Článek

NPÚ: Hrad a zámek Bečov nad Teplou otevírá novou expozici relikviáře svatého Maura v obnoveném Pluhovském paláci

 
Po více než dvouleté rekonstrukci Pluhovského paláce státního hradu a zámku Bečov nad Teplou slavnostně otevřel Národní památkový ústav 24. listopadu 2021 novou interaktivní muzejně-galerijní expozici relikviáře svatého Maura za přítomnosti významných představitelů České republiky, Karlovarského kraje, města a zahraničních hostů. Poprvé v historii též dochází k zpřístupnění hradního nádvoří, hradní cesty a vyhlídky.
26.11.2021 10:15 |

podobné články

Podobné články

Bečov nad Teplou drží velký smutek: Zemřel zachránce relikviáře sv. Maura!

 
Černý prapor vlaje na zámku a hradu Bečov nad Teplou. Je tu vyvěšen na uctění památky zesnulého kastelána Karla Macka (†81). Právě on byl jedním z těch, kteří zachránili pro bečovské panství a tuto zemi legendární relikviář sv. Maura.
16.06.2021 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Karel Černý (70 článků) , Karel Černý (71 článků) , Karel Černý (70 článků)

Zámek Bečov nad Teplou

 
Navštivte úkryt vzácného relikviáře sv. Maura, zámek Bečov nad Teplou.
14.04.2016 11:30 |

podobné články

NPÚ: Relikviář svatého Maura dostane novou muzejní expozici

 
Státní hrad a zámek Bečov už ví, jak za dva roky představí svůj největší poklad – románský relikviář svatého Maura.
02.05.2015 17:51 |

podobné články

NPÚ: Další poklad hradu Bečova – kromě Relikviáře sv. Maura vydal archivní vína za 20 milionů

 
Při slavném nálezu Relikviáře sv. Maura pod podlahou kaple hradu Bečova v roce 1985 byl objeven ještě jeden poklad – 133 lahví prvotřídního vína, koňaku a šampaňského. Další tři lahve našli archeologové NPÚ v roce 2011. Až dnes se však podařilo význam nálezu ohodnotit – společnost Premier Wines & Spirits (PWS) je ocenila na minimálně 20 milionů korun.
05.12.2014 11:02 |

podobné články

V Bečově obdarovali prezidenta Zemana replikou relikviáře sv. Maura

 
Zmenšenou replikou relikviáře sv. Maura, druhé nejcennější historické movité památky v republice, byl ve středu dopoledne obdarován prezident republiky Miloš Zeman při své třídenní návštěvě Karlovarského kraje v Bečově nad Teplou. Od druhé světové války to byla podle starostky města Olgy Halákové (KDU-ČSL) první návštěva hlavy státu.
15.01.2014 13:25 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26696 článků)

NPÚ: V Bečově byly nalezeny původní ozdobné prvky relikviáře sv. Maura

 
Podlaží kaple v bečovském hradu zkoumali v květu a červnu archeologové. Cílem bylo doplnit prázdná místa v poznání stavebního vývoje objektu a detailně prozkoumat podlaží kaple nejen pro potřeby plánované stavební obnovy hradního jádra. Průzkum přinesl velmi zajímavé nálezy, mezi nimi i patnáct původních ozdobných prvků z relikviáře sv. Maura.
01.07.2017 13:35 |

podobné články

Za vládní krizi může neodbornost, míní starostka Bečova

 
HODINA SE STAROSTKOU Bečov nad Teplou již na první pohled patří mezi malebné západočeské obce, které si dokázaly zachovat historický ráz. Možná by ale už dávno upadl do zapomnění, kdyby zde nenašli poklad. A to jeden z největších u nás. Relikviář svatého Maura tak Bečov a zdejší zámek katapultoval na titulní stránky médií. Olga Haláková (KDU-ČSL) má to štěstí, že obci šéfuje právě v této éře a to již pátý rok.
02.05.2011 13:00 |

podobné články

ČNB: Hrad Bečov nad Teplou na zlaté minci

 
Česká národní banka vydává předposlední zlatou minci z cyklu Hrady České republiky, motivem je tentokrát hrad Bečov nad Teplou. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč je v prodeji od 26. května 2020.
29.05.2020 13:00 |

podobné články

35 let od nálezu relikviáře sv. Maura: Kriminálka ho vyfoukla hledači pokladů z USA

 
Stačilo málo a druhá nejcennější památka Česka - hned po korunovačních klenotech, relikviář sv. Maura, navždy skončila v cizině skryta v soukromé sbírce. Dnes je tomu právě 35 let, co tým kriminalistů vzácnou schránku objevil a vyzvedl z úkrytu na zámku v Bečově nad Teplou na Karlovarsku.
05.11.2020 10:55 |

podobné články

Poklad v Bečově nad Teplou: Přes sto lahví alkoholu za 20 milionů!

 
Už druhý poklad mají v Bečově nad Teplou. Vedle velevzácného relikviáře sv. Maura tu objevili i 136 lahví vína a koňaku. Mají cenu 20 milionů korun.
10.12.2014 12:59 |

podobné články

Tajemný Relikviář svatého Maura: Kolaboranti s nacisty ho pohřbili na dlouhá léta do sutin

 
5. listopadu roku 1985 se v Bečově nad Teplou uskutečnil významný objev. Komunisté vylovili ze suti zámecké kaple schránku s objektem, jehož cena se prý téměř rovná ceně korunovačních klenotů. Relikviář svatého Maura byl dlouhá léta pohřben pod podlahou kaple bečovského zámku. A pátrání po něm bylo plné napětí, až detektivních zápletek a dokonce se objevil i podivný muž s hromadou peněz...
07.11.2021 11:20 |

podobné články

"Moravský Karlštejn" vystavuje Svatovítský poklad: Hrad Veveří chystá i výstavu relikviáře sv. Maura

 
Hrad Veveří nad Brněnskou přehradou má novou stálou výstavu. Jmenuje se Lev a orlice a představuje moravské Lucemburky, kteří podobu hradu formovali. Za jejich vlády měl hrad propracovaný pevnostní systém a pět samostatně stojících paláců. Šlo o nejhonosnější hrad na Moravě, řekl kurátor výstavy Michal Konečný.
04.07.2016 15:15 |

podobné články

Relikviář svatého Maura slaví v Bečově kulaté narozeniny!

 
Je to už třicet let, co tým pražských kriminalistů objevil začátkem listopadu na státním hradu a zámku Bečov jedinečnou románskou památku – relikviář sv. Maura. Nálezu předcházelo usilovné pátrání v archivech i památkových objektech, protože jedinou stopou bylo oznámení amerického obchodníka Dannyho Douglase. Ten se na čs. orgány obrátil s nabídkou, že pokud mu umožní odvoz blíže neurčené ukryté památky do zahraničí, vyplatí Československu tučnou finanční provizi.
31.10.2015 05:15 |

podobné články

Cesta za relikviářem sv. Maura

 
Relikviář svatého Maura, hned po korunovačních klenotech nejvzácnější památka v Česku, má vpravdě mystickou novodobou historii jako ze špionážního filmu. Zlatý domeček posázený drahokamy, soškami a filigrány má nedozírnou cenu, finanční i historickou, nicméně i jako esteticky dokonalé dílo středověkých zlatníků stojí za to vidět a vážit cestu do Bečova nad Teplou.
12.11.2017 12:15 |

podobné články

Prověřovací cvičení a vznik modelového pracoviště HZS Karlovarského kraje, první svého druhu v ČR

 
Patnáctého května v patnáct hodin došlo za účasti správy SHZ Bečov, Policie ČR a profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek k prověřovacímu testování ojedinělého protipožárního systému státního hradu a zámku Bečov. Inovativně byly nasazeny i drony. Současně byl státnímu hradu a zámku Bečov slavnostně přidělen statut modelového pracoviště HZS Karlovarského kraje.
17.05.2018 20:55 |

podobné články

Tekutý poklad u relikviáře sv. Maura. Znalci si lahve vína cení i na 750 tisíc

 
Ve sklepě zámku v Bečově na Karlovarsku odpočívá „Tekutý poklad“. Jde o 133 lahví vín a koňaků z konce 19. století. Ty před 30 lety objevili spolu s relikviářem sv. Maura. Znalci teď 13 vín ochutnali a zjistili, že se mohou pít a jsou velmi dobrá. „Některá by se dala prodat i za 750 tisíc Kč,“ řekl degustátor Jakub Přibyl.
22.05.2016 19:10 |

podobné články

Inspektor: Poklad na zámku v Bečově nad Teplou

 
Jen málokdo ví, že v malém městečku Bečově nad Teplou se nachází jedna z nejcennějších klenotnických památek v České republice – relikviář svatého Maura. Vystavují ho na zámku, který stojí za návštěvu...
19.08.2010 07:45 |

podobné články

Do Prahy dorazil relikviář sv. Maura! Hlídali ho se SAMOPALY!

 
Vzácný středověký Relikviář sv. Maura, který je největším románským relikviářem na území České republiky, bude od 24. listopadu vystaven ve Vladislavském sále Pražského hradu. Relikviář dorazil do Prahy z hradu Bečov v úterý krátce po 11. hodině za přísných bezpečnostních opatření.
23.11.2010 09:35 |

podobné články

Vážná nehoda uzavřela silnici z Karlových Varů na Bečov: Řidič vletěl s autem do stromu

 
Silnice I/20 z Karlových Varů na Bečov nad Teplou a Plzeň je zcela uzavřena. U křižovatky na Stanovice se stala dopravní nehoda s vážným zraněním, informovala policejní mluvčí Kateřina Böhmová.
14.05.2016 07:55 |

podobné články