Článek

„Otestujte vzorek lidí,“ urgují olomoučtí vědci. Získané informace by měly cenu zlata

 
Testování vzorku tisícovky náhodně vybraných lidí by podle vědců z Univerzity Palackého mohlo poskytnout velmi cenné informace o tom, jakým způsobem je česká populace zasažena novým koronavirem a jak s epidemií dál účinně bojovat. Ve společném příspěvku zveřejněném na diskusním portálu dŽurnál to uvedli odborníci z Přírodovědecké fakulty, Lékařské fakulty a Právnické fakulty Univerzity Palackého a imunologické laboratoře GENNET. Pro podobné testování se již dříve vyslovil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
04.04.2020 12:35 |

podobné články

Podobné články

Nová naděje v léčbě rakoviny? Českým vědcům patentovali možný lék se zlatem

 
Olomoučtí vědci získali dva národní patenty na sloučeniny s obsahem zlata, které mají výrazné protizánětlivé i protinádorové účinky. Odborníci vidí v budoucnu jejich využití například v kombinaci s radioterapií nebo při následné léčbě. Na výzkumu se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů, informovali zástupci univerzity. Loni získali olomoučtí chemici evropský patent na nové látky s protinádorovým účinkem na bázi platiny.
02.02.2016 15:10 |

podobné články

Olomoučtí přírodovědci objevili nejmenší hvězdnatku na Borneu. Má jen několik milimetrů

 
Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo zřejmě nejmenší druh hvězdnatky. Pojmenovali ji Thismia minutissima, hvězdnatka nejmenší. Rostlina má unikátní vzhled a nepodobá se žádným druhům hvězdnatek rostoucím na Borneu i v jiných částech světa. Přírodovědci si drobné rostliny všimli díky zářivě bílému stonku, sdělili dnes ČTK zástupci Univerzity Palackého. Výzkum v tamních deštných pralesích provádějí olomoučtí přírodovědci s kolegy z ostatních ústavů několik let a na kontě mají řadu objevů.
12.08.2020 10:50 |

podobné články

Česká obchodní inspekce: V lednu nevyhověl jeden odebraný vzorek nafty

 
Česká obchodní inspekce kontrolovala v měsíci lednu 2018 kvalitu pohonných hmot. Z 215 odebraných vzorků nevyhověl jakostním požadavkům pouze jeden vzorek, jednalo se o vzorek nafty.
18.03.2018 10:05 |

podobné články

Olomoučtí vědci hledají materiál pro nejtenčí polovodič

 
Olomoučtí vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého jsou blízko objevu nového materiálu pro nejtenčí polovodič na světě.
03.12.2010 12:25 |

podobné články

Olomoučtí vědci na stopě objevu: Umožní zmenšit elektroniku

 
Olomoučtí vědci vytvořili nejtenčí izolant na světě. Tento nanomateriál umožní několikanásobně zmenšit elektroniku.
09.01.2011 19:25 |

podobné články

ZLATO.CZ: Jak se konec intervencí projeví na ceně zlata v korunách?

 
Konec devizových intervencí České národní banky (ČNB) nebude mít okamžitý vliv na primární cenu zlata, která je v dolarech. Na korunovou cenu zlata ale může mít vliv případné posilování tuzemské měny. To by vedlo ke zlevnění zlata pro české investory. Oslabování koruny naopak zlato prodraží. Shodli se na tom ekonomové a manažeři, které v anketě oslovila redakce portálu Zlato.cz.
27.04.2017 14:35 |

podobné články

Víte, kolik zlata bylo dosud na světě vytěženo a kolik vážil největší zlatý nuget?

 
Víte, kolik zlata bylo dosud na světě vytěženo? Kolik vážil největší zlatý nuget? Kde se odehrála první zlatá horečka? Kolik zlata obsahují moře a oceány a kolik celý vesmír? Která zlatá mince je sběratelským skvostem? Jak fungují novodobé zlaté doly?
03.12.2014 17:12 |

podobné články

Štěpán Křeček: Zlatá horečka ztrácí na síle

 
„Cena zlata se propadla na svou červencovou úroveň. Od svého srpnového vrcholu již cena zlata vyklesala o více než 200 dolarů za troyskou unci. Druhá vlna pandemie však může cenu zlata opět dostat na historická maxima,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
24.09.2020 21:45 |

podobné články

Australští vědci našli stopy zlata v listech stromů

 
Peníze sice nerostou na stromech, ale australští vědci potvrdili, že se v listech některých rostlin dají najít stopy zlata, napsal zpravodajský server BBC News. Podle jejich mínění přítomnost zlatých částic například v listech eukalyptů naznačuje, že mnoho metrů pod zemí jsou zásoby zlata.
23.10.2013 11:35 |

podobné články

Australští vědci našli stopy zlata v listech stromů

 
Peníze sice nerostou na stromech, ale australští vědci potvrdili, že se v listech některých rostlin dají najít stopy zlata, napsal zpravodajský server BBC News. Podle jejich mínění přítomnost zlatých částic například v listech eukalyptů naznačuje, že mnoho metrů pod zemí jsou zásoby zlata.
23.10.2013 13:20 |

podobné články

100 tisíc za informace k otravě Bečvy: Gazdík vypsal odměnu, Brabec řeší monitoring

 
Stále není jasné, kdo stojí za otravou řeky Bečvy, a tak opozičním politikům dochází trpělivost. Tvrdí, že vyšetřování není v pořádku, proto urgují, aby byl případ vyřešen co nejrychleji. Pomoci tomu chtějí i poslanec Petr Gazdík (STAN) a náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová (Piráti). Podle nich někdo jistě něco ví, jen se bojí mluvit. A tak vypsali odměnu sto tisíc korun pro kohokoliv, kdo přinese nové informace. Ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO) mezitím po dnešním jednání se starostou Valašského Meziříčí, policií, hasiči a rybáři uvedl, že na Bečvě by měl vzniknout trvalý monitoring kvality vody.
27.11.2020 15:55 |

podobné články

Osobnosti: Petr Gazdík (1025 článků) , Petr Gazdík (1014 článků) , Richard Brabec (455 článků)

Majitele drogových Amsterdam shopů zadrželi olomoučtí policisté

 
Olomoučtí policisté zadrželi majitele prodejen Amsterdam shop a internetových stránek, které do minulého týdne prodávaly syntetické drogy. Kriminalisté polského podnikatele podezírají ze šíření toxikomanie a chystají se jej v nejbližší době obvinit.
27.04.2011 11:45 |

podobné články

Olomoučtí celníci našli ve stropě vagonu KILO KOKAINU!

 
Olomoučtí celníci zadrželi jeden kilogram látky pozitivně reagující na přítomnost kokainu. Droga byla ukrytá ve stropní části vagonu mezinárodního rychlíku, uvedla v úterý mluvčí celní správy Marie Bortlová.
07.06.2011 17:50 |

podobné články

VIDEO: Olomoučtí celníci zajistili 300 gramů pervitinu

 
Olomoučtí celníci zadrželi a nepropustili na český trh 300 gramů pervitinu. Drogu muž ukrýval pod oblečením v oblasti genitálií.
12.07.2014 00:30 |

podobné články

Olomoučtí celníci zajistili kilogram pervitinu, pachatel ho převážel vlakem

 
Olomoučtí celníci zadrželi a nepropustili na český trh jeden kilogram pervitinu, když prováděli běžné kontroly v osobní a železniční přepravě.
15.09.2014 19:40 |

podobné články

Nadace ČEZ: Mladí olomoučtí cyklisté míří do nové sezóny vstříc dalším úspěchům

 
Olomoučtí závodníci mládežnického Cyklo teamu MAPEI Merida Kaňkovský patří už několik let ke špičce české silniční cyklistiky. V příští sezóně, která odstartuje v dubnu 2015, se představí i v závodech Světového poháru. Už teď se proto připravují doma i na zahraničních soustředěních. Nadějné cyklisty v jejich náročné přípravě podporuje Nadace ČEZ, která týmu věnovala částku 250 tisíc korun.
30.12.2014 16:12 |

podobné články

Okradenou Češku v Bulharsku zachránili olomoučtí hasiči po telefonu

 
Netradiční zásah na vzdálenosti půldruhého tisíce kilometrů mají za sebou olomoučtí hasiči. Zdejší operátorka dokázala pomoci prostřednictvím tísňové linky 112 mladé ženě, která se ocitla v tísni v Bulharsku. Napadl ji tam přítel, vzápětí ji pronásledoval další muž a čtyřiadvacetiletá žena se ocitla v šoku bez dokladů a peněz na neznámém místě, pouze s mobilním telefonem. Olomoucká operátorka ji nakonec dokázala lokalizovat a přivolat pomoc tamní policie, informovala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.
20.09.2016 15:30 |

podobné články

Pavel Blažek: Olomoučtí státní zástupci se zapletli do politiky

 
Olomoučtí žalobci vyprávěli do médií nesmysly o policejním prezidentovi, i když věděli, že pro taková tvrzení nemají důkazy. To je podle předsedy vyšetřovací komise pro okolnosti policejní reformy, poslance Pavla Blažka (ODS), přímo hrůzostrašné. "Jak to nazvat jinak než zneužitím moci v politickém souboji?" ptá se poslanec v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
03.10.2016 14:40 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Blažek (566 článků)

Olomoučtí celníci našli v kontrolovaném autě drogy

 
Téměř půl kilogramu omamných psychotropních látek, tedy drog, zajistili olomoučtí celníci, když prováděli běžné kontroly v blízkosti obce Potštát na Přerovsku.
24.08.2017 14:10 |

podobné články