Článek

Pesticidy zvyšují riziko Parkinsonovy choroby o 250 procent

 
Pesticidy působí na lidské zdraví zhoubně. Přesto jsme s jejich užíváním nijak výrazně nepolevili a s potravinami z konvenčního zemědělství je konzumujeme ve velkém. Vyšší obsah pesticidů v krvi mají také lidé pracující s těmito látkami a lidé žijící blízko polí.
29.05.2018 15:30 |

podobné články

Podobné články

Dnes je Světový den Parkinsonovy choroby: Tak pohyb!

 
Třes, ztuhlost, poruchy rovnováhy a obtížné mluvení – to jsou jen některé příznaky Parkinsonovy choroby. Podle odhadů jí u nás trpí 14 až 16 tisíc osob. Každoročně lékaři diagnostikují až 1500 nových pacientů.
11.04.2016 05:10 |

podobné články

Loňské náklady VZP na léčbu Parkinsonovy choroby byly téměř 400 milionů korun

 
V roce 2019 se léčilo s Parkinsonovou chorobou celkem 16 363 klientů VZP. Náklady na jejich léčbu byly 391 976 000 Kč. Za poslední 3 roky se počty pacientů výrazně nezměnily. Stabilně se drží kolem 16 tisíc. To vyplývá ze statistiky, kterou VZP zpracovala k příležitosti Světového dne Parkinsonovy choroby, který připadá na 11. dubna.
09.04.2020 12:20 |

podobné články

FNUSA: Operace mě vrátila o deset let zpět, říká pacient s Parkinsonovou chorobou

 
Třes, ztuhlost, zpomalené pohyby, ale i přecitlivělost, ztráta schopnosti soustředit se nebo podezíravost. To vše jsou příznaky Parkinsonovy choroby, nevyléčitelné chronické nemoci, kterou každoročně připomíná 11. dubna Světový den Parkinsonovy choroby. S druhým nejčetnějším neurodegenerativním onemocněním se ve specializovaném centru Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně léčí okolo tisíce pacientů ročně.
10.04.2021 13:35 |

podobné články

Poc (ČSSD): EU zakáže pesticidy, které zabíjejí včely

 
Evropská komise uvalí zákaz na nejpoužívanější pesticidy na světě. Zákaz se vztahuje na tři běžně používané neurotoxické pesticidy ze skupiny neonikotinoidů, které prokazatelně představují riziko pro včely a další opylovače.
30.04.2013 10:35 |

podobné články

Vztek, smutek a pláč zvyšují riziko dopravní nehody 10krát!

 
Jestli telefonování za volantem zvyšuje riziko dopravní nehody dvanáctkrát, pak negativní emocionální naladění nepatří za volant také. Vztek, smutek a pláč jsou totiž emoce, které zvyšují nehodovost desetkrát. Zatím ale stále vede vliv drog a alkoholu, které zvyšují riziko dopravní nehody pětatřicetkrát.
24.02.2016 13:05 |

podobné články

Jak poznat Parkinsona? Léčba léky, nebo konopím? Ptejte se odborníka

 
Chatovat s vámi bude v redakci Blesk.cz neurolog Prof. MUDr. Robert JECH, Ph.D. Je lékařem na Neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a zabývá se problematikou Parkinsonovy nemoci. Na chatu vám na otázky ohledně Parkinsonovy choroby bude odpovídat v úterý 4. listopadu od 15  hodin. Posílat dotazy můžete však už nyní.
03.11.2014 15:20 |

podobné články

11. dubna je Světový den Parkinsonovy choroby. „Jezděte na kole, cvičte, tančete!“ radí odborníci z VFN v Praze

 
Již tradičně se 11. dubna, v den výročí narození britského lékaře a chirurga Jamese Parkinsona, koná Světový den Parkinsonovy nemoci. Podle odhadů jí v České republice trpí 14 až 16 tisíc osob. Každoročně navíc lékaři diagnostikují 1000 a 1500 nových pacientů. Parkinsonova choroba je dosud nevyléčitelným onemocněním, lékaři však dokáží cílenou léčbou potlačit příznaky nemoci a pomocí rehabilitačního cvičení i zpomalit její rozvoj. Parkinsonovou chorobou trpěli například papež Jan Pavel II., malíř Salvador Dalí nebo boxer Muhammad Ali.
11.04.2016 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Muhammad Ali (35 článků) , Ali Ali (209 článků)

Jahody můžou pomoci vyléčit rakovinu prsu

 
Jahody jsou jedním z nejzdravějších druhů ovoce. Ví se, že lidé konzumující ve větší míře tyto plody ze své vlastní zahrádky mají zdravější srdce a cévy. Ale italští vědci prokázali, že vysoký příjem jahod může být prevencí rakoviny prsu a dokonce zastavit v růstu agresivní typ nádoru. Ovšem nesmějí to být jahody ze supermarketu, které jsou mezi prodávanými a masově produkovanými druhy ovoce nejvíce zamořeny pesticidy. Pesticidy totiž riziko rakoviny naopak zvyšují.
24.04.2017 15:30 |

podobné články

Nejpoužívanější pesticidy na světě hubí nejen včely, ale také ptáky

 
Neonikotinoidy jsou nejpoužívanějšími pesticidy světa. A podobně jako tomu bylo u DDT před padesáti roky, teprve když je těmito chemikáliemi zamořená příroda, zjišťují vědci, jak moc jsou škodlivé. Krom toho, že stojí jako spoluviník za hynutím včelstev, podle nizozemských vědců mohou tyto pesticidy za mizení hmyzožravých ptáků. Opeřenců v zemědělské krajině ubylo kvůli neonikotinoidům až o pětinu.
21.07.2014 08:15 |

podobné články

Pesticidy působí na včely jako drogy: jsou na nich závislé!

 
Pesticidy ze skupiny neonikotinoidů jsou jednou z příčin totálních kolapsů včelstev a úbytku divoce žijících druhů včel v naší přírodě. Látky používané k ochraně rostlin v zemědělství na tento hmyz působí jako drogy na člověka. Nejenže tyto organismy zabíjejí, ale jsou pro ně silně návykové. Včely totiž dávají nektaru obsahujícímu pesticidy přednost před nektarem bez pesticidů.
24.04.2015 13:05 |

podobné články

Původně „neškodné“ pesticidy decimují nejen včely, ale také motýly

 
Když výrobci pesticidů před lety přišli s neonikotinoidovými pesticidy, hovořili o průlomu v ochraně zemědělských plodin. Podle nich totiž tyto látky byly velmi účinné a přitom neškodné pro ostatní organismy v přírodě. Více se mýlit nemohli. Tyto pesticidy jsou totiž zřejmě stejným případem, jako bylo DDT před čtyřiceti roky. Nejenže decimuje včely, čmeláky a ptáky, ale působí zhoubně také na divoce žijící motýly.
26.11.2015 17:05 |

podobné články

Za vymírání čmeláků a včel můžou pesticidy z řepky

 
Neonikotinoidové pesticidy používané především k ošetřování řepkových monokultur jsou viníkem vymírání čmeláků a včel. Potvrdily to výzkumy z Oxfordu s tím, že pokud nemáme přijít o nejvýznamnější opylovače v přírodě, bez nichž můžeme umřít hlady, musí zemědělci tyto pesticidy okamžitě přestat používat.
18.08.2016 19:05 |

podobné články

Lékař varuje před přísnými dietami, zvyšují prý riziko obezity

 
Přísné diety zvyšují riziko obezity, varují lékaři. V Evropě má nadbytečné kilogramy 30 až 80 procent dospělých, v Česku přes polovinu. Na jejich problémy je zaměřen dnešní první Evropský den obezity. Podle Martina Matoulka z Všeobecné fakultní nemocnice stoupá riziko obezity s každou "nepovedenou" dietou.
01.06.2010 22:05 |

podobné články

Dejte si papriku. Snížíte tím riziko Parkinsonovy choroby

 
Riziko se při pravidelné konzumaci paprik sníží o celou třetinu.
14.05.2013 12:45 |

podobné články

Pozor na nízkotučné mléko, varují vědci. Zvyšuje riziko Parkinsona

 
U lidí holdujících nízkotučnému mléku je výrazně vyšší riziko vzniku Parkinsonovy nemoci oproti těm, kteří konzumují mléko tučné. Riziko u nízkotučného mléka stoupá až o 39 procent, zjistili vědci z Harvardovy univerzity. Problematická může být také konzumace mražených jogurtů a sorbetů.
11.06.2017 06:10 |

podobné články

Hamburgery poškozují krvinky a zvyšují riziko rakoviny

 
Konzumace pokrmů z rychlého občerstvení decimuje nejen postavu, ale škodí také zdraví srdce a cév a zvyšuje riziko rakoviny. Vědci z Walesu ale přišli na to, proč tomu tak je. Potraviny jako hamburgery či smažené kuře totiž obsahují škodlivé látky, jejichž vlivem se v kostní dřeni tvoří poškozené červené krvinky. Nedostatek čerstvé a syrové stravy a chybějící antioxidanty zvyšují riziko rakoviny i u jiných typů buněk.
13.09.2016 17:05 |

podobné články

Elektronické cigarety zvyšují riziko rakoviny i chorob srdce

 
Zvýšené riziko rakoviny plic a močového měchýře či onemocnění srdce nehrozí jen kuřákům obyčejných cigaret. Ve srovnání s nekuřáky jsou více ohroženi také lidé, kteří používají elektronické cigarety. Jejich výrobci se snažili v rámci reklamy tvrdit, že jsou bezpečnější než tradiční cigarety. Ale nejsou. Znatelně zvyšují riziko onemocnění smrtelnými chorobami.
02.02.2018 10:40 |

podobné články

Denní užívání ibuprofenu už po týdnu zvýší riziko infarktu o polovinu

 
Kanadští vědci varují před užíváním nesteroidních protizánětlivých léků, jimiž lidé tlumí bolest. Léky ibuprofen, celecoxib, diclofenac, naproxen a rofecoxib zvyšují riziko infarktu, pokud je lidé užívají v maximální dávce alespoň týden. A riziko je vyšší po týdnu až o osmapadesát procent. Zvlášť nebezpečné je užívat ibuprofen třikrát denně po dobu jednoho týdne. Riziko se zvýší o polovinu.
17.05.2017 11:30 |

podobné články

Toxické zplodiny z aut zvyšují riziko chrápání

 
Chrápání je vážný problém, který trápí více než pětadvacet procent populace, zvláště mužů. Podle norských vědců ale za něj může krom obezity třeba také život v centru měst a u rušných ulic, kde je vyšší koncentrace výfukových plynů. Zplodiny z exhalátů totiž zvyšují riziko chrápání několikanásobně.
31.08.2016 14:05 |

podobné články