Článek

Nulová tolerance hazardu je prázdné gesto. Věnujme se dětem a sledujme, co hrají v telefonu, říká psycholog Douda

 
Herny, automaty, ruleta... Někomu se při vyslovení těchto slov rozblikají v očích světýlka. Jiní tvrdí, že hazard je zlo v každé podobě a je nutné ho zcela vymýtit. A právě nulová tolerance hazardu je pojem, který rozděluje politiky i odborníky. Na pondělním jednání rada hlavního města schválila návrh radní Hany Kordové Marvanové (STAN), podle kterého by mělo dojít k plošnému zákazu hracích automatů a videoloterijních terminálů na celém území Prahy. Ve čtvrtek se čeká živá diskuze na zastupitelstvu, které bude o novelizaci vyhlášky hlasovat. Proti návrhu Marvanové se staví celá řada politiků i odborníků. Je nulová tolerance vůbec možná? "Je to jako alkohol, kde je chuť, tam si lidé najdou cestu," říká odborník na závislosti Ivan Douda (76) a dodává, že jedna věc jsou přísné restrikce a druhou rovinu tvoří skutečná realita.
08.09.2020 23:25 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1921 článků)
Podobné články

Psycholog Douda: Babiš a zmatek? Je to jinak. Opozice si neuvědomuje zásadní věc

 
ROZHOVOR Psycholog Ivan Douda soudí, že nelze vše házet pouze na vládu, opozice jenom kritizuje, ale vše ukážou až volby. Společnost se koronavirem rozděluje na dvě poloviny, z nichž se Douda sám řadí spíše do té, která si přeje dál normálně žít a fungovat. „Nechci to vůbec zbytečně zlehčovat, protože někteří lidé s tím měli a mají velké problémy, další umírají. A když to vezmu z pohledu společnosti, tak já cítím určitě větší nervozitu, větší úzkost, což souvisí s tou současnou globalizací, kdy se dozvídáme o katastrofách na druhém konci světa,“ odmítá ale Douda, že by koronavirus byla věc hodná bagatelizace.
16.02.2021 19:55 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1921 článků)

Psycholog Ivan Douda o nekonečném boji s drogou: Moji pacienti umírají po stovkách!

 
Ten problém je věčný a pořád se o něm musí mluvit. Stále je potřeba osvěta. Zkušenost s drogou, i kdyby to bylo jen jednorázově, má dnes zřejmě většina mladých lidí. Marihuana se stává běžným doplňkem večírků, tvrdé drogy nejsou výjimkou. Tak většinou začínají rodinné tragédie. Své o tom ví i vedoucí psycholog střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In PhDr. Ivan Douda (69).
30.04.2013 05:05 |

podobné články

Mladí? Jako svazáci. Rusko? Víc se bojím... Ivan Douda, legendární psycholog, o listopadu 1989 i dnešku. Nežijeme prý v demokracii

 
TŘICET LET OD LISTOPADU 89 Psycholog, spoluzakladatel legendární společnosti DROP-IN a uznávaný odborník na drogovou problematiku Ivan Douda. ParlamentníListy.cz přinášejí rozhovor, v němž hovoří o naší svobodě, zamýšlí se nad širším významem pojmu droga, nad tím, zda lze oplotit kyberprostor, kolik demokracie vlastně potřebujeme a proč je alkohol pro Čechy méně nebezpečný.
02.12.2019 04:45 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1921 článků)

Mladí? Jako svazáci. Rusko? Víc se bojím... Ivan Douda, legendární psycholog, o listopadu 1989 i dnešku. Nežijeme prý v demokracii

 
30 LET OD LISTOPADU 89 Psycholog, spoluzakladatel legendární společnosti DROP-IN a uznávaný odborník na drogovou problematiku Ivan Douda. ParlamentníListy.cz přinášejí rozhovor, v němž hovoří o naší svobodě, zamýšlí se nad širším významem pojmu droga, nad tím, zda lze oplotit kyberprostor, kolik demokracie vlastně potřebujeme a proč je alkohol pro Čechy méně nebezpečný.
02.12.2019 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1921 článků)

Svazácké zpravodajství ČT. Kdo nejde s námi, jde proti nám. Psycholog Douda rozebírá, jak nás média ovládají

 
ROZHOVOR Nejdůležitější je definovat veřejnoprávnost a naučit se respektovat odlišnost a jinakost, myslí si neúspěšný kandidát do Rady ČT, známý psycholog Ivan Douda. Z televize se podle něj stal mocenský nástroj a žijeme v „médiokracii“. A právě proto je takovým problémem aktivismus ve zpravodajství ve stylu, „kdo nejde s námi, jde proti nám“.
23.03.2021 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1921 článků)

Ivan Douda: Urážka národa. Roušky ano, ale covid, to je jinak. Ví Vystrčil, kdo byl před lety na Tchaj-wanu?

 
ROZHOVOR Ivan Douda, odborník na drogovou problematiku, spoluzakladatel společnosti Drop-in, se pro ParlamentníListy.cz vyjadřuje především k současné situaci okolo covidu-19, který ale podle něj není o nic horší než obyčejná chřipka. Některá omezení můžou paradoxně pomoci – příkladně lidé na home-office zásadně uleví dopravě apod. Zmiňuje také velký tlak médií a hovoří o rostoucí spotřebě psychofarmak, což podle něj souvisí s celkovou atmosférou ve společnosti. Řeči o ožralých řidičích v případě zavedení tolerance alkoholu hodnotí jako urážku národa!
23.09.2020 04:40 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1921 článků)

Nulová tolerance hazardu v Praze 4: Sociální demokraté prosadili konec hazardu proti vůli zelených a ODS

 
Pražští zastupitelé schválili ve čtvrtek na návrh ČSSD nulovou toleranci hazardu ve čtvrté městské části a výrazně omezili provozovny ve zbytku metropole. Pokračovalo však nepřijatelné a nezodpovědné politikaření bývalé opozice a Trojkoalice, jež vyústilo v odvolání předsedy výboru pro územní rozvoj. Sociální demokraté i nadále pokračují v hledání stabilního koaličního uspořádání.
27.11.2015 18:51 |

podobné články

Muslimští migranti jsou hrozbou. Nulová tolerance. Jiná kultura, natož takto militantní a štítící se práce, je neakceptovatelná, rozjel se spisovatel

 
ROZHOVOR "Sociální demokraté dlouhodobě nemají co nabídnout voličům. Jejich šance do budoucna je mizivá. Nejsou atraktivní," mysli si v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz liberecký spisovatel Egon Wiener, jemuž v květnu vychází nová kniha Za okny jsou Sudety. Vyjadřuje se i k migraci. "Muslimští migranti jsou hrozbou zániku dnešní Evropy. Někam budou muset jít. Jediná cesta je vrátit je, odkud přišli - nulová tolerance. Jiná kultura, natož takto militantní a štítící se práce, je neakceptovatelná," domnívá se.
26.02.2018 17:45 |

podobné články

Občané proti hazardu i Transparency International klamou veřejnost

 
Nedávno zveřejněný otevřený dopis Transparency International a Občanů proti hazardu, který byl směřován zastupitelstvům měst a obcí v České republice a dotýká se možnosti regulace hazardu, překrucuje rozsudek Soudního dvora Evropské unie (SDEU). Ten letos v červnu dal za pravdu žalujícím firmám provozujícím v Maďarsku technická herní zařízení chybný postup maďarského zákonodárce ve věci přijatých legislativních změn. Před třemi lety totiž Maďarsko během několika dní tento druh hazardu výrazně zdanilo a zrušilo mimo kasina. Transparency International a Občané proti hazardu dezinterpretují tento judikát při debatě o regulaci a legislativní úpravě loterií v České republice, která se jím musí řídit.
12.10.2015 19:41 |

podobné články

Brno by mělo zveřejnit, co plánuje s hernami ve městě

 
Aktivisté ze sdružení Brnění požadují od jednotlivých městských částí i magistrátu, aby zveřejnily postoje k regulaci hazardu na území Brna. Podle vyhlášky z roku 2011 je v Brně nulová tolerance hazardu, která se pomalu naplňuje a herny z města mizí. 
03.12.2013 13:20 |

podobné články

O.K. strana: Nulová tolerance hazardu je pouze laciným populismem politických stran

 
Občanská konzervativní strana zahajuje petici proti tzv. nulové toleranci hazardu.
09.07.2014 12:40 |

podobné články

Beitl (ODS): Domnívat se, že nulová tolerance hazardu je řešením, by bylo velmi naivní

 
Prohlášení primátora Ing. Petra Beitla k TZ o. s. Jablonec bez hazardu
24.04.2015 06:30 |

podobné články

To je úlet! »Celebrity ujíždějí na koksu« říká psycholog z Drop Inu

 
„Kokain je u nás v posledních deseti letech oblíbenou drogou a je stále na vzestupu. Vzhledem k jeho vysoké ceně ho pravidelněji berou většinou bohatší lidé, kteří si to mohou dovolit. Mezi ně patří i některé celebrity,“ řekl Blesku vedoucí psycholog organizace Drop In Ivan Douda (71).
18.01.2015 07:46 |

podobné články

Necháváte se ovládat mobilním telefonem?

 
Patříte do skupiny lidí, co chodí s mobilním telefonem večer spát a ráno se s ním probouzí? Odborníci odhadují, že už téměř polovina Čechů je na mobilním telefonu závislá. Závislost na mobilním telefonu neboli nomofobie (no mobil phobia) je dnes už popsanou nemocí a nezadá si se závislostí na alkoholu nebo třeba na hraní her. Pokud vás zajímá, jaký vztah máte ke svému mobilu vy, zkuste si zjistit, kolik příznaků této nemoci máte. Jestliže víc než tři, stojí to rozhodně za zamyšlení. Jak se pozná, že jste na telefonu závislí Nikdy si nevypnete zvonění, večer před usnutím si ho dáte pod polštář, ráno mu patří váš první pohled Jestliže vám přijde zpráva na messenger nebo na whatsapp a vy si ji nemůžete hned přečíst, protože vás někdo zdržuje (šéf, učitel, rodina), lehce znervózníte, přestáváte se soustředit na realitu a při nejbližší příležitosti utíkáte si zprávu přečíst. Ve chvíli, kdy zjistíte, že máte vybitou baterii a víte, že ji několik hodin nemáte šanci nabít, zmocní se vás panika, že se vám po celou dobu nikdo nedovolá. Nebo když jste mimo signál. I uprostřed party přátel nejste schopni se bavit, vaše oči stále hypnotizují displej telefonu. Jedinou skutečnou zábavou je vkládání fotek na Facebook. S přáteli, s nimiž jste se dříve pravidelně scházeli, si teď jen píšete, knížku už jste nedrželi v ruce hodně dlouho a na koníčky vám nezbývá žádný čas, protože většinu dne trávíte na chatu. Poznáváte se v těchto výrocích? Pokud ano, je nejvyšší čas zjistit, jak hodně závislí jste. Vyhraďte si během dne dobu, kdy nebudete na příjmu. Rozhodně se nevěnujte telefonu během jídla, zvlášť když večeříte společně se zbytkem rodiny. Také braní telefonu do postele úplně vynechejte, nejméně hodinu před spaním byste se mu už vůbec neměli věnovat. Jestliže se dokážete při různých situacích bez mobilu obejít,... Čtěte více Příspěvek Necháváte se ovládat mobilním telefonem? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
15.01.2018 10:10 |

podobné články

Kmotra Janouška navštívil doma drogový expert Douda. Proč asi?

 
Šedá eminence pražské politiky, Roman Janoušek (44), měl nečekanou návštěvu. Jeho luxusní vilu v pražském Podolí navštívil přední odborník na drogy Ivan Douda (66).
02.08.2012 13:00 |

podobné články

Janouškův kamarád Douda: Je to pijan a štvanec!

 
Bouři nevole vzbudilo včera vyloučení veřejnosti z procesu s kmotrem Romanem Janouškem (45). Stalo se tak totiž ve chvíli, kdy byli vyslýcháni znalci z oborů psychologie a psychiatrie a svědek – drogový expert Ivan Douda (69).
18.07.2013 09:10 |

podobné články

Zastaví se dech a srdce! Účinky zombie drogy popsal odborník Ivan Douda

 
Nikdo netuší, kde se syntetická marihuana, které se přezdívá zombie droga a s níž se otrávilo už 21 lidí a jeden muž (†32) zemřel, u nás vzala. Policii se přihlásila bezdomovkyně, že našla šest krabic po 500 dávkách v popelnici. Jednu z krabic měla „rozhodit“ mezi své přátele. Policie už obvinila šest lidí. Nástup, s jakým droga „kosí“ uživatele, vyděsil i odborníky. K případu promluvil pro Blesk specialista v oblasti drogových závislostí Ivan Douda.
14.09.2018 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1921 článků)

Češi nejsou bohatí, proto moc nekupují kokain, míní psycholog

 
Kokain je droga bohatých, proto není příliš rozšířený v České republice, vysvětloval na Radiožurnálu psycholog Ivan Douda. Legalizaci marihuany na lékařské účely vítá, podle něj tu aspoň vznikne pozitivní atmosféra.
31.07.2012 18:05 |

podobné články

Babiš vytáhl znovu koblihy, hájil s nimi pokladny. Prázdné gesto, vzkázal mu Fiala

 
„Dvanáct miliard v tom je,“ obhajoval v pátek od šesti hodin ráno v pražském metru ministr financí Andrej Babiš (ANO) zákon o elektronické evidenci tržeb (EET), o kterém bude v pátek jednat Sněmovna. Podobně jako během volební kampaně před dvěma lety rozdával kolemjdoucím koblihy a letáčky. Ty měly „účtenkový projekt,“ jak Babiš EET nazval, vysvětlit. Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy se jedná o prázdné gesto a populismus.
18.09.2015 08:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22194 článků) , Petr Fiala (1889 článků)