Článek

Očkování osmdesátníky ochránilo, u mladších lidí je pokles nákazy pomalejší

 
To, že s rostoucím počtem naočkovaných proti covidu-19 klesají počty nakažených, není překvapivé. Nejvíce je pokles patrný u nejstarších lidí, naopak u zatím neočkovaných věkových kategorií je pokles pozvolnější.
29.04.2021 21:50 |

podobné články

Podobné články

Očkování prý drhne. Potřebovali by ho diabetici či onkologičtí pacienti

 
Když v České republice začal před více než rokem řádit koronavirus, epidemiologové se shodli na tom, že je proti němu třeba chránit osoby starší pětašedesáti let, ale nejen je. Podle odborníků je třeba ochránit také diabetiky, onkologické pacienty, pacienty s neurologickými nemocemi a další, tedy celkově asi 2,5 milionu občanů. Ochránilo by je i očkování proti covidu. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) sice o vakcínách hodně mluví, ale v praxi očkování drhne.
17.04.2021 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23146 článků)

Proč se mladší lidé nechají očkovat? Zdraví je většinou až na druhém místě

 
K očkování proti covidu-19 se nyní v desetimilionovém Česku může hlásit přes sedm milionů lidí ve věku od 30 let. Především u mladších ročníků je však zatím zájem spíše vlažný. Novinky se vypravily do pražských ulic s kamerou a v anketě se zejména mladších lidí ptaly, jak se k očkování staví. Někteří zmiňovali, že chtějí vakcínu kvůli ochraně zdraví, většinu ale lákala především možnost v létě cestovat a nemuset povinně na test.
30.05.2021 10:20 |

podobné články

Pokles, pokles, pokles, pokles. Češi přestávají věřit elitním politikům

 
Andrej Babiš, Martin Stropnický, Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec. I přestože stále opanovávají přední místa žebříčku popularity agentury STEM, počty příznivých hodnocení klesají.
04.04.2016 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23146 článků) , Martin Stropnický (1817 článků) , Bohuslav Sobotka (9572 článků) , Milan Chovanec (1426 článků)

Pět nejčastějších mýtů o očkování očima lékaře

 
Existuje mnoho mýtů a polopravd o očkování, které kolují veřejností. Polopravdy týkající se očkování se točí především kolem vedlejších účinků vakcinace, účinnosti očkování a přenosu nemocí v kolektivu, kde se pohybují očkovaní i neočkovaní jedinci. Dále někteří lidé zpochybňují kvalitu testování vakcín nebo krátkou dobu jejich zkoumání. Šíření nepravdivých tvrzení o vakcinaci je doprovodným projevem přetrvávajícího zájmu veřejnosti o toto téma v návaznosti na ojedinělé případy závažnějších nežádoucích účinků vakcín. Ty jsou právě díky úspěchům očkování při potlačení nemocí v populaci více viditelné.
13.09.2016 12:30 |

podobné články

Bude očkování zdravotníků povinné i v Česku? Vojtěchova náměstkyně vyjádřila obavu

 
V Česku není očkování proti covidu-19 povinné zatím pro nikoho. Ale některé země už mají nové zákony, které nařizují vakcinaci zdravotníků, hasičů nebo pečovatelů v domovech pro seniory. Povinně se musí očkovat zdravotníci a hasiči ve Francii, pokud se nenaočkuje zdravotník v Itálii, nesmí přijít do styku s pacienty. Povinné očkování zdravotnického personálu se řeší i v Česku. Martina Koziar Vašáková, náměstkyně ministra zdravotnictví, Blesk Zprávám řekla, že povinné očkování by nebylo vnímáno dobře, ale očkování zdravotníků vnímá jako morální povinnost. Jak vnímají možné povinné očkování další přední čeští lékaři?
11.08.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Al Martino (149 článků)

Vakcína, nebo výpověď: V jakých zemích je očkování povinné a pro koho?

 
Ačkoliv v Česku není očkování proti covidu-19 ani pro zdravotnický personál povinné, jiné země se rozhodly zavést povinné očkování nejen pro zdravotníky, ale také např. pro hasiče nebo personál domovů pro seniory. Určené profese mají většinou na vybranou – buď očkování, nebo zákaz kontaktu s pacienty či testování minimálně jednou týdně. Případně rovnou výpověď. Jinde je očkování povinné pro všechny obyvatele země nad 18 let. A ne vždy se tato povinnost setkává s pochopením veřejnosti. Zde je přehled povinného očkování a restrikcí ve vybraných státech světa.
14.08.2021 05:15 |

podobné články

Hospodářská komora: Očkování zaměstnanců podporuje 76 % zaměstnavatelů

 
Z nového šetření Hospodářské komory Komorový barometr, který mapuje aktuální situaci živnostníků a podniků vyplynulo, že celkem 76 % zaměstnavatelů podporuje očkování proti covid-19 mezi jejich zaměstnanci. Většina zaměstnavatelů očkování alespoň doporučuje, více než desetina je k očkování motivuje nějakým novým zaměstnaneckým benefitem či bonusem a 6 % podniků po svých zaměstnancích očkování vyžaduje, zejména tam, kde povinné očkování je podmínkou zaměstnance k výkonu jeho povolání.
10.09.2021 09:55 |

podobné články

Návrh na pomalejší růst platů politiků Sněmovna podpořila

 
Růst platů poslanců, senátorů, ministrů a dalších ústavních činitelů by mohl být od příštího roku pomalejší, než stanoví nyní platný model výpočtu. Sněmovna dnes podpořila a propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh, který má podle svého zdůvodnění zbrzdit zvyšující se rozdíl mezi platy představitelů státní moci a ostatních lidí placených z veřejných rozpočtů. Není ale jisté, zda zákon projde schvalováním, tak aby mohl začít platit od 1. ledna. Nyní představuje základní plat řadového poslance nebo senátora téměř 76 000 korun, k němu ale ještě patří řada náhrad.
22.08.2018 19:25 |

podobné články

Byl druhý na měsíci. Teď se potřetí rozvádí

 
Uplynulý týden nebyl příliš šťastný pro slavné osmdesátníky. Zatímco zakladateli Playboye, pětaosmdesátiletému Hughu Hefnerovi utekla pětadvacetiletá nevěsta, jednaosmdesátiletý astronaut a druhý muž na Měsíci Buzz Aldrin se rozhodl rozvést se svou třetí manželkou.
22.06.2011 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Buzz Aldrin (8 článků)

Babiš k očkování: Firmy musí přemluvit lidi, že je to výhoda. Nikdo nikoho nenutí

 
Premiér Andrej Babiš při každém svém veřejném vystoupení opakuje, že očkování proti nemoci covid-19 představuje jedinou reálnou cestu z pandemie koronaviru. K očkování nabádá ve svých propagačních videích ze série „Čau lidi“ i ve všech rozhovorech. Nejinak tomu je i v rozhovoru pro deník Právo, kde šéf hnutí ANO zdůraznil, že firmy mají své zaměstnance motivovat k očkování, protože to přinese výhody všem. Vzápětí však dodal, že k očkování nikdo nikoho nenutí.
23.06.2021 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23146 článků)

Mládí jako záruka mírného průběhu covidu? Omyl! Nechte se očkovat, vzkazují medici

 
Lidé ve věku od 16 do 29 let se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit od dnešní půlnoci. Jak uvedl premiér Andrej Babiš (ANO), jde o 1,485 milionu lidí s tím, že věří, že mladí projeví velký zájem. Statistiky ovšem ukazují, že čím nižší věk, tím menší zájem o vakcíny. Mladí se navíc příliš do očkovacích center nehodlají hnát, protože spoléhají na mírnější průběh případné nákazy. Projekt  studentů 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Medici PRO Očkování upozorňuje, že naočkování i mladších generací je naprosto klíčové ke zvládnutí pandemie. Zároveň lékaři představili argumenty, proč by se mladší ročníky měly očkovat.
03.06.2021 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23146 článků)

Řidič vytlačil pomalejší auto z dálnice, hrozí mu až 12 let

 
Policie vyšetřuje případ, při kterém řidič na dálnici D1 údajně vytlačil pomaleji jedoucí vozidlo ze silnice. Žena, která pomalejší vůz řídila, pak havarovala.
01.04.2010 19:25 |

podobné články

Poslanci budou mít na stole pomalejší růst penzí a zákon o ovzduší

 
Poslanci dnes začnou projednávat pomalejší růst důchodů. Vládní návrh počítá s tím, že by se měly zvyšovat jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálné mzdy. Zákon o ochraně ovzduší upravili senátoři a do sněmovny jej poté vrátili. O této normě mají poslanci také rozhodnout dnes. Naopak církevní restituce asi sněmovna ze svého programu vyřadí. Sněmovní ústavně-právní výbor totiž debatu o něm přerušil.
02.05.2012 10:45 |

podobné články

Situace je stabilizovaná, ale není čas na optimismus, řekl Blatný. Očekává se pomalejší brzdění epidemie

 
Současná čísla vývoje epidemie covidu-19 podle modelů Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) předvídají spíš pomalejší brzdění epidemie, které bude trvat nejméně celý listopad.
06.11.2020 15:30 |

podobné články

„Těch pár mladších nestojí za řeč.“ Imunolog: Děti neočkujte! A za toto by Babiš nesl odpovědnost

 
ROZHOVOR Bez očkování je ztracena část nejstarší populace a bude to vždycky tak, když se objeví nový virus podobného typu. A že se budou objevovat, to už je dnes téměř jasné. Podle imunologa Jiřího Šinkory je SARS-Cov-2 nebezpečný pouze proto, že u nejstarší populace, která nemá z mládí vybudovanou imunitu, může vyvolávat těžší onemocnění a někdy i zabíjet. Těch pár mladších, kteří s ním mají problémy, nestojí statisticky za řeč a hysterické upozorňování na tyto výjimky jen zvyšuje napětí a pocit strachu ve společnosti. A kdo nese zodpovědnost za selhání v očkovací strategii? Všichni tři ministři zdravotnictví a hlavně premiér, účtuje Šinkora.
02.04.2021 04:50 |

podobné články

Lékař: Lidi už se nebojí nemocí, proto vymýšlejí fámy o očkování

 
Podle lékaře vzniká mnoho fám o očkování dětí proto, protože lidé se už přestali bát nemocí a soustředí se na vedlejší účinky očkování. Navíc evropské země, kde je rozhodnutí o očkování dětí hlavně na rodičích, chtějí zavést stejné povinné očkování jako u nás. Pokud se u nás rodič rozhodne, že své dítě nenechá očkovat, hrozí mu pokuta.
20.03.2016 17:35 |

podobné články

Vláda otevírá očkování pro mladší. Na vakcínu přitom čeká 210 tisíc seniorů nad 70 let

 
O očkování proti covidu-19 zatím neprojevilo zájem přes 230 tisíc lidí nad 70 let, tedy zhruba 15 procent z nich. Dalších zhruba 210 tisíc registrovaných na vakcínu čeká, z nich 60 tisíc je starších 80 let. Vyplývá to z dat o očkování, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka dnes řekl, že asi 130 tisíc z nich se chce očkovat v ordinacích. Podle imunologa Václava Hořejšího by stát měl jejich očkování přednostně zajistit a ostatní k očkování motivovat.
03.05.2021 17:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Václav (950 článků)

Nutí vás zaměstnavatel k očkování? Advokátka sepsala manuál, co dělat

 
Advokátka Zuzana Candigliota společně se spolkem Rozalio vytáhla proti tomu, aby bylo očkování proti covidu-19 vynucováno ze strany zaměstnavatelů a sdíleli informace, jak se dle nich v takovém případě bránit. Spolek, který v minulosti šířil zprávy o očkování dětí, jež vyvracel Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) s tím, že jde o poplašnou zprávu, vypracoval pro lidi nesouhlasící s povinným očkováním ve firmách manuál, co dělat. „Je možné uplatnit výhradu svědomí či víry! Tedy vždy lze odmítnout,“ nabádá spolek, jak se pomocí jedné z variant lidé mohou vyhnout očkování proti covidu-19. Došlo i na přirovnání očkování k sexuálnímu nátlaku.
30.08.2021 15:50 |

podobné články

Michael Douglas o své rakovině lhal, poradil mu to lékař

 
Devětašedesátiletý Michael Douglas přiznal, že o své zákeřné nemoci nemluvil úplnou pravdu. Když v roce 2010 onemocněl, prohlásil, že má rakovinu krku. Nyní ale upřesnil, že trpěl rakovinou jazyka. Další články k tématu: Michael Douglas: Rakovinu krku jsem mohl dostat z orálního sexu Za rakovinu krku nemůže jen orální sex. Douglase by ochránilo očkování Michael Douglas překonal rakovinu krku a už zase kouří Nádor je pryč, říká půl roku po odhalení rakoviny Michael Douglas Michael Douglas se zotavuje, s rodinou objíždí zábavní parky, Lékaři mi dávají velké šance, tvrdí Douglas bojující s rakovinou Michael Douglas kvůli rakovině ruší cesty do Evropy Bojuji s rakovinou v nejpokročilejším stadiu, přiznal herec Douglas
11.10.2013 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Michael Douglas (481 článků)