Článek

Očkovaní většinou nekončí na JIP, říká šéf pražské záchranky. Odmítače vakcín moc nechápe

 
Epidemie koronaviru opět značně sílí, nemocnice plní pacienti s nákazou covid 19 a přivývá i výjezdů záchranné služby. Šéf pražské záchranky Petr Kolouch v rozhovoru pro Právo promluvil o nepříznivé situaci. Podle něj mají očkovaní výrazně lehčí průběh a převoz na JIP ve většinou nepotřebují.
23.11.2021 14:15 |

podobné články

Podobné články

Pět nejčastějších mýtů o očkování očima lékaře

 
Existuje mnoho mýtů a polopravd o očkování, které kolují veřejností. Polopravdy týkající se očkování se točí především kolem vedlejších účinků vakcinace, účinnosti očkování a přenosu nemocí v kolektivu, kde se pohybují očkovaní i neočkovaní jedinci. Dále někteří lidé zpochybňují kvalitu testování vakcín nebo krátkou dobu jejich zkoumání. Šíření nepravdivých tvrzení o vakcinaci je doprovodným projevem přetrvávajícího zájmu veřejnosti o toto téma v návaznosti na ojedinělé případy závažnějších nežádoucích účinků vakcín. Ty jsou právě díky úspěchům očkování při potlačení nemocí v populaci více viditelné.
13.09.2016 12:30 |

podobné články

Strunz (Svobodní): Očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování … lék?!

 
Po ne zcela splněných očekáváních z očkování je třeba konečně seriozně začít léčit COVID19 existujícími léky, případně testovat nové, levnější.
01.11.2021 17:00 |

podobné články

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

 
Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Zatímco lékař vyzýval, že by k dělení pacientů v rámci péče podle očkování nemělo docházet, ale nebránil by se odlišnému přístupu k nim, mnozí by chtěli razantnější přístup a nevyhýbali by se ani tomu, aby lidé, kteří dobrovolné očkování nemají, platili za léčbu s tím, že pokud by tak neučinili, tak by je lékaři ponechali vlastnímu osudu. „Nezaplatí, ok… jeho místo připadá potřebnějším a hlavně ohleduplnějším,“ zaznělo.
27.11.2021 22:35 |

podobné články

Nedůvěra v očkování: Trend, který se opírá o nesprávné studie

 
Kvůli prostoru, který v médiích dostávají odpůrci očkování, se může zdát, že Češi patří mezi největší odmítače očkování. Proti Francii jsme ale nic, v bezpečnost vakcín v ní nevěří ani polovina lidí. Možná proto Francie v posledních letech řešila několik rozsáhlých epidemií spalniček, které se jinak objevují spíše v zemích jako Kongo nebo Somálsko.
18.09.2016 22:15 |

podobné články

Bez vakcín by bylo na JIPkách už tisíc lidí, tvrdí šéf statistiků. A přidal nový scénář pro Česko

 
Nebýt vakcíny leželo by na nemocničních jednotkách intenzivní péče (JIP) s covidem-19 až o 1000 lidí víc. České televizi a ČTK to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V pondělí bylo pacientů na JIP 256, více než dvě třetiny z nich neočkovaní. Celkově v nemocnicích leželo 1813 lidí. Podle Duška bude hospitalizací ještě nejméně dva nebo tři týdny dál přibývat, počty se mohou i zdvojnásobit. Průměrně teď končí v nemocnicích 150 lidí denně, z toho 30 na JIP.
02.11.2021 17:30 |

podobné články

Praktickým lékařům v Praze chybí vakcinační sady. Město je koupí, některá centra se kvůli nedostatku vakcín uzavřou

 
Pražský magistrát koupí vakcinační sady, kterými jsou lidem při očkování aplikovány vakcíny proti covidu-19. Město je rozdá praktickým lékařům zapojeným do systému očkování proti covidu, celkem koupí 3080 sad. Lékaři budou očkovat imobilní pacienty nad 80 let. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Město zároveň řeší dodávky samotných vakcín pro lékaře, kterým doveze očkovací látky pro druhé očkování. V Praze budou dočasně kvůli nedostatku vakcín uzavírána některá očkovací centra.
03.05.2021 14:45 |

podobné články

Na JIP zbývá posledních 180 lůžek, varuje Blatný. Britská mutace v Česku sílí

 
V nemocnicích zbývá jen zhruba 180 lůžek JIP pro pacienty s covidem-19 z celkových více než 3900. Situace je horší v západní části ČR, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jsou kraje, kde jsou jenom jednotky volných lůžek. Podle aktuálních dat k dnešním 18:50 zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví je lůžek JIP pro pacienty s covidem volných 192 a 465 lůžek pro ostatní pacienty. Obsazených je tak asi 84 procent celkové kapacity v zemi. Jedním z důvodů zaplněnosti JIP je podle něj i výskyt britské mutace koronaviru, která se prokazuje v průměru asi ve 40 procentech vzorků.
15.02.2021 20:55 |

podobné články

Každý desátý pacient na JIP je mladší 50 let. Dušek promluvil i o skrytých statistikách

 
Pětina pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) s covidem-19 je mladší 60 let, desetina je mladší 50 let. Jen 20 procent ze všech pacientů na JIP má normální váhu, ostatní mají nadváhu nebo jsou obézní. Na středečním jednání výboru pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Od čtvrtka se počty lidí na JIP pohybují většinu dní nad 2000.
17.03.2021 20:05 |

podobné články

Přehledně: Novinky v očkování. Supertým expertů, mutace, přeočkování a děti už v létě?

 
K očkování se v Česku momentálně mohou registrovat lidé ve věku 45+ a již příští týden se spustí další kategorie 40+. Nejde však o jediné novinky. Nový je i expertní tým v rámci ministerstva zdravotnictví, který má řešit očkování v dlouhodobějším horizontu, ale třeba i aktuální distribuci vakcín. Jsou přitom i dílčí dobré zprávy, rozvoz vakcín nyní po krajích funguje dobře, potvrzuje Blesk Zprávám šéf Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS), který je součástí nového „vakcinačního supertýmu“. Kuba se pozastavuje i nad otázkou, jak bude vypadat očkovací podzim v Česku. Ministerstvo zdravotnictví mezitím pokračuje v kampani Česko očkuje. Odpovídá v ní i na otázky týkající se třeba mutací koronaviru či očkování dětí.
13.05.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Martin Kuba (505 článků)

Zeman maximálně udeřil: Odmítat očkování proti covidu je lehce dementní. Třeba Csáková? Vojáci, buďte přísní na odmítače!

 
Prezident Miloš Zeman v nedělní Partii CNN Prima News oznámil, že v září epidemie skončí díky očkování. Lidé, kteří očkování odmítají, jsou podle prezidenta „lehce dementní“. Než očkování proběhne, je podle Zemana třeba držet zavřené školy i služby. A pokud někdo bude restrikce porušovat, musí za to podle Zemana tvrdě zaplatit.
28.02.2021 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26696 článků)

Koučka Tváře v únoru prošla covidem, následky pociťuje doteď: Pro odmítače má jasný vzkaz!

 
Přestože je obezřetná, tak si Linda Finková  (52) před dvěma měsíci také prošla koronavirem. Většinu času tráví zpěvačka doma nebo v práci, rozhodně tomu ale nešla naproti. Na odmítače opatření má jasný názor.
15.04.2021 09:40 |

podobné články

Přehled očkování v krajích: Málo vakcín, složitá administrativa. Vydržte, vzkazují praktici

 
Praktičtí lékaři již několikrát avizovali, že jsou připraveni očkovat svoje pacienty proti covidu-19. Jak uvedl předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka, očkování se sice rozbíhá, ale velmi pomalu. Blesk Zprávy oslovily koordinátory očkování z řad praktiků v krajích, aby řekli, jak to u nich vypadá. Ne všude panuje stejná situace, ale všichni se shodují na jednom: Vakcín je málo a administrativa náročná. Někde se navíc netrpěliví zájemci o očkování zlobí právě na lékaře, že jim nejsou schopni vakcíny zajistit. Jak to vypadá v jednotlivých krajích s očkováním a co lékaři vzkazují svým pacientům?
16.03.2021 05:05 |

podobné články

Výbuch vakcín. Očkovaní obsazují JIP. Dělejte něco! Zpráva Vojtěchovi

 
Alarmující graf se objevil na stránkách skupiny SMIS. Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků se po celou dobu pandemie snaží dodávat nezávislá data o jejím průběhu, která by třeba akcentovala jevy, které oficiální statistici z vládních týmů přehlížejí. A teď mu vycházejí čísla, která opravdu nepotěší fanoušky očkování. Kromě toho profesor Chlíbek připustil, že účinek vakcín vyprchává mnohem dříve, než se zdálo.
03.11.2021 11:10 |

podobné články

Počty: Rvou vakcínu mladým. Zde výsledek. A tajená čísla

 
Vláda tlačí na všechny neočkované bez rozdílu, aby se očkovat nechali. Podle statistika Arnošta Komárka to však u mladých nemá smysl. Na JIP totiž tvoří mladí lidé do 34 let pouze něco přes 5 %. A i kdyby byli očkováni, někteří z nich by kvůli komorbiditám či obezitě na JIP možná skončili stejně, říká. Kdo ale na JIP skoro není, jsou ti, kdo covid prodělali. A to i přes hádky, jaká hladina protilátek poskytuje dostatečnou ochranu. Pirátský expert na zdravotnictví se pak z ministerstva snažil dostat další data. Ale „chytráčci z MZ“ je prý tají veřejnosti.
23.11.2021 10:40 |

podobné články

Očkujte se proti chřipce, apeluje Vojtěch. Lékaři se bojí nedostatku vakcín

 
Česká vakcinologická společnost ČLS JEP (ČVS) upozornila, aby se Česko připravilo na zvýšený zájem o očkování proti chřipce a apelovala na praktické lékaře, aby si zajistili dostatečné množství vakcín. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že je třeba zvednout proočkovanost veřejnosti a zabránit případnému náporu dvou epidemií naráz. Lékaři, které Blesk Zprávy oslovily, mají již zásoby objednané. Obávají se nedostatku vakcín, další si myslí, že strach z covid-19 zájem o očkování nezvedne.
01.06.2020 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1729 článků) , Adam Vojtěch (1341 článků)

Očkování u praktiků: Máme strach z distribuce a velkých balení vakcín, shodují se

 
Už od začátku roku praktičtí lékaři usilovali o dodání vakcín proti covidu-19 do svých ordinací. Dočkali se ve chvíli, kdy už většina jejich pacientů ztratila trpělivost a nechala se očkovat ve velkých centrech. Praktici tak měli přebytek vakcín, které museli udat ještě před datem spotřeby. Vláda již oznámila, že po zavření velkých center se bude očkování přesouvat právě k praktikům. Ti, jak řekli Blesk Zprávám, se obávají problemů s distribucí a také by uvítali vytvoření balení vakcíny po jedné dávce.
10.08.2021 05:05 |

podobné články

Profesor: Plaťte lidem za očkování. Levnější, než aby leželi na JIP

 
Očkování v Česku drhne. A mezi neočkovanými se epidemie v posledních dnech znovu rozhořela jako stepní požár, který podle všeho prozatím nabírá na síle. Co s tím? Biochemik Jan Konvalinka vládu vyzývá k tomu, aby lidem zaplatila za to, že se nechtějí očkovat. Pořád to totiž vyjde levněji než pobyt jednoho jediného pacienta na JIP. Nebránil by se prý ani povinnému očkování.
27.10.2021 08:55 |

podobné články

Vakcína, nebo výpověď: V jakých zemích je očkování povinné a pro koho?

 
Ačkoliv v Česku není očkování proti covidu-19 ani pro zdravotnický personál povinné, jiné země se rozhodly zavést povinné očkování nejen pro zdravotníky, ale také např. pro hasiče nebo personál domovů pro seniory. Určené profese mají většinou na vybranou – buď očkování, nebo zákaz kontaktu s pacienty či testování minimálně jednou týdně. Případně rovnou výpověď. Jinde je očkování povinné pro všechny obyvatele země nad 18 let. A ne vždy se tato povinnost setkává s pochopením veřejnosti. Zde je přehled povinného očkování a restrikcí ve vybraných státech světa.
14.08.2021 05:15 |

podobné články

ÚS dal částečně za pravdu rebelovi proti povinnému očkování

 
Ústavní soud (ÚS) částečně vyhověl stížnosti odmítače očkování dětí Pavla Vavřičky. Jeho stížnost proti pokutě za neočkování dětí musí znovu řešit Nejvyšší správní soud. Podle ÚS mohou úřady a soudy rozhodnout, že v individuálních případech nebude povinné očkování dítěte vymáháno pokutami.
09.02.2011 11:20 |

podobné články