Článek

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 358. díl. Josef Kainar – Sochy

 
Když se tak rozhlížím po okolní krajině dneška, čím dál častěji a více čtu jenom poezii, verše obzvláště mi blízké, zejména z české slovesnosti 20. století, tak plodné na báječné a nadčasové autory, z nichž se dozvíte většinou tisíckrát víc než ze všech dnešních médií. Vypsali totiž svou zkušenost ze světa. Pokud ji dokážeme naslouchat, bude se nám žíti sice nikoli snadněji, ale s větším nadhledem a pohledem do vzdálenějšího horizontu, než je špička vlastního nosu. S několika velkými básníky vás zkusím postupně seznámit i na tomto místě. Možná to odložíte jako staré haraburdí, možná strnete, jak silně vaše vlastní pocity vyjádřili lidé před sto a více lety. Nemohu začít u nikoho jiného, než je můj nejmilejší básník Josef Kainar.
21.06.2024 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Josef Kainar (11 článků)
Podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 230. díl. Velká iluze českého školství

 
Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 230. díl. Velká iluze českého školství
27.02.2022 16:05 |

podobné články

RECENZE: Spectaculo Interesse otevřela Zlatovláska

 
Po letech odsudků jen kvůli politické příslušnosti, a představitelé „nové“ doby kádrují neméně zavile, než mnohdy stále ještě titíž lidé činili za časů starých, objevujeme znovu třeba básníka Josefa Kainara. Nejprve v Praze V Dlouhé oslavili jeho všestrannost Kabaretem Kainar-Kainar, nyní pro ostravské Divadlo loutek našla Jana Pithartová Zlatovlásku.
22.09.2013 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Josef Kainar (11 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

 
Petr Žantovský ve svém pravidelném „Jak jsem potkal knihy“ tentokrát vybral pro májové čtení báseň od Josefa Kainara a jeho návod na to, „Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně“.
10.05.2024 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Josef Kainar (11 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 349. díl. Karel Kryl - Jde jaro do léta

 
Petr Žantovský se v dalším dílu série Jak jsem potkal knihy věnuje slavné osobnosti Karla Kryla.
10.04.2024 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Karel Kryl (210 článků)

Tomáš Krystlík: Petr Žantovský papouškuje lži

 
Čeští historici neváhají pro udržení líbivých národních mýtů lhát, až se jim od huby práší a neuvažující jedinci, jako Petr Žantovský (https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Petr-Zantovsky-Jak-jsem-potkal-knihy-136-dil-SdP-a-reseni-ceske-otazky-625674) šíří ony lži dál, vydávaje je za posvátnou pravdu. Prochází mu to, protože vyvrátit jím uváděné rozsáhlé citace z publikací vyžaduje ještě více místa a přetěžuje čtenářovu schopnost se soustředit. V případě Grundplanungu O. A. je podvod natolik zřejmý, že se dá na něm lehce prokázat, jak čeští dějepisci lžou.
31.05.2020 13:00 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 324. díl. Židovský bolševismus podle Alfreda Rosenberga

 
K současné vlně antisemitismu připomíná Petr Žantovský text Alfreda Rosenberga, nacistického ideologa, který uvažoval o židovském bolševismu. Rosenberga tato úvaha spolu s dalšími podobného kalibru přivedla až na šibenici Norimberského procesu. „Chceš-li rozumět dnešku, pouč se ze včerejška,“ říká Petr Žantovský k jeho textu.
05.11.2023 12:25 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 191. díl. Dost bylo kokotů

 
Tentokrát bude čtení v cyklu „Jak jsem potkal knihy“ trochu netypické. Je to trochu dáno pocitem, který získáte, když se podíváte kolem sebe, pár měsíců před volbami. Tak jsem se rozhodl to celé trochu zlehčit, a zároveň tomu dát jakýsi skoro exaktní rámec. Říci „žijeme v blázinci“ je snadné a nabízí se to, ale i blázinec, jak uvidíme dnes a v dalších dvou pokračováních příští a přespříští týden, má své zákonitosti. Však uvidíte sami.
29.05.2021 20:15 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 359. díl. Blues na památku Václava Hraběte

 
Jak jsem na tomto místě slíbil před týdnem, dovolím si mezi obvyklé filosofické či politické texty cyklu Jak jsem potkal knihy vložit, aspoň teď, když začíná léto, pár textů básnických. Po minulém Josefu Kainarovi padl výběr na Václava Hraběte. Věřím, že si na něj mnozí rádi vzpomenete.
01.07.2024 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Josef Kainar (11 článků) , Petr Václav (1050 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 11. díl. Muž bez vlasti

 
V předchozím dílu cyklu Jak jsem potkal knihy jsem vám předložil věru neselou, ačkoli jako vždy (ne)povinnou četbu, Tak to dnes zkusím z opačného konce. Ne že by to byla nějaká obzvláštní řachanda, ale přece jen na konci dnešního tunelu přece jen možná nějaké světýlko, nebo aspoň jeho iluzi, zahlédnete. Posuďte sami.
20.02.2018 20:40 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 348. Malý princ

 
Proslulá filosofická pohádka Malý princ. Petr Žantovský v tomto díle Jak jsem poznal knihy vybírá úryvek právě z ní, a to symbolicky, neboť se podle jeho slov hodí do dnešní doby, „kde kolem nás politické nuly tančí nad slovem válka, aniž si uvědomují, co vlastně říkají, propagují a chtějí“.
26.03.2024 19:55 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 259. díl Kázání v katedrále sv. Víta

 
Tento díl cyklu (ne)povinné četby sice nepochází výslovně z knihy, ale v jeho pozadí kniha stojí, a sice ta nejsvětější, kterou zná křesťanská civilizace. Na některé její pasáže navázal aktuálním zamyšlením Mons. Petr Piťha dne 28. září 2018 ve svém kázání v katedrále na Pražském Hradě. Přestože jsou tomu už čtyři roky, stav zešílení světa pokračuje, nedbaje moudrých slov kněží, filosofů, historiků, či prostě jen obyčejných lidí obávajících se o osud naší civilizace. Původně jsem chtěl tento Piťhův text připomenout už v den státního svátku 28.9., ale povinnosti a nemoc to zdržely. Jsem ale přesvědčen, že ani těch pár dní opoždění na hodnotě slov a celého poselství neubírá ani gram.
07.10.2022 15:05 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 310. díl. Karel Čapek – O demokracii 3

 
Třetí díl čtenářské reflexe Čapkových úvah o demokracii. Petr Žantovský přemítá mimo jiné o Evropě a Panevropě.
13.08.2023 19:50 |

podobné články

Osobnosti: Karel Čapek (264 článků)

Nelíbil se vám konec sitcomu Jak jsem potkal vaši matku? Dobrá zpráva, tvůrci vydají alternativní konec!

 
Původně naplánovaný konec devět let vysílaného sitcomu "Jak jsem potkal vaši matku":http://www.extra.cz/tema/jak-jsem-potkal-vasi-matku existoval od "svého počátku":http://www.extra.cz/serial-jak-jsem-potkal-vasi-matku-definitivne-skoncil-herci-tedovych-deti-museli-drzet-v-tajnosti-pointu-pribehu-celych-devet-let. Ostatně, děti, které v něm vystupují, by za těch devět let dost zestárly.
10.04.2014 13:50 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 258. díl. Diktátorské boty

 
Josef Čapek byl doširoka rozkročený talent výtvarný, literární, esejistický a v tom všem nenápadně myslitelský. Každý snad zná jeho pohádky, fajnšmekři jeho úvahy o umění přírodních národů i umění moderním, jeho úvahy a eseje z knížky Kulhavý poutník a mnohé další. Ve 30. letech, se Josef Čapek, stejně jako jeho bratr Karel, velmi angažoval v aktivitách varujících před hrozící a poté nastoupivší totalitou. Oba za to zaplatili životem. Karel krátce před okupací, Josef v koncentračním táboře.
18.09.2022 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Josef Čapek (71 článků) , Karel Čapek (264 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 37. díl. Tyranie médií

 
Dnešní díl „nepovinné četby“ docela ústrojně navazuje na předchozí ukázky mediálně-kritických knih slovenského publicisty Ĺubomíra Huďa. Tentokrát jsem vybral několik klíčových pasáží z knihy Tyranie médií, jejímž autorem je Ignacio Ramonet.
13.08.2018 18:05 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 314. díl Tao sexu

 
O knihách Benjamina Kurase tu informujeme vcelku často. Ani dnes nevynecháme příležitost, abychom nepřipomněli nové doplněné vydání Kurasovy bezmála legendární knihy Tao sexu. Jak zasvěcení vědí, Kuras se ve svém psaní zabývá především politikou, sexem a kulinářstvím. Případně kombinací těchto témat v různém poměru dle potřeby. Tak jako tak příkladně četba knihy Tao sexu určitě neuškodí ani zarytým kavárenským myslitelům věštícím konec naší zpackané civilizace. Ostatně, co o tom píše sám autor:
08.09.2023 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Tao Tao (1 článek)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy 337. Benešův plán

 
Vladimír Krychtálek, jeden z nejaktivističtějších novinářů sloužících nacismu a Protektorátu, který byl za kolaboraci s nacistickým Německem popraven. Z jeho knihy Bolševici vytáhl mediální analytik Petr Žantovský pasáž nazvanou Beneš a my. Kromě autorovy osobní nevraživosti vůči Benešovi se v ní dozvídáme i některé okolnosti podzimu 1938, které běžně nejsou známy.
14.01.2024 11:55 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Beneš (10 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 103. Běh Prahou

 
Český spisovatel Ota Pavel (1930-83) je jedním z pilířů moderní české literatury – a také žurnalistiky. V té se specializoval hlavně na sportovní reportáže, později mající i knižní podobu (Dukla mezi mrakodrapy, Pohádka o Raškovi atd.) Mezi čtenáři mu ale nepochybně získaly respekt hlavně dvě sbírky povídek, do značné míry svéživotopisných, které vyšly v souborech Smrt krásných srnců (1971) a Jak jsem potkal ryby (1974). Na motivy z nich vznikly i dva filmy, oba z režijní dílny Karla Kachyni (Zlatí úhoři, 1979, a Smrt krásných srnců, 1986).
10.11.2019 11:55 |

podobné články

Osobnosti: Ota Pavel (42 článků) , Petr Pavel (2947 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 103. Běh Prahou

 
Český spisovatel Ota Pavel (1930-73) je jedním z pilířů moderní české literatury – a také žurnalistiky. V té se specializoval hlavně na sportovní reportáže, později mající i knižní podobu (Dukla mezi mrakodrapy, Pohádka o Raškovi atd.) Mezi čtenáři mu ale nepochybně získaly respekt hlavně dvě sbírky povídek, do značné míry svéživotopisných, které vyšly v souborech Smrt krásných srnců (1971) a Jak jsem potkal ryby (1974). Na motivy z nich vznikly i dva filmy, oba z režijní dílny Karla Kachyni (Zlatí úhoři, 1979, a Smrt krásných srnců, 1986).
10.11.2019 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Ota Pavel (42 článků) , Petr Pavel (2947 článků)