravotnickém systému v Brazílii, počty nakažených nemocí covid-19 jsou aktuálně od začátku pandemie nejvyšší. Podle českého podnikatele a sportovce žijícího v São Paulu Víta Vaníčka je ale situace v karnevalové zemi srovnatelná s evropskými státy. Jak Brazilci bojují s pandemií, kdo je ve společnosti nejvíce zasažen a proč se Vaníčkovi v jihoamerické zemi líbí, řekl v Blesk Podcast.
18.03.2021 05:15 |

podobné články

Úspěšný podcast Českého rozhlasu Filtr nabídne dalších pět dílů

 
Český rozhlas uvedl na začátku září desetidílný podcast Filtr zaměřený na cílovou skupinu teenagerů ve věku 12 až 15 let. Na základě kladných ohlasů přidá do konce roku ještě pět dílů, v nichž posluchačům nabídne další témata ze světa médií a sociálních sítí. Nová jedenáctá epizoda bude posluchačům k dispozici na audioportále mujRozhlas v pondělí 23. listopadu.
20.11.2020 11:55 |

podobné články

Podcast: Gorily může zabít i rýma. Nový koronavirus se ve volné přírodě u lidoopů zatím nešíří

 
Na začátku ledna 2021 hlásila zoo ze San Diega, že má nakažených osm goril novým koronavirem SARS-CoV-2 způsobujícím onemocnění covid-19. Na konci letošního února byli diagnostikováni se SARS-CoV-2 také gorilí samec Richard, lvi indičtí a kočky krátkouché v Zoo Praha. Primatoložka Klára Judita Petrželková pro Blesk Podcast vysvětlila, jak respirační onemocnění mohou ohrožovat volně žijící lidoopy v Africe a co všechno lze zjistit z trusu primátů.
04.03.2021 05:15 |

podobné články

Nové knihy: Claudia Piñeirová, Beáta Matyášová, Carol Higgins Clarková, Virginie Despentesová i Steven Pressfield

 
Z novinek tohoto týdne věnovaných převážně „ženským“ tématům vybíráme román argentinské novinářky a scenáristky Claudie Piñeirové i osobní příběh Beáty Matyášové. Dále příběh slovenské autorky Katariny Gillerové, detektivku americké prozaičky Caroly Higgins Clarkové i prózu Francouzky Virginie Despentesové. Za připomínku stojí román amerického spisovatele Stevena Pressfielda zabývajícího se vojenskými tématy, tentokrát z času budoucího, i dark fantasy jeho kolegyně Laurell Key Hamiltonové, vlastním jménem Kleinové.
01.04.2012 20:55 |

podobné články

Osobnosti: Steven Pressfield (1 článek)

Podcast: »Hraničářka« Anetka (†20) spáchala sebevraždu. Její maminka žila ve strachu z nejhoršího

 
Obětavá, hodná a krásná Anetka se přibližně tři roky vypořádávala s psychickou nemocí hraniční poruchy osobnosti. Pacienti s touto diagnózou se sami označují jako hraničáři. Anetčina maminka Martina Kulhánková s ní běžné trávila hodně času, ale 8. března se na půl hodiny zdržela kvůli antigennímu testu a nešla s ní z práce, doma našla dceru oběšenou. Pro Blesk Podcast Martina prozradila, jak žila ve strachu, že si dívka vezme život, ale také to, proč pokračuje v osvětové činnosti Anetky.
08.05.2021 05:15 |

podobné články

Podcast: Ničivý jev předvídal o hodiny dopředu. „Lidé neměli fotit, ale schovat se,“ říká lovec bouří

 
Ve čtvrtek v noci došlo na Hodonínsku k obří tragédii, kdy masivní tornádo poničilo domy v několika obcích, zabilo nejméně pět lidí a zůstalo po něm dalších 100 zraněných. Lovec bouří Jiří Kouřil o přicházející superbouři věděl již od čtvrtečního rána, dokonce předpovídal, že ze supercel může vzniknout i tornádo. Na místo mířil, ale nedojel. „Nečekal jsem, že to bude takovýhle extrém,“ prozradil pro Blesk Podcast.
26.06.2021 05:10 |

podobné články

Podcast: Koronavirus posvítil na papaláštsví českých politiků, říká sociolog

 
Téměř rok Češi nechápavě kroutí hlavami nad kauzami českých politiků. Zákonodárci by měli jít příkladem a vzorně dodržovat protikoronavirová opatření, místo toho je ale někteří obcházejí a záměrně porušují. Pro Blesk Podcast promluvil sociolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Pavol Frič, který se zabývá korupcí a elitami, proč si čeští politici myslí, že pro ně pravidla neplatí.
05.02.2021 05:10 |

podobné články

Podcast: Mě v porodnici také vyměnili, přiznal autor Kukaček. Detaily seriálové záměny

 
Přes milion lidí sledovalo nový seriál České televize Kukačky, jehož hlavním tématem je záměna dětí. Hlavním hrdinkám Tereze (Martě Danzingerové) a Olze (Sabině Remundové) v porodnici zaměnili syny. Rodiče na to ale přišli až po šesti letech. Pod scénářem je podepsaný Jan Coufal, který pro Blesk Podcast poodkryl vznik scénáře a řekl, co se do posledního 13. dílu ještě odehraje.
06.02.2021 05:10 |

podobné články

Podcast: 100 let od úmrtí zakladatele českého filmu. Kříženecký se kvůli kinematografu zadlužil

 
Světový film byl v roce 1898 teprve v plenkách, ale pražský rodák a nadšenec do techniky Jan Kříženecký se neváhal kvůli kinematografu zadlužit. Za přístroj bratrů Lumièrů zaplatil 2 tisíce franků, což zhruba odpovídalo jeho ročnímu platu! Na jeho záběrech ožívá stoletá Praha, lidé dovádí na plovárně a nebo se perou u párků. O počátcích českého filmu promluvila v Blesk Podcast filmová historička Marie Barešová z Národního filmového archivu.
09.02.2021 05:15 |

podobné články

Podcast: Chodí se dvěma kluky, chodil i s mužem a ženou naráz, byli kamarádi. Polyamorie je o komunikaci, říká Fronéma Lark

 
Již několik let vyznává programátor Fronéma Lark polyamorii, tedy partnerský vztah mezi více lidmi. Poprvé měl tuto zkušenost v 21 letech, kdy se zamiloval do kolegy. Vyřešilo se to rozhovorem a pivem. Jeho současný partner šel na pivo s tím novým, povídali si o programování a byli v pohodě. Polyamorii může ale provázet také žárlivost. O svých zkušenostech otevřeně promluvil Fronéma Lark v Blesk Podcast.
18.02.2021 05:15 |

podobné články

Podcast: Umírání v přímém přenosu. Farář Toufar před smrtí sotva stál, řekl Doležal

 
Česko si připomíná 71 let od smrti katolického kněze Josefa Toufara (†47), který 25. února 1950 podlehl zraněním po brutálním mučení členy STB. Tehdejší komunistický prezident Československa Klement Gottwald chtěl s Toufarem zahájit obří monstrproces, ale přes veškeré snahy lékařů z komunistického sanatoria v Praze jim Josef Toufar umřel na operačním stole. Jak pamětníci vzpomínali na milovaného faráře, co řekli o Čihošťském zázraku a jestli vrahové Toufara litovali svých činů, prozradil v Blesk Podcast spisovatel a novinář Miloš Doležal.
25.02.2021 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (153 článků) , Josef Toufar (67 článků) , Miloš Doležal (19 článků)

Podcast: Krvelačné šelmy z Broumovska? Lidé si na vlky za 15 let zvyknou, řekl dokumentarista Páv

 
Již čtyři roky hledají mnozí obyvatelé Broumovska způsob, jak by mohli žít a chovat svá zvířata v blízkosti divokých vlků. Podle oceňovaného dokumentaristy Martina Páva se snaží příznivci i odpůrci šelem najít kompromis, ale zatím zcela marně. Dva roky trávil filmař mezi místními a natáčel, jak se diskuze a vztahy mezi obyvateli vyvíjí. Jak se s vlky naučit žít, a proč si vzít příklad z Itálie, kde se vyskytuje až dva tisíce divokých vlků, prozradil v Blesk Podcast.
11.03.2021 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Martin Páv (2 články)

Podcast: Šlapák na Koláře. Roofe si zaslouží stopku na 4 zápasy minimálně, myslí si legendární sudí

 
Hlídal fauly na Diega Maradonu, odpískal řadu derby pražských S, ale takovýhle zápas, jako odehrála SK Slavia Praha na hřišti Glasgow Rangers, zkušený český arbitr Ivan Grégr ještě nezažil. Za kopnutí brankáře Ondřeje Koláře kopačkou do obličeje by si prý Kemar Roofe zasloužil zákaz činnosti minimálně na 4 zápasy. Jak slávistům zhořkla velká výhra, se dozvíte v Blesk Podcast.
20.03.2021 05:20 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (2091 článků)