Článek

„Ovládají 90 %.“ Lidl, Kaufland a jiní: Úder cenám potravin

 
Obchodníci jsou v oligopolním postavení, prohlásil ve vysílání ČT24 europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček v diskusi o cenotvorbě potravin. „Máme tady 33 tisíc zemědělců, 8500 potravinářských podniků a pak tady máme 5–6 obchodních řetězců, které prodají přes 90 procent potravin,“ dodal a vysvětlil, jak se vlastně tvoří ceny potravin. „Pouze na dvou místech – první je komoditní burza, ta je na evropské úrovni, ta je pro suroviny, a pak regály maloobchodních řetězců,“ řekl. Valná většina velkých řetězců v Česku má ale zahraničního vlastníka. V ČR vévodí řetězce Lidl, Kaufland a Albert.
12.09.2023 12:55 |

podobné články

Podobné články

Lidl, Kaufland, další. Akce proti nákupům „v akci“

 
Slevové akce? Obchodníci potraviny nejdřív uměle zdraží, aby je později mohli prodat s 50% slevou „v akci“. Před tím varuje české zákazníky Agrární komora České republiky. Ta si již mnohokrát vzala na paškál supermarkety působící v Česku, konkrétně Kaufland nebo Lidl. Nejen kvůli cenám prodávaných potravin, ale i kvůli jejich kvalitě.
05.01.2023 13:25 |

podobné články

„Podvod.“ Lidl, Billa, Kaufland. Přišlo udání

 
Kaufland a jeho K-Jarmark, Lidl a jeho mléko Pilos nebo Billa a její Clever. Příklady tzv. privátních značek čili značek vlastněných danými supermarkety. Agrární komora ČR na tyto řetězce podala udání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Může jít o podvod, naznačuje. „Od našich členů máme informace, že obchody plíživě snižují objednávky zavedených značkových výrobků a nahrazují je těmito svými privátními značkami, které si nechávají dodávat za co nejnižší cenu. Pokud dodavatel nepřistoupí na jejich nátlakové, nadiktované a neférové podmínky, jednoduše jej takzvaně vylistují a vymění za jinou firmu. Třeba i zahraničního producenta,“ uvedla komora. Kaufland už před časem podobné nařčení odmítl.
03.05.2023 11:00 |

podobné články

Tak proto. Myši a šizení, Kaufland i Lidl: Odhaleno proč

 
Při kontrolách prodejen potravin pracovníky Státní zemědělské a potravinářské inspekce nejsou ničím mimořádným zjištění stop po působení hlodavců včetně četného výskytu jejich exkrementů a těl uhynulých jedinců. „To je nedbalost personálu prodejny, zejména vedení, že k takové situaci nechá dojít. Navíc to ukazuje na neúctu k zákazníkovi, což by na napjatém trhu mohlo snížit jeho zájem v takové prodejně nakupovat,“ říká Zdeněk Juračka, čestný předseda Asociace českého tradičního obchodu. Nedostatky se týkají i řetězců Lidl, Kaufland či Tesco. Nedbalost, snaha šetřit na lidech? Prý to i to.
23.02.2023 04:45 |

podobné články

„Lidl, Kaufland, Fialův strach.“ Odporoval cizině a šel. Promluvil

 
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula dobře ví, jak je u nás trh s potravinářským zbožím dnes rozparcelován, kdo tam hraje první, druhé, třetí či čtvrté housle, takže měl při prudkém růstu cen potravin dávno zakročit. „Ale rozumím tomu, že si to nikdo nechce rozházet s takovými silnými partnery, jako jsou Lidl, Kaufland, Tesco nebo Globus. Jsou to obrovské nadnárodní firmy, jejichž politická moc je téměř bezbřehá. Bohužel, kdo tím trpí, jsou nejenom čeští spotřebitelé, kteří platí ukrutně vysoké ceny, ale také čeští subdodavatelé,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz na dvojí škody makroekonom a bývalý náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. „Já jsem se proti mezinárodním koncernům postavil a důsledkem toho byl můj vyhazov,“ říká sám o sobě.
08.03.2023 10:20 |

podobné články

Prokletých 34,90 Kč. Lidl hasí, ale požár se šíří

 
Již před několika týdny řetězec Lidl řešil nepříjemnost s videem, které naznačovalo, že „sleva by nemusela být slevou“. Rýže Basmati stála dle slevového označení „v akci“ 34,90 Kč, nicméně pod cenovkou byla na regále ještě jiná, jež označila cenu 34,90 Kč za standardní. Řetězec se brání, že šlo o nedorozumění. Nicméně požár se šíří. „Přitopila“ Agrární komora ČR, která dlouhodobě obchodní řetězce za ceny potravin pranýřuje. A zákazníci jí dávají za pravdu. „Tohle je Lidl, ale to stejné dělá i Kaufland, i Albert, bohužel. Snad jen v Bille jsem to nikdy nezažil,“ řekl jeden z nich.
09.04.2023 20:10 |

podobné články

Lidl i Kaufland plánují e-shopy s potravinami. Z řetězců ho má jen Tesco

 
Češi čím dál častěji nakupují na internetu. Už to ale nejsou jen vánoční dárky a elektronika, trendem začíná být také jídlo. E-shopy s potravinami si libují třeba i v zavřených velkých obchodech o některých státních svátcích. Z velkých řetězců zatím potraviny přes internet prodává Tesco, brzy by se k němu ale měli připojit Kaufland a Lidl. Informovaly o tom úterní Hospodářské noviny.
31.01.2017 13:50 |

podobné články

Lidl, Kaufland i IKEA končí s plastovým nádobím. Od kdy už nekoupíte ani brčko?

 
Řetězce Lidl a Kaufland v Česku vyřadí z prodeje do konce příštího roku jednorázové plastové výrobky jako brčka, kelímky, talíře a příbory na jedno použití či vatové tyčinky do uší obsahující plast. Místo nich nabídnou výrobky z alternativních a recyklovatelných materiálů. K podobnému kroku se na začátku června přihlásil i nábytkářský řetězec IKEA.
04.07.2018 12:25 |

podobné články

105 Kč za vejce „s kecama“, 160 Kč bez keců. Kaufland, Lidl a drsná Morava

 
„Nekouřím, nikam nechodím, dovolila jsem si koupit podestýlková vejce.“ S ironií komentují hospodyňky rekordní ceny. Například ta, která koupila v Lidlu vejce za 160 Kč, aby nemusela poslouchat výčitky dcery, že kupuje vejce „vychrtlých slepic“. Ty by byly za 105 Kč. Každopádně, ceny vajec trhají před Velikonocemi rekordy. Senioři mají slevy v malíčku, hlídají řetězce a kupují jen „v akci“. Na vesnici už je hej, nosnice sice vyjde přes dvě stovky, ale nakonec se stejně chovat pár slepic u domku vyplatí. Hlavně ve městech tak lidé nadávají víc: „Je to prasárna!“ vzkazují. Navštívili jsme Kaufland, Lidl a Tesco na severu Moravy. A pak i tamní venkov.
27.03.2023 08:20 |

podobné články

Lidl, Kaufland, Němci. O 20 Kč dražší máslo... Už to nelze utajit

 
České mlékárny nakupují mléko levněji než v Německu, přesto je dovozové máslo o 10 Kč, 20 Kč levnější, podivuje se už i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). A proč? Zahraniční markety si dle ministra na české máslo dávají větší obchodní přirážky. Dodejme, že německé firmy kontrolují markety Billa, Penny Market, Kaufland, Lidl a Globus. „Nejsou férové, zákazníky se snaží obalamutit kvazislevami, možná je mají za méněcennější, než v zemi, kde sídlí jejich centrála,“ řekl dokonce ministr. A je zle. Dle zástupce obchodníků Prouzy za drahé potraviny mohou naopak čeští zemědělci. S tím souhlasí i profesorka Nerudová.
11.04.2023 10:30 |

podobné články

Lidl v Čáslavi, Lidl v Chorvatsku. Stejný nákup, jiné ceny

 
POROVNÁNÍ CEN Prázdniny ještě nezačaly, ale už se řeší ceny potravin v Chorvatsku. Proběhl experiment: „Kontrolor“ navštívil řetězec Lidl v Čáslavi a následně v Chorvatsku, konkrétně ve Splitu. Za stejný nákup dal u nás 366 Kč, zatímco v Chorvatsku, čerstvě „eurové“ zemi, 381 Kč. Jak uvádíme, jde o ceny před hlavní sezonou: Ceny potravin, alkoholu i ubytování ještě vyletí.
01.06.2023 10:10 |

podobné články

Napsali nám z řetězce Lidl. Velmi překvapivě, pokud jde o kříže

 
ParlamentníListy.cz se ve věci marketingové kampaně s umazanými kříži na kopulích řeckých kostelů obrátily na společnost Lidl Česká republika se sérií nepříjemných otázek. Český Lidl tvrdí, že se na vytváření kampaně nepodílel a že nápad s umazanými kříži pochází z dílny mezinárodního týmu Lidlu. Reklamní materiály jsou podle Lidlu Česká republika totožné ve všech zemích, kde řetězec působí. Některé palčivější dotazy však Lidl Česká republika nechal bez komentáře. Posouzení, nakolik byly dotazy ParlamentníchListů.cz ze strany Lidlu zodpovězeny, necháváme na čtenářích a otiskujeme je v plném znění.
05.09.2017 10:25 |

podobné články

„Na Lidl už kašlu.“ Sleva? Místo ní zážitek u pokladny

 
„Děkuju Lidlu, že pochopil, o co mi celou dobu jde,“ oceňoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) před více než týdnem setkání s českými zástupci německého řetězce Lidl, po němž oznámil, že následující den čeká na nakupující v Lidlu „česká a slovenská mouka za 12,90 Kč“. Měl to být důkaz, že ministr ceny potravin řeší. Podmínkou pro uplatnění této akce byl nákup za 400 korun a vlastnění aplikace. Právě ta má ovšem dle mnohých zákazníků časté problémy či vůbec nefunguje. Na Lidl už kašlu, stěžují si. Sleva se prý často nekoná, místo toho mrzutý zážitek u pokladny.
18.05.2023 10:40 |

podobné články

Na pultech hypermarketu Kaufland se objevilo falšované kakao z Polska

 
Hypermarkety Kaufland stáhly z prodeje kakaový prášek značky Grande z Polska, který podle zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) obsahoval pouze 80 procent kakaa a zbývající část tvořila dřevitá hmota z drcených kakaových slupek. Dnes to dnes sdělil mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl. SZPI již v dubnu Kauflandu zakázala kvůli podobným problémům prodávat instantní kakaových nápoj Grande.
30.05.2012 12:40 |

podobné články

Kaufland pomáhá umísťovat kontejnery na tříděný odpad

 
Řetězec Kaufland přispívá k ochraně životního prostředí. Vyplývá to z Osvědčení o úspoře emisí, které Kauflandu i letos udělila společnost EKO-KOM, a.s., do jejíhož systému se Kaufland zapojil již v roce 2001.
21.08.2012 10:55 |

podobné články

Kaufland: Vozíčkáři z Centra Paraple se učili nakupovat zdravé potraviny

 
Zákazníci prodejny Kaufland v Praze na Jarově, kteří si pro své dopolední nákupy vybrali středu 2. října, byli možná překvapeni. Nestává se často, aby najednou v prodejně nakupovalo patnáct vozíčkářů. Nebyla to samozřejmě náhoda, ale předem domluvená a připravená akce Centra Paraple a společnosti Kaufland.
15.10.2013 14:30 |

podobné články

Kaufland před Vánocemi prodlužuje otevírací dobu

 
Od pondělí 16. prosince 2013 až do 23. prosince 2013 prodlužují prodejny Kaufland svou otevírací dobu (viz níže). Prodlouženou otevírací dobou chce společnost Kaufland přispět k ještě většímu komfortu svých zákazníků při vánočních nákupech v síti jejích prodejen.
17.12.2013 14:51 |

podobné články

Český červený kříž, Procter & Gamble a Kaufland spouští iniciativu na pomoc potřebným dětem

 
Praha, 26. srpna 2015 – Český červený kříž, P&G a Kaufland zahajují celonárodní charitativní akci „Z lásky k dětem“, aby pomohli dětem, které to potřebují. Jedno procento z ceny každého prodaného výrobku vybraných značek P&G, např. Pampers, Lenor, Ariel nebo Gillette, v prodejnách Kaufland zamíří prostřednictvím Českého červeného kříže k dětem v tísni. Tato iniciativa trvá až do 7. října 2015.
03.09.2015 13:40 |

podobné články

Zbláznili se? Kaufland lidem zakázal v práci PÍT a JÍST! Strhla se bouře

 
Šílené nařízení pro zaměstnance přišlo tento týden od německého řetězce Kaufland. Plošný zákaz pití a jídla na pracovišti, a to včetně léta, vyvolal velkou bouři nejenom mezi pracovníky obchodu. Poté, co si na Facebooku klepaly na čelo tisíce lidí, zareagoval i samotný Kaufland. Jak to dopadlo?
04.01.2018 18:15 |

podobné články

Někteří mají Valentýna plné zuby! Tak Kaufland vysvětluje kampaň se srdcem, která dráždí Česko

 
Obchodní řetězec Kaufland udělal na Valentýna hodně drsnou kampaň. Ústředním motivem je srdce. Mnoho zákazníků nyní zuří. Co jim obchodní řetězec Kaufland vzkazuje?
13.02.2018 12:05 |

podobné články