Článek

Nytra (ODS): Vláda blokuje změnu volebního zákona ve Sněmovně

 
V úterý proběhla dohoda parlamentních stran o postupu ve věci volebního zákona, aby se vše stihlo včas před podzimními volbami. Hned ve středu však vládní poslanci dohodu porušili a neumožnili postoupení existujícího návrhu KDU-ČSL do 2. čtení, ve kterém by se zapracovaly změny vzešlé z dohody napříč politickým spektrem.
12.02.2021 22:20 |

podobné články

Podobné články

Vláda posoudí změnu volebního zákona reagující na spor Drábové

 
Změnu volebního zákona, na jejímž základě by nově vysocí představitelé státních orgánů mohli být zároveň krajskými zastupiteli, dnes projedná vláda. Poslanecký návrh podporovaný ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) vznikl na základě sporu jeho úřadu o mandát předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ve středočeském zastupitelstvu. Pře vznikla kvůli odlišnému znění volebního a služebního zákona, Drábová se funkce zastupitelky vzdala po slibu vrcholných politiků, že zákon změní.
26.06.2017 06:15 |

podobné články

Osobnosti: Dana Drábová (130 článků)

Nytra (ODS): Samosprávy potřebují pomoc, krajům navrhujeme 400 Kč na obyvatele, obcím 1 000 Kč

 
Místopředseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra podává návrh zákona, který poskytne finanční pomoc samosprávám.
20.05.2020 16:45 |

podobné články

ODS a ČSSD se zřejmě budou přít o změnu volebního zákona

 
Občanští a sociální demokraté možná povedou ve sněmovně spor o změnu volebního zákona. ODS navrhla, aby volič mohl dát přednostní hlas už při květnových volbách dvěma kandidátům místo čtyřem.
22.01.2010 11:45 |

podobné články

Stanjura (ODS): Podobu zákona o veřejných zakázkách blokuje legislativní chaos

 
Dokončení finální podoby zákona o veřejných zakázkách blokuje chaos, který doprovází jeho projednávání v Poslanecké sněmovně. Uvedl to dnes po jednání klubu ODS jeho předseda Zbyněk Stanjura.
12.10.2011 11:10 |

podobné články

Osobnosti: Zbyněk Stanjura (290 článků)

Nytra (ODS): Jsme připraveni 11. listopadu 2020 zahájit 13. funkční období

 
Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra oznámil společnou dohodu s předsedy ostatních senátorských klubů na uspořádání jednotlivých orgánů v Senátu pro 13. funkční období.
29.10.2020 12:45 |

podobné články

Populismus vítězí nad pragmatičností, povzdechl si kandidát Nytra

 
Problémy ve volebním obvodu Ostrava-město jsou velice různorodé, ostatně jako volební obvod sám, konstatuje nezávislý kandidát do Senátu za ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Vedle bezpečnostní problematiky by se chtěl zaměřit na ,,čistotu legislativy“. Co si pod tím představit? A co mu nejvíce vadí při pohledu na českou politickou scénu? Nejen s tím se svěřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz
19.09.2016 16:05 |

podobné články

Nytra (ODS): Je všeobecná shoda, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů

 
Dočasná komise Senátu k návrhu auditních zpráv se usnesla mimo jiné na tom, že je Andrej Babiš stále ve střetu zájmů. Stojí to v závěrečné zprávě komise, kterou přednesl její předseda Zdeněk Nytra a schválil ji Senát.
15.10.2020 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20908 článků)

Ministryně Marksová vůbec neřeší armádu nezaměstnaných Cikánů, kteří se válí na dávkách. My máme řešení, ale vláda nám ho blokuje, zlobí se senátor Zeman

 
ROZHOVOR Senátor ODS Jaroslav Zeman se zlobí, že vládní koalice již dva roky blokuje v Poslanecké sněmovně zákon o veřejné službě, který měl napomoci tomu, aby dlouhodobě nezaměstnaní neztratili pracovní návyky a když už dostávají sociální dávky, aby odvedli nějakou práci. „Paní ministryně Marksová řeší kde co, ale na problém nezaměstnaných Romů, Cikánů nešáhne a nechá je klidně dál válet a pobírat sociální dávky,“ říká Zeman. Paradoxní je, že návrh zákona je ze Senátu, kde ho podpořila většina sociálních demokratů.
07.04.2016 19:30 |

podobné články

Ministryně Marksová vůbec neřeší armádu nezaměstnaných Cikánů, kteří se válí na dávkách. My máme řešení, ale vláda nám ho blokuje, zlobí se senátor Zeman

 
ROZHOVOR Senátor ODS Jaroslav Zeman se zlobí, že vládní koalice již dva roky blokuje v Poslanecké sněmovně zákon o veřejné službě, který měl napomoci tomu, aby dlouhodobě nezaměstnaní neztratili pracovní návyky a když už dostávají sociální dávky, aby odvedli nějakou práci. „Paní ministryně Marksová řeší kde co, ale na problém nezaměstnaných Romů, Cikánů nešáhne a nechá je klidně dál válet a pobírat sociální dávky,“ říká Zeman. Paradoxní je, že návrh zákona je ze Senátu, kde ho podpořila většina sociálních demokratů.
07.04.2016 21:35 |

podobné články

Je jí šestnáct a pomáhá umírajícím. Vrstevníci kroutí hlavou

 
PŘÍBĚH Gabriela Nytra začínala s dobrovolnictvím poněkud netradičně. Coby 16letá studentka gymnázia začala dojíždět do hospice v Červeném Kostelci za umírajícími lidmi. „Měla jsem takovou představu, že jsou na světě lidé, kteří jsou sami, jsou nemocní, za kterými nikdo nepřijde. Říkala jsem si, že bych je chtěla poznat a chtěla bych sem k nim přiblížit a nějak jim pomoci. Nevěděla jsem jak, nevěděla jsem co vlastně potřebují. Do té doby jsem se vůbec s nemocnými lidmi nesetkala a už vůbec ne s nemocnými rakovinou, nebo s konečným onemocněním v terminálním stádiu," řekla Gabriela Nytra ParlamentnímListům.cz.
10.10.2011 15:35 |

podobné články

KDU-ČSL: Chceme změnou volebního zákona narovnat hlasy voličů

 
Lidovci navrhují změnu volebního zákona, která by zajistila narovnání volebního práva. KDU-ČSL podporuje odklad povinné maturity z matematiky a chce iniciovat debatu o budoucí změně výuky tohoto předmětu. Lidovci také vyzvali na tiskové konferenci ministerstvo zemědělství k efektivnímu řešení kalamitního přemnožení hrabošů.
28.01.2020 17:01 |

podobné články

Volby mohou být i s neúplným zákonem, míní šéf volebního senátu

 
Volby do Poslanecké sněmovny se mohou uskutečnit i v případě, že politici nestihnou zareagovat na středeční nález Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona. Zvýraznila by se role volebního senátu Nejvyššího správního soudu, který by musel mezeru v zákoně překlenout výkladem. „ Pevně ale věřím, že k tomu nedojde, “ uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek.
04.02.2021 11:05 |

podobné články

Volby se mohou konat i bez dohody stran, míní šéf volebního senátu

 
Letošní volby do Poslanecké sněmovny se mohou uskutečnit i v případě, že politici nestihnou zareagovat na středeční nález Ústavního soudu (ÚS), který zrušil část volebního zákona. Zvýraznila by se role volebního senátu Nejvyššího správního soudu, který by musel mezeru v zákoně překlenout výkladem. „Pevně ale věřím, že k tomu nedojde,” uvedl ve čtvrtek předseda volebního senátu Tomáš Langášek.
04.02.2021 09:45 |

podobné články

Zásah do volebního zákona! Komentátor si dal dohromady fakta a má jasno. Na co se zapomíná u Rychetského?

 
PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Ústavní soud osm měsíců před volbami zrušil část volebního zákona. Podle komentátora Tomáše Vyorala je zarážející načasování, kdy soud s nálezem vyšel na veřejnost. A pozastavuje se velmi i nad šéfem soudu Pavlem Rychetským, který zrušenou podobu volebního zákona před lety podporoval a nyní podpořil zrušení jeho části, protože je prý protiústavní. Podle Vyorala by měl za to být sesazen z funkce.
05.02.2021 16:30 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Vyoral (111 článků) , Pavel Rychetský (137 článků)

Vystrčil by chtěl mít volební zákon opravený do konce května

 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ve středu vyzval k rychlé shodě na změně volebního zákona, který by podle něj měl být opraven nejpozději do konce května. Reagoval tak na rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o zrušení některých částí volebního zákona. ÚS vyhověl návrhu skupiny senátorů, kteří poukazovali na nerovnost volebního systému.
03.02.2021 12:45 |

podobné články

Vláda schválila změnu služebního zákona a nepodpořila poslanecký návrh na úpravu protikuřáckého zákona

 
Ve středu 14. března 2018 vláda premiéra Andreje Babiše dokončila projednávání novely služebního zákona a schválila vyšší flexibilitu a operativnost státní správy. Schválila také změnu systemizace služebních a pracovních míst s platností od 1. dubna letošního roku. Nesouhlasné stanovisko přijala k poslaneckému návrhu na zmírnění protikuřáckého zákona.
14.03.2018 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20908 článků)

Soud zrušil část volebního zákona, koalicím pro vstup do sněmovny stačí pět procent

 
Ústavní soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. ÚS zrušil aditivní klauzule, jež pro vstup koalicím stanovily činily deset, 15, respektive 20 procent.
03.02.2021 10:30 |

podobné články

Zpackané podzimní volby? Cizinci mohou způsobit potíž

 
Ministerstvo vnitra vydalo 30. 5. 2018, tedy na skonku úřadování ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara (navržen ANO), metodický pokyn pro obecní úřady ve věci volebního práva občanů jiných členských států EU ve volbách do zastupitelstev obcí. V něm nabádá obce k postupu, který je v rozporu s platným zákonem o volbách do zastupitelstev obcí. Podle návodu vnitra by obecní úřady měly do voličských seznamů na základě žádosti registrovat nejen občany jiných členských států EU, kteří mají v ČR trvalý pobyt, jak je to stanoveno ve volebním zákoně, ale i ty, kteří mají pouze přechodný pobyt. Změnu volebního zákona, která by to umožnila, předložil ještě minulé Poslanecké sněmovně bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Poslanci však tento návrh v lednu 2017 odmítli a pozměňovacím návrhem z novely tuto možnost vyškrtli. Současný ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale postup úředníků z odboru voleb MV hájí s tím, že jde o použití právní úpravy EU, která je českému právu nadřazena.
20.08.2018 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (2563 článků) , Milan Chovanec (1425 článků)

Moravské zemské hnutí: Úprava volebního zákona se neobejde bez změny nastavení krajů

 
Nedávný zásah Ústavního soudu do volebního zákona pro poslaneckou sněmovnu nemá smysl zpochybňovat. Nyní je třeba, aby poslanci a senátoři bez zbytečných odkladů došli k smysluplné úpravě zákona, která zajistí základní stabilitu politického systému. Moravské zemské hnutí zároveň upozorňuje, že ústředním problémem zákona jsou volební kraje.
05.02.2021 12:15 |

podobné články