Článek

Otevřete školy a neimprovizujte, doporučil MeSES vládě

 
Expertní mezioborová skupina MeSES upozornila, že pozvolný pokles epidemie koronaviru dává s ohledem na vývoj reprodukčního čísla jen velmi omezený prostor pro brzké rušení dalších restrikcí. Vládě odborníci doporučili držet se priority otevření všech typů škol a chovat se vůči veřejnosti předvídatelně.
29.04.2021 12:45 |

podobné články

Podobné články

Smejkalovi experti varují: Obchody by při otevírání neměly předběhnout školy. Počkají si týden?

 
Na hranici 100 případů za týden na 100 000 obyvatel bude ČR podle odborníků z poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) zřejmě kolem 10. května. Současný týdenní průměr je 146 případů. Otevření obchodů, které ministerstvo touto hranicí podmínilo, by podle názoru skupiny, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, nemělo předběhnout další vlnu rozvolnění ve školách. MeSES to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. Také vláda již dříve avizovala, že otevření škol je priorita.
29.04.2021 13:45 |

podobné články

Babiš si zkouší usmířit naštvané sportovce. A Čechy podle něj čeká každoroční očkování

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě. Není to úplně chyba, ale vláda tomu musí dát jiná pravidla. V neděli to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném projevu na sociálních sítích. Uvedl to v souvislosti s tím, že vláda původně 6. dubna schválila od nadcházejícího pondělí možnost setkávání deseti lidí uvnitř a 20 lidí venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) však v pátek oznámil, že na základě nesouhlasu MeSES navrhne vládě zpřísnit pravidlo pro setkávání na dva lidi venku i uvnitř. Babiš v neděli vpodvečer zasedl k jednání se zástupci sportovních svazů, uvedla CNN Prima News, ty požadují úpravu pravidel. A šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička ještě věří v obrat.
11.04.2021 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21727 článků) , Petr Prima (47 článků)

MeSES: Ve firmách je třeba testovat ne jednou, ale dvakrát týdně

 
Vyjádření Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) k plošnému testování ve firmách
22.03.2021 14:05 |

podobné články

Testování ve firmách je vysoce efektivní, míní experti. Chtějí ale častější odběry

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, považuje testování na covid-19 ve firmách za vysoce efektivní. I jedno procento nakažených mezi testovanými může podle ní znamenat tisíce případů. Jako zlepšení v pondělí zveřejněné tiskové zprávě MeSES navrhuje zvýšit frekvenci testování antigenními testy na dvakrát za týden nebo dát jako alternativní možnost méně častý PCR test. Ani pro jedno z těchto řešení se nicméně vláda v pondělí nerozhodla.
22.03.2021 19:05 |

podobné články

MeSES: K léčbě nemoci covid-19 monoklonálními protilátkami

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) zveřejnila doporučení ohledně využití preparátů na bázi monoklonálních protilátek. Konkrétně se jedná o v ČR dostupný bamlanivimab společnosti Elli Lilly a o kombinaci casirivimab/imdevimab (nazývaný REGEN-CoV) od firmy Regeneron.
01.04.2021 21:10 |

podobné články

Doporučení dali pozdě, vysvětlil Babiš zmatky se setkáváním lidí

 
Skupina MeSES kolem doktora Petra Smejkala musí svá doporučení dávat dřív, aby je měla k dispozici už vláda na svém jednání, a nepřicházet s nimi až ve chvíli, kdy vláda rozhodne. Řekl to v neděli premiér Andrej Babiš. Narážel tak na situaci, kdy vláda v pondělí schválila setkávání 10 lidí uvnitř a 20 venku, což následně kritizoval ministr zdravotnictví Petr Arenberger s odvoláním právě na skupinu MeSES.
11.04.2021 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21727 článků)

Středoškoláci v květnu, zahrádky v červnu, odhaduje epidemiolog Smejkal

 
Podle odhadu Petra Smejkala, který stojí v čele Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), by se středoškoláci mohli do lavic vrátit v květnu, v červnu by pak mohly být povoleny venkovní sporty či restaurační zahrádky. Smejkal to řekl rádiu Frekvence 1. MeSES radí ministru zdravotnictví, jak při epidemii postupovat.
16.04.2021 20:20 |

podobné články

Vláda chce pustit Čechy do škol, na pivo i do divadel. Odborníci se zlobí: Neřeší to s námi

 
Zatímco epidemie koronaviru v Česku zpomaluje, rozvolnění opatření nabírá na obrátkách. Jenže podle odborné skupiny MeSES jsou počty nakažených pořád velmi vysoké. Klesající trend incidence by mohl být důvodem k radosti, ale rozhodně ne k masivnímu rozvolnění, míní. Přesto vláda ve čtvrtek ohlásila další rozvolnění, aniž by to s odborníky z MeSES konzultovala. Od 10. května by se v rotaci měli vrátit do lavic všichni žáci základních škol, od 17. května zřejmě budou moci otevřít zahrádky a možná i divadla nebo kina. Podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly nálož viru v české populaci klesá, problém vidí v ochotě mladších ročníků nechat se očkovat.
07.05.2021 05:35 |

podobné články

Havlíček: Otevřete obchody. Plaga: Otevřete školy, obchody ne. Prymula: Zavřete úplně všechno

 
Vláda Andreje Babiše neví, jestli má v současné situaci začít rozvolňovat opatření a případně která. Vyplývá to z názorových střetů ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a ministra školství Roberta Plagy (oba ANO). Vidle do toho hází ještě Babišův poradce Roman Prymula, který by naopak opatření zpřísnil. „Vláda na to nemá jednotný názor,“ připustil Babiš s tím, že si chce nejprve ministry vyslechnout.
18.02.2021 16:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21727 článků)

Smejkal: Jestli chceme otevřít školy, musíme si odpustit pomlázku

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vládě doporučí, aby jako první uvolnila školy. Záleží však na tom, jak se budou lidé chovat na Velikonoce. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima to řekl v neděli vedoucí skupiny Petr Smejkal.
28.03.2021 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Petr Prima (47 článků)

Petice: Otevřete hranice sanitkám

 
K petici Otevřete hranice sanitkám!, kterou kromě zdravotníků podpořili rovněž starostové několika měst a obcí Karlovarského kraje, místní podnikatelé, církevní představitelé, umělci, sportovci, studenti, se připojuje i řada osobností z pražské kulturní a sportovní scény.
13.02.2021 10:05 |

podobné články

Otevřete všechny obchody, vyzval Klaus ml. premiéra Babiše. A přidali se další

 
Ústavní soud dnes rozhodl o tom, že uzavření malých obchodů bylo v rozporu s Ústavou. Na vládu Andreje Babiše se tak spustila lavina kritiky, ale také jasný vzkaz: Ctěte Ústavu a otevřete obchody.
22.02.2021 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21727 článků)

Děti nás nakazí a my skončíme na JIP, bojí se učitelé. Školy otevřete v září, doporučují experti

 
Otevřít školy v průběhu května? Nebo pustit žáky do škol až v září? To je otázka, která trápí rodiče i odborníky. A jednoznačná odpověď není. Někteří rodiče tvrdí, že dětem chybí sociální kontakt a doma se už nudí. Proti ale stojí staří učitelé. Ti se bojí, že pokud se otevírání škol uspěchá, může jim jít o život. Hlavní hygienička Jarmila Rážová doporučuje, aby se školy otevřely až v září. O otevření škol bude jednat v úterý vláda.
13.04.2020 15:41 |

podobné články

Otevřete školy, jinak vám nepodpoříme nouzový stav, vzkazují vládě lidovci

 
Lidovci naléhají na vládu, aby otevřela nejpozději 23. listopadu školy pro žáky prvních a druhých tříd základních škol a absolventských ročníků, pokud se nezhorší epidemiologická situace. Bez toho nepodpoří žádost menšinové vlády ANO a ČSSD o prodloužení nouzového stavu. Ten zatím trvá do 20. listopadu.
10.11.2020 17:30 |

podobné články

Výbor doporučil zveřejňování dokumentů k dotacím na internetu

 
Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil sněmovně, aby schválila vládní protikorupční novelu rozpočtových pravidel. Tato novela zejména zavádí pravidlo, že se veškeré dokumenty a údaje ohledně státních dotací a návratných finančních výpomocí budou zveřejňovat na internetu. Výbor doporučil včlenit do novely dva pozměňovací návrhy; podle předsedy výboru Pavla Suchánka (ODS) jsou legislativně technického charakteru.
18.01.2012 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Suchánek (80 článků)

Rozpočtový výbor doporučil schválit změnu zákona o ČNB

 
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil Sněmovně, aby schválila novelu zákona o České národní bance, která kromě jiného mění rozsah činnosti centrální banky. Nově by měla pečovat i o finanční stabilitu a bezpečné fungování finančního systému v Česku. Výbor doporučil vložit do novely některé změny, které například umožní ČNB, aby na základě dohody s ministerstvem financí investovala jeho peníze na finančním trhu.
10.04.2013 12:00 |

podobné články

Nevydávejte Svobodu ani Růžičku, doporučil poslancům imunitní výbor

 
Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) k trestnímu stíhání v případu městské karty opencard. Při jednání výboru to řekli jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM) a zpravodaj Petr Gazdík (STAN). Svoboda stojí před odvolacím soudem, prvoinstanční soud mu uložil podmíněný trest. Výbor později doporučil nevydat také poslance ANO Pavla Růžičku obžalovaného z podílu na nevýhodném prodeji obecního domu. 
23.01.2018 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Stanislav Grospič (186 článků) , Petr Gazdík (1022 článků) , Petr Gazdík (1011 článků)

Audit Bruselu český fond nezajímá? Pro Agrofert doporučil další tučné dotace

 
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) doporučil na konci loňského roku podpořit z unijních peněz určených pro roky 2014 až 2020 mimo jiné i dvě firmy z holdingu Agrofert. Ty dohromady požadují téměř 45 milionů korun. Fond dotaci doporučil i navzdory unijnímu prošetřování možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Píše o tom server iROZHLAS.cz.
01.02.2021 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21727 článků)

Jednejte o vládě s SPD a KSČM, doporučil Zeman Babišovi

 
Prezident Miloš Zeman doporučil premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO), aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty. Babiš to řekl v úterý večer po jednání s hlavou státu v Lánech. Uvedl, že Zeman byl velice překvapen, že se nezdařila jednání ANO s ČSSD, přestože už existovala dohoda o programu a šlo pouze o personální otázky.
10.04.2018 22:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25381 článků)