Článek

Pavel Foltán: Relativita z pruselu? Ne! Referendum!

 
Moudrý klaun pan Werich už kdysi dávno v jedné forbíně s panem Horníčkem věcně poznamenal, že „… Čas neexistuje. Čas si vymysleli lidi. A to jen proto, aby věděli od kdy do kdy a kolik za to…“
28.03.2021 13:35 |

podobné články

Podobné články

Toto se má dít v Radě ČTK: Dříve to byly chlebíčky, kávičky... Pak přišli Foltán a Žantovský a najednou každé jednání natáčí štáb ČT

 
Mediální analytik, právník a člen Rady ČTK Pavel Foltán pro ParlamentníListy.cz uvedl, že televizní štáb České televize pravidelně navštěvuje zasedání Rady ČTK a celou schůzi si natáčí. „Říká se, že je to štáb, co pracuje pro ČT24, snad pro tzv. Newsroom (inu, jaký jiný, nežli anglický název pořadu, jde-li o pořad uváděný v České televizi, že?), nicméně jak říkám, tak jistě to nevím. Faktem je, že až do jara 2018 se o Radu ČTK skoro nikdo nezajímal. Zejména ne nikdo z médií a nota bene z České televize,“ řekl pro naší redakci Foltán.
03.03.2020 17:30 |

podobné články

Zavřeli jste nám divadla, kluby, sály, připravili jste nás o naše kšefty, tak nám to zaplaťte... Radní ČTK Foltán se znovu rozepsal

 
„Arogance, bezohlednost, egopatie, infantilita, grantománie, neodpovědnost, podnikatelská negramotnost, prominentní rozmazlenost, sebestřednost, žádná sebereflexe, žádná krizová manažerská a existenční zkušenost, život ve vatě za vodou … A co všechno ještě? A komu ku prospěchu? Dotační a grantová viróza, spíše epidemie. Tohle je poslední dobou z hlasu lidu slyšet na adresu některých umělců,“ zamýšlí se v textu pro ParlamentníListy.cz právník, hudebník a radní ČTK Pavel Foltán.
23.03.2020 16:06 |

podobné články

Cirkus na jednání Rady ČTK. Rozkoš bez rizika, ulevil si předseda nad estrádou svého kolegy

 
Předseda Rady ČTK David Soukup prozradil, že dva členové Rady ČTK – Petr Žantovský a Pavel Foltán – se nepřipravili na dvě videozasedání v časech koronaviru a ani jednoho se nezúčastnili. Foltán prý navíc z jednání rady dělá cirkus.
26.07.2020 10:40 |

podobné články

Osobnosti: David Soukup (6 článků) , Petr Rada (269 článků) , Petr Pavel (736 článků)

„Skoro celou pětiletku to nikomu nevadilo a teď to najednou vadí.“ Nařčený radní ČTK Foltán reaguje na zprávu, kterou vytáhla ČT

 
Čtyři ze sedmi členů Rady ČTK jsou ve střetu zájmů. U jednoho z nich, mediálního právníka a radního Pavla Foltána, nominanta za ANO, je problém v tom, že v Českém rozhlase pracuje jeho syn, což zákon o ČTK zakazuje – osoby blízké nebo samotný člen rady by neměli mít finanční zájem na provozování hromadných sdělovacích prostředků. Na středečním zasedání rady to přiznal předseda rady Miroslav Augustin. K tomuto střetu zájmů se proto radní Foltán vyjádřil ve své glose pro ParlamentníListy.cz.
01.09.2018 22:30 |

podobné články

Pavel Foltán: Pilotní referendum o ČT – ano, či ne?

 
Jak jsem se před pár dny na tomto místě zmínil, mediální a politický analytik Štěpán Kotrba nedávno napsal analýzu, v níž bilancoval, co se v roce 2020 povedlo, respektive nepovedlo v Radě České televize, a text této analýzy uveřejnil e-deník Parlamentní listy.
04.01.2021 10:10 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Štěpán (69 článků) , Pavel Štěpán (69 článků)

Prasata, slepice, králíci... Brit vtipně popsal dnešní systém, který nás prý dovede k dalšímu krachu. A dodává: EU se neudrží, je tu největší stěhování od pádu Říma

 
Anglický spisovatel Nicholas Bradbury vzbudil pozornost svou knihou Tržní farma (Market Farm), ve které vytvořil podobenství o velké finanční krizi, která zasáhla svět po roce 2008. Jeho alegorie odkazující názvem na Orwelovu knihu Farma zvířat se snaží najít odpovědi na otázky, kam vede nespoutaný volný trh, neustále rostoucí spotřeba a neomezené využívání přírody a co obnáší relativita všech dalších „vymožeností“ a „pseudopotřeb“, jež takový způsob života nabízí. Bradbury v minulých dnech navštívil knižní festival Tabook v Táboře a se serverem ParlamentníListy.cz se podělil o své dojmy ze současné situace i motivy, s nimiž knihu psal.
07.10.2015 06:45 |

podobné články

Herec Miroslav Táborský: Co dělá o víkendu?!

 
Říká o sobě, že má rád příběhy. Nejen, že v nich Miroslav Táborský (60) hraje, ale uvádí je i na jeviště. V loňském roce, podruhé v životě v roli režiséra, inscenoval hru Relativita v Divadle v Řeznické a sám si tu zahrál slavného fyzika Alberta Einesteina! A letos ho čeká hned několik filmových premiér. Tou první bude Případ mrtvého nebožtíka.
05.01.2020 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Táborský (84 článků)

Radní odvolaní po arbitráži se CME definitivně vyhráli i soud s expremiérem Fischerem

 
Šest někdejších členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání – Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Josef Musil, Jiří Novotný, Petr Štěpánek a Petr Žantovský – zvítězilo v soudní při s bývalým předsedou vlády Janem Fischerem kvůli svému druhému odvolání z funkcí v roce 2009.
25.07.2012 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Petr Štěpánek (829 článků) , Petr Štěpánek (829 článků) , Jiří Novotný (222 článků) , Jan Fischer (1760 článků) , Jiří Novotný (222 článků) , Josef Novotný (201 článků) , Zdeněk Štěpánek (15 článků) , Pavel Novotný (1100 článků) , Josef Novotný (201 článků)

Pavel Foltán: Střet zájmu systémové paměti a systému zapomnění?

 
Hned na začátku 90. let mi přítel Karel Kryl řekl: „My dva si táhneme každý ten svůj, ale stejný kříž jako znamení doby, protože je pouhou otázkou času, kdy nás někdo dostane do střetu s jakýmkoliv režimem, kde nebude ta skutečná nepředstíraná demokracie, právní stát, spravedlnost, svoboda projevu, svoboda slova a další svobody. Kde nebude úcta ke stáří, ke zkušenosti, a k odkazu předků, k historii vlastního národa. Kde zmizí vlastenectví. A kde se vytratí víra v Boha, ta skutečná, v mysli, v srdci, a vědomí. Ne ta víra církevní, ideologická, partajní, propagandistická. Ale ta víra niterně a přirozeně lidská. Ta víra, k jejíž svobodné volbě nám dal Bůh na vybranou. Je to věc genů, je to věc intelektu, je to věc příkladů, co táhnou, čili je to i věc výchovy a vzdělání. A tohle všechno je to naše společné pivo.“ Často si na to vzpomenu. A poslední dobou čím dál častěji.
01.09.2018 19:40 |

podobné články

Osobnosti: Karel Kryl (196 článků)

Pavel Foltán: Hry paměti šálivé aneb Kolo neštěstí mediální propagandy

 
Už dlouhou a zbytečně nehezkou řádku měsíců opakovaně potkávám doposud po pravdě nezodpovězenou množinu zlomků porůznu znějících otázek, co vždy mají jeden a tentýž společný jmenovatel – mnoho povyku pro nic kolem dokola oněch tak dlouho tzv. zaparkovaných tzv. výročních zpráv médií veřejné služby, přesněji České televize a Českého rozhlasu. Namátkou pro představu několik z těch zlomků otázek: Proč to tak bylo? A nebylo to zbytečné? Kdo to způsobil? A kdo z toho má prospěch? A mohlo, anebo mělo to někoho poškodit?
31.10.2019 14:10 |

podobné články

Pavel Foltán: ROBOT OMYL a novinářská zkratka aneb "Válka je vůl"

 
Dnes je tomu už 75 let (tedy 3/4 století) od totálně zdrcujícího náletu na Drážďany a od tvrdého náletu a po pravdě zbytečného náletu na Prahu, přičemž jak dnes ráno ve zprávách na ČT 2 bylo kvapně uvedeno, že podle názoru historiků byl ten tehdejší nálet 14. února 1945 na tu naši stověžatou matičku Prahu omylem, prý kvůli nepřízni počasí a chybě navigace.
14.02.2020 13:11 |

podobné články

Pavel Foltán: Mediální rady a koronavirus

 
Do konce měsíce března se mají sejít k zasedání všechny mediální rady – a to Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v úterý 24. března, Rada ČT a Rada ČRo ve středu 25. března, a Rada ČTK v pondělí 30. března, tedy ještě v době trvání karantény a mimořádných opatření podle průběžně aktualizovaného nařízení vlády. Otázkou je, zda se uvedené mediální rady sejdou ke svým zasedáním, respektive zda se (v souladu s nařízením vlády) vůbec sejít mohou – tedy bez kolize s podmínkami danými vládou.
19.03.2020 10:26 |

podobné články

Pavel Foltán: Kdo co vidí za horizontem akce koronavirus aneb Pozor i na eurounijní Bambinot

 
V novodobých dějinách českého státu, tedy od roku 1945, ještě žádný premiér neměl natolik složitou situaci, jako má Andrej Babiš, přičemž právě tu vládu, co musel po volbách v roce 2017 sestavit, tak tu mu asi žádný špičkový manažer ani na chvilku nezáviděl, a nota bene právě teď při řešení „akce korona virus“.
22.03.2020 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21437 článků)

Bomba radního ČTK: Veřejnoprávní parta kamarádů. ČT má své oblíbence. Padla jména. Rakušan, Pekarová, Stanjura...

 
„Je jasné, že politikům parlamentních stran záleží na tom, aby utrhli co nejvíc prostoru a času na televizních obrazovkách jenom pro sebe, pro své selfpromo, popularitu, a potažmo i pro volební body. A leckdo z nich pro to udělá ledacos. Pochopitelně. Taková už je dneska doba. A kdo z politických sil má v ČT svůj vliv, ten o něj pochopitelně nechce přijít, nechce v tom směru ani oslabit, ale naopak chce co nejvíc posílit – a být hlavním kamarádem televizních obrazovek,“ zamýšlí se v textu pro ParlamentníListy.cz právník, hudebník a radní ČTK Pavel Foltán.
18.04.2020 12:21 |

podobné články

Radní ČTK cituje: „Koronavirus? Toto nevzniklo zásahem přírody, ale vytvořil to člověk!"

 
ParlamentníListy.cz znovu jako jediné médium přinášejí odborně-hravý text právníka a blízkého přítele Karla Kryla, radního ČTK Pavla Foltána. Ten se tentokrát pozastavuje nad otázkou, zda původ viru SARS-Cov-2 je přírodní nebo se jedná o laboratorní únik. Zmínil názor molekulární bioložky Soni Pekové, že jde o uměle vytvořený virus. Pavel Foltán prozradil, že je stejného názoru jako ona.
29.04.2020 13:45 |

podobné články

Osobnosti: Karel Kryl (196 článků)

Kauza „zm*d Nohavica“: Hollanovy brněnské nohavice. Malý politruk. Pamětník má pocit, že se vrátila totalita

 
Na obranu písničkáře Jarka Nohavici, kterého bývalý zastupitel Žít Brno Matěj Hollan označil za "zmrda", se nyní přidal písničkář a radní ČTK Pavel Foltán. Ten v tomto označení vidí další kampaň. A připomenul své zkušenosti. Nohavicovi prý odpustil už po revoluci a snažil se, aby se k němu podobně postavil i Karel Kryl. A že by se Hollanovi podařilo Nohavicu poškodit? Naopak, kampaň je dle něj kontraproduktivní a uškodí si jen iniciátoři.
28.07.2020 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Karel Kryl (196 článků)

Pavel Foltán: Rada ČTK nemá ve svých vlastních řadách potřebnou personální výbavu

 
Otevřený dopis poslancům PS PČR k problematice Výroční zprávy ČTK
06.10.2020 13:20 |

podobné články

Pavel Foltán: Rozlišují média a mediální rady hranici mezi rizikem a hazardem?

 
Kdo mohl studovat ještě vskutku na kvalitní univerzitě (a nikoli na těch dnešních kapitálově – socialisticky předražených učilištích) i takové libůstky typu jak včas a dobře rozeznat hranici mezi rizikem a hazardem (např. hospodářským, i jiným, resp. i obecným) a kdo se to pak ještě mohl doučit v dlouholeté praxi přímo v terénu, tak ten má tzv. „strejčka“ (jak se říká).
17.12.2020 11:00 |

podobné články

Pavel Foltán: Rada ČT a Rada ČTK – najdi pět rozdílů

 
Je to vskutku nesnadný úkol. Hodný nasazení týpků typu Ethana Hunta? Když by možná někdo někde mohl použít i příměr z Hollywoodu jako že „mission: impossible“. Mít snahu zvednout úroveň právního vědomí a procedurální praxe alespoň do toho logicky povinně základního rozměru „de lege artis“ – toť vskutku takřka sisyfofská práce.
23.12.2020 19:25 |

podobné články