Článek

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

 
Oswald Spengler, německý filosof dějin (25. května 1880, Blankenburg – 8. května 1936, München), do roku 1911 gymnazijní profesor v Hamburku, poté spisovatel v Mnichově, platí vedle Moellera van den Bruck za nejdůležitějšího z autorů první fáze tzv. konzervativní revoluce, ideového hnutí a vření z let Výmarské republiky (1818–1932). Na rozdíl od běžných konzervativců nelpěli na tom, co bylo včera, s jistotou věděli, že prameny k obrodě je třeba hledat mnohem hlouběji (a r c h e o) a čerpat z nich pro budoucno (f u t u r o). Spojoval je především odpor k projeveným politickým důsledkům „osvícenství“: od liberalismu přes parlamentarismus s plutokracií v pozadí až k marxismu. A tedy i upřednostňování (organických) celků před vším dílčím, respektování (přirozených) nerovností, osobní odpovědnost autorit – vůdců těchto celků, podřízení ekonomického živlu politické, ba duchovní složce bytí.
29.04.2024 13:10 |

podobné články

Podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 230. díl. Velká iluze českého školství

 
Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 230. díl. Velká iluze českého školství
27.02.2022 16:05 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

 
Petr Žantovský ve svém pravidelném „Jak jsem potkal knihy“ tentokrát vybral pro májové čtení báseň od Josefa Kainara a jeho návod na to, „Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně“.
10.05.2024 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Josef Kainar (9 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 349. díl. Karel Kryl - Jde jaro do léta

 
Petr Žantovský se v dalším dílu série Jak jsem potkal knihy věnuje slavné osobnosti Karla Kryla.
10.04.2024 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Karel Kryl (210 článků)

Tomáš Krystlík: Petr Žantovský papouškuje lži

 
Čeští historici neváhají pro udržení líbivých národních mýtů lhát, až se jim od huby práší a neuvažující jedinci, jako Petr Žantovský (https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Petr-Zantovsky-Jak-jsem-potkal-knihy-136-dil-SdP-a-reseni-ceske-otazky-625674) šíří ony lži dál, vydávaje je za posvátnou pravdu. Prochází mu to, protože vyvrátit jím uváděné rozsáhlé citace z publikací vyžaduje ještě více místa a přetěžuje čtenářovu schopnost se soustředit. V případě Grundplanungu O. A. je podvod natolik zřejmý, že se dá na něm lehce prokázat, jak čeští dějepisci lžou.
31.05.2020 13:00 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 324. díl. Židovský bolševismus podle Alfreda Rosenberga

 
K současné vlně antisemitismu připomíná Petr Žantovský text Alfreda Rosenberga, nacistického ideologa, který uvažoval o židovském bolševismu. Rosenberga tato úvaha spolu s dalšími podobného kalibru přivedla až na šibenici Norimberského procesu. „Chceš-li rozumět dnešku, pouč se ze včerejška,“ říká Petr Žantovský k jeho textu.
05.11.2023 12:25 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 191. díl. Dost bylo kokotů

 
Tentokrát bude čtení v cyklu „Jak jsem potkal knihy“ trochu netypické. Je to trochu dáno pocitem, který získáte, když se podíváte kolem sebe, pár měsíců před volbami. Tak jsem se rozhodl to celé trochu zlehčit, a zároveň tomu dát jakýsi skoro exaktní rámec. Říci „žijeme v blázinci“ je snadné a nabízí se to, ale i blázinec, jak uvidíme dnes a v dalších dvou pokračováních příští a přespříští týden, má své zákonitosti. Však uvidíte sami.
29.05.2021 20:15 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 11. díl. Muž bez vlasti

 
V předchozím dílu cyklu Jak jsem potkal knihy jsem vám předložil věru neselou, ačkoli jako vždy (ne)povinnou četbu, Tak to dnes zkusím z opačného konce. Ne že by to byla nějaká obzvláštní řachanda, ale přece jen na konci dnešního tunelu přece jen možná nějaké světýlko, nebo aspoň jeho iluzi, zahlédnete. Posuďte sami.
20.02.2018 20:40 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 348. Malý princ

 
Proslulá filosofická pohádka Malý princ. Petr Žantovský v tomto díle Jak jsem poznal knihy vybírá úryvek právě z ní, a to symbolicky, neboť se podle jeho slov hodí do dnešní doby, „kde kolem nás politické nuly tančí nad slovem válka, aniž si uvědomují, co vlastně říkají, propagují a chtějí“.
26.03.2024 19:55 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 259. díl Kázání v katedrále sv. Víta

 
Tento díl cyklu (ne)povinné četby sice nepochází výslovně z knihy, ale v jeho pozadí kniha stojí, a sice ta nejsvětější, kterou zná křesťanská civilizace. Na některé její pasáže navázal aktuálním zamyšlením Mons. Petr Piťha dne 28. září 2018 ve svém kázání v katedrále na Pražském Hradě. Přestože jsou tomu už čtyři roky, stav zešílení světa pokračuje, nedbaje moudrých slov kněží, filosofů, historiků, či prostě jen obyčejných lidí obávajících se o osud naší civilizace. Původně jsem chtěl tento Piťhův text připomenout už v den státního svátku 28.9., ale povinnosti a nemoc to zdržely. Jsem ale přesvědčen, že ani těch pár dní opoždění na hodnotě slov a celého poselství neubírá ani gram.
07.10.2022 15:05 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

 
Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.
03.05.2024 18:30 |

podobné články

Osobnosti: Woody Allen (301 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

 
Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.
03.05.2024 18:45 |

podobné články

Osobnosti: Woody Allen (301 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 310. díl. Karel Čapek – O demokracii 3

 
Třetí díl čtenářské reflexe Čapkových úvah o demokracii. Petr Žantovský přemítá mimo jiné o Evropě a Panevropě.
13.08.2023 19:50 |

podobné články

Osobnosti: Karel Čapek (264 článků)

Oswald byl jediným střelcem na Kennedyho, říká studie

 
Lee Harvey Oswald, který 22. listopadu 1963 spáchal v Dallasu atentát na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, jednal sám a na prezidentovu limuzínu vypálil tři střely během 11 vteřin, nikoli šesti, jak se dosud předpokládalo.
23.11.2011 06:50 |

podobné články

Osobnosti: John Kennedy (122 článků) , John Kennedy (122 článků) , John Lee (13 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 265. díl Václav Havel: od revoluce k invazi

 
„Petr Steiner (1946), emeritní profesor Pensylvánské univerzity, literární vědec a slavista, není českému čtenáři neznámým autorem. Již dříve byla do češtiny přeložena řada jeho odborných statí, jež byly porůznu publikovány časopisecky (včetně samizdatových periodik) i knižně. Tak jako pro mnohé, kteří dospívali ve druhé polovině šedesátých let, byly i pro Petra Steinera jedním z určujících momentů jeho budoucího životního a profesního směřování události ze srpna roku 1968, kdy se ještě jako student češtiny, ruštiny a estetiky na pražské Filozofické fakultě rozhodl pro emigraci. Volbou jeho příštího domova se staly Spojené státy americké, konkrétně New York, kde pobýval od února 1969. O rok později se zapsal na Yaleovu univerzitu, na níž studoval pod vedením Victora Erlicha a Reného Welleka dějiny a teorii slovanských literatur. Své studium ukončil dizertační prací o ruském formalismu a pražském strukturalismu, která byla v upravené podobě publikována zprvu anglicky (1984) a postupně také v mnoha překladech (mj. japonském), česky kniha vyšla v roce 2011.“ Potud krátká biografie (z pera Roberta Změlíka) významného českého vědce, který je mnoha hodnotiteli vnímán rozporuplně, protože, jak píše pro změnu Karel Hváďala, „Petr Steiner je známý provokatér, … S jeho názory nemusíme souhlasit,ale vždy nás nutí, abychom opustili pohodlné a převzaté myšlenky a začali myslet samostatně.“
15.11.2022 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6485 článků) , Petr Václav (1049 článků) , Jak Roberto (9 článků) , Victor Victor (28 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 102. Prolomení hradeb

 
Petr Hampl (*1969) je český sociolog. Vystudoval sociologii na Filosofické fakultě UK. V roce 1998 získal titul Mgr. (diplomová práce o metodologii Karla R. Poppera), v roce 2012 titul PhDr. a v roce 2015 obhájil titul Ph.D., když ve své disertaci uplatnil millsovskou teorii byrokratizace na ekonomický a sociální vývoj západních společností. V průběhu dalších let vyučoval na různých vysokých školách, externě spolupracuje také s Institutem Václava Klause. Česká společnosti pro civilizační studia, kde působí jako tajemník, pěstuje a rozvíjí myšlenky amerického politologa Samuela Huntingtona. Za své poslání pokládá zvýšení porozumění tomu, jak fungují civilizace, co se děje na jejich hranicích, jak vznikají fundamentalismy, jak může soužít více civilizací na stejném území (je-li to vůbec možné), jak to ovlivňuje vnitřní dynamiku vzestupů a pádů každé z nich a vše, co s tím souvisí.
31.10.2019 10:30 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (11109 článků) , Petr Václav (1049 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 249. díl. Prolomení hradeb II.

 
Petr Hampl (*1969) je český sociolog. Vystudoval sociologii na Filosofické fakultě UK. V roce 1998 získal titul Mgr. (diplomová práce o metodologii Karla R. Poppera), v roce 2012 titul PhDr. a v roce 2015 obhájil titul Ph.D., když ve své disertaci uplatnil millsovskou teorii byrokratizace na ekonomický a sociální vývoj západních společností. Byl jedním ze zakladatelů České společnosti pro civilizační studia, kde působí jako tajemník, pěstuje a rozvíjí myšlenky amerického politologa Samuela Huntingtona (k 10.výročí jeho úmrtí uspořádal též odbornou konferenci). Za své poslání pokládá zvýšení porozumění tomu, jak fungují civilizace, co se děje na jejich hranicích, jak vznikají fundamentalismy, jak může soužít více civilizací na stejném území (je-li to vůbec možné), jak to ovlivňuje vnitřní dynamiku vzestupů a pádů každé z nich a vše, co s tím souvisí.
06.07.2022 10:25 |

podobné články

Nelíbil se vám konec sitcomu Jak jsem potkal vaši matku? Dobrá zpráva, tvůrci vydají alternativní konec!

 
Původně naplánovaný konec devět let vysílaného sitcomu "Jak jsem potkal vaši matku":http://www.extra.cz/tema/jak-jsem-potkal-vasi-matku existoval od "svého počátku":http://www.extra.cz/serial-jak-jsem-potkal-vasi-matku-definitivne-skoncil-herci-tedovych-deti-museli-drzet-v-tajnosti-pointu-pribehu-celych-devet-let. Ostatně, děti, které v něm vystupují, by za těch devět let dost zestárly.
10.04.2014 13:50 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 37. díl. Tyranie médií

 
Dnešní díl „nepovinné četby“ docela ústrojně navazuje na předchozí ukázky mediálně-kritických knih slovenského publicisty Ĺubomíra Huďa. Tentokrát jsem vybral několik klíčových pasáží z knihy Tyranie médií, jejímž autorem je Ignacio Ramonet.
13.08.2018 18:05 |

podobné články

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 314. díl Tao sexu

 
O knihách Benjamina Kurase tu informujeme vcelku často. Ani dnes nevynecháme příležitost, abychom nepřipomněli nové doplněné vydání Kurasovy bezmála legendární knihy Tao sexu. Jak zasvěcení vědí, Kuras se ve svém psaní zabývá především politikou, sexem a kulinářstvím. Případně kombinací těchto témat v různém poměru dle potřeby. Tak jako tak příkladně četba knihy Tao sexu určitě neuškodí ani zarytým kavárenským myslitelům věštícím konec naší zpackané civilizace. Ostatně, co o tom píše sám autor:
08.09.2023 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Tao Tao (1 článek)