Článek

Nové informace k jihoafrické mutaci covidu. Raději to nečtěte!

 
Dorazily nové informace o jihoafrické mutaci koronaviru. Prý se není čeho bát, vakcíny budou podle jejich tvůrců fungovat. A pro jistotu zřejmě vyvinou ještě jednu.
18.02.2021 20:15 |

podobné články

Podobné články

Co víme o nové mutaci koronaviru: Šíří se rychleji, je nakažlivější, ale vakcíně neodolá

 
Velká Británie je v problémech, hlavně kvůli nové mutaci koronaviru VUI - 202012/01, která se v zemi rapidně šíří. A která je podle všeho až o 70 procent nakažlivější než stávající forma, navíc se snadno přenáší i na děti. Britští vědci se snaží mezinárodní společnost uklidnit alespoň tím, že vakcína by měla na mutaci fungovat. Evropské země včetně Česka „zavírají Britům dveře“ a premiér Boris Johnson se snaží situaci řešit zpřísněním opatření a na pomoc si přivolal epidemiologa Neila Fergusona. Ten už na jaře radil britské vládě ohledně postupu v řešení koronavirové krize, kvůli hrubému porušení opatření – v době karantény si k sobě pozval milenku – ale rezignoval, uvedl list Daily Mail.
22.12.2020 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Johnson Johnson (196 článků)

S britskou mutací jsou lidé nemocní déle a spíš zemřou, ukázalo srovnání s běžným covidem

 
Mutace, která se loni objevila na jihu Anglie v Kentu známá také jako B.1.1.7, se stává dominantní formou koronaviru, která v současnosti svírá Evropu. Tato varianta je až o 70 procent nakažlivější než ta původní. Mutaci nově analyzovali vědci z Harvardské univerzity, kteří se shodli, že pacienti s anglickou mutací jsou nemocní a infekční déle, uvedl list Daily Mail.
20.02.2021 05:35 |

podobné články

Vakcína AstraZeneca dostala stopku v JAR, na tamní mutaci koronaviru zřejmě nestačí

 
Jihoafrická republika v neděli 7. února oznámila, že pozastaví očkování vakcínou proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. V sobotu AstraZeneca informovala, že její vakcína má podle předběžných dat jen omezenou účinnost proti mírnému průběhu covidu-19 u lidí nakažených mutací koronaviru, která je v JAR dominantní. O víkendu dostala první dodávky vakcíny AstraZeneca i Česká republika.
08.02.2021 07:50 |

podobné články

V Česku jsou první podezření na jihoafrickou mutaci

 
Britská mutace koronaviru doslova spolkla západ Čech, zejména Karlovarsko, a šíří se dál. A objevil se nový problém. Národní referenční laboratoř (NRL) už obdržela dva vzorky podezřelé na jihoafrickou mutaci. V obou případech se k nám dostala ze zahraničí v rámci cest. Zatím není potvrzeno, zda se o jihoafrickou mutaci skutečně jedná.
23.02.2021 10:50 |

podobné články

Podezření na jihoafrickou mutaci v Česku. Stopy vedou na Zanzibar

 
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se podezření na tzv. jihoafrickou mutaci koronaviru aktuálně prověřuje u tří osob. Tito lidé se podle něj vrátili ze Zanzibaru. Podle informací ČTK je podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru i u dvou dětí a dvou učitelek v brněnské školce. Ta je uzavřena.
23.02.2021 13:50 |

podobné články

Sedm podezření na jihoafrickou mutaci v Česku (AKTUALIZOVÁNO)

 
V České republice je sedm podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru. Čtyři jsou ve školce v Brně, o třech dalších ze zájezdu na Zanzibar mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jihoafrickou mutaci, která je nakažlivější, musí potvrdit laboratoř v Praze.
23.02.2021 15:00 |

podobné články

Svět odřízl přístup do Británie: Všichni se děsí nové mutace koronaviru

 
Kvůli rychle se šířící mutaci koronaviru SARS-CoV-2 v jižní Anglii omezilo mnoho zemí dopravní spojení s Británií. Přílety z ostrovní země zakázaly čtyři desítky zemí včetně Česka. Kvůli rozhodnutí Francie uzavřít na 48 hodin svou hranici s Británií kolabuje pozemní nákladní doprava mezi oběma státy. Odborníci se zatím k informacím o nové mutaci viru staví opatrně a nespojují ji jednoznačně s rychlým růstem případů nákaz v Británii. Zatím podle nich nic nenasvědčuje tomu, že by tato mutace ovlivnila účinnost očkování. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes doporučila registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech, takže v EU by mohlo očkování rychle začít.
21.12.2020 19:11 |

podobné články

Viroložka Tachezy o jihoafrické mutaci: Je extrémně nebezpečná, vláda měla reagovat mnohem dřív

 
V Česku jsou hlášeny první případy nákazy jihoafrickou mutací. Řada odborníků se tak obává, aby se situace ještě víc nezhoršila podobně, jako tomu bylo u britské mutace, která se nekontrolovatelně šíří po republice. Podle viroložky Ruth Tachezy je jihoafrická mutace mnohem nebezpečnější než ta britská. "Můžeme jen doufat, že se nám skutečně podařilo zjistit první import této varianty a že se nám podaří šíření zamezit, lokalizovat nákazu v místě, kde byla odhalena," říká zkušená lékařka.
25.02.2021 12:56 |

podobné články

Imunita po prodělaném covidu by měla chránit i před britskou mutací, tvrdí imunolog Hořejší

 
Lidé, kteří v uplynulých týdnech a měsících prodělali onemocnění covid-19 a mají vytvořené protilátky, by měli být po dobu jejich účinnosti chráněni i před agresivnější britskou mutací koronaviru. Novinkám to řekl imunolog Václav Hořejší z Akademie věd České republiky.
29.01.2021 12:17 |

podobné články

Nadáváte na Vojtka, že ostudně opustil manželku před porodem? Tak raději dál nečtěte, mohli byste dostat infarkt!

 
Když se objevila zpráva, že herec Roman Vojtek (42) jde ve stopách své postavy ze seriálu Ulice, kterou bavilo dělat děti, ale nebavilo být s jejich maminkami, rozhořela se na internetu emotivní debata, kdy drtivá většina divaček svého idola zatratila a navždy nad ním zlomila hůl. Pokud mezi ně patříte, nečtěte dál, protože následující řádky by vás zase mohli pěkně nadzvednout. Nicméně i Vojtek sám si uvědomuje, že ho většina lidí bude mít za hajzla.
03.03.2015 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Roman Vojtek (628 článků)

Nadáváte na Vojtka, že ostudně opustil manželku před porodem? Tak raději dál nečtěte, mohli byste dostat infarkt!

 
Když se objevila zpráva, že herec Roman Vojtek (42) jde ve stopách své postavy ze seriálu Ulice, kterou bavilo dělat děti, ale nebavilo být s jejich maminkami, rozhořela se na internetu emotivní debata, kdy drtivá většina divaček svého idola zatratila a navždy nad ním zlomila hůl. Pokud mezi ně patříte, nečtěte dál, protože následující řádky by vás zase mohli pěkně nadzvednout. Nicméně i Vojtek sám si uvědomuje, že ho většina lidí bude mít za hajzla.
04.03.2015 14:35 |

podobné články

Osobnosti: Roman Vojtek (628 článků)

Strach z jihoafrické mutace v Evropě: Experti řekli, která vakcína před ní ochrání

 
Vědci z Oxfordské univerzity ukončili dohady o tom, zda jsou očkovací látky efektivní proti jihoafrické a anglické mutaci koronaviru, které jsou mnohem nakažlivější než starší varianta viru. Podle jejich výzkumu vakcína firem Pfizer/BioNTech je proti těmto variacím stejně účinná jako proti původní verzi koronaviru, uvedl list Daily Mail.
15.02.2021 15:55 |

podobné články

Odolají vakcíny nové mutaci viru? Pfizer a Moderna testují účinnost a uklidňují lidi

 
Americké farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna testují účinnost svých vakcín proti nové mutaci koronaviru, která se nedávno objevila ve Spojeném království a dalších zemích. Informoval o tom dnes web americké televize CNN.
22.12.2020 11:50 |

podobné články

Profesor Hořejší: Mutace covidu z Británie? Očkování bude fungovat

 
Kvůli nové mutaci koronaviru jsou od pondělního poledne zastaveny všechny lety z Velké Británie do České republiky. K podobnému kroku přistupují i některé další evropské státy. Nová mutace, která se šíří po Anglii, je podle expertů nakažlivější než již známý typ covidu-19. Podle imunologa Václava Hořejšího by to mohlo v Čechách radikálně zhoršit epidemiologickou situaci.
21.12.2020 13:45 |

podobné články

19 mrtvých do 54 let. 570 nad 65 let. Oběti covidu-19 v ČR

 
Kamenem úrazu každé diskuze o covidu-19 jsou statistiky. Jednak je zde známá debata, zda někdo zemřel "s covidem" či "na covid", ale také srovnání počtu obětí chřipky s počtem obětí covidu a jiná srovnání. Velkým bodem sporu v diskuzi o covidu je i statistika úmrtí a jak vysvětlovat data v ní. Statistiky z krajských hygienických stanic nabízejí celkem jasný přehled, který ukazuje, že s nemocí umírají zejména senioři. A to až 11krát více, než lidé, kteří ještě na důchod nedosáhli.
07.10.2020 07:50 |

podobné články

Jihoafrické i české děti potěšily posluchače zpěvem

 
Kühnův dětský sbor a Eastern Cape Children´s Choir z Jihoafrické republiky vystoupily společně ve čtvrtek 8. října na koncertu v pražské Novoměstské radnici. S nejvýznamnějším dětským pěveckým tělesem východní části Jihoafrické republiky se pražský sbor poznal při zájezdu do JAR před třemi lety.
10.10.2015 17:36 |

podobné články

Babiš v mimořádné ráži: Nepište mi nesmysly, nečtěte ty komentáře. Lžou! Máme obrovský balík peněz

 
„Není pravda, že bychom se zadlužili! Nepište mi nesmysly, nečtěte ty komentáře různých komentátorů, kteří chtějí jen rozdělit společnost, jenom konflikt. A lžou! Lžou!“ spustil ve svém týdenním shrnutí „Čau lidi“ premiér Andrej Babiš (ANO), když došlo na zhodnocení jednání o evropském rozpočtu a o tzv. fondu obnovy. A komentátoři prý nebyli jediní, kteří v uplynulém týdnu lhali.
26.07.2020 21:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20932 článků)

Jih Británie hlásí nejvyšší stupeň protiepidemického omezení. Jde o novou mutaci koronaviru

 
Na jihu Anglie prý našli mutaci či „nový kmen“ koronaviru, který se může šířit rychleji než ostatní. Britský premiér Boris Johnson již kvůli tomu ohlásil pro tuto oblast, která zahrnuje i Londýn, nejvyšší stupeň protiepidemického omezení. Nové restrikce mají platit od neděle a potrvají nejméně dva týdny.
19.12.2020 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Johnson Johnson (196 článků)

„Vy si myslíte, že britskou mutaci covidu poopravili sami Britové?“ Uznávaný vědec Ziegler závažně o nákaze

 
ROZHOVOR Viry jsou neuvěřitelné malé potvůrky, svým způsobem zázraky přírody. Tak jako všechny organismy, směřují k evoluci, k rozšíření a možná i ovládnutí prostoru. Nedivme se proto covidu, ale spíše tomu, jak reaguje člověk. Přírodovědec, neúnavný popularizátor vědy a geolog Václav Ziegler uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zajímavé a pro někoho možná překvapivé názory a nezapomíná ani na nastupující jaro…
21.02.2021 08:45 |

podobné články