Článek

Opožděné platby, kdyby cena vystřelila. Dohoda Maďarska s Ruskem o plynu

 
Evropské země, potýkající se s bezprecedentní energetickou krizí, volí různé způsoby, jak situaci řešit. Zatímco některé státy diskutují o omezování spotřeby plynu, maďarská vláda premiéra Viktora Orbána své občany ujišťuje, že zavádět limity nebude nutné. Prohlásil to ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó po jednání s ředitelem ruského energetického gigantu Gazprom Alexejem Millerem. Šéf maďarské diplomacie se s největším dodavatelem plynu dohodl na nových podmínkách obchodu: přesměrování dodávek skrz plynovod TurkStream a možnost opožděných plateb. Německo mezitím odmítlo Putinovu nabídku otevřít Nord Stream 2.
17.10.2022 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Alexej Miller (16 článků)
Podobné články

Opožděné platby, kdyby cena vystřelila. Dohoda Maďarska s Ruskem o plynu

 
Evropské země, potýkající se s bezprecedentní energetickou krizí, volí různé způsoby, jak situaci řešit. Zatímco některé státy diskutují o omezování spotřeby plynu, maďarská vláda premiéra Viktora Orbána své občany ujišťuje, že zavádět limity nebude nutné. Prohlásil to ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó po jednání s ředitelem ruského energetického gigantu Gazprom Alexejem Millerem. Šéf maďarské diplomacie se s největším dodavatelem plynu dohodl na nových podmínkách obchodu: přesměrování dodávek skrz plynovod TurkStream a možnost opožděných plateb. Německo mezitím odmítlo Putinovu nabídku otevřít Nord Stream 2.
17.10.2022 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Alexej Miller (16 článků)

Poc (ČSSD): Evropský parlament chce řešit opožděné platby faktur

 
"Opožděné platby faktur komplikují život všem a ohrožují malé a začínající podnikatele," říká europoslanec Pavel Poc.
21.01.2019 17:05 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Poc (83 článků)

ČNB zpřístupní registr pro platby na kontakt

 
Nový registr umožní bankám zprovoznit službu platby na kontakt, která zjednoduší posílání peněz mezi lidmi. Registr pro platby na kontakt bude provozovat Česká národní banka. Namísto čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví bude stačit zadat mobilní číslo příjemce platby. Banky do něj budou mít přístup od 30. října 2023. Platby na kontakt by se pro veřejnost mohly spustit v průběhu listopadu.
11.09.2023 19:15 |

podobné články

ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro třetí čtvrtletí 2018

 
Energetický regulační úřad zveřejnil indikativní ceny plynu platné pro třetí čtvrtletí 2018. Čtvrtletní indikativní ceny plynu představil již poosmé, slaví tak druhé výročí od první publikace. Aktuální indikativní cena plynu činí dle metodiky ERÚ 699 Kč/MWh v případě využití plynu na vytápění, 749 Kč/MWh v případě využití plynu na ohřev vody a 899 Kč/MWh pro zákazníky, kteří využívají plyn pouze na vaření.
01.06.2018 20:10 |

podobné články

Je Evropa závislá na ruském plynu a lze ho nahradit? Zde získáte odpověď

 
Je Evropa závislá na ruském plynu? Jaké jsou jiné alternativy? Je a zůstane Ukrajina rizikovým faktorem pro tranzit plynu do Evropy? Vzniknou další krize, nebo se Ukrajina propojí s plynárenskými sítěmi střední Evropy a vytvoří východoevropské centrum? Opravňují politické spory k rozhodnutím typu přerušení dodávek plynu do Evropy? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět konference s názvem Bezpečnost dodávek zemního plynu do Evropy, kterou pořádá společnost Business Forum.
09.09.2014 13:31 |

podobné články

Cena plynu po přerušení dodávek z Ruska roste až o třetinu

 
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se výrazně zvyšuje, reaguje na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 z Ruska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku ráno zvýšila o 30 procent, po mírné korekci růst před polednem ještě zrychlil. Krátce po 10:00 SELČ vykazovala cena plynu růst o 33 procent nad 295 eur (asi 7250 Kč) za megawatthodinu (MWh).
05.09.2022 10:35 |

podobné články

Extra.cz vyvrací fake news: Brusel chce prý zakázat platby v hotovosti. Pravda je zcela opačná, objasňuje analytička

 
Karty nepřijímáme. S touto větou se lidé na dovolených setkávají čím dál častěji, ať už na festivalech či kempech. Prodejci svou volbu vysvětlují poplatky, které v případě platby kartou musí odvádět bankám a provozovatelům služeb jako je Visa nebo MasterCards. Připravovaná evropská digitální měna má tuto překážku odstranit, když konečně umožní online i offline platby bez jakýchkoli poplatků. Na internetu ovšem lidé šíří nepravdivé informace, že Evropská unie míní zničit hotovostní platby a monitorovat naše finanční transakce. Skutečnost pro eXtra.cz objasnila analytička ze STEM.
13.07.2023 05:10 |

podobné články

„Zloději jásají. Ti skuteční.” Platby v hotovosti: Vše je jinak

 
VIDLÁKŮV TÝDEN Banky dřív platby kartou zvýhodňovaly a najednou je zdražují, komentuje současné nářky na platby v hotovosti bloger a moravský zemědělec Daniel Sterzik, zvaný Vidlák. Podezírá banky, že si platby kartou chtějí uzákonit. „Zase se nám jednou podařilo rozjet debatu, díky které všechny obviníme ze zlodějny, přičemž nejméně to bude vadit skutečným zlodějům," zdá se mu. ParlamentnímListům.cz nabídl i svérázný pohled na Ukrajince v Česku.
13.07.2023 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Daniel (1019 článků) , Daniel Daniel (1019 článků) , Daniel Daniel (1019 článků) , Daniel Daniel (599 článků) , Daniel Daniel (1019 článků) , Daniel Daniel (1019 článků) , Daniel Daniel (1019 článků) , Daniel Daniel (1019 článků) , Daniel Daniel (289 článků)

Plyn z LNG terminálu prodlouží spotřebu v ČR až o dva měsíce

 
Plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku prodlouží spotřebu plynu v ČR o jeden a půl až dva měsíce. Zásobníky plynu v ČR jsou nyní plné zhruba ze 77 procent, plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by tak ČR vydržela zřejmě až do března. Počítá se také s tím, že bude fungovat takzvaná evropská solidarita. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát podle něj nyní musí získat LNG, které zatím nemá zajištěn. Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska podle Síkely jde zhruba 98 procent spotřebovaného plynu.
19.07.2022 18:45 |

podobné články

31. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Ceny zemního plynu se stabilizovaly: Ceny zemního plynu se stabilizovaly

 
Ve 31. týdnu bylo na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno uzavřeno 58 kontraktů na dodávku 17,5 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele za 9,4 milionu korun. Ceny zemního plynu se ustálily. Roční kontrakt plynu v režimu maloodběr uzavíral na 452 Kč/MWh, což je proti předchozímu týdnu pokles o 4 Kč za MWh. V režimu velkoodběr cena dosáhla 468 Kč/MWh proti 464 Kč/MWh z konce července.
08.08.2016 14:20 |

podobné články

Ceny plynu v Evropě rostou. Ruský Gazprom otočil kohoutky a omezil dodávky do Německa

 
Dodávky ruského zemního plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal se v úterý zastavily, tok plynu se pak obrátil opačným směrem. Cena plynu pro evropský trh s dodáním v lednu se v úterý vyšplhala na rekordních více než 170 eur (asi 4290 Kč) za megawatthodinu. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.
21.12.2021 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Jamal Jamal (17 článků)

Cena zemního plynu od července stoupla. Kde a o kolik?

 
Ceny zemního plynu od čtvrtka zvýší o 4,9 procenta společnost RWE Transgas, o šest procent navýší ceny plynu i společnost E.ON. Společným jmenovatelem zdražení je slabá koruna a drahá ropa, od které se cena plynu odvíjí.
01.07.2010 09:10 |

podobné články

43. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Cena zemního plynu stagnovala

 
Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo ve 43. týdnu uzavřeno 15 kontraktů na dodávku 21,3 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele za 9,4 milionu korun. Ceny jednotlivých produktů zemního plynu jsou v poslední době silně volatilní, celkově cena plynu zaznamenala růst o 0,6 procenta.
31.10.2016 13:35 |

podobné články

dTest: Indikativní ceny pomohou zjistit, zda je vaše cena plynu výhodná

 
Cenu elektřiny a plynu tvoří několik položek. Část ceny regulovanou státem nemůže dodavatel ovlivnit. Neregulovaná část ceny pak vychází z obchodního rozhodnutí dodavatele. Chcete-li zjistit, zda je vaše cena plynu výhodná, můžete vyjít i z indikativních cen plynu vyhlašovaných čtvrtletně Energetickým regulačním úřadem. Ty sice nejsou závazné, mohou však posloužit jako argument pro vyjednání lepší ceny.
12.01.2017 11:40 |

podobné články

ERÚ: Novinka zafungovala - indikativní cena plynu pro 2. čtvrtletí 2017

 
Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejňuje indikativní cenu plynu (přesněji: indikativní cenu služeb dodávky plynu) pro druhé čtvrtletí roku 2017. Změna oproti prvnímu čtvrtletí je v řádu jednotek korun. Indikativní cena je jednoduchým ukazatelem, díky němuž spotřebitelé na první pohled zjistí, zda za plyn u svého obchodníka nepřeplácejí. Indikativní ceny plynu zveřejňuje ERÚ od srpna roku 2016, a to čtvrtletně na webových stránkách ERÚ.
06.03.2017 10:55 |

podobné články

Cena zemního plynu v Evropě láme rekordy, za den stoupla o 40 procent. Pak zaúřadoval Putin

 
Ceny zemního plynu v Evropě se včera zvýšily až o 40 procent a poprvé překonaly 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu. Následně však klesly v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina o stabilizaci trhu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Odpoledne cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu vykazovala pokles o více než sedm procent na 107,5 eura (zhruba 2730 Kč) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Putin včera uvedl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh. Moskva rovněž odmítla obvinění, že stojí za zdražováním plynu.
06.10.2021 14:30 |

podobné články

Další gigant hlásí zdražování: Innogy zvýší ceny u plynu i elektřiny. Kolik si připlatíme?

 
Společnost innogy od ledna zvýší ceny elektřiny a plynu. Cena plynu vzroste o 15 procent, cena elektřiny naroste o 19 procent. Zákazníků s fixovanou cenou se zvýšení nedotkne. Měsíční platba v typickém rodinném domě stoupne u plynu o 270 korun, u elektřiny o 190 korun, uvedlo dnes innogy v tiskové zprávě.
23.11.2021 15:55 |

podobné články

Evropa nechápe, jak velký má průšvih. Nutně se musí dohodnout s Ruskem, varuje velezkušený odborník nejen kvůli plynu

 
Evropa problémy kolem dodávek plynu z Ruska podceňuje. Navíc vsadila na nepříliš dobrou politickou strategii, pokud se staví za Ukrajinu, i když ta není schopna za dodávky plynu zaplatit ani nejnižší cenu za kubík, která jí byla stanovena. Úkolem Evropské unie by mělo být hlavně to, Ukrajinu donutit, aby za odběr plynu platila. O tom, ale i o dalších záležitostech souvisejících s plynem, Ruskem, Čínou a EU si ParlamentníListy.cz popovídaly s odborníkem na tuto problematiku - Vladimírem Štěpánem.
17.06.2014 14:00 |

podobné články

ČR snížila dovoz ruského plynu z původních 97 na zhruba čtyři procenta

 
Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy.
31.01.2023 13:05 |

podobné články