Článek

Opatření proti covidu-19 podle Blatného nefungují: Je to důkaz, že se u nás šíří britská mutace

 
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestávají fungovat protiepidemická opatření. Je to důkaz, že se v ČR šíří britská mutace viru, řekl dnes novinářům. Nedodržování opatření je podle ministra hlavním důvodem, proč je třeba je neustále dál prodlužovat.
04.02.2021 15:00 |

podobné články

Podobné články

Nebezpečné mutace koronaviru: Co o nich víme a jak moc jsou nakažlivé?

 
Covid-19 mutuje. Dosud byly detekovány tři nové varianty viru SARS-CoV-2: britská, jihoafrická a brazilská. Nejrozšířenější je britská mutace, která je podle odborníků nakažlivější než původní vir a šíří se rychleji. V Česku se britská mutace objevila už na začátku prosince 2020 a experti se obávají, že brzy bude tento kmen dominantní. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnotilo nové mutace jako nebezpečné a vydalo sérii doporučení pro členské státy Evropské unie (EU).
29.01.2021 12:16 |

podobné články

Opatření přestala fungovat, varoval dramaticky Blatný. Budete se zodpovídat, mějte strach, hrozí Kalousek

 
Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii covidu-19 zavedena, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala fungovat. Je to důkaz, že se v ČR šíří britská mutace viru, řekl. Nedodržování opatření je podle ministra hlavním důvodem, proč je třeba je neustále dál prodlužovat. Blatný také pronesl výrok ve vztahu k pomoci z Německa, čehož se chytil mimo jiné exposlanec Miroslav Kalousek.
04.02.2021 16:55 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7337 článků)

Ředitel slánské nemocnice: Jedeme na doraz, britská mutace se bleskově šíří

 
Britská mutace koronaviru v Nemocnici Slaný zřejmě převažuje. Nakažený je jak personál, tak asi i značná část pacientů. Novinkám to v rozhovoru sdělil ředitel nemocnice Štěpán Votoček. Zařízení jede na doraz, v karanténě je osmdesát zaměstnanců. Problém mutace je podle něj hlavně v tom, že se šíří rychleji. Průběh nemoci je ale zřejmě stejný.
29.01.2021 12:17 |

podobné články

Osobnosti: Štěpán Slaný (6 článků)

Svět děsí další nebezpečná mutace. Šíří se mnohem rychleji, varují v Mexiku

 
V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových nákaz v této zemi. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na ředitele mexického ústavu epidemiologie a molekulárního výzkumu. José Ernesto Ramírez nicméně ve čtvrtek médiím také řekl, že tato mutace by se neměla nazývat mexická, protože se objevila i v jiných zemích. Ramírez rovněž uvedl, že tato mutace se může rychle šířit.
26.02.2021 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Ernesto Ramírez (1 článek) , José José (304 článků)

Imunolog Hel: Špatné zprávy, britská mutace se v Česku rychle šíří. V řádu desítek procent

 
Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím oficiálně nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než v řádu 50 procent. Na twitteru to uvedl imunolog Zdeněk Hel z iniciativy vědců Sníh. Situace je podle něj alarmující, dosavadní výsledky označil za velice nepříznivé až šokující. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v neděli v České televizi řekl, že výsledky se teprve vyhodnocují. Průběžná data ukazují, že mutace se prokázala ve zhruba deseti procentech analyzovaných vzorků.
07.02.2021 11:50 |

podobné články

Děsivá britská mutace covidu? Zbytečná panika, je to jinak, říká virolog

 
„Domnívám se, že ta panika kolem zavírání hranic a izolace Velké Británie je trošku zbytečná, protože tato mutace je tu od poloviny září a kromě Velké Británie byla popsána v Nizozemsku apod.,“ vyjádřil se pro server Blesk Zprávy virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Dle něho nová mutace, i přes rychlejší šíření, přináší též pozitivní zprávy. Nezpůsobila totiž neúčinnost vakcíny a navíc se u nakažených projevují jen lehčí formy covidu-19.
25.12.2020 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (181 článků) , Jiří Černý (181 článků)

Dvojitá mutace koronaviru pronikla do USA. Odborník zmínil obavy z překonání protilátek

 
Vědci z kalifornské Stanfordovy univerzity potvrdili, že se ve Spojených státech objevil první případ tzv. dvojité mutace, která byla v březnu identifikována v Indii. Indické ministerstvo zdravotnictví použilo ne zcela vědecký termín dvojitá mutace, protože se na tomtéž viru vyskytují společně dvě mutace. Experti uvedli, že varianta se šíří rychleji než ostatní formy koronaviru, zatím ale nejsou důkazy o tom, že by snižovala účinnost vakcín, uvedl list Daily Mail.
08.04.2021 09:45 |

podobné články

Blatný vysvětluje: Otevření obchodů není rozvolňování, britská mutace je ale problém

 
Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které vláda uzavřela kvůli rychlejšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se v západní polovině Česka více šíří nakažlivější britská mutace viru.
17.02.2021 10:56 |

podobné články

Profesor Hořejší, hvězda covidu: Blatného bych nechal vyměnit. S ruskou vakcínou bych na EU nečekal. Stát je slabý a neschopný

 
Imunolog a člen Iniciativy Sníh Václav Hořejší ve Dvaceti minutách Radiožurnálu komentoval dosavadní opatření proti šíření epidemie, která podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala už fungovat. „Kdyby záleželo na mně, tak bych Blatného nechal vyměnit,“ sdělil, že to by zřejmě současné situaci pomohlo. Česko by mělo podle Hořejšího také začít používat ruskou vakcínu Sputnik V co nejdříve a nečekat na schválení Evropskou lékovou agenturou. Náš stát je prý „slabý a neschopný“, protože nedokáže vymáhat dodržování opatření.
09.02.2021 20:50 |

podobné články

Jan Blatný burcuje: Je to špatné, opatření nefungují, lidé je nedodržují, zůstaňte doma

 
Jan Blatný dnes na tiskové konferenci řekl, že situace se nelepší. Podle něj nefungují vládní nařízení tak, jak by měla, protože je lidé nedodržují. Ministr se také obává, že situaci ještě zhorší britská mutace koronaviru, která je udájně o 30 až 70 % nakažlivější. Apeloval proto na veřejnost, aby zůstala doma.
04.02.2021 14:06 |

podobné články

Letadla z Británie od poledne nesmí do Česka: Nová mutace koronaviru se šíří i u nás

 
Nová mutace koronaviru, která se podle britských zdravotníků šíří rychleji než předchozí typ, dohnala Světovou zdravotnickou organizaci k tomu, aby evropské státy vyzvala k ostražitosti. Ty se tak před Británií uzavírají. Česká Národní referenční laboratoř přitom podle informací deníku Právo novou mutaci covidu-19 registrovala u českých pacientů začátkem podzimu, tedy v době, kdy druhá vlna epidemie zasahovala naplno. Od pondělního poledne pak nesmí letadla z Británie na našem území přistávat.
21.12.2020 07:45 |

podobné články

Britská mutace se v Česku rozpíná. Na Trutnovsku dominuje, vpřed se dere i na Náchodsku

 
Na Trutnovsku byla na začátku ledna britská varianta koronaviru ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků, na Náchodsku v 45 procentech. V Praze se mutace vyskytovala v méně než desetině vzorků. Ve své zprávě to uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ), který vzorky s podezřením na tuto mutaci prověřuje. Nová mutace je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut.
10.02.2021 10:55 |

podobné články

Zpřísněte co nejdřív, apeluje na vládu expert. A promluvil o dopadu nové mutace na Česko

 
Nová mutace koronaviru, kterou zaznamenala Velká Británie by, pokud se dostane do Česka, mohla výrazně zhoršit epidemickou situaci. Znamenala by prudký nárůst reprodukčního čísla, řekl pro Seznam Zprávy imunolog Václav Hořejší. Ten zároveň apeluje na to, aby se vláda držela systému PES a zpřísnila opatření, přechod Česka do třetího stupně označil za chybu. Nová mutace koronaviru se šíří ve Velké Británii, tamní úřady přiznaly, že situaci nemají pod kontrolou.
20.12.2020 16:05 |

podobné články

Otevřete hranice sanitkám, vyzývali demonstranti Blatného v Chebu

 
Na ministra zdravotnictví Jan Blatného (za ANO) čekali před nemocnicí v Chebu, kam ve čtvrtek přijel, demonstranti, kteří požadovali otevření hranic pro převoz pacientů. Podle ministra si ale Česko vystačí s vlastními kapacitami. Blatný také varoval, že takzvaná britská mutace koronaviru se šíří o 35 až 70 procent rychleji než běžná varianta. V Česku je podle něj nejhorší situace v pohraničí.
04.02.2021 11:25 |

podobné články

Profesor Hořejší: Mutace covidu z Británie? Očkování bude fungovat

 
Kvůli nové mutaci koronaviru jsou od pondělního poledne zastaveny všechny lety z Velké Británie do České republiky. K podobnému kroku přistupují i některé další evropské státy. Nová mutace, která se šíří po Anglii, je podle expertů nakažlivější než již známý typ covidu-19. Podle imunologa Václava Hořejšího by to mohlo v Čechách radikálně zhoršit epidemiologickou situaci.
21.12.2020 13:45 |

podobné články

Nakažlivější mutace koronaviru se šíří po Evropě. Česku je zase o něco blíž

 
Nakažlivější mutace koronaviru, která se šíří v Británii, byla nově zaznamenána i v Řecku. Oznámilo to tamní ministerstvo zdravotnictví. Nová varianta covidu-19 se tak začíná šířit po Evropě.
04.01.2021 13:01 |

podobné články

Britská mutace covidu u nás převáží v řádu dnů nebo týdnů, tvrdí vědci

 
Nakažlivější, takzvaná britská mutace bude v ČR dominantní v řádu dní či týdnů, řekl dnes na tiskové konferenci iniciativy vědců Sníh imunolog Zdeněk Hel. Podle předběžných dat se v mnoha regionech vyskytuje v desítkách procent nákaz covidem.
08.02.2021 15:40 |

podobné články

Babiš přiznal: Dosavadní opatření nefungují. Tady je prezentace, která „zlomila“ premiéra

 
Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vysvětlil po dnešním mimořádném jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO), proč kabinet přistoupil k dalším. Omluvil se občanům, podnikatelům či zaměstnancům, že jim kroky vlády zkomplikují život. Mají však zabránit přehlcení zdravotnického systému, který by podle současných predikcí mohl zkolabovat mezi 7. až 11. listopadem. Vláda své vysvětlení podpořila prezentací, kterou mají Blesk Zprávy k dispozici. Podívejte se na ni.
21.10.2020 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21708 článků)

Černý scénář pro Česko: Britská mutace nás vrátí do děsivých podzimní čísel, varuje šéf statistiků

 
Pokud se v Česku více šíří britská mutace koronaviru, může být nakažených covidem-19 v únoru téměř stejně jako v říjnu, kdy poslední vlna epidemie vrcholila. ČTK to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Rizikový model, který počítá se šířením rychlejším o 30 až 40 procent, předpovídá na únor až 279 000 nově nakažených. Jen za první čtyři dny měsíce jich bylo přes 34 000 a mezitýdenní pokles nových případů se zastavil.
05.02.2021 14:35 |

podobné články