Článek

Pandemie v ČR na vzestupu: Reprodukční číslo nejvýš od začátku roku a problém mezi mladými

 
V sobotu přibylo v Česku 159 případů nemoci covid-19, to je o 35 víc než před týdnem. Pokračuje tak nárůst nakažených v mezitýdenním srovnání. Reprodukční číslo stouplo na téměř 1,35 a je nejvyšší od začátku roku. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale klesl. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní eviduje 25, z toho tři ve vážném stavu. Za posledních šest dní statistiky dosud neregistrují žádné úmrtí s covidem, v předchozích dnech jen sporadicky.
11.07.2021 10:55 |

podobné články

Podobné články

Rozptylové číslo covidu: Jak moc je důležité? Statistici o výpočtu i problému Česka

 
Reprodukční číslo označované písmenem R se od začátku pandemie koronaviru v Česku stalo důležitým údajem. Odborníci i veřejnost podle něj hodnotí, jak se nemoc v populaci šíří. Stále více zahraničních expertů ale upozorňuje, že spíše než reprodukční číslo covidu by se mělo sledovat rozptylové číslo, označované jako K. Ve zkratce ukazuje, kolik superpřenašečů dokáže patogen vyrobit. Právě ti jsou totiž zodpovědní za vznik většiny ohnisek. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro Blesk Zprávy odhalil, že K sleduje, v současnosti ale podle něj není reálné číslo vypočítávat ani se jím řídit. Situace v Česku se dostala do fáze, kdy to nejde.
13.10.2020 05:40 |

podobné články

Pozitivní zpráva ke koronaviru: Reprodukční číslo klesá, šíření epidemie zpomalilo

 
Cílem bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly bylo snížit reprodukční číslo (číslo R). Snažil se toho docílit přísnými epidemiologickými opatřeními a zřejmě se podařilo. V posledních dvou týdnech klesalo reprodukční číslo pomalu nebo se vždy několik dní drželo na stejné hodnotě. V posledních dnech se však pokles výrazně zrychlil.
30.10.2020 13:30 |

podobné články

Něco zabralo. Reprodukční číslo R kleslo na hodnotu 1

 
Reprodukční číslo R v neděli kleslo na hodnotu 1. Číslo ukazuje rychlost šíření nákazy v populaci, respektive udává, kolik dalších osob může infikovat jeden nakažený. Reprodukční číslo začalo klesat v reakci na vládou přijaté restrikce.
02.11.2020 09:50 |

podobné články

Reprodukční číslo delty je osm, uvedl Vojtěch. Měl na mysli jiné číslo R

 
„Delta má reprodukční číslo osm,“ uvedl v úterý na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), když varoval před šířením indické mutace. Jeho resort později na dotaz Novinek upřesnil, že ministr nemluvil o čísle, které veřejnost již měsíce sleduje a statistici z něj odhadují další vývoj epidemie, ale o obecném chování viru v populaci. Osmička by znamenala raketové šíření viru. Aktuálně je číslo R na hodnotě 0,9.
29.06.2021 18:45 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1492 článků) , Adam Vojtěch (1159 článků)

Reprodukční číslo zřejmě kleslo na 1,3. Byl by to pozitivní krok, míní Dušek

 
Reprodukční číslo se od neděle podle výpočtu Novinek drží na hodnotě 1,3, což je nejnižší číslo od začátku září. Pokud by tomu tak bylo i nadále, šlo by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška o zbrzdění a návrat ke kontrolovanému šíření onemocnění covid-19. Upozornil však na to, že víkendové hodnoty je třeba brát s rezervou.
22.09.2020 11:50 |

podobné články

Koronavirus je v Česku na vzestupu, bude až 7000 lidí v nemocnicích? A PSA čeká úprava

 
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek a další zástupci ministerstva ve středu zhodnitili další vývoj epidemie covidu-19, která je na vzestupu. Bez zpřísnění opatření by podle nich mohlo být v nemocnicích na konci roku až 7000 lidí a reprodukční číslo je aktuálně 1,25. Ve středu byla přitom už klíčová tisková konference po mimořádném jednání vlády, na které Blatný společně s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) oznámili přesun Česka do pátého stupně protiepidemického systému PES k neděli 27. prosince.
23.12.2020 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Honza Havlíček (58 článků)

Reprodukční číslo roste, za sobotu přibylo 159 nových případů

 
Za sobotu přibylo 159 nových případů nemoci covid-19, což je o 35 víc než před týdnem. Reprodukční číslo zároveň stouplo na téměř 1,35 a je nejvyšší od začátku roku. Počet nemocných v nemocnicích ale klesl, je jich jen 25, z toho tři ve vážném stavu. Za posledních šest dní navíc statistiky neevidují žádné úmrtí v souvislosti s covidem.
11.07.2021 12:00 |

podobné články

Reprodukční číslo není tak vysoké, míst v nemocnicích je dost, tvrdí primářka. Zmínila i chřipku

 
Jeden nakažený covidem-19 v Česku nakazí nyní za dobu svého onemocnění více než jednoho dalšího člověka. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) činí reprodukční číslo 1,59. Podle MUDr. Hany Roháčové z Nemocnice Na Bulovce je tak vysoké číslo typické pro infekční nemoc. Ačkoliv veřejnost ujistila, že kapacita zdravotních zařízení je v případě nárůstu nakažených covidem-19 dostatečná, Společnost infekčního lékařství (SIL) žádá navýšení kapacity infekčních lůžek i pro pacienty s dalšími infekčními chorobami. Roháčová zároveň varovala před blížící se podzimní vlnou dalších virových onemocnění.
16.09.2020 05:15 |

podobné články

Reprodukční číslo kleslo na 0,8: Prymula mluvil o rozvolnění právě při této hodnotě

 
Koronavirová epidemie v České republice pozvolna zpomaluje. Reprodukční číslo tento týden kleslo na 0,8. V říjnu tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula pronesl, že jestliže klesne reproduční číslo na 0,8, dojde k rozvolňování.
12.11.2020 16:36 |

podobné články

Pokud se číslo R udrží, klesnou brzy počty nově nakažených na dva tisíce

 
Denní přírůstek nakažených okolo 2300. Na takový počet se Česko dostane poslední listopadový den v případě, že by se reprodukční číslo drželo až do konce měsíce na hodnotě těsně nad 0,7. Uvádí to ministerstvo zdravotnictví, které také zveřejnilo reprodukční číslo pro jednotlivé kraje. Kdyby naopak R stouplo zpět na hodnotu 1 či 1,2, znamenalo by to 15 400 až dokonce 42 700 nově nakažených denně.
20.11.2020 05:40 |

podobné články

Přibylo 147 nakažených, reprodukční číslo výrazně vzrostlo

 
Reprodukční číslo za neděli výrazně vzrostlo a je na hodnotě 1,46. Hodnota udává, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. V porovnání s předchozím dnem je to velký nárůst, v sobotu bylo číslo 1,35. Za neděli přibylo v Česku 147 nakažených, o týden dříve to bylo 106.
12.07.2021 06:25 |

podobné články

V Dánsku otevřeli školy, reprodukční číslo se zvedlo: Kolik lidí u nich nakazí jeden nemocný?

 
Pandemie koronaviru v některých zemích ustupuje a Dánsko je jednou z nich. Otevření školek a prvních stupňů škol před 14 dni mírně ovlivnilo čísla, která souvisí s koronavirem. Nakažených sice nijak výrazně nepřibylo, zato se zvedlo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden nemocný. Plyne to z analýzy dánského infekčního centra SSI.
02.05.2020 13:45 |

podobné články

ON-LINE: Reprodukční číslo R mírně vzrostlo, nových případů je 596

 
Po pětidenním poklesu v sobotu reprodukční číslo R v České republice mírně vzrostlo, aktuálně se pohybuje na hodnotě 0,76. Za sobotu bylo v Česku zaznamenáno 596 nových případů nákazy koronavirem, méně než v pátek. Vyplývá to z dat na webu Ministerstva zdravotnictví. Dění okolo pandemie sledujeme v neděli on-line.
16.05.2021 07:50 |

podobné články

ON-LINE: V Česku přibylo jen 63 nakažených, reprodukční číslo ale mírně vzrostlo

 
V sobotu přibylo v České republice 63 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Reprodukční číslo však mírně vzrostlo. Podle dat ministerstva zdravotnictví nikdo nezemřel. Dění okolo pandemie sledujeme i v neděli on-line.
20.06.2021 07:55 |

podobné články

Něco muselo zabrat. Reprodukční číslo kleslo na 1,1

 
Zatímco v uplynulých dvou týdnech reprodukční číslo klesalo poměrně pomalu a spíše se vždy několik dní drželo na stejné hodnotě, v posledních dnech se tempo jeho poklesu zrychlilo. Ve středu 28. října se poprvé od začátku října dostalo na hodnotu 1,1. Zavedená protiepidemická opatření se tak zřejmě začínají projevovat.
29.10.2020 15:00 |

podobné články

Reprodukční číslo je na nejnižší hodnotě od loňského října

 
Reprodukční číslo, které udává kolik osob potenciálně nakazí člověk s potvrzenou nákazou, kleslo na 0,65 a je na vůbec nejnižší hodnotě od začátku loňského října. Tím, že je pod hodnotou 1 a dále klesá, dokumentuje ústup epidemie.
17.06.2021 10:25 |

podobné články

Reprodukční číslo kleslo. Hamáček krotí optimismus slovy o parníku

 
Uplatňovaná protipandemická opatření se nejspíše začala projevovat. Reprodukční číslo podle Novinek kleslo za včerejšek na hodnotu 1,1. Dva týdny předtím se pohybovalo mezi 1,3 a 1,4. Pro zvládnutí epidemie však bude třeba hodnotu snížit na 0,8. „Ono to má setrvačnost opravdu jako zaoceánský parník, takže když otočíte kormidlem, tak ta loď jede ještě nějakou chvíli rovně,“ upozornil Jan Hamáček.
29.10.2020 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3168 článků)

Profesor Dušek varovně ke covidu: Dostali jsme se na reprodukční číslo 1, ale pozor!

 
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v rozhovoru pro Rádio Impuls potvrdil, že reprodukční číslo klesá: „Podle našich modelací se pohybuje mezi 1 až 1,1. Je to samozřejmě dobrá zpráva, nicméně k tomuto číslu bychom měli přistupovat jen s velmi mírným optimismem,“ říká Dušek.
02.11.2020 16:35 |

podobné články

„Profesor koronavirových čísel“ Dušek: Situace je klidná, reprodukční číslo nízké. Pozor jenom na Prahu

 
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek hodnotí epidemiologickou situaci v Česku jako „klidnou“. Největší nárůsty počtu nově nakažených zaznamenávají velká města, v Praze za poslední týden přibylo průměrně 74 nových pacientů denně. V řadě okresů jsou to pouze jednotky nových případů a nízké je i reprodukční číslo, informují Novinky.
25.08.2020 20:10 |

podobné články