Článek

Petr Dufek: V průmyslu inflační vlna pomalu opadá

 
Prosincové výrobní inflace naznačuje, že inflace v průmyslu – jako největším tuzemském odvětví – pozvolna opadá.
16.01.2023 12:55 |

podobné články

Podobné články

Babiš kritizuje církevní restituce, vadí mu inflační doložka

 
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš kritizuje inflační doložku k církevním restitucím. Stát by měl církvím vyplatit během 30 let celkem 59 miliard korun. Babiš upozornil, že tato částka není pevná, inflační doložka ji může zvýšit, a to vzhledem k oslabování české koruny významně.
11.11.2013 22:41 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25660 článků)

Vojtěch Molnár: Inflační očekávání

 
Inflační očekávání domácností, firem a finančních trhů podstatným způsobem ovlivňují jejich chování a rozhodování a tím i celkový ekonomický vývoj a výslednou skutečnou míru inflace. Do značné míry přitom mohou být očekávání sebenaplňující. Proto je pro centrální banky důležité inflační očekávání monitorovat a zároveň je svou činností a komunikací žádoucím způsobem formovat.
16.01.2022 21:30 |

podobné články

Petr Dufek: Inflační rallye pokračuje

 
Ani květen nepřinesl žádnou inflační úlevu, když se zvýšily ceny téměř všeho – a rozhodně ne symbolicky.
10.06.2022 11:15 |

podobné články

Generali: Povodně 2013 - zatímco voda opadá, škody skokově rostou

 
Povodňový účet klientů Generali se dnes dopoledne zastavil na 800 škodách za 47 milionů korun. Zatímco voda opadá, škody skokově rostou. Podobný trend lze očekávat i v nadcházejících dnech, kdy budou přibývat také velké obecní, průmyslové, zemědělské a podnikatelské škody. V konečném součtu by se jejich počet mohl pohybovat kolem dvou tisíc. Povodeň by tak klientům Generali mohla způsobit zkázu za 200 milionů korun.
06.06.2013 14:40 |

podobné články

Česká republika představila schopnosti a sílu svého leteckého průmyslu

 
Zvýšit export českého leteckého průmyslu a najít pro něj nové trhy – to byl cíl Dne českého leteckého průmyslu pro diplomatický sbor a vojenské přidělence akreditované v ČR, který uspořádalo 1. září 2016 Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo obrany ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu, Asociací Leteckých výrobců a Svazem českého leteckého průmyslu. Akci otevřel ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
01.09.2016 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Mládek (676 článků)

Petr Dufek: Nový průzkum nálad potvrzuje další zesílení inflačních očekávání

 
Zatímco tvrdá data nám teprve se zpožděním ukážou, jak dopadá válka na Ukrajině a s ní částečně spojená současná inflační vlna na českou ekonomiku, průběžné soft ukazatele potvrzují zhoršená očekávání průmyslových firem, naproti tomu optimismus ve službách a vzrůstající obavy spotřebitelů z dalšího vývoje ekonomiky i jejich vlastní finanční situace.
30.03.2022 15:45 |

podobné články

Petr Dufek: Inflační vlna nepolevuje

 
Ani v červnu nedošlo ke zmírnění tlaku na růst spotřebitelských cen, a tak meziroční inflace cílovaná ČNB dosáhla 17,2 %. Takto vysokou inflaci pamatujeme naposledy v roce 1993, kdy se zaváděla DPH.
13.07.2022 14:05 |

podobné články

Petr Dufek: Česká potravinová inflace

 
Spokojená s inflací už nemusí být jen ČNB, ale jak to tak vypadá i ECB. Včera potvrzená inflační data sice ukazují pokles celkové inflace v eurozóně, ale jádrové indexy vesměs všechny míří pomalu a jistě nahoru.
18.07.2017 11:25 |

podobné články

Petr Dufek: Výrobní inflace nezpomalila ani v březnu

 
Silné inflační tlaky ve výrobě potvrdila i dnes zveřejněná data statistického úřadu, podle kterých se ceny v průmyslu v březnu meziročně zvýšily téměř o čtvrtinu, v zemědělství o více než 27 %, ve stavebnictví o 10,4 a ve službách pro firmy téměř o pět procent.
20.04.2022 16:35 |

podobné články

Petr Dufek: Průmyslová výroba propadla o 10,8 %

 
Ještě docela dobře dopadly březnové výsledky průmyslu, když výroba propadla jen o necelých jedenáct procent, zatímco produkce největšího tuzemského průmyslu – výroby automobilů – poklesla o více než čtvrtinu. Výsledky českého průmyslu se tak příliš neodchylují od těch německých, které byly rovněž zveřejněny dnes ráno. Tam se výroba meziročně propadla o 11,6 % a konkrétně v automobilovém průmyslu o 31,1 %.
09.05.2020 11:50 |

podobné články

Válek chce už zase měnit izolace: Po pozitivním PCR testu dalších 30 dnů žádné testování

 
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bude současná vlna omikronu ve střední generaci vrcholit tento týden. Nedostatek zdravotníků ale podle něj nehrozí, protože lékaři už nemusí být doma v karanténách s dětmi – ve školách vlna podle Válka naopak opadá. Ministr zdravotnictví to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT. Sdělil také, že ministerstvo připravuje změny v systému izolací – po pozitivním PCR testu nebude dalších 30 dnů nutné další testování. Novinku ve středu projedná vláda. Pravidla pro izolace se přitom měnila teprve před několika dny.
23.01.2022 12:40 |

podobné články

Petr Dufek: Optimismus v české ekonomice opadá

 
Dnes zveřejněné výsledky statistického úřadu potvrzují, že nálada v podnikatelském sektoru se dva měsíce po sobě postupně zhoršuje. Nejde však zdaleka o nějaký návrat všeobecného pesimismu, ale spíš o zkrocení dřívějšího optimismu, který byl spojený s velkým očekáváním po rozvolnění protipandemických opatření.
24.08.2021 13:10 |

podobné články

Inflační doložka k církevním restitucím mě překvapuje, řekl Babiš

 
ANO v otázce církevních restitucí vyčká na návrh ČSSD. Podle předsedy Andreje Babiše nechce hnutí tvrdit, že zákony a smlouvy o této věci neplatí. Jde jen o to, že pokud je součástí narovnání skutečně inflační doložka, může se částka vyplacená církvím zvýšit až o desítky miliard. A inflace může být nyní vysoká v důsledku devalvace koruny, řekl v pondělí Právu Babiš při návštěvě Brna. Nečeká ani že by tento týden byla hotová dohoda o vládě.
11.11.2013 14:46 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25660 článků)

Česká národní banka zveřejnila říjnové inflační očekávání finančního trhu

 
Říjnového šetření se zúčastnilo třináct domácích a tři zahraniční analytici. Výsledné údaje naznačují, že tříletá prognóza inflace se poklesla těsně pod inflační cíl ČNB.
27.10.2016 09:40 |

podobné články

Jan Bureš: Německá inflace na čtyřletých maximech, Bundesbanka bije na poplach

 
Německá inflace zdolala v únoru čtyřletá maxima a podobně by měla dnes dopadnout i inflace za celou eurozónu - ta by poprvé od roku 2012 měla označkovat 2%ní inflační cíl ECB. Včera už se proto ozval Jens Weidmann z německé Bundesbanky, podle kterého bude muset ECB v březnu zvýšit svoji inflační prognózu.
02.03.2017 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Bureš (452 článků)

Jan Bureš: Draghi poslal do kolen dluhopisy a oslabil korunu…

 
Mario Draghi včera zaskočil trhy jestřábím komentářem. Podle jeho slov na místo “deflačních tlaků začínají působit tlaky pro-inflační”. Současně dodal, že v takovém případě může centrální banka přizpůsobit nastavení měnové politiky. Vrátil tak do hry možnost, ve kterou jsme po posledním zasedání ECB a nízké inflační prognóze prakticky přestali věřit - možnost rychlejšího útlumu politiky kvantitativního uvolňování.
28.06.2017 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Bureš (452 článků) , Mario Draghi (31 článků)

ČNB obnovuje zveřejňování grafu rizik inflační prognózy

 
Graf rizik inflační prognózy (GRIP) pomáhá při rozhodování bankovní rady mezi dvěma prognózami. Pomocí odchylek zjednodušeně zachycuje vliv nově dostupných informací na stávající výhled inflace a úrokových sazeb.
06.04.2018 09:55 |

podobné články

Štěpán Křeček: V české ekonomice se rozjíždí inflační spirála

 
„Na rostoucích cenách výrobců je patrné, že se v české ekonomice rozjíždí inflační spirála. Důvodů k růstu cen je přitom více než dost. Rostoucí ceny ropy, slabá korunu, rostoucí mzdy i nedostatečná produkční kapacita vedou ke zdražování. Nelze proto vyloučit zásah České národní banky, která může opětovně zvýšit úrokové sazby,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
19.07.2018 12:55 |

podobné články

Inflační drahota na obzoru! UŽITEČNÉ TIPY

 
Za letos uspořenou stovku si příští rok koupíte méně. Uvažujete, jak v takové situaci dokážete rozumně uspořit peníze? Nebo se naopak bojíte, že si na vašich těžce odložených úsporách pochutnají inflační vlivy?
22.10.2021 00:05 |

podobné články