Článek

Pásmo Gazy jako obří pohřebiště: Každých 10 minut tam přijde o život dítě. Přeživší často ztratí rodinu a veškerou naději

 
Během téměř čtyřtýdenní války mezi Izraelem a palestinskými bojovníky Hamásu bylo v Pásmu Gazy usmrceno už více než 3 600 palestinských dětí. Uvedlo to tamní ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem. Hrůzná bilance zahrnuje děti, které byly zasaženy leteckými údery, zahynuly v důsledku chybně odpálených raket nebo padly za oběť výbuchům a byly pohřbeny pod troskami budov. Mezi mrtvými jsou novorozenci, batolata i školáci – někteří z nich talentovaní studenti a nadějní novináři. Válka připravila o život i skupinu chlapců, kteří se domnívali, že v kostele jsou v bezpečí. Podle některých propočtů tak v Gaze přijde o život dítě zhruba každých 10 minut, informuje agentura AP.
06.11.2023 12:50 |

podobné články

Podobné články

Každých deset minut přijde v Pásmu Gazy o život jedno dítě, tvrdí šéf WHO

 
Každých deset minut přijde v Pásmu Gazy o život v průměru jedno dítě, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nikde v této oblasti, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, podle něj není bezpečno.
11.11.2023 09:20 |

podobné články

Scénář pro Pásmo Gazy. V Izraeli mají na nejvyšších místech jasno

 
Izrael chce podle vyjádření ministra obrany Yoava Gallanta nebo předsedy opozice Jaira Lapida po zničení Hamásu odejít z Pásma Gazy a předat území do palestinské samosprávy. „Po zneškodnění hnutí Hamás se Izrael zřekne odpovědnosti za život v Pásmu Gazy,“ uvedl Gallant. Jair Lapid ale varuje, že palestinská vláda Mahmúda Abbáse je možná příliš slabá na to, aby mohla převzít Pásmo Gazy, kde od roku 2007 vládne Hamás.
20.10.2023 18:20 |

podobné články

V Pásmu Gazy bude klid, hlásí Hamás. Dohodl se prý s Izraelem

 
Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo s Izraelem na obnovení klidu v Pásmu Gazy. Uvedl to podle agentury Reuters mluvčí hnutí, které Pásmo Gazy ovládá. Izraelští politici se zatím k jeho prohlášení nevyjádřili, ale armáda ráno ohlásila, že se obyvatelé oblastí sousedících s Pásmem Gazy mohou vrátit ke každodenní rutině. V pátek si násilí na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem vyžádalo životy čtyř Palestinců a jednoho Izraelce.
21.07.2018 08:25 |

podobné články

Domovy v Pásmu Gazy kvůli izraelským útokům opustilo podle OSN přes 423 000 lidí

 
Své domovy v Pásmu Gazy kvůli izraelským útokům opustilo podle OSN přes 423 000 lidí. Izrael na úzké pásmo, v němž žije kolem 2,3 milionu Palestinců, útočí v odvetě za víkendové masakry ozbrojenců z Hamásu, které připravily o život na 1300 lidí. Izraelské ostřelování a nálety na Pásmo Gazy, odkud radikálové z palestinského hnutí Hamás útočili, o život připravily více než 1500 Palestinců, včetně 500 dětí. Zraněno bylo přes 6600 lidí.
13.10.2023 09:00 |

podobné články

Pásmo Gazy, pásmo smrti: 23 dnů útoků si vyžádalo 1300 obětí

 
Izraelské útoky usmrtily v Pásmu Gazy od půlnoci desítky Palestinců. Počet obětí za 23 dní od začátku válečné operace  tak vystoupal téměř na 1300. Při jednom z posledních útoků byla zasažena škola fungující jako úkryt pod záštitou OSN. Izraelská armáda rovněž oznámila, že od tří hodin vyhlásila v Pásmu Gazy čtyřhodinové humanitární příměří. Hamas ale na výzvu nereaguje.
30.07.2014 16:20 |

podobné články

Zaorálek navštíví Pásmo Gazy. Jako první český politik poprvé po 15 letech

 
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes navštíví Pásmo Gazy. Bude tak po dlouhých letech prvním vrcholným představitelem Česka, který se do oblasti podívá. Na izraelské straně zavítá do obce Sderot, která je častým terčem ostřelování radikálů z Pásma Gazy. Večer vystoupí na bezpečnostní konferenci v izraelském městě Herzlija.
07.06.2015 06:31 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2860 článků)

Izrael obnovil útoky v Pásmu Gazy, zemřelo nejméně sto Palestinců

 
Během úterních útoků na Pásmo Gazy zemřelo nejméně sto Palestinců. Izrael v bombardování oblasti i nadále pokračuje. Zničena byla také jediná elektrárna pro Pásmo Gazy, a proto jsou tamní obyvatelé zcela bez proudu.
29.07.2014 08:00 |

podobné články

Izrael letecky zaútočil na pásmo Gazy. Navzdory příměří

 
I přes prodloužení příměří provedl v noci na čtvrtek Izrael nálety na pásmo Gazy. Podle izraelské armády jde o reakci na předchozí odpálení raket z Pásma Gazy na izraelské území, informovala agentura AFP
14.08.2014 08:40 |

podobné články

V Izraeli to dál vře: 50 mrtvých po ostřelování s Pásmem Gazy. A stovky raket ve vzduchu

 
Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle dnešního sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupila na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na dnešek vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. Na 100 raket na izraelské území vyslal i Islámský džihád. Izraelská armáda nad Pásmem Gazy podnikla nálety. Ve městě Lod na předměstí Tel Avivu propukly nepokoje ze strany arabské menšiny, uvedla tamní policie.
12.05.2021 07:20 |

podobné články

Státní veterinární správa vymezila na Liberecku ochranné pásmo navazující na pásmo infekce

 
Státní veterinární správa (SVS) v Libereckém kraji vymezila takzvané uzavřené pásmo I navazující jižním směrem na pásmo infekce, které se nachází okolo místa nálezu uhynulého selete divočáka nakaženého africkým morem prasat na Frýdlantsku.
04.01.2023 19:50 |

podobné články

Izraelské letectvo podniklo nálety na pásmo Gazy

 
Izraelské letectvo podniklo v noci ze čtvrtka na pátek nejméně 13 náletů na pásmo Gazy. Nebyly nahlášeny žádné oběti na životech. Oznámil to server BBC.
02.04.2010 11:40 |

podobné články

Izraelci zaútočili na pásmo Gazy, zabili tři Palestince

 
Tři palestinští ozbrojenci ze skupiny Islámský džihád zemřeli při vzdušném útoku Izraele na pásmo Gazy. Podle mluvčí izraelské armády se ozbrojenci chystali vypálit raketu na území Izraele.
28.09.2010 11:10 |

podobné články

Loď naložená raketami určenými pro pásmo Gazy byla zajata Izraelci

 
Loď, která byla naložená raketami určenými pro pásmo Gazy, byla nedaleko Súdánu zajata Izraelci. Izraelský deník Haarec uvedl, že podle jeho důkazů jsou zbraně původem z Íránu. Podle agentury AFP však zástupce íránských ozbrojenýcn sil toto tvrzení rezolutně popřel.
05.03.2014 21:05 |

podobné články

EU navýší pomoc pro Pásmo Gazy na celkových 2,4 miliardy

 
Evropská unie navýší humanitární pomoc pro Pásmo Gazy o dalších 25 milionů eur (610,4 milionu korun), oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Již v říjnu šéfka unijní exekutivy informovala o  ztrojnásobení humanitární pomoci pro civilisty v Gaze na 75 milionů eur, s nynějšími 25 miliony eur tak celková částka činí 100 milionů eur (2,4 miliardy korun) .
06.11.2023 14:20 |

podobné články

Izrael dál útočí na Pásmo Gazy, Palestinci hlásí přes 120 obětí

 
Při nových úderech izraelského letectva v Pásmu Gazy bylo dnes zabito nejméně 16 lidí, uvedly podle AFP místní lékařské zdroje. Izrael těmito útoky již pět dnů reaguje na ostřelování svého území raketami z Pásma Gazy a v protiofenzivě pokračuje navzdory výzvám ke klidu zbraní ze světa. Podle zdrojů agentury AP již přišlo o život celkem aspoň 120 Palestinců a dalších více než 920 bylo zraněno. Mnozí z nich jsou podle palestinských zdrojů civilisté.
12.07.2014 11:10 |

podobné články

Izrael v noci provedl desítky útoků na Pásmo Gazy

 
Padesátku leteckých útoků na cíle v Pásmu Gazy v noci z pondělí na úterý provedla izraelská armáda. Uvedl to izraelský list Haaretz. Izrael tak reagoval na pondělní ostřelování jihu Izraele raketami, které byly vypáleny z Pásma Gazy. 
08.07.2014 10:55 |

podobné články

Izraelské letectvo pátý den ostřeluje pásmo Gazy. Bez ohledu na civilisty

 
Izraelské letectvo v Pásmu Gazy znovu udeřilo. V sobotu bylo zabito nejméně šestnáct lidí. Izrael tak už pátý den v řadě reaguje na ostřelování svého území raketami z Pásma Gazy a v protiofenzivě pokračuje navzdory výzvám ke klidu zbraní ze světa. Mrtvých Palestinců je už zhruba 120 a dalších více než 920 je zraněno.
12.07.2014 11:20 |

podobné články

Napětí roste! Izrael sedmý den útočí na Pásmo Gazy

 
Izrael dnes zahájil další letecké údery a ostřelování Pásma Gazy. Sedmým dnem tak podle agentury AFP reaguje na raketové útoky z Gazy ovládané palestinskými radikály a pokračuje v ofenzivě s cílem zneškodnit radikální palestinské hnutí Hamas.
14.07.2014 07:25 |

podobné články

Izrael provedl nálety na Pásmo Gazy navzdory prodloužení příměří

 
Izraelské letectvo v noci na dnešek i přes prodloužení příměří mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás provedlo čtyři nálety v Pásmu Gazy. Podle izraelské armády jde o reakci na předchozí odpálení šesti raket z Pásma Gazy na izraelské území, informovala agentura AFP.
14.08.2014 06:50 |

podobné články