Článek

Novináře rozřezali, tělo se nenašlo. Vrahům Chášukdžího hrozí doživotí, rodina jim odpustila

 
V nepřítomnosti obžalovaných v pátek 3. července v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy tureckého novináře Džamála Chášukdžího. Jde o Saúdské Araby a podle tureckého tisku pro ně prokuratura žádá v Turecku nejvyšší možný trest, což je doživotí. Chášukdží byl brutálně zavražděn v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.
03.07.2020 11:10 |

podobné články

Podobné články

Novináře Chášukdžího rozřezali na kusy. „Saúdům projde všechno,“ pění snoubenka

 
Hatice Cengizová, snoubenka brutálně zavražděného saúdského novináře Džamála Chášukdžího, poskytla exkluzivní interview britskému deníku The Guardian. S novináři promluvila o tom, co si myslí o trestech, které v případu Chášukdžího vraždy udělila saúdská prokuratura. Turkyně se nechala slyšet, že „západ selhal“, že „selhal celý svět“ a že jejich postoj ukázal, že „Sáudům v podstatě projde, cokoli chtějí“.
04.02.2020 19:30 |

podobné články

Synové zavražděného novináře odpustili vrahům. Jeho snoubenka se bouří: To nejde

 
Minulý týden syn brutálně zavražděného novináře ze Saúdské Arábie Džamála Chášukdžího uvedl na svém twitteru, že jménem celé rodiny odpouští otcovým vrahům. Podobná prohlášení o odpuštění a projevy dobré vůle jsou prý o ramadánu běžné. Ne všichni ale tento milosrdný akt přijali, slova Chášukdžího synů pobouřila jak novinářovu snoubenku Hatice Cengizovou, tak saúdského akademika žijícího ve Spojených státech Abdulláha Alaúdha, uvedl deník The Washington Post.
07.06.2020 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Washington Washington (58 článků) , Washington Washington (58 článků)

„Už vědí.“ Turecko předalo nahrávky spojené se smrtí novináře, i Saudům

 
Turecko předalo nahrávky související se zabitím saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího Saúdské Arábii, USA, Německu, Francii a Británii. Oznámil to dnes bez bližších podrobností turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Novinář byl zavražděn 2. října, kdy přišel na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. Jeho tělo se dosud nenašlo. Turecké zdroje již dříve uváděly, že úřady mají k dispozici audionahrávku zachycující údajně zadržení a vraždu Chášukdžího.
10.11.2018 18:05 |

podobné články

Novináře zabili a rozřezali na kusy: Za vraždu Chášukdžího padlo pět trestů smrti

 
Veřejný prokurátor Saúdské Arábie v pondělí oznámil, že v souvislosti s loňským usmrcením novináře a kritika saúdské vlády Džamála Chášukdžího v Istanbulu bylo pět lidí odsouzeno k trestu smrti a další tři lidé dohromady ke 24 rokům za mřížemi. Dva hlavní podezřelí byli osvobozeni. Všichni odsouzení se mohou proti rozsudku odvolat. Proces tak podle médií vyvolává pochybnosti o tom, zda byli odsouzeni opravdu ti, kdo jsou za vraždu odpovědní. Organizace Novináři bez hranic (RSF) ho považuje za výsměch spravedlnosti, podle Turecka nebylo spravedlnosti učiněno zadost.
23.12.2019 11:10 |

podobné články

Snoubenka v slzách, poslední slova rozsekaného novináře pustili lidem: „Dusím se...“

 
Během memoriálu věnovanému vzpomínce zavražděného novináře Džamála Chášukdžího (†59) jeho snoubenka Hatice Cengizová (38) jen stěží přemáhala slzy. Zatímco se na obrazovce promítaly snímky z Chášukdžího života, Cengizová brečela v hledišti. Na akci dorazilo přes 200 lidí. Vyšetřování novinářovy brutální vraždy stále pokračuje, turečtí policisté předali nahrávku jeho smrti, včetně posledních slov Chášukdžího, Saúdské Arábii, USA, Německu, Francii a Británii.
12.11.2018 18:25 |

podobné články

Děsivé detaily vraždy novináře: Tělo rozřezali na tři kusy a propašovali v kufrech

 
Vražda novináře Džamála Chášukdžího dál děsí svět. Turecký deník Yeni Şafak nyní uvedl, že tělo muže, který byl zavražděn 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, bylo podle vyšetřovatelů rozřezáno na tři kusy. Ty pak následně vrahové nacpali do kufrů a z konzulátu převezli do rezidence konzula, kde ostatky hodili do dvanáct metrů hluboké studny.
26.10.2018 12:45 |

podobné články

Tělo rozsekaného novináře zničili v kyselině? Korunní princ ho označil za radikála

 
Saúdský korunní princ Mohamad bin Salmán v telefonátu s americkými představiteli prezentoval zavražděného novináře Džamála Chášukdžího jako nebezpečného radikála. Napsal to ve čtvrtek list The Washington Post s odvoláním na zdroje z Bílého domu. Píše také o tom, že hlavní část těla Chášukdžího měla být zničena v kyselině.
02.11.2018 08:15 |

podobné články

Byla smrt novináře „zpackaný komplot“? Případ řeší i CIA, Turecko promluví

 
Dva týdny po zmizení novináře Džamála Chášukdžího nemají americké ani evropské zpravodajské služby jasný obrázek o roli, kterou mohl při novinářově zavraždění sehrát saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na západní bezpečnostní zdroje. Podle amerických médií kvůli Chášukdžího případu do Turecka v pondělí odcestovala ředitelka americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová.
23.10.2018 06:35 |

podobné články

Ministerstvo zahraničí: Prohlášení EU k případu saúdského novináře Chášukdžího

 
Prohlášení vysoké představitelky Federiky Mogherini jménem EU k poslednímu vývoji v případu saúdského novináře Džamála Chášukdžího
23.10.2018 08:15 |

podobné články

Česko po vraždě novináře stáhne ze Saúdské Arábie diplomata. Zvažuje i omezit vývoz zbraní

 
Česko v reakci na vraždu novináře Džamála Chášukdžího stáhne ze své ambasády v Rijádu jednoho diplomata. Případné další formy sankcí bude Praha koordinovat s ostatními zeměmi Evropské unie, řekl novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který si na ministerstvo kvůli případu předvolal saúdskoarabského velvyslance. O vraždě Chášukdžího chce jednat i ve vládě, zapojí se i do debaty o této záležitosti ve Sněmovně.
24.10.2018 17:50 |

podobné články

„Hanebný čin.“ Korunní princ promluvil o vraždě novináře, krev na rukách odmítá

 
Saúdský korunní princ Mohamad bin Salmán během investiční konference v Rijádu promluvil o vraždě opozičního novináře Džamala Chášukdžího. Zločin označil za hanebný čin, který nelze ospravedlnit a jehož viníci budou potrestáni. Zároveň zdůraznil, že zabití Chášukdžího nevrazí klín mezi Saúdskou Arábii a Turecko, uvedl deník Daily Mail.
25.10.2018 11:30 |

podobné články

Syn rozsekaného novináře prchl ze země. A korunní princ může přijít o trůn

 
Vyšetřování vraždy oponentního novináře Džamála Chášukdžího pokračuje. Saúdský generální prokurátor přiznal, že vražda byla naplánovaná, nenabídl k tomu však žádné další podrobnosti. Rijád těsně před oznámením opustil Chášukdžího nejstarší syn Saláh, který měl dlouho zákaz vycestovat. Podle odborníků se otřásá i postavení korunního prince, do případu se vložil jeho otec, král Salmán, informoval deník Daily Mail.
26.10.2018 21:50 |

podobné články

Snoubenka rozčtvrceného novináře v slzách volá po trestu. Erdogan ukázal na vládu

 
Měsíc od vraždy saúdského opozičního novináře Džamála Chášukdžího (†59) sespsala jeho snoubenka jímavý sloupek pro deník Guardian. Hatice Cengizová popsala svůj zármutek i problémy smířit se s tím, že je její milý po smrti. Do poslední chvíle totiž doufala, že novinář žije. Nyní má jediný cíl: zajistit Chášukdžímu spravedlnost. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pak uvedl, že pokyn k zavraždění Chášukdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie. V článku pro americký list The Washington Post ale dodal, že saúdského krále Salmána z nařízení vraždy neviní.
03.11.2018 09:30 |

podobné články

Zavražděný saúdskoarabský novinář. Jeho odvrácená tvář, o které se dnes nemluví

 
V kauze zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího si odborník na Blízký a Střední východ Břetislav Tureček všímá toho, že stále zůstávají stranou pozornosti skutečné motivy vraždy. Kromě toho poukazuje na to, že spíše legendou než reálným popisem je vykreslování Chášukdžího jako kladného hrdiny a bojovníka za svobodu. „Od ‚dělníka‘ džihádistů k hrdinovi,“ popsal ve svém textu pro Lidové noviny životní dráhu novináře.
03.11.2018 12:21 |

podobné články

„Dusím se, dejte pryč ten pytel z mé hlavy.“ Z posledních slov zavražděného novináře mrazí

 
Posledními slovy zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího bylo: „Dusím se...dejte pryč ten pytel z mé hlavy, mám klaustrofobii.“ Podle šéfa investigativního oddělení tureckého deníku Daily Sabah to vyplývá z nahrávek pocházejících ze saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. Jak novinář Nazif Karaman řekl katarské televizi Al-Džazíra, Chášukdžího vražda trvala asi sedm minut.
11.11.2018 17:05 |

podobné články

„Pusťte mi ruku!“ Děsivá nahrávka odhaluje detaily vraždy novináře Chášukdžího

 
Je to další mrazivý díl skládačky kolem smrti novináře Džamála Chášukdžího (†59). Turecká média zveřejnila audionahrávku, na které jsou slyšet jeho hrozby svým věznitelům, následná potyčka s vrahy, mučení i zvuky doprovázející vraždu. Chášukdží zmizel 2. října po vstupu na saúdský konzulát v Istanbulu. Tam měl být údajně přepaden a zavražděn skupinou 15 mužů saúdského původu, kteří ho nazývají „zrádcem“ a vyhrožují, že „za všechno zaplatí.“ Ze zapletení do případu byl podezřelý i saúdský korunní princ, toho však saúdské soudy očistily.
20.11.2018 16:20 |

podobné články

Ukončí vražda saúdského novináře Chášukdžího válku v Jemenu? Kmoníček předkládá tyto souvislosti

 
Velvyslanec v USA Hynek Kmoníček se rozepsal o našem blízkém sousedovi – Jemenu. Jeho komentář v MF Dnes se věnuje tomu, jak souvisí smrt saúdského novináře Chášukdžího s výsledkem války v Jemenu a jak s kondicí německé a tím pádem samozřejmě i české ekonomiky.
05.01.2019 09:20 |

podobné články

Zabilo ho mnohoženství? Nová kniha rozebírá život brutálně zavražděného novináře

 
Brutální vražda saúdského novináře Džamála Chásukdžího v loňském roce otřásla světem. Reportér, který byl kritický k režimu saúdského korunního prince Mohammada bin Salmána, byl vylákán na konzulát v Istanbulu a tam zavražděn. Detaily jeho smrti nahráli turečtí policisté, kteří měli v budově odposlech. Příběh Chášukdžího vraždy zpracoval britský zpravodaj, který například nabízí náhled do novinářova osobního života, který mohl vést k jeho smrti. „Nebyl to žádný svatoušek, udržoval poměry i s několika ženami zároveň,“ uvádí nová kniha. Zprávu přinesl deník Daily Mail.
10.11.2019 18:20 |

podobné články

Zmizelý novinář prý umíral 7 minut. „Rozřezali ho zaživa,“ říká svědek

 
V případu opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího se objevily nové důkazy. Anonymní zdroj vystoupil s tím, že slyšel poslední momenty žurnalistova života, které zachytily jeho chytré hodiny od Applu. Internetovému deníku Middle East Eye (MEE) popsal, jak Chášakdží 7 minut umíral 7. „Rozřezali ho zaživa,“ popsal zdroj s tím, že novinářův bolestný křik byl děsivý. Důkazy, že k vraždě skutečně došlo na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, po devítihodinové prohlídce našla i turecká policie. Po samotném konzulovi se ale slehla zem, informoval deník Daily Mail.
17.10.2018 11:20 |

podobné články