Článek

Ombudsman Varvařovský: Dříve odmítnuté děti mohou znovu žádat o sirotčí důchod

 
Nově tedy může být sirotčí důchod přiznán dítěti, jehož zemřelý rodič získal alespoň 2,5 doku doby pojištění v posledních deseti letech před smrtí. U osob starších 38 let, které zemřely po 31. 12. 2009, pak musí být doba pojištění alespoň 5 let ve dvacetiletém období před smrtí.
13.02.2012 09:00 |

podobné články

Podobné články

Ombudsman Varvařovský rezignuje k 20. prosinci na svou funkci

 
Ombudsman Pavel Varvařovský chce k 20. prosinci skončit ve své funkci, dnes řekla mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Jaký je důvod rezignace, neuvedla a dodala, že ani Varvařovský to nebude chtít nikterak komentovat. Ombudsman je momentálně na dovolené.
11.12.2013 14:30 |

podobné články

Víte, kdo to je Pavel Varvařovský? Byl to váš ombudsman, který složil funkci

 
Ombudsman Pavel Varvařovský chce k 20. prosinci skončit ve své funkci. ČTK to dnes řekla mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Jaký je důvod rezignace, neuvedla a dodala, že ani Varvařovský to nebude chtít nikterak komentovat. Ombudsman je momentálně na dovolené.
11.12.2013 14:45 |

podobné články

Ombudsman chce, aby sirotci dostali důchod i po mladých rodičích

 
Dosud platila praxe, že děti mladých rodičů, kteří si platí důchodové pojištění jen krátce, nemají v případě jejich úmrtí nárok na sirotčí důchod. Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský chce změnu.
16.10.2011 14:55 |

podobné články

ČSSZ: Na sirotčí důchod dosáhne více dětí. Podmínky pro jeho přiznání budou mírnější

 
S účinností od 1. 2. 2018 se zmírňují podmínky nároku na sirotčí důchod. Osiřelé nezaopatřené dítě bude mít na něj nárok i v případě, že zemřelá osoba (zpravidla rodič) starší 28 let v období deseti let před úmrtím odpracovala aspoň jeden rok anebo zemřelá osoba starší 38 let v období dvaceti let před úmrtím odpracovala aspoň dva roky. Nárok na sirotčí důchod může vzniknout i těm sirotkům, kterým před 1. únorem letošního roku nevznikl, protože zemřelá osoba nezískala potřebnou dobu pojištění.
01.02.2018 19:20 |

podobné články

Ombudsman Varvařovský skládá funkci

 
Ombudsman Pavel Varvařovský skončí k 20. prosinci ve funkci. Potvrdila to jeho mluvčí Iva Hrazdílková s tím, že důvody rezignace uvádět nehodlá. Varvařovský byl veřejným ochráncem práv od 13. září 2010.
11.12.2013 13:35 |

podobné články

Ombudsman Varvařovský oznámil z dovolené: Končím! Proč?

 
Veřejný obchránce práv, ombudsman Pavel Varvařovský, se rozhodl skončit. Přesný důvod nečekaného kroku neoznámil, ovšem vzkázal, že nerezignuje z důvodů, týkajících se jeho úřadu. Varvařovský byl ve funkci od září 2010. Jeho předchůdcem byl Otakar Motejl.
11.12.2013 14:40 |

podobné články

Osobnosti: Otakar Motejl (103 článků)

Během léta obdrží někteří studenti-sirotci dopis z ČSSZ. Ta jím ověřuje trvání nároku na sirotčí důchod

 
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) kontroluje trvání nároku na sirotčí důchod převážně během letních měsíců. A to zpravidla tak, že zasílá vybraným příjemcům sirotčího důchodu „dotazník“, prostřednictvím kterého mají úřadu prokázat skutečnosti pro další výplatu dávky. Někteří mohou od ČSSZ v předstihu obdržet rozhodnutí o jeho odejmutí. Týká se to zejména těch, u kterých má ČSSZ záznam o předpokládaném ukončení studia.
15.08.2018 13:10 |

podobné články

Daniel (3) přišel o tátu, sirotčí dávku nedostal. Bez peněz končí v Česku stovky dětí

 
Přibližně 300 dětí každý rok nedostane sirotčí důchod, přestože jim zemřel jeden z rodičů nebo dokonce oba. Tato dávka je totiž závislá na tom, jestli si rodiče platili sociální pojištění. A pokud ne, zůstávají děti bez peněz. Od února začala platit novela zákona, která podmínky přidělení mírní, takže na sirotčí dávku nově dosáhne více dětí. Celkem tuto dávku pobírá bezmála 39 tisíc dětí.
17.02.2018 05:15 |

podobné články

Varvařovský skončí ve funkci ombudsmana

 
Ombudsman Pavel Varvařovský skončí k 20. prosinci ve funkci. Oznámila to ČT24. Důvod zatím neobjasnil. Varvařovský hrozil rezignací už dříve, pokud bude Parlament ignorovat jeho doporučení úpravy zákonů. O rezignaci mluvil na jaře i v souvislosti se Stanislavem Křečkem, kterého poslanci zvolili za jeho zástupce.
11.12.2013 13:25 |

podobné články

Osobnosti: Stanislav Křeček (388 článků)

Varvařovský složil slib a ujal se funkce

 
Nově zvolený ombudsman Pavel Varvařovský v pondělí slavnostně složil slib do rukou předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) a ujal se úřadu. Varvařovský nahradí zesnulého Otakara Motejla.
13.09.2010 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Otakar Motejl (103 článků) , Miroslava Němcová (1466 článků)

Ombudsman Varvařovský: Pokud mne nevyslyšíte, rezignuji

 
Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský je na poslance pěkně nabroušen. Dokonce jim pohrozil rezignací na funkci ombudsmana. Poslanci totiž opakovaně ignorují jeho doporučení úpravy zákonů. „Pokud by ten trend měl pokračovat, budete si muset na konci roku najít nějakého jiného veřejného ochránce práv," pohrozil zákonodárcům Varvařovský.
07.06.2012 13:30 |

podobné články

Osiřelé děti mají vyšší šanci na sirotčí důchod. Šabatová: Zažádejte znovu

 
Od prvního únorového dne platí v Česku novela zákona o důchodovém pojištění, která zmírňuje podmínky pro přiznání sirotčího důchodu. „Nově tak sirotčí důchod mohou získat i děti, které o něj dosud neúspěšně žádaly, protože jejich zemřelý rodič nezískal potřebnou dobu důchodového pojištění,“ podtrhla pro Blesk Zprávy ombudsmanka Anna Šabatová (66).
06.02.2018 06:20 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šabatová (465 článků)

Sirotčí důchod bude aspoň 2538 korun. Komunista zaslechl něco jiného

 
Někteří sirotci by si měli prý polepšit. V případě, že projde pozměňovací návrh u novely zákona o nemocenském pojištění, mohly by dostávat důchody i osiřelé děti, které na ně doposud neměly nárok. Navíc ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby minimální sirotčí penze byly ve výši 2583 korun měsíčně.
18.07.2011 08:40 |

podobné články

Varvařovský tvrdí: Kvůli registru můžete požadovat odškodnění

 
Registr aut poprvé v tomto týdnu funguje bez kolapsu. V uplynulých třech dnech se totiž pokaždé po pár minutách zhroutil. Ombudsman Pavel Varvařovský v této souvislosti Český rozhlas upozornil na to, že lidé mohou žádat odškodnění i za nemajetkovou újmu, kterou jim chyby v registru způsobily.
26.07.2012 16:10 |

podobné články

Platy soudců by se měly snížit, tvrdí nový ombudsman Varvařovský

 
Nikdy nebyl zastánce toho, aby soudci byli vyňati z celostátních úsporných opatření, uvedl v rozhovoru pro Mediafax čerstvě zvolený ombudsman Pavel Varvařovský.
13.09.2010 15:00 |

podobné články

Nový ombudsman Varvařovský převzal svoji kancelář v Brně

 
Nový ombudsman Pavel Varvařovský dnes osobně převzal svůj úřad v Brně. Seznámil se se zaměstnanci a nastínil jim svou představu o budoucnosti instituce. ČTK řekl, že dobrou laťku, kterou nastavil jeho předchůdce Otakar Motejl, nechce shodit.
14.09.2010 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Otakar Motejl (103 článků) , Pavel Nový (427 článků) , Pavel Nový (302 článků)

Bez souhlasu soudu nelze umístit člověka do ústavu, rozhodl ombudsman

 
Od teď už o umístění člověka zbaveného svéprávnosti do ústavu nebudou rozhodovat pouze opatrovníci. Ombudsman Pavel Varvařovský zavedl, že tento krok budeme muset schválit i soud. „Umístění do zařízení se zvláštním režimem znamená zásah do práva svobody pobytu a pohybu,“ odůvodňuje Varvařovský svoje rozhodnutí.
19.10.2011 20:50 |

podobné články

Ombudsman Varvařovský byl rád za plnění svých dvou doporučení

 
Poslanci se dnes ve sněmovně věnovali tomu, jak vláda využila doporučení veřejného ochránce práv. Ombudsman Pavel Varvařovský v této souvislosti zákonodárcům řekl, že již dva z osmi bodů byly splněny, což nemyslel ironicky, ale naopak ocenil snahu vlády.
13.12.2011 16:20 |

podobné články

Ombudsman Varvařovský: Společnosti chybí vzory a morálka

 
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Ombudsman Pavel Varvařovský patří mezi špičky české justice. Z Nejvyššího soudu zamířil na přání exprezidenta Havla mezi soudce ústavní. Ombudsmanem je od roku 2010. Česká jutice na tom podle něj není tak špatně, jak se všeobecně tvrdí. Společnosti ale chybí morálka a bez ní toho prý samotné právo mnoho nezmůže.
20.05.2012 00:10 |

podobné články