Článek

Ostřelování porodnice v Chersonu. USA a Rusko si posílají vzkazy. Co bude dál?

 
Ruská agrese proti Ukrajině trvá již více než deset měsíců. V čase přechodu mezi Vánocemi a Novým rokem Rusové zasáhli porodnici v Chersonu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím varoval Západ, aby se vyvaroval rozpoutání jaderné války a do Bruselu vzkázal, že Rusko už s EU nebude obchodovat jako dřív. Z USA však přišla jasná odpověď, Washington je odhodlán v podpoře Ukrajiny vytrvat. A co bude dál? Britská BBC nabídla několik perspektiv.
28.12.2022 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Sergej Lavrov (243 článků) , Washington Washington (233 článků) , Washington Washington (233 článků)
Podobné články

Evakuace Chersonu. Dají tam „vojáky a zrádce“, varuje starosta

 
Ruskem dosazený gubernátor ukrajinské oblasti Chersonu Vladimir Saldo spustil přesun až 60 tisíc ukrajinských civilistů v rámci „bezpečnostního organizovaného přesunu“. V okolí Chersonu se očekávají tvrdé střety s ukrajinskou armádou, která zpět dobyla již desítky tisíc kilometrů čtverečních na východě země. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím ve čtyřech anektovaných územích vyhlásil stanné právo.
19.10.2022 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4991 článků)

Evakuace Chersonu. Dají tam „vojáky a zrádce“, varuje starosta

 
Ruskem dosazený gubernátor ukrajinské oblasti Chersonu Vladimir Saldo spustil přesun až 60 tisíc ukrajinských civilistů v rámci „bezpečnostního organizovaného přesunu“. V okolí Chersonu se očekávají tvrdé střety s ukrajinskou armádou, která zpět dobyla již desítky tisíc kilometrů čtverečních na východě země. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím ve čtyřech anektovaných územích vyhlásil stanné právo.
19.10.2022 17:25 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4991 článků)

Zelenskyj navštívil osvobozený Cherson, EU spustila misi pro výcvik ukrajinských vojáků

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přijel do Chersonu na jihu země, odkud se před několika dny stáhla ruská vojska. „Postupujeme,“ řekl Zelenskyj ukrajinským vojákům v Chersonu. „Jsme připraveni na mír, mír pro celou naši zemi,“ uvedl. Poděkoval Severoatlantické alianci a dalším spojencům, které Ukrajinu ve válce s Ruskem podporují. Obrovský posun podle něho znamenaly dodávky raketometů HIMARS ze Spojených států.  Zelenskyj strávil v Chersonu asi 30 minut, pak zase odjel.
14.11.2022 11:55 |

podobné články

„Mlátili mě, dávali mi elektrické šoky, kopali do mě a bili mě obušky.“ Partyzán z Chersonu svědčí

 
V době, kdy Cherson drželi ruští okupanti, ulicemi města tekla krev. Někteří obyvatelé Chersonu se stavěli okupantům na odpor jako partyzáni. Jedním z nich byl i dvacetiletý Archie, který podle svých vlastních slov vrazil jedné noci nůž do krku „ruského orka“. Ale ani Rusové nezaháleli a nejednoho obyvatele Chersonu umučili k smrti. Až teď vychází najevo, co všechno se v okupovaném městě dělo...
24.11.2022 09:10 |

podobné články

Ze života v osvobozeném Chersonu se stává peklo. Ve městě zabíjejí ruské rakety a miny

 
Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Chersonu a jeho okolí zahynuly o víkendu desítky lidí. Další oběti si připsaly na konto výbuchy nastražených min.
25.12.2022 22:30 |

podobné články

Rusové se na Krymu nevzdávají. Po ostřelování posílají další techniku, hlásí Ukrajina

 
Ukrajinská agentura Unian hlásí, že Rusové posílají na Krym novou vojenskou techniku. Podrobně popsala, jaké zbraně Rusové na poloostrov posílají. Mezitím americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že při obraně Ukrajiny před ruskými agresory zemřel třetí občan USA.
27.08.2022 15:35 |

podobné články

Jen 23 lidí si přišlo v Chersonu pro ruský pas

 
Tvrdé boje na Donbasu pokračují. Ukrajincům prý dochází munice a z USA zaznívá, že kvůli tomu mohou ztratit celou Luhanskou oblast. Rusové se v Chersonu snaží rozdávat pasy Ruské federace. Přišlo si pro něj jen 23 lidí. Svět řeší, jak se vyrovnat s hrozící potravinovou krizí, kterou může vyvolat trvající ruská agrese proti Ukrajině. Amnesty International zjistila, že Rusko v Charkově opakovaně použilo kazetové bomby.
13.06.2022 13:00 |

podobné články

Gott v nemocnici kvůli vážné operaci: Karle, vydržte, jste bojovník! Fanoušci posílají vzkazy i básně

 
Básničky, říkanky, vzkazy, polibky... To vše posílají fanoušci Karlu Gottovi (76), kterého čeká operace břišní dutiny. Do nemocnice se tak vrací na operaci měsíc a půl od vyhraného boje s rakovinou mízních uzlin.
06.05.2016 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Karel Gott (6783 článků)

Rusové sunou síly k Chersonu. A další vážné zprávy pro Ukrajinu

 
Rádio svobodná Evropa / Rádio svoboda (RFE/RL) vyzpovídala někdejšího zaměstnance ministerstva obrany USA Chrise Doughertyho, dnes analytika washingtonského think tanku Center for a New American Security. Ten popsal, co lze čekat od útoku Ukrajinců na jihu země. Server katarské televize Al-Jazeera však v souvislosti s válkou na Ukrajině upozorňuje, že Rusové provádějí přesuny jednotek a techniky směrem k Chersonu. Co se tedy může dít dál? Nahlédněte.
28.07.2022 08:25 |

podobné články

A je to tady, rodíme! Na co se připravit při porodu?

 
Ve chvíli, kdy ucítíte první kontrakce, jdou stranou všechny myšlenky, co jste měla nebo neměla dělat, jestli jste se dobře připravila v té předporodní době. Miminko se dere na svět a vy se teď musíte soustředit na  jediný úkol: přivést ho sem. Začnete tím, že si vezmete tašku, kterou už máte několik dní sbalenou a připravenou na cestu do porodnice. V ideálním případě ji vezme budoucí tatínek do jedné ruky, druhou pak podpírá vás na cestě k sanitce. V tašce máte sbalené věci pro sebe i výbavičku pro miminko (každí porodnice to má nastavené jinak, co všechno budete potřebovat již máte jistě zjištěno z poradny pro nastávající maminky, případně od kamarádek, které v místní porodnici rodily nedávno). V porodnici na příjmu Při příchodu do porodnice se přihlásíte na příjmu, kde se registrují všechny přijaté rodičky. Zde vás prohlédne lékař a sestra provede několik testů, aby se stanovilo, v jak pokročilé fázi porodu se právě nacházíte. Zjišťuje se, jak časté jsou kontrakce a jestli odtekla plodová voda. Také se eliminují případné komplikace, ke kterým by během porodu mohlo dojít. Zjišťuje se hmotnost maminky, její teplota, tlak a pulz. Během vyšetření se lékař seznamuje s anamnézou i současným zdravotním stavem. Vzhledem k tomu, že někdy i první porod probíhá překotně, je dobré mít všechny prodělané nemoci, úrazy a současnou diagnózu napsané na papírku a ten vložený do těhotenské knížky. Lékaře bude zajímat také počet a průběh předcházejících porodů. Následuje ještě ultrazvuk a kardiografické vyšetření a maminka je odvedena do části porodnice, označované jako První doba porodní, obecně zvané “hekárna”. Na porodní sál! Na lůžku v předsálí nastávající maminka čeká na převoz na porodní sál. Po celou dobu je v péči zdravotnického personálu, pokud má sestavený porodné plán, teď je poslední chvíle ho konzultovat s porodním týmem. Jestliže to čas dovolí, absolvuje rodička... Čtěte více Příspěvek A je to tady, rodíme! Na co se připravit při porodu? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
24.03.2018 11:45 |

podobné články

Unikátní areál porodnice U Apolináře čeká rekonstrukce. Narodilo se tu přes půl milionu dětí

 
Již za čtyři roky by měla začít stavba nového pavilonu porodnice U Apolináře, která je součástí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). V nové budově se budou lékaři starat o předčasně narozené děti na klinice neonatologie. Již téměř 150 let stará budova porodnice také projde rekonstrukcí za více než 50 milionů korun. Kromě opravy vnějších a vnitřních prostor se již nevyhovující porodní boxy změní na moderní porodní pokoje. Stavba nového pavilonu bude stát 4,5 miliardy a celá modernizace porodnice by měla být hotová do roku 2030.
20.09.2021 17:10 |

podobné články

Krev v ulicích Chersonu! Rusové střílí do demonstrantů? Moskva tam chce novou lidovou republiku

 
Podobně jako se to již stalo na východě Ukrajiny v Donbasu se Rusko nyní snaží vyhlásit „Chersonskou lidovou republiku“ na jihu země, v okupované Chersonské oblasti. Jak na to reaguje obyvatelstvo, přiblížil server Deutsche Welle. V pondělí došlo v Chersonu údajně k dalším nepokojům a údajné střelbě ruských vojáků do demonstrantů. Z města jsou hlášeni zranění.
21.03.2022 05:15 |

podobné články

Situace u Chersonu: Jestli chtějí Ukrajinci uspět, musí mít převahu. A hlavně přesvědčit Rusy

 
Franz-Stefan Gady, autor knihy o amerických vysoce intenzivních válkách a odborník na obrannou politiku a vojenskou strategii, se na svém twitterovém účtu zamýšlí nad některými skutečnostmi a signály, které přicházejí z rusko-ukrajinské fronty. Konkrétně u Chersonu, kde by se měla odehrávat ukrajinská protiofenziva. Gady poukazuje na to, že na protiofenzivu potřebují Ukrajinci Rusy v oblasti výrazně přečíslit a hlavně v nich vzbudit dojem, že situace je beznadějná.
29.07.2022 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Stefan Franz (7 článků)

Pád Chersonu. Proč? „Kreml se bál.“ Z ruské strany zní hodně zajímavé věci

 
Rusko se dle prohlášení svých lídrů i médií stáhlo z okupovaného Chersonu. Ukrajinské síly ovšem otálely s postupem. O důvodu stažení existuje řada spekulací, například o zákulisní dohodě nebo o zničení logistického řetězce ruských sil. Jaký je skutečný důvod, se zamýšleli i podcasteři Nikola a Kiril z podcastu Russians With Attitude. Podle nich se Kreml snažil vyhnout riziku, že by tisíce vojáků zůstaly v obklíčení. Nicméně, spíše než vojenská porážka byl ústup poškozením ruské reputace. Ale Kreml se prý rakví s mrtvými vojáky bojí oprávněně.
12.11.2022 14:25 |

podobné články

Rusové se stáhli z Chersonu. Panují obavy, co bude dál. Je zde několik variant

 
Podle posledního vývoje války na Ukrajině se zdá, že ruští vojáci opravdu opustili strategické město Cherson. Kreml o stažení vojsk za Dněpr informoval začátkem týdne ve státní televizi, ukrajinská strana byla proto k těmto zprávám nedůvěřivá. Za poslední den ale podle velitele ukrajinské armády Valerije Zalužného jednotky postoupily o 7 km a osvobodily 12 obcí směrem k Chersonu. Ukrajinci se obávají, že ruské síly město zaminovaly a chtějí z něj pomocí dělostřelecké palby vytvořit „město smrti“.
10.11.2022 16:50 |

podobné články

Po Chersonu přijde Melitopol, říká analytik. Zprávy z Ukrajiny mu dávají za pravdu

 
Rusům se jejich ofenziva na Ukrajině pomalu hroutí. Poté, co museli ustoupit z Chersonu, to vypadá, že další na řadě bude město Melitopol. Naznačuje to český vojenský analytik Martin Svárovský na sociálních sítích. Informace v podobném smyslu vydal i americký Institut pro studium války a zprávy o místním odporu přicházejí i ze samotného Melitopolu.
14.11.2022 14:20 |

podobné články

Ljuba s dcerkou (7) prchla z Chersonu: Nevím, jestli má rodina žije, říká pro eXtra.cz

 
Přes slovenské hraniční přechody každý den proudí tisíce uprchlíků z Ukrajiny. Jedním z nejvytíženějších bodů je ten u vesnice Ubľa, kde v tělocvičně vznikla provizorní ubytovna. V ní reportéři eXtra.cz vyzpovídali ženu, která doslova prošla peklem. Ljuba (43) i s dcerkou utekla z těžce ostřelovaného Chersonu, zatímco její manžel zůstal ve městě, aby bojoval s ruskou armádou. Už několik dní o něm ale neslyšela a vůbec netuší, zda její nejbližší ještě žijí. Cherson přitom ve středu večer padl do rukou ruské armádě...
03.03.2022 11:30 |

podobné články

Ukrajinka z Chersonu šokuje: Rusové tu znásilňují ženy. Dokonce vraždí

 
Politička za KDU-ČSL Markéta Vyvlečková se na svém twitterovém profilu rozhořčuje nad zprávou, že Rusové znásilňují v okupovaném Chersonu. „Takto se chovají zločinci,“ píše.
04.03.2022 22:20 |

podobné články

Paní Vika (52) přežívá v Chersonu: Boj s okupanty i rakovinou!

 
O holý život bojuje nyní Ukrajinka Viktoria Krotova – Sidun (52) v Chersonu. Žena byla před dvaceti pěti lety první cizinkou v historii, která hrála házenkářskou interligu ve Veselí nad Moravou.
12.03.2022 05:05 |

podobné články