Článek

Nová zbraň proti koronaviru? Lidé očkovaní proti TBC jsou vůči nákaze více imunní, tvrdí vědci

 
Podle vědeckých studií jsou státy, kde byla v minulosti povinnost očkování proti tuberkolóze, méně zasažené pandemií koronaviru. Nová hypotéza tvrdí, že vakcína BCG měla totiž vedlejší pozitivní účinek - posílenější imunitní systém. V Česku se přestalo očkovat v roce 2010 a v některých západních státech plošné očkování proti TBC nebylo povinné nikdy.
04.04.2020 14:06 |

podobné články

Podobné články

Roman Prymula o boji s koronavirem: Germáni méně umírají a Češi jsou ze třetiny Germáni

 
Během Velikonoc řadu lidí překvapilo příjemně teplé počasí, kvůli kterému někteří získali mylný pocit, že se mohou volně pohybovat venku a dokonce odložit roušku. Nic takového ale nepřichází v úvahu. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se nechal pro iDnes.cz slyšet, že slova o promoření byla špatně pochopena. Nyní se však objevila nová hypotéza, která říká, že lidé očkovaní proti TBC by mohli mít výhodu v boji proti koronaviru. Česko univerzálně proti TBC neočkuje teprve od listopadu 2010.
12.04.2020 11:01 |

podobné články

Afričané imunní vůči ebole by mohli být klíčem k zastavení epidemie

 
Lékaři tvrdí, že část obyvatel západní Afriky je imunní vůči nebezpečnému viru ebola. Pokud by se podařilo sehnat dostatečný počet takových jedinců, odborníci by analýzou jejich krve mohli získat novou zbraň proti zákeřné nemoci. Stejně se v minulosti postupovalo i v případě hledání léku na neštovice. 
22.09.2014 22:56 |

podobné články

Pomáhá proti viru vakcína na TBC? Experti by americkou studii nepřeceňovali

 
Vědci z Univerzity Johnse Hopkinse nedávno přišli se zjištěním, že bezmála šestkrát nižší úmrtnost na koronavirus mají země, které v minulosti prováděly plošné očkování proti tuberkulóze (TBC) vakcínou Bacillus Calmette-Guérin (BCG).
26.04.2020 16:20 |

podobné články

Vědci stvořili fosforeskující koťátko imunní vůči AIDS

 
Vědci zkombinovali geny tří různých živočichů - fluorescenční medúzy, kočky a makaka rhesuse. Vytvořili tak kočku svítící ve tmě. To však není na celém projektu to nejzajímavější. Výjimečný živočich je totiž údajně imunní vůči chorobě AIDS.
16.09.2011 08:10 |

podobné články

Strejček (ODS): Rozhodnutí upustit od plošného očkování proti TBC je správné

 
Novela zákona o ochraně veřejného zdraví počítá s tím, že proti TBC se skutečně budou očkovat jenom novorozenci z rizikových skupin.
19.05.2011 19:25 |

podobné články

Vůči vzkazům od premiéra jsem imunní, tvrdí policejní šéf Lessy

 
Policejní prezident Petr Lessy se před pár týdny razantně ohradil proti zastavení vyšetřování korupce bývalého ministra Pavla Drobila, za což si vysloužil kritiku jeho spolustraníka a předsedy vlády Petra Nečase. V rozhovoru pro týdeník Respekt k tomu policejní šéf uvádí, že je vůči podobným vzkazům imunní.
18.07.2011 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Lessy (875 článků) , Petr Nečas (9357 článků) , Pavel Drobil (384 článků) , Petr Lessy (799 článků) , Pavel Nečas (452 článků)

Vůči vzkazům od premiéra jsem imunní, tvrdí policejní šéf Lessy

 
Policejní prezident Petr Lessy se před pár týdny razantně ohradil proti zastavení vyšetřování korupce bývalého ministra Pavla Drobila, za což si vysloužil kritiku jeho spolustraníka a předsedy vlády Petra Nečase. V rozhovoru pro týdeník Respekt k tomu policejní šéf uvádí, že je vůči podobným vzkazům imunní.
18.07.2011 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Lessy (875 článků) , Petr Nečas (9357 článků) , Pavel Drobil (384 článků) , Petr Lessy (799 článků) , Pavel Nečas (452 článků)

Tohle je pětiletý Isaac. Chlapec, který necítí absolutně žádnou bolest. Je to skutečný Superman!

 
Isaacovi Brownovi je pět let a pochází z americké Iowy. Trpí velmi vzácnou "genetickou poruchou":http://www.extra.cz/tema/geneticka-porucha, díky které je zcela imunní vůči "bolesti":http://www.extra.cz/tema/bolest. Problém je, že také není imunní vůči "zraněním":http://www.extra.cz/tema/zraneni, takže je sice necítí, ale nesmrtelný rozhodně není. Když tedy jednou spadl na dětském hřišti a zlomil si pánev, prostě jenom řekl rodičům, že něco není v pořádku.
07.11.2013 00:01 |

podobné články

Pět nejčastějších mýtů o očkování očima lékaře

 
Existuje mnoho mýtů a polopravd o očkování, které kolují veřejností. Polopravdy týkající se očkování se točí především kolem vedlejších účinků vakcinace, účinnosti očkování a přenosu nemocí v kolektivu, kde se pohybují očkovaní i neočkovaní jedinci. Dále někteří lidé zpochybňují kvalitu testování vakcín nebo krátkou dobu jejich zkoumání. Šíření nepravdivých tvrzení o vakcinaci je doprovodným projevem přetrvávajícího zájmu veřejnosti o toto téma v návaznosti na ojedinělé případy závažnějších nežádoucích účinků vakcín. Ty jsou právě díky úspěchům očkování při potlačení nemocí v populaci více viditelné.
13.09.2016 12:30 |

podobné články

Senátoři rozhodli: Očkování proti TBC nebude plošné

 
Zrušení očkování plošného očkování novorozenců proti tuberkulóze přináší novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Tu dnes v prvním čtení poslanci schválili.
28.04.2011 13:00 |

podobné články

„Blbovi funkce nepomůže.“ Očkování dětí: Expert už nemlčí. Rada rodičům

 
V létě by se podle iRozhlasu mělo s vakcínami dostat i na děti. Podle imunologa Jiřího Šinkory je však očkování dětí zhola zbytečné, protože kolektivní imunita v populaci je už dávno, a neví se, jaké bude mít dlouhodobé následky. „Proti rýmě se ještě nikdy neočkovalo. O tom nikdo nemluví, že? A nedej Bože, aby nějaké imunní dítě mělo v důsledku očkování komplikace. Pokud takových dětí bude víc než deset, bude to už neomluvitelný experiment,“ říká. A pozitivní nálezy koronaviru podle něho budou pokračovat, protože koronavir se proměnil v obyčejnou rýmu, jako jeho předchůdci. Rodiče podle něj mají počkat, až si i ti nahoře uvědomí, že žádná epidemie už není.
07.06.2021 10:05 |

podobné články

Lékaři jsou připraveni na uprchlíky ze zemí s výskytem TBC

 
Obavy z přílivu uprchlíků ze zemí, kde je častá tuberkulóza, se podle vedoucího Národní monitorovací jednotky dohledu nad TBC Jiřího Wallenfelse nepotvrdily. Loni byla zjištěna jen u dvou migrantů. Podle předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslava Kolka ale "vyhráno není", zájem migrantů o azyl v Česku je minimální. Celkem bylo loni v ČR do registru nahlášeno 486 onemocnění, vedle dvou migrantů například také u 35 bezdomovců.
21.03.2016 12:55 |

podobné články

Lidé s krevní skupinou A jsou náchylnější k nákaze koronavirem, tvrdí čínští vědci

 
Čínští vědci přišli s novým objevem souvisejícím s vlivem krevní skupiny na průběh nemoci Covid-19. Podle testů dvou tisíc nakažených jsou k nákaze náchylnější lidé s krevní skupinou A. Naopak lidé s nulkou jsou odolnější a mají mírnější průběh nemoci.
18.03.2020 13:31 |

podobné články

TBC hrozí. Nemocných přibývá, lůžka pro ně však ubývají.

 
Na tuberu v minulosti umíralo mnoho lidí. Ani dnes není vymýcena a čísla rostou. Přestože se s největším počtem nakažených se potýká Praha (109 případů), Nemocnice Na Bulovce uzavřela oddělení pro lidi s TBC.
21.03.2016 15:20 |

podobné články

FN Brno: Klinika nemocí plicních a TBC pořádá den pro veřejnost

 
Klinika nemocí plicních a TBC FN Brno se zapojila do akce s názvem „Jedním dechem“. Jedná se o den otevřených dveří ve středu 20. září 2017, který bude zaměřen na idiopatickou plicní fibrózu (IPF).
18.09.2017 11:35 |

podobné články

Odborníci: Lidi s TBC izolujeme zbytečně

 
Zbytečné trauma zažívají v Česku každý rok stovky pacientů s tuberkulózou (TBC) či jen s podezřením na ni. Je raritou Unie, že občané ČR musí trávit dlouhé týdny odloučeni od svých nejbližších v izolaci uzavřených oddělení nemocnic a specializovaných léčeben.
03.11.2019 20:55 |

podobné články

Spalničky – jste vůči nim imunní? To zjistí laboratoř

 
V posledních letech se v České republice opakovaně setkáváme s onemocněním spalničkami, které se nám v minulosti díky očkování vakcínou podařilo téměř vymýtit. Šíření onemocnění napomáhá odmítání očkování části naší populace. Navíc u řady lidí očkovaných v dětství došlo po více než 20 letech k vymizení ochranných protilátek. Zda je každý z nás proti onemocnění chráněn, lze zjistit rychlým laboratorním vyšetřením protilátek proti spalničkám třídy IgG z krve.
28.05.2018 12:45 |

podobné články

Vědci představili nové očkování proti tuberkulóze. Má šanci změnit svět, míní

 
Vědci na světové pneumologické konferenci v jihoindickém Hajdarábádu v úterý představili vakcínu, která by mohla znamenat obrat v celosvětovém tažení proti tuberkulóze (TBC) a poskytnout lidem dlouhodobou ochranu. Ačkoliv se úvodní zkoušky ukázaly jako úspěšné, uvedení očkovací látky na trh ještě několik let potrvá, poznamenal portál BBC.
29.10.2019 21:40 |

podobné články

Co chrání prostitutky před nákazou HIV, lámou si hlavu vědci

 
Vědci už několik let vědí, že ty nejpromiskuitnější ženy – prostitutky – můžou být paradoxně nejméně rizikovou skupinou pro nákazu virem HIV. Jako by byly vůči smrtelnému viru způsobujícímu AIDS částečně imunní. Vědci z Liverpoolu věří, že za to může bakterie Lactobacillus crispatus. Čím více jí ve vagíně žena má, tím nižší je riziko nákazy virem HIV.
13.10.2016 19:05 |

podobné články