Článek

Pfizer: Dvě dávky na omikron nestačí, pomůže až třetí. U Vojtěcha chtějí zrychlit přeočkování

 
Není důvod pochybovat o tom, že současné vakcíny chrání nemocné napadené koronavirovou variantou omikron před vážnými formami nemoci covid-19. Agentuře AFP to řekl odborník Světové zdravotnické organizace (WHO) pro krizové situace Michael Ryan. S tím souhlasí i jihoafričtí experti, nicméně jejich první studie ukazuje, že omikron je schopný částečně vzdorovat vakcíně Pfizer. Společnost už přiznala, že dvě dávky její vakcíny Comirnaty nejsou proti omikronu tak účinné, třetí ho ale podle prvotních testů neutralizuje. Právě vakcínu od Pfizeru mají nejčastěji i Češi, na celkovém počtu vyočkovaných dávek má podíl 82,7 procenta. Ministerstvo zdravotnictví pro Blesk Zprávy uvedlo, že do Vánoc se otevře možnost přeočkování třetí dávkou už po pěti měsících i pro další věkové skupiny, zatím ji mají jenom lidé nad 60 let a chronicky nemocní.
08.12.2021 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Ryan Michael (4 články) , Michael Ryan (4 články) , Michael Ryan (4 články) , Michael Ryan (4 články) , Michael Ryan (4 články) , Michael Ryan (4 články) , Michael Ryan (4 články) , Michael Ryan (1 článek)
Podobné články

Přeočkování Čechů vakcínou proti covidu: Znovu po roce či roce a půl, odhaduje Arenberger

 
Přeočkování další dávkou vakcíny proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nutné asi pravidelně jako u očkování proti chřipce. Zřejmě to bude po roce či roce a půl od druhé dávky, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Na nutnost přeočkování upozorňují odborníci. Evropská unie uzavřela smlouvy na dalších 1,8 miliardy vakcín s firmou Pfizer/BioNTech.
10.05.2021 21:55 |

podobné články

Omikron jako posila pro očkovací byznys? Šéf Pfizeru už kalkuluje s nutností čtvrté dávky

 
Přeočkování čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19 možná bude kvůli nové variantě koronaviru omikron zapotřebí dříve, než se předpokládalo. V rozhovoru s americkou televizí CNBC to řekl šéf farmaceutické společnosti Pfizer Albert Bourla. Pokud by se nutnost čtvrté dávky potvrdila, znamenalo by to pro jeho firmu příležitost pro další výdělky.
10.12.2021 18:15 |

podobné články

Pfizer v boji s omikronem slábne, AstraZeneca kapituluje: Nutnost třetí dávky podtrhla studie

 
V případě varianty omikron je přeočkování klíčové pro větší ochranu před rozvojem příznaků nemoci covid-19. Ukazuje to analýza britského úřadu pro zdravotní bezpečnost (UK HSA), na kterou upozornila v pátek stanice BBC. Pokles účinnosti vykazují přípravky od firem Pfizer a AstraZeneca, jež patří k nejpoužívanějším v Británii. Úřad ale varuje, že se jedná jen o předběžné závěry.
11.12.2021 09:50 |

podobné články

Až desetkrát účinnější: Pfizer chce prosadit třetí dávku vakcíny, u vlády narazil

 
Vakcíny firem Pfizer a BioNTech jsou po třetí dávce pětkrát až desetkrát účinnější než jenom po dvou dávkách. Tvrdí to zástupci firmy Pfizer, kteří v pondělí budou jednat s představiteli amerického zdravotnického systému o požadavku získat povolení k podávání třetí dávky. Odborný poradce americké administrativy Anthony Fauci v neděli nevyloučil, že se bude podávat i třetí dávka, ale řekl, že na to, aby ji vláda povolila nyní, je zatím brzo.
12.07.2021 13:15 |

podobné články

Přeočkování je v plném proudu: Jak se registrovat na třetí dávku a další rady

 
Vláda vybízí občany, kteří tak ještě neučinili, aby se nechali očkovat. Zároveň se zkrátila doba platnosti očkovacích certifikátů a přeočkování třetí dávkou se rozjelo naplno. Jak a kde se registrovat i další podrobnosti o přeočkování proti nemoci covid-19 se dozvíte v textu eXtra.cz.
08.12.2021 05:10 |

podobné články

U Vojtěcha řeší rychlejší přeočkování proti covidu. Janssen je jen na dva měsíce, míní expert

 
Ministerstvo zdravotnictví si vyžádalo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) k jednodávkové vakcíně proti covidu-19 Janssen od firmy Johnson & Johnson. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). O kratší ochraně po jednodávkové vakcíně diskutují odborníci, v pátek se o ní zmínil na twitteru imunolog Zdeněk Hel. Doporučuje přeočkování po dvou měsících. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) navrhuje z šesti na pět měsíců zkrátit i přeočkování dvoudávkovými vakcínami.
15.11.2021 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1782 článků) , Adam Vojtěch (1379 článků) , Johnson Johnson (391 článků)

Omikron může do měsíce v Evropě převládnout! JAR hlásí případy opakované nákazy

 
Varianta koronaviru nazvaná omikron se nově potvrdila i v metropolitní Francii, oznámily dnes místní úřady s tím, že nakažený muž se před týdnem vrátil z Nigérie, žije nedaleko Paříže a nebyl očkovaný. Dosud Francie zaznamenala jen jeden případ varianty omikron, a to v zámořském území Réunion v Indickém oceánu. První případ varianty omikron dnes oznámilo také Řecko. Varianta omikron může během několika měsíců představovat více než polovinu všech případů nákazy v Evropě, uvedla evropská agentura ECDC.
02.12.2021 14:20 |

podobné články

Solidarita s Českem: Unie pošle přednostně 100 tisíc dávek vakcíny Pfizer

 
 Státy Evropské unie dnes schválily, že přenechají Česku přednostně navíc 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech proti nemoci covid-19. Uvedl to server IHNED.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru sdělil, že tyto dávky Česko dostane v příštím týdnu. EU dostane podle IHNED.cz dávky od firmy Pfizer navíc proti původně slíbeným dodávkám, protože firma zrychlila výrobu. Stejně velkou dodávku vakcíny přenechají ostatní státy unie kromě Česka také Slovensku a Rakousku.
03.03.2021 19:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24452 článků)

3. dávky pomáhají, virus se snaží přežít, říká vakcinolog. A zmínil covidové sezóny

 
Vláda včera rozhodla o tom, že očkování proti covidu povinné nebude. I tak ale opakovaně jeho čelní představitelé apelují na to, aby Češi s očkováním neváhali. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) pak vyzývá k přeočkování posilující dávkou, která ochrání před těžkým průběhem nemoci. Právě o boosterech mluvil vakcinolog Marek Petráš v pořadu Epicentrum na Blesk.cz. Jak o současném schématu 2+1 (2 základní dávky  a 1 posilovací dávka), tak o budoucím přeočkování či covidových sezónách.
20.01.2022 05:10 |

podobné články

Adolescentům chybí přeočkování proti černému kašli

 
Adolescentům chybí přeočkování proti černému kašli„Nechybí tomu mému puberťákovi něco“ napadne často asi nejednu maminku.  Že by to mohlo být přeočkování proti černému kašli, však nečeká.
27.06.2011 00:15 |

podobné články

Urychlete v Česku očkování třetí dávkou, radí vakcinologové. Měla by být po půl roce

 
Odborníci na vakcinaci doporučují zkrátit interval pro přeočkování proti covidu-19 ze současných osmi na šest měsíců po poslední dávce. O stanovisku České vakcinologické společnosti na twitteru informoval její předseda Roman Chlíbek. Možnost přeočkování po šesti měsících u vakcíny od firem Pfizer/BioNTech pro lidi starší 18 let už v pondělí schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Zda české ministerstvo zdravotnictví interval zkrátí, ČTK zjišťuje.
07.10.2021 11:35 |

podobné články

Změna v aplikaci druhé dávky u vakcín Moderna a Pfizer: Přeočkování po 42 dnech

 
Lidé dostanou druhou dávku u vakcín Pfizer a Moderna později, než tomu bylo dosud. Rada vlády pro zdravotní rizika včera odsouhlasila prodloužení intervalu očkování na 42 dní, dosud to bylo 21 dnů u Pfizeru a 28 dní u Moderny.
31.03.2021 05:10 |

podobné články

Pfizer při testech vakcíny pro batolata narazil na nečekaný problém. Zároveň se ale i raduje

 
Společnost Pfizer narazila během klinických testů vakcíny u dětí pod pět let na nečekanou komplikaci. Podávaná dávka, která je v porovnání s dávkou pro dospělé zmenšená až o 27 mikrogramů, nestačí na požadované posílení imunity. Společnost se tak rozhodla v rámci testů přidat třetí stejně malou dávku. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) mezitím schválil první antivirovou pilulku k léčbě covidu-19, za kterou stojí právě Pfizer.
25.12.2021 12:15 |

podobné články

Vojtěch o třetí dávce vakcíny: Tito lidé by měli uvažovat o přeočkování

 
Přeočkovávání proti covidu-19 by mělo u lidí s vyšším rizikem při nákaze podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) začít v polovině září. Řekl to dnes v pořadu Partie televize Prima. Vakcínu dostanou za osm měsíců od dokončení očkování. Podávat by se měla u praktických lékařů, případně v nemocnicích. Za rizikové skupiny odborníci považují seniory nad 65 let, chronické pacienty, zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a klienty v pobytových sociálních zařízeních. V pondělí by měla plán přeočkování projednat rada vlády pro zdravotní rizika a poté vláda.
29.08.2021 13:40 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1782 článků)

Omikron vybuduje tu nejlepší imunitu. Třetí dávka pro mladé a zdravé je hloupost, zaznívá stále častěji

 
Přidávat další a další dávky očkování proti covidu není cesta ven, shodují se někteří odborníci. V omikronu vidí velkou příležitost na přirozenou imunizaci celé společnosti, jelikož má mírnější projevy a může bez větších obtíží projít populací. Mohl by být novou vakcínou, kterou poslala příroda, říká imunolog Vojtěch Thon. Další dávky očkování označuje za nebezpečné. Nutit do třetí dávky zdravé lidi ve středním věku a mladou část populace je nesmysl, dodává biochemik Zdeněk Hostomský. A další se k tomuto názoru přidávají, píše Echo24.cz.
09.01.2022 08:35 |

podobné články

Šup. A je pryč. Omikron se projevil a Prymula bude jen koukat

 
V lednu se předpokládá, že v Česku převládne varianta omikron, kterou odborníci jako profesor Prymula s napětím sledují a obávají se, zda i při nízké nebezpečnosti nezahltí nemocnice. Na sklonku minulého roku pak byla zveřejněna studie z Jihoafrické republiky, z města, kde byl omikron zachycen poprvé. Epidemie tam vyvrcholila za čtyři týdny. A i v nejhorším byla lůžka v nemocnici obsazená jen napůl oproti poslední vlně. Omikron je podle dat méně nebezpečný i v jiných ohledech.
03.01.2022 13:20 |

podobné články

Omikron by mohl vytlačit ostatní varianty, míní český vědec. Ukončí pandemii?

 
Jeden ze scénářů dalšího vývoje pandemie covidu-19 počítá s tím, že varianta omikron vytlačí všechny ostatní varianty a z pandemie se stane „něco jako chřipka“. Důvodem, proč je omikron asi třikrát nakažlivější než dosud převládající varianta delta, je mimo jiné to, že má nakažený více viru v horních cestách dýchacích a snadněji nakazí někoho dalšího. V rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR (AV ČR), to řekl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Také podle něj omikron v Česku během několik dnů převládne, nejpozději se tak stane příští týden.
06.01.2022 17:40 |

podobné články

„Šmejd od Pfizeru. Zastaralý.“ Záchrana? TV hvězda spláče

 
V Česku stále panují obavy z varianty omikron. Imunolog Václav Hořejší říká, že Česko bude variantou zahlceno a jediné, co pomůže, je třetí dávka očkování. S tím ovšem nesouhlasí imunolog Jiří Šinkora, podle kterého při variantě omikron zapracují T-lymfocyty. Tedy u těch, kteří již covidem prošli. Na „zastaralý šmejd od Pfizeru“ tak budou podle něho muset spoléhat pouze senioři. Ovšem omikron se chová „konzervativně“, tedy cílí hlavně na horní cesty dýchací, místo aby pronikal hlouběji.
05.01.2022 07:30 |

podobné články

Vakcína pro nejmenší se zadrhla, Pfizer přiznal nízkou účinnost. Půjde o tři dávky?

 
Vakcínu proti koronaviru pro děti mladší pěti let v nejbližších týdnech čekat nemůžeme. Testy společnosti Pfizer ukázaly, že by jim zatím neposkytla potřebnou ochranu. Další výsledky bude mít nejdříve na přelomu března a dubna. Pfizer zároveň nevyloučil, že děti budou potřebovat třídávkové očkování.
09.01.2022 11:40 |

podobné články