Článek

O novou generaci českých letadel je ve světě zájem, říká šéf Moravského leteckého klastru

 
Podle ředitele Moravského leteckého klastru Petra Tomáška svítá tradičnímu odvětví českého průmyslu na lepší zítřky. „Airbus, Boeing a jejich Tier 1 dodavatelé hledají možnosti, jak předat složitější celky s vyšší přidanou hodnotou níže do dodavatelského řetězce. České firmy jim díky dlouholetým zkušenostem a partnerům dokáží nabídnout právě tyto schopnosti komplexních řešení, uvádí Tomášek jeden z příkladů pozitivních trendů. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pak otevřeně mluví nejen o podpoře státu vůči českému leteckému průmyslu, ale také náročnosti financovat vývoj a výrobu letadel či o dopadech války na Ukrajině.
09.05.2023 13:40 |

podobné články

Podobné články

Společnost Foxconn se stala členem Energeticko-technického inovačního klastru

 
Dalším významným členem Energeticko-technického inovačního klastru se stala společnost Foxconn CZ s.r.o. Dohoda byla oficiálně uzavřena 20. září 2016 v sídle společnosti v Pardubicích. Foxconn CZ, s.r.o. od svého členství v klastru očekává další rozvoj vzájemných aktivit s vědeckovýzkumnými institucemi, podporu výzkumu a rozvoje, využití poradenských služeb či realizaci integrovaných projektů s pomocí finančních prostředků z Evropské unie.
30.09.2016 13:10 |

podobné články

Česká republika představila schopnosti a sílu svého leteckého průmyslu

 
Zvýšit export českého leteckého průmyslu a najít pro něj nové trhy – to byl cíl Dne českého leteckého průmyslu pro diplomatický sbor a vojenské přidělence akreditované v ČR, který uspořádalo 1. září 2016 Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo obrany ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu, Asociací Leteckých výrobců a Svazem českého leteckého průmyslu. Akci otevřel ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
01.09.2016 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Mládek (676 článků)

CzechInvest pomohl zrodu Českého bateriového klastru, který akceleruje rozvoj oboru baterií v ČR

 
Agentura CzechInvest přispěla svým know-how ke vzniku Českého bateriového klastru, který uspořádal v polovině prosince svou první výroční schůzi.
23.02.2023 13:35 |

podobné články

„Patříme ke světovým unikátům,“ říká letecký publicista

 
„Myslím, že široké portfolio letadel a ostatních výrobků leteckého průmyslu, které jsme vyráběli, nebo stále vyrábíme, patří, vzhledem k velikosti země, ke světovým unikátům,“ říká letecký publicista Petr Kolmann v rozhovoru nejen o slavné historii českého leteckého průmyslu. To, že i po více jak sto letech máme na co navazovat, je podle něj především výsledek zlatých českých, moravských a slezských rukou a také obchodníků, protože jedna věc je něco vyrobit a druhá pak to prodat. „Letadla vyrobená v České republice létají opravdu v řadě států světa, ale v porovnání s předními světovými výrobci je to jen zlomek produkce. Ovšem na tak malý stát a naše možnosti to je určitě velký úspěch,“ říká Kolmann.
24.03.2023 16:40 |

podobné články

Boeing zastavuje výrobu letadel 737 MAX. Po dvou tragédiích stále nelétají

 
Americký výrobce letadel Boeing od ledna pozastavuje výrobu letadel 737 MAX, která po dvou tragických haváriích nesmí od letošního jara létat. Společnost to oznámila v pondělí v tiskovém prohlášení, ve kterém uvedla, že v současné chvíli nechystá zaměstnance propouštět či posílat na nucenou dovolenou. Pozastavení produkce Boeing zdůvodnil především tím, že schvalovací proces provozu letadel u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) se přesouvá do roku 2020 a že není jasné, kdy a za jakých podmínek se stroje vrátí do provozu.
17.12.2019 07:35 |

podobné články

Smartwings získaly další kontrakty v zahraničí. 6 letadel bude mít základnu v Izraeli a 3 stroje v USA.

 
Společnosti Smartwings se podařilo získat v zahraničí kontrakty na využití svých letadel přes zimu. Největší český letecký dopravce uspěl ve výběrových řízení na pronájem letadel typu Boeing 737-800 s posádkami u dvou izraelských leteckých společností Israir Airlines a Arkia, a u americké letecké společnosti Swift Air. V Izraeli tak bude mít v zimě základnu 6 letadel Smartwings. Další tři letadla míří v rámci tzv. ACMI (Aircraft Crew Maintenance Insurance) kontraktu do USA. 
08.11.2021 14:45 |

podobné články

Mrazivý dokument o tragických haváriích letadel Boeing na Netflixu

 
18. února přichází na Netflix dokumentární film, který zkoumá fakta vedoucí k haváriím letadel Boeing, při kterých zemřelo 346 lidí. V důsledku pádu dvou letadel a tragických důsledků, bylo ze vzduchu staženo a postaveno mimo provoz všech 387 letadel stejného typy.
19.02.2022 15:30 |

podobné články

Do nominace na Ceny Thálie se probojovali umělci Moravského divadla

 
Herecká asociace vyhlásila nominace na Ceny Thálie 2017. Do širší nominace se probojovali sólista opery a operety Moravského divadla Olomouc Jakub Rousek za ztvárnění Manoliose v inscenaci Řecké pašije a sólista baletu Moravského divadla Olomouc Paul Oliver za ztvárnění Petruccia v inscenaci Zkrocení zlé ženy.
02.02.2018 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Paul Oliver (2 články)

Česko prodá 28 letadel L-159! Dostane za ně až 516 milionů korun

 
Vláda v demisi dnes schválila návrh na prodej nepotřebných letadel L-159 americké společnosti Draken International. První stroje do USA zamíří koncem roku. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Americká firma má zájem koupit až 28 českých bitevníků. Cena bude záviset na technickém stavu letadel.
02.01.2014 13:40 |

podobné články

Osobnosti: Vlastimil Picek (276 článků)

Prezident dnes jednal s významným čínským politikem o zavedení přímého leteckého spojení mezi oběma zeměmi

 
Prezident Miloš Zeman dnes s Wan Tianem-zuejem, šéfem oddělení pro zahraničí Ústředního výboru Komunistické strany Číny jednal o zavedení přímého leteckého spojení obou zemí a o otázce certifikace malých a středních letadel a leteckých motorů v Číně. Po jednání to novinářům sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
04.12.2014 17:38 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27904 článků)

Letiště v Praze: Ráj pro fandy letadel. Co vše zde najdete? VIDEO

 
Začal platit letní letový řád, a to s sebou přináší i zvýšenou aktivitu na Letišti Václava Havla v Praze. Za hodinu zde ve špičce uskuteční až 46 startů a přistání. Nedávná návštěva Airbusu A380 pak ukázala, že je mezi lidmi o sledování letadel velký zájem. A jaké možnosti k pozorování Letiště Praha pro fanoušky letadel připravilo?
28.03.2014 11:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6407 článků)

Pražské letiště jako parkoviště: Na ploše je odstavených 60 letadel, další přibudou

 
Na pražském Letišti Václava Havla je v současnosti dlouhodobě odstaveno přibližně 60 dopravních letadel. Jde především o letouny společností, které zde mají svou základnu, tedy stroje Smartwings, ČSA a Ryanairu. V areálu jsou zaparkována také letadla, u kterých je v plánu údržba a stroje pro privátní lety. Odstavených letadel by navíc mělo přibývat, letiště eviduje zájem dalších společností.
07.04.2020 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6407 článků)

Nové generaci se povede hůř než jejich rodičům. EU chudne, varují odborníci

 
Finanční krize způsobila dramatické změny v evropské chudobě, ukazuje nová studie. Projevují se především na jihu Evropy. Špatné zprávy však přichází pro celou mladou generaci „millennials“, tzv. Generaci Y – podle posledních výzkumů bude první generací, která našetří méně než jejich rodiče. Všichni přitom zažíváme turbulentní dekádu, varuje Světové ekonomické fórum.
17.08.2016 05:05 |

podobné články

ČSA koupí od Airbusu sedm nových letadel, první budou ve flotile příští rok

 
České aerolinie (ČSA) odeberou od společnosti Airbus sedm nových letadel, čtyři stroje A220-300 a tři letouny A321XLR s delším doletem. První dvě letadla dopravce zařadí do své flotily příští rok, další stroje obdrží v letech 2021 a 2025. ČTK to ve středu v tiskové zprávě sdělili zástupci leteckého dopravce a firmy Airbus. Cenu transakce neuvedli.
24.10.2019 10:31 |

podobné články

Slet letadel ve Vyškově je oslavou československého leteckého průmyslu

 
Na vyškovském letišti v pátek začal osmý ročník Sletu Československých letadel, dorazit by jich mělo asi 114. Letošní ročník je zaměřený na proudovou éru československého letectví, představí se například L-29 Delfín, řekl hlavní organizátor akce Michal Masař.
04.09.2021 13:00 |

podobné články

Ministr dopravy Ťok se v Amsterodamu zúčastní Evropského leteckého summitu

 
Ministr dopravy Dan Ťok se ve dnech 20.-21.1. zúčastní v Amsterodamu Evropského leteckého summitu, pořádaného nizozemským předsednictvím Rady EU. Summit bude zaměřen zejména na novou strategii v letectví.
19.01.2016 19:10 |

podobné články

Letiště Praha posiluje protihluková opatření v okolních obcích

 
Letiště Praha jako jedno z mála letišť na světě opět chystá pro rok 2022 spuštění dalšího kola Programu ventilace pro obce, nejvíc zasažené hlukem z leteckého provozu. Posiluje tak již realizovaná protihluková opatření v podobě výměny oken. Program se zaměří na vybrané obce v Ochranném hlukovém pásmu, které jsou nejvíce zatížené hlukem z leteckého provozu.
12.11.2021 19:45 |

podobné články

Česko se ohradilo proti kritice za nákup letadel pro armádu

 
Češi se ohradili proti kritice Evropské komise (EK) , která se na ně snesla za nákup transportních vojenských letadel CASA. EK pohrozila Praze soudem, neboť prý při výběru letadel mohlo dojít k porušení pravidel EU pro veřejné zakázky. Ministr obrany Martin Barták ve čtvrtek v Bruselu oznámil, že premiér Jan Fischer o stanovisku české strany napsal šéfovi EK Josému Barrosovi.
10.06.2010 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fischer (1770 článků) , Martin Barták (339 článků)

Obrana hrozí Omnipolu právními kroky: Opravte letouny

 
Pokud firma Omnipol neodstraní nedostatky ochranného systému transportních letadel CASA do 15. června, je ministerstvo obrany připraveno podniknout patřičné právní kroky. Sdělil to Jiří Štábl z tiskového odboru ministerstva. Nedostatky systému, který Omnipol vojákům dodal za 150 milionů korun, brání vyslání nových dopravních letadel do mise v Afghánistánu. Nákup letadel CASA ve čtvrtek opět kritizovala opoziční ČSSD.
05.05.2011 22:30 |

podobné články