Článek

Počty nakažených porostou dál, lidé se neomezují, opatření jsou slabá, říká matematik

 
Česko opět čelí rekordním denním číslům nakažených covidem-19 a také úmrtím spojeným s tímto onemocněním. Podle matematika Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) Martina Šmída ale nejde o překvapivé výsledky. Proočkovanost je stále nedostatečná a lidé už nejsou ochotní dodržovat vládou nastavená opatření. Imunita nabytá vakcinací navíc slábne rychleji, než se čekalo.
25.11.2021 05:20 |

podobné články

Podobné články

Dušek: Počty pozitivních porostou nejméně do 10. ledna

 
Nejméně do 10. ledna ještě porostou počty nakažených, řekl v rozhovoru pro Právo ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) Ladislav Dušek. Doufá, že poté už se projeví opatření účinná od 27. prosince.
31.12.2020 11:05 |

podobné články

Pražské nemocnice plní pacienti s covidem: Ve většině zakázali návštěvy, zatím neakutní péči neomezují

 
Nemocnice v Praze neakutní péči zatím neomezují. Mnohé ale zakázaly návštěvy. Počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 v pražských zdravotnických zařízeních se dále zvyšuje. Podle dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích v Praze zcela zaplněná kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace.
20.11.2021 12:00 |

podobné články

Vláda chce ušetřit, důchody od příštího roku porostou pomaleji

 
Důchody od příštího roku porostou pomaleji než dosud. Poslanci v tomto týdnu schválili dvě zásadní změny. Současné důchody porostou pouze o procento.
08.09.2012 20:55 |

podobné články

Covid bují v českých věznicích, počet nakažených se rychle ztrojnásobil. Kvůli britské mutaci?

 
Počty nakažených vězňů v českých věznicích dramaticky stoupají. V pátek uvedla Vězeňská služba ČR, že celkový počet nakažených vězňů činí 1230 osob. Jenže ještě 27. ledna jich bylo 464. To je prakticky ztrojnásobení stavu za devět dní. Situace je kritická zejména v Karlovarském kraji. Nákaza se podle informací Blesku rozšířila zejména ve věznici v Horním Slavkově, kde je údajně až 300 nakažených. Vězeňská správa tato čísla však nemůže potvrdit, neboť uvádí počty jen za všechny věznice. V Česku se podle expertů začíná rychle šířit tzv. britská mutace viru, je právě ona za raketovým růstem případů za mřížemi?
07.02.2021 21:05 |

podobné články

Matematik Šmíd: Na hokeji se křičí, to je nebezpečné. Ale nejhorší jsou restaurace a kluby

 
Restaurace jsou daleko větším rizikem přenosu nemoci covid-19 než fotbal a škola, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz matematik Martin Šmíd, který je hlavní autorem analýzy Centra pro modelování biologických a společenských procesů, která vypočítává účinnost jednotlivých opatření v boji s koronavirem. Její autoři označili za absurdní, že se minulý víkend v Česku konala hokejová utkání, kde bylo i 2500 lidí.
25.09.2020 09:40 |

podobné články

Překvapení s covidem v Británii: Všichni čekali strmý nárůst, počty ale klesají

 
Ve Velké Británii klesají počty nakažených, ačkoliv se po uvolnění veškerých opatření od 19. července čekal strmý nárůst. Sedmidenní průměr ale od té doby klesl o 38 procent a čísla se pohybují kolem 20 tisíc nakažených denně. Podle odborníků se ale vzhledem k inkubační době rozvolnění teprve projeví. „Konec lockdownu se do denních čísel nakažených poprvé promítne až na konci tohoto týdne,“ vysvětlil profesor James Naismith z Oxfordské univerzity.
28.07.2021 17:30 |

podobné články

Osobnosti: James Naismith (1 článek)

Vojtěch promluvil o aktivaci krizového štábu. A naštvanému Babišovi měl co vysvětlovat

 
Rekordní počet nakažených v Česku vzbuzuje obavy a nepříjemné otázky. I přes 5000 aktuálně infikovaných osob na území republiky podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) však nedochází k významnější zátěži zdravotního systému a těžkých případů je ve srovnání s obdobím března a dubna minimum, jak řekl Blesk Zprávám. Připustil ale aktivaci krizových štábů a vyjádřil se také k tomu, jestli je ve hře mimořádný orgán na nejvyšší úrovni – Ústřední krizový štáb. Šéfa resortu už si kvůli aktuální epidemiologické situaci pozval „na kobereček“ i jeho šéf a předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Ministr po setkání zmínil možnost zpřísnění opatření v Česka za předpokladu, že počty nakažených výrazněji porostou, kvatifikovat to ale nechtěl. Jasno chce mít do pátku.
22.07.2020 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23852 článků) , Vojtěch Adam (1735 článků)

Miroslav Forman: Čísla kolem Covid-19? Jen staré známé sčítání jablek s hruškami

 
Počty nakažených, počty nově nakažených, dokonce počty mrtvých. Hrozivá čísla, která již skoro půl roku straší globální společnost. Čísla, která zásadně (a především negativně) ovlivňují naše životy a svobody. Čísla, která zavírají hranice a která vyrábějí tzv. bezpečné, ale i zapovězené země. Čísla, která ohrozila globální ekonomiku a životní úroveň skoro celé světové populace. Jaká je ale realita?
18.08.2020 13:55 |

podobné články

Protesty proti Merkelové se šíří čím dál více. Kdyby ji tvrdě netlačili novináři, už by možná nebyla kancléřkou, soudí matematik a znalec Německa Kechlibar

 
ROZHOVOR „Nebýt toho, že ji novináři neustále hájí, už by možná nebyla kancléřkou,“ říká matematik a publicista Marian Kechlibar k německým mediálním výstupům v souvislosti s Angelou Merkelovou. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se zamýšlí také nad Orbánovou administrativou, která podle něj usiluje o to, aby se stala „alternativou“ vůči Bruselu a Evropské komisi: „Může na svoji stranu získat celý středoevropský prostor. Třeba ne letos, ale příští rok jsou volby rovněž u nás a je možné, že po nich už ‚nahoře‘ takoví eurofilové, jako jsou Jiří Dienstbier ml. nebo státní tajemník Tomáš Prouza, sedět nebudou.“
08.10.2016 04:50 |

podobné články

Osobnosti: Angela Merkelová (2795 článků)

Koronavirová záhada v Madridu: Bary natřískané, roušky nikde a počty nakažených letí dolů

 
V hlavním městě Španělska Madridu mluví o zázraku. Navzdory koronavirové pandemii klesají počty nakažených, a to i přesto, že jsou restaurace a bary normálně přístupné veřejnosti. Týdeník Focus informuje o tom, že noční zařízení doslova praskají ve švech, ale počet nakažených se nezvyšuje.
14.11.2020 18:36 |

podobné články

Potraviny budou dražší o několik procent

 
Ceny potravin v českých obchodech dál porostou. Už nyní jsou na svém historickém maximu, porostou však dál. Příčinou je zvýšení světových cen komodit v řádu několika procent.
06.02.2011 16:35 |

podobné články

Dušek: Vánoce se začínají projevovat. Nakažení senioři budou plnit nemocnice

 
Počty nakažených, ale i hospitalizovaných porostou ještě týden až dva, odhaduje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Přibývat podle něj bude také nakažených ve zranitelných skupinách, což bude rychle plnit kapacity nemocnic.
08.01.2021 08:55 |

podobné články

Vysílali jsme: Padl další covidový rekord. Kam až počty nakažených v Česku porostou?

 
Česko má za sebou další rekordní den, co se týká počtu nových případů onemocnění covid-19. Testy odhalily 25 864 nakažených. V nemocnicích je nyní více než pět a půl tisíce lidí s potvrzeným covidem, přičemž 799 z nich je v těžkém stavu. A přibývá také úmrtí. Jaká čísla v následujících dnech očekávat a proč jsme se nepoučili situací z jara? Tomu se věnovalo Epicentrum Blesku s matematikem Martinem Šmídem z Centra pro modelování biologických a společenských procesů.
24.11.2021 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Kam Kam (452 článků)

Matematik z MeSES Levínský: Otevírat kluby je předčasné. Ale co naděláme?

 
Vláda na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu uvolnila některá opatření dříve, než původně počítala. Především otevření nočních klubů a diskoték je předčasné, upozornil pro iROZHLAS.cz matematik a člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) René Levínský. Naštěstí je podle něj ale v Česku pokles epidemie takový, že by se kvůli velkému rozvolnění neměla epidemická situace zhoršit.
31.05.2021 20:10 |

podobné články

Zdražování nekončí: Ceny potravin porostou dál! Za co zaplatíme víc?

 
Ceny některých potravin porostou dál! A to o víc než dosud předpokládaných osm procent. Důvody? Oslabená koruna a špatná úroda.
31.01.2014 05:15 |

podobné články

Není to druhá vlna. První ještě neskončila, říká Vojtěch

 
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) počty nakažených koronavirem na podzim dál porostou. „Světlem na konci tunelu” je pro něj vakcína v příštím roce, řekl v rozhovoru s ČTK. Od doby, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, uplyne 1. září půl roku. Za tu dobu se nakazilo přes 23 000 lidí a více než 400 zemřelo.
29.08.2020 09:20 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1735 článků)

Ženská depilace – je třeba věřit kolujícím mýtům?

 
Ženská depilace je především v letním obdobím jakousi nepsanou nutností. Dokonale hladké nohy bez jediného chloupku jsou od žen společností zkrátka vyžadovány a to nejen v létě, ale i kdykoli jinde. Obecně se zastává názor, že ženy by měly být dokonale hladké a to prakticky na celém těle. O ženské depilaci koluje spousta mýtů, jimž nespočet žen bezhlavě věří. Proto jsme se rozhodli sepsat dnešní článek a zmínit v něm 4 nejčastější mýty, kterým možná věříte i vy. V první řadě je nutné si říci, že depilace není epilace, neboť ačkoli obě varianty mají stejný cíl – dokonale hladkou pokožku – jsou mezi nimi rozdíly, jež si ženy pletou. Zatímco při depilaci se chloupky odstraňují pouze na povrchu, u epilace se vytrhují i s kořínky. Jakým mýtům o ženské depilaci tedy netřeba věřit? Když se budete holit žiletkou, chloupky vám porostou rychleji Tohle je snad nejrozšířenější mýtus, který doprovází ženskou depilaci. Možná jste se s ním setkali i vy, když vám vaše maminka ještě v pubertálních letech říkávala, že pokud si nohy budete holit často, budete je mít mnohem chlupatější. Je to pravda, ale jen na půl. Chloupky vám po depilaci sice neporostou rychleji, neboť počet cibulek, ze kterého chloupky rostou, je pevný a neměnný, ale porostou silnější, díky čemuž můžete nabýt dojmu, že je jich více. Po ženské depilaci můžete ihned na sluníčko Jakmile si nohy oholíte, měli byste je pečlivě ošetřit. Je sice pravdou, že můžete na sluníčko, ovšem předtím byste si nohy měly namazat opalovacím krémem s vyšším faktorem. Časté holení pokožce škodí Ani v tomto případě se mýtus nesetká s pravdou. Pokud k ženské depilaci používáte ostrou žiletku nejlépe se třemi břity a po holení své pokožce dopřejete dostatečnou péči, pak věřte, že nikterak netrpí ani nestrádá. O jednorázových holítkách se říká, že byste je neměli... Čtěte více Příspěvek Ženská depilace – je třeba věřit kolujícím mýtům? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
24.07.2015 08:40 |

podobné články

Počet nakažených koronavirem překonal 230 milionů, tempo šíření nákazy mírně zpomaluje

 
Počet nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 230 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí podle JHU 42,5 milionu. Druhá je Indie (33,6 milionu) a třetí Brazílie (21,3 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (7,6 milionu). Tempo nárůstu počtu nakažených se nyní mírně zpomalilo. Posledních deset milionů nakažených přibylo za 19 dní, předtím dvakrát po sobě za 15 dnů, dříve to bylo za 18 a 23 dní.
23.09.2021 09:35 |

podobné články

Matematik Kechlibar mluví o náladách v Německu slovy, která tam do novin nepustí: Tyranie se vrátila oknem, lidé opravdu mají strach mluvit. Na Merkelovou už bych nevsadil ani láhev ovocného vína

 
ROZHOVOR Velice pozorně sleduje vývoj migrační krize v sousedním Německu matematik a publicista Marian Kechlibar. Realita je podle něj příliš drsná na to, aby se dala ignorovat, a tak by na setrvání Angely Merkelové ve funkci předsedkyně CDU ke konci roku nevsadil ani láhev ovocného vína. V akademickém prostředí se často setkává s neochotou vyjádřit se kriticky na veřejnosti, protože strach z represí za porušení politické korektnosti je mezi lidmi velmi reálný. Pak je o to více slyšet hlas teologa Tomáše Halíka, pro něhož jsou xenofobní nálady větší problém než přijímání uprchlíků.
17.10.2015 08:01 |

podobné články

Osobnosti: Angela Merkelová (2795 článků) , Tomáš Halík (587 článků)