Článek

Open-source Aliance: V letošním roce chceme dokončit metodiky pro praktické nasazování open-source do veřejné správy

 
Jistě všichni víte, že nasazování open-source a otevřenost ICT je pro veřejnou správu povinností. A máte také představu, jak může veřejná správa tuto povinnost naplnit? Open-source Aliance je partnerem pro veřejnou správu v rámci otevřených aktivit. Zabýváme se bezpečností, právními otázkami a legislativou, ale také architekturou a praxí. Co konkrétně dělá výbor pro e-government a architekturu a může z výsledků naší práce těžit ještě někdo jiný?
08.02.2021 20:45 |

podobné články

Podobné články

Do Open-source Aliance vstoupila renomovaná mezinárodní poradenská firma

 
Společnost Deloitte Česká republika je novým členem spolku Open-source Aliance. „Očekávám od ní pomoc především v oblasti consultingu a metodiky, jak nasazovat open-source ve veřejné správě v souladu s platnou legislativou, dále posuzování možností získávání dotací na open-source projekty a také v oblasti bezpečnosti právě z pohledu consultingu a metodiky, “ říká Pavel Dovhomilja, předseda představenstva Open-source Aliance.
04.08.2020 09:25 |

podobné články

Předseda představenstva Open-source Aliance: Chceme open source ve veřejné správě

 
ROZHOVOR Rozšíření open source softwaru ve veřejné správě je jedním z cílů vládního dokumentu Digitální Česko. „Země na západ i východ jsou dál než my. Je důležité, aby si úřady mohly vybrat mezi komerčním proprietárním softwarem a tím otevřeným, který není závislý na jednom tvůrci kódů,“ říká Pavel Dovhomilja, předseda představenstva Open-source Aliance. Tato nově vzniklá platforma chce mimo jiné pomoci při implementaci tohoto trendu, tedy open source řešení do veřejné správy.
12.11.2019 18:30 |

podobné články

Členové Open-source Aliance pracují v pěti výborech. Řeší kybernetickou bezpečnost, digitalizaci zdravotnictví nebo uvolňování vendor lock-in

 
Výbory pro legislativu, pro bezpečnost, technologicko-procesní, pro digitalizaci ve zdravotnictví a pro e-Government a architekturu zřídila Valná hromada Open-source Aliance. Jednotlivé výbory, do kterých se zapojili všichni členové Aliance podle svých specializací, mají až 15 členů a jejich funkční období je pět let. „Členové jednotlivých výborů si definovali KPI, máme tedy jasně dané cíle. Práci výborů, jejich výstupy, pak po nějakém časovém úseku změříme,“ říká Pavel Dovhomilja, předseda představenstva Open-source Aliance.
12.10.2020 11:45 |

podobné články

Člen Open-source Aliance uvolnil první otevřenou aplikaci. Spisová služba je dostupná ke stažení zdarma

 
Spisovou službu postavenou na open-source řešení uvolnila od 1. července v beta verzi pro všechny zájemce jak z veřejné správy, tak komerčního sektoru, společnost ISFG, Information Systems Factory Group s.r.o, člen Open-source Aliance.
08.07.2020 20:25 |

podobné články

Open-source Aliance: Řešení open source přinesou mnohamilionové úspory do rozpočtů měst a obcí

 
Otevřenost, volnost a svoboda. To jsou tři hlavní atributy open source, tedy programu s otevřeným kódem. Jeho rozšíření ve veřejné správě je jedním z cílů vládního dokumentu Digitální Česko. V okamžiku, kdy si budou moci subjekty působící ve veřejné správě vybrat mezi komerčním uzavřeným a tím otevřeným software, otevře se jim prostor pro výběr levnějších služeb a tím získají nemalé finanční prostředky do svých rozpočtů, zaznělo na úterní tiskové konferenci poslance Roberta Králíčka (ANO) k projektu Digitální Česko.
27.11.2019 10:20 |

podobné články

Podle studie EU patří Open-source Aliance ke strategickým partnerům české vlády pro zavádění open-source technologií ve veřejné správě

 
Evropská komise zveřejnila výsledky výzkumu, který pro program ISA provedl v letošním roce tým evropských služeb společnosti Wavestone.
01.12.2020 19:20 |

podobné články

Open-source Aliance: Chceme pomáhat zavádět open-source řešení ve veřejné správě tam, kde to dává smysl

 
Pandemie koronaviru změnila náš svět vlastně ze dne na den. Věci, na které jsme byli po mnoho let zvyklí, najednou nefungovaly nebo nebyly. Firmy, které vsadily na digitální technologie již před tímto obdobím, měly nyní významný náskok a omezení většinou přežily velmi dobře. Státní správa bohužel mezi ty připravené prozatím nepatří. Současná krize poukázala na dvě zásadní skutečnosti: nejsme připraveni na plně digitální komunikaci s klienty a chybí nám i legislativní ukotvení. Máme dobře nastavené národní principy a legislativu, ale ani ta s řadou situací nepočítá, a navíc se ne vždy plní, natož pak efektivně
25.06.2020 15:45 |

podobné články

Vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Dzurilla: Open source je dobrá věc, měli bychom ho daleko více využívat

 
Ujíždí České republice vlak v oblasti IT a digitalizace veřejné správy? Jak daleko jsou v této oblasti naši sousedé, členové V4? A proč jsme u nás k zavádění open source řešení spíše zdrženliví?
06.02.2020 14:26 |

podobné články

Nejpoužívanějším systémem současnosti jsou pět let staré Windows 7. Boduje i Open Source

 
Produkty Microsoftu s přehledem vedou žebříček nejpoužívanějších operačních systémů u klasických stolních počítačů. Oblíbený zůstává například i již dožívající systém Windows XP, který si svoji premiéru odbyl už v roce 2001. Nedávno Microsoft představil nové Windows 10, které slibují revoluční změny. Cílí i na zákazníky z firemního prostředí, u kterých v posledních letech roste poptávka po takzvaných Open Source řešeních.
10.11.2014 10:01 |

podobné články

Servodata rozšiřují služby pro platformy Microsoft a Open Source

 
Skupina Servodata Group pokračuje v krocích, které vedou k posílení pozice předního platform providera. Po několika akvizicích a následné konsolidaci rozšířeného portfolia Servodata vstupují do nové éry, jež bude orientovaná především na komplexní ICT služby a řešení. V rámci rozsáhlé transformace společnost výrazně rozšířila management a rozvinula svou nabídku komplexních řešení postavených na platformách Microsoft a Open Source.
02.12.2014 08:42 |

podobné články

Kolaja (Piráti): Miliardy z unijního příspěvku mohou jít i do Open Source řešení

 
Evropský parlament schválil pravidla pro rozdělování peněz z Fondu obnovy. Pirátům se podařilo mimo jiné prosadit i větší ochranu osobních dat. Podporu získala i tzv. Open Source řešení, tedy software s otevřeným zdrojovým kódem. Co to znamená? A proč je otevřený zdrojový kód lepší než ten uzavřený?
13.02.2021 07:40 |

podobné články

Kritizované metodiky MPSV pro práci s dětmi budou revidovány

 
V pátek 11. května 2018 se na Ministerstvu práce a sociálních věcí uskutečnila další pravidelná schůzka se zástupci krajů. Tématem jednání byly metodiky ke kuratele pro děti a mládež a metodiky ke ZDVOP (Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc).
18.05.2018 10:00 |

podobné články

Kolaja (Piráti): Software v evropských institucích bude Open Source

 
Evropský parlament v rámci procesu potvrzování řádného hospodaření institucí schválil návrhy delegace Evropských Pirátů týkající se Open Source software. Ten bude od nynějška preferovaným řešením a jednotlivé instituce budou v každoročních výkazech hospodaření vykazovat, že takové řešení zvažovaly.
24.05.2020 16:40 |

podobné články

Kolaja (Piráti): Celá řada technologií má svůj základ v Open Source. Pamatujme na to

 
Komentář na facebookovém profilu k Open Source a odpovědnosti jednotlivých vývojářů
05.07.2020 06:40 |

podobné články

NATO vyšle tým do Iráku. Aliance se rozroste, vstupuje do ní Černá Hora

 
Severoatlantická aliance pošle co nejdříve do Iráku tým, který přímo na místě zhodnotí možnosti přesunu a rozšíření výcvikové mise NATO přímo na irácké území. Aliance tímto způsobem reaguje na nedávnou žádost iráckého premiéra Hajdara Abádího. Zároveň premiér Černé Hory Milo Djukanović a ministři zahraničí zemí NATO podepsali v Bruselu protokol o přistoupení země k alianci. Nyní začíná ratifikační proces ve státech aliance, na jehož konci by se Černá Hora měla stát 29. členem aliance.
19.05.2016 20:25 |

podobné články

Univerzita Karlova přebírá po dvou letech fungování aliance 4EU+ její vedení

 
Univerzita Karlova se v listopadu na výročním zasedání ujala vedení mezinárodní univerzitní aliance 4EU+. Ta v letošním roce oslavila 2 roky od svého založení a jejím smyslem je výrazným způsobem zjednodušit a navázat spolupráci mezi šesti předními evropskými univerzitami. Během následujících měsíců se aliance pod vedením UK zaměří na problematiku odbourávání bariér ve vzdělávání a na větší zapojení studentů do aktivit aliance.
06.12.2020 11:10 |

podobné články

Národní památkový ústav nabízí ke stažení certifikované metodiky

 
Národní památkový ústav provádí základní výzkum, aplikovaný výzkum a experimentální vývoj a jejich výsledky zveřejňuje prostřednictvím publikací, odborných konferencí, výuky či na internetu. Jedním ze základních typů výsledků aplikovaného výzkumu NPÚ v oblasti praktické péče o kulturní dědictví jsou takzvané certifikované metodiky.
23.12.2014 21:31 |

podobné články

Nasazování vojáků při živelních katastrofách bude asi pružnější

 
Nasazování vojáků při živelních katastrofách bude možná pružnější. Předpokládá to návrh novely zákona o ozbrojených silách, který dnes doporučil Sněmovně schválit s drobnými úpravami garanční branný výbor. Norma, o níž by mělo plénum rozhodovat v polovině prosince, ruší specializované záchranné útvary. Umožní místo nich pro záchranné práce například při záplavách vyčlenit vojenské útvary s potřebným počtem vojáků i vybavením.
02.12.2015 12:10 |

podobné články

Každodenní rutina lidí v první linii, náročné oblékání a nasazování ochranných pomůcek

 
Bezpečná ochrana před koronavirovou infekcí u zdravotnického personálu, ale i dalších osob, jež mohou přijít do kontaktu s nakaženým jedincem, nekončí jen u respirátorů. Ke své maximální ochraně potřebují hned několik další ochranných pomůcek. Jejich oblékání, nasazování, ale i svlékání má přitom svá striktní pravidla. Vydržet v takovém obleku celou směnu přitom není vůbec snadné.
26.03.2020 05:55 |

podobné články