Článek

Omikron hrozí, Evropa utahuje šrouby. V Česku vláda dává zelenou večírkům, odborníci zuří

 
Mutace omikron? Evropa zpřísňuje, Česko rozvolňuje. Tak to alespoň vypadá. Nizozemsko vyhlásilo přísný lockdown, Velká Británie se na něj chystá. V Česku se zatím ruší nouzový stav a s ním i jedno z mála omezení. Vědci z Učené společnosti kabinet přitom žádají o prodloužení nouzového stavu a protiepidemických opatření, napsali to v otevřeném dopisu premiérovi Petru Fialovi (ODS), jak uvedla ČTK. Podle Fialy je možné opatření dělat jinými prostředky v souladu s pandemickým zákonem. O případných dalších opatřeních chce kabinet jednat 29. prosince na základě čerstvých dat o variantě omikron z Velké Británie.
20.12.2021 05:15 |

podobné články

Podobné články

Omikron může do měsíce v Evropě převládnout! JAR hlásí případy opakované nákazy

 
Varianta koronaviru nazvaná omikron se nově potvrdila i v metropolitní Francii, oznámily dnes místní úřady s tím, že nakažený muž se před týdnem vrátil z Nigérie, žije nedaleko Paříže a nebyl očkovaný. Dosud Francie zaznamenala jen jeden případ varianty omikron, a to v zámořském území Réunion v Indickém oceánu. První případ varianty omikron dnes oznámilo také Řecko. Varianta omikron může během několika měsíců představovat více než polovinu všech případů nákazy v Evropě, uvedla evropská agentura ECDC.
02.12.2021 14:20 |

podobné články

Šup. A je pryč. Omikron se projevil a Prymula bude jen koukat

 
V lednu se předpokládá, že v Česku převládne varianta omikron, kterou odborníci jako profesor Prymula s napětím sledují a obávají se, zda i při nízké nebezpečnosti nezahltí nemocnice. Na sklonku minulého roku pak byla zveřejněna studie z Jihoafrické republiky, z města, kde byl omikron zachycen poprvé. Epidemie tam vyvrcholila za čtyři týdny. A i v nejhorším byla lůžka v nemocnici obsazená jen napůl oproti poslední vlně. Omikron je podle dat méně nebezpečný i v jiných ohledech.
03.01.2022 13:20 |

podobné články

Eva Samková: Má v nohách šrouby, ale...

 
Skupina Lucie zná »těch pár fíglů, jak se valej holkám šrouby do hlavy«. Snowboardistka Eva Samková (28) teď potřebuje poznat nějaké fígle, jak se naopak dají z hlavy vyhnat černé myšlenky, když má holka šrouby v noze!
14.12.2021 05:20 |

podobné články

Osobnosti: Eva Samková (153 článků)

Omikron by mohl vytlačit ostatní varianty, míní český vědec. Ukončí pandemii?

 
Jeden ze scénářů dalšího vývoje pandemie covidu-19 počítá s tím, že varianta omikron vytlačí všechny ostatní varianty a z pandemie se stane „něco jako chřipka“. Důvodem, proč je omikron asi třikrát nakažlivější než dosud převládající varianta delta, je mimo jiné to, že má nakažený více viru v horních cestách dýchacích a snadněji nakazí někoho dalšího. V rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR (AV ČR), to řekl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Také podle něj omikron v Česku během několik dnů převládne, nejpozději se tak stane příští týden.
06.01.2022 17:40 |

podobné články

David Rath píše o tom, jak nám pořád někdo utahuje šrouby

 
Exhejtman obviněný z korupce a ovlivňování veřejných zakázek David Rath se na svém blogu na stránkách Aktuálně.cz tentokrát zamýšlí nad debatou nad případnou změnou volebního systému a sílící nespokojeností mnoha lidí s tím, co se v naší zemi děje. Podle poslance se v České republice neustále utahují šrouby.
14.05.2013 11:15 |

podobné články

Osobnosti: David Rath (4621 článků)

Dítě se krátce po sobě nakazilo různými variantami. Omikron obchází imunitu, říkají odborníci

 
V prosinci delta, nyní omikron! Dítě v pražské základní škole na Proseku se jen krátce po sobě nakazilo dvěma variantami koronaviru, informoval na svém twitteru starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Odborníci se shodují, že jednou z vlastností nové varianty covidu - omikron - je právě obcházení imunity.
06.01.2022 12:55 |

podobné články

Evropa utahuje smyčku kolem neočkovaných. Jak jsou na tom s opatřeními okolní státy?

 
Pandemická situace v Evropě opět zneklidňuje její obyvatele i politické představitele států ležících na nejstarším kontinentu. Přístup jednotlivých zemí se sice v lecčem liší, trend je ale jasný – Evropa utahuje smyčku kolem nejrizikovějších členů společnosti, tedy těch, kteří se ještě nenaočkovali některou z vakcín. Ty riziko nákazy a přenosu koronaviru významně snižují a i proto se nyní doklad o prodělání vakcinace stává na mnoha místech „vstupenkou“ do restaurací, galerií, klubů nebo na kulturní akce. Testy, dokonce ani jejich přesnější varianta PCR, už mnohdy nestačí. Povolen je ještě doklad o prodělání covidu-19, nejčastěji v posledním půlroce. Přinášíme přehled opatření ve vybraných evropských zemích.
20.11.2021 05:15 |

podobné články

Rozvádí se Heidi Klum se Sealem kvůli jeho divokým večírkům?

 
Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Rozvod Heidi Klum a Seala všechny zaskočil. A je definitivní! Objevují se však nové spekulace ohledně důvodu, který by měl stát za vyplněním rozvodových papírů. Nejnovější zprávy říkají, že Heidi Klum požádala o rozvod kvůli divokým večírkům, kterých se její partner, zpěvák Seal, často účastnil.
22.01.2012 20:30 |

podobné články

Osobnosti: Heidi Klum (619 článků) , Seal (181 článků)

Varianta omikron dostává do nemocnic i mladé. „Testovat, trasovat, očkovat,“ radí Maďar

 
Odborníci v Jihoafrické republice upozornili, že nová varianta koronaviru omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za znepokojivou, postihuje často mladé lidi. Někteří z nich přitom končí i na jednotkách intenzivní péče, upozornila agentura AP.  Podle epidemiologa Rastislava Maďara se Česko může připravit na novou variantu třemi kroky - více testy, lepším trasováním a zrychlením očkování. První případ varianty omikron už v ČR zřejmě je.
27.11.2021 12:20 |

podobné články

Omikron? Vymyslí další písmeno. Vědci odhalují

 
V médiích se nyní pravidelně objevují zmínky o variantě omikron z Jižní Afriky. K této variantě se vyjádřilo i Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků. Varuje, že kvůli předběžné opatrnosti budou chtít odborníci přikazovat roušky ve školách, odmítat uznávat protilátky a očkovat ty, kteří nemoc prodělali třemi dávkami. „A pokud to nebude omikron, na příště si najdou jiné písmenko z řecké abecedy. Budeme očkovat a očkovat dál,“ odhaduje SMIS.
09.12.2021 14:45 |

podobné články

Omikron ztrácí nálepku strašáka? Experti z JAR přinesli sérii pozitivních zpráv

 
Odborníci z Jihoafrické republiky (JAR) nevidí známky toho, že by zprvu obávaná varianta koronaviru omikron způsobovala vážnější průběh onemocnění covid-19. V pátek to podle agentury Reuters uvedl tamní ministr zdravotnictví Joe Phaahla. Varianta omikron byla poprvé zaznamenána právě na jihu Afriky a v JAR způsobila značný nárůst počtu nakažených.
10.12.2021 19:55 |

podobné články

Omikron ochromil Česko: Pozor by si měli dát neočkovaní

 
Více než polovina nových případů nákazy koronavirem už je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) varianta omikron. Podle dat z laboratoří ve větších městech to může být až téměř 79 procent. SZÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Odborníci očekávají velký nárůst počtu nových případů, dosáhnout může až 50 000 nově pozitivních za den. U neočkovaných může být omikron podle nových informací stejně závažný jako dřívější varianty.
10.01.2022 18:20 |

podobné články

Profesora Konvalinku rozčiluje, když se mluví o „rýmičce“. Na omikron se prý ještě bude umírat

 
Biochemik Jan Konvalinka se v rozhovoru pro Český rozhlas Plus rozčiloval nad tím, jak někteří politici i odborníci zlehčují koronavirovou variantu omikron. Rozhodně bychom jej neměli vůbec podceňovat, což dokazují i plnící se nemocniční lůžka. „Omikron je nebezpečný, zase se bude umírat,“ varuje. Kromě toho také okomentoval rozhodnutí Nejvyššího správního soudu pustit neočkované do restaurací, barů a hotelů.
03.02.2022 17:45 |

podobné články

Mutace omikron se „zakusuje“ do Evropy: Vedle Česka ji hlásí i Rakušané, Němci nebo Britové

 
Rakousko dnes potvrdilo první případ varianty koronaviru omikron na svém území, objevila se ve zkoumaném vzorku v Tyrolsku. Šest případů oznámila rovněž skotská vláda. Celkem 13 případů varianty omikron ohlásilo také Portugalsko, všechny souvisí s hráči a zaměstnanci lisabonského fotbalového týmu Belenenses, uvedla agentura Reuters. Z evropských zemí mají své případy také Belgie, Itálie, Dánsko nebo Německo. A první případ této mutace se dnes potvrdil také v Česku u ženy z Liberce. Novou variantu koronaviru poprvé identifikovali minulý týden v Jihoafrické republice, Světová zdravotnická organizace (WHO) ji označila za znepokojivou.
29.11.2021 18:15 |

podobné články

Nakažlivější varianta covidu XE už je v Česku. Mutace se potvrdila u ženy z Prahy

 
V Česku se potvrdil výskyt kombinované varianty dvou typů omikron BA.1 a BA.2 označované jako XE. O záchytu vzorku v Národní referenční laboratoři (NRL) dnes Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval v tiskové zprávě. Kombinace má být asi o deset procent nakažlivější než původní omikron. Od nejstarší varianty koronaviru z čínského Wuchanu, která se v ČR prokázala poprvé v březnu 2020, je každá další nová varianta nakažlivější. Postupně už převládly varianty alfa, delta, omikron a subvarianta omikronu BA.2.
07.04.2022 15:20 |

podobné články

Rakouská vláda utahuje šrouby. Omezí dávky na děti cizinců z jiných zemí EU. Brusel je na nohou. Ozval se i kníže

 
Vláda Sebastiana Kurze poslala do parlamentu návrh zákona, jenž omezuje přídavky na děti vyplácející se do jiných zemí Evropské unie. Píší o tom dnešní Lidové noviny. Kurzova vláda tak plní slib, který dala, že se zaměří na příliš štědré dávky směřující na východ Evropy.
04.05.2018 11:10 |

podobné články

Ministr, který řídil blázinec: Vláda chce vyvolat povstání a pak utáhnout šrouby

 
Vláda schválně provokuje, aby se lidé nepromyšleně vzbouřili. Potlačení takové „rebelie“ by pak umožnilo zavést sankce a ještě více utáhnout šrouby. Myslí si to někdejší sociálnědemokratický ministr zdravotnictví, psychiatr a exředitel léčebny v pražských Bohnicích Ivan David. Podle něj naštvání ve společnosti může vést i k tomu, že lidé se upnou na podobnou osobnost, jakou byl v Německu "pán s knírkem".
28.01.2012 09:15 |

podobné články

Vláda kvůli koronaviru utáhla šrouby: Takhle teď musíme žít

 
Život převrácený naruby. Tak zamával s každým z nás nebezpečný koronavirus. V noci na včerejšek vláda utáhla šrouby ještě víc. Po zákazu vycestovat je nyní celá země v karanténě. Aha! vám přináší přehled všech nových opatření.
17.03.2020 12:00 |

podobné články

Omikron: Co všechno víme o nové variantě covidu, jaké jsou její příznaky a je nakažlivější?

 
Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že riziko spojené s novou variantou omikron je velmi vysoké a hrozí její globální šíření. Většina zemí již zareagovala a zavřela cestujícím z Jihoafrické republiky, odkud se varianta šíří, své hranice. Bude to ale stačit? Nová varianta už byla zaznamenána i v Evropě, včetně Česka. Spolu s novou variantou se objevila celá řada otázek: Je omikron nakažlivější než delta? Je smrtelnější? Budou proti této mutaci fungovat stávající vakcíny?
30.11.2021 05:05 |

podobné články