Článek

NKÚ: Očekávané přínosy vzniku Národní sportovní agentury nebyly naplněny, miliardové dotace netransparentní a bez kontroly efektivity

 
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Národní sportovní agentura (NSA) vydaly v letech 2019 až 2022 ze státního rozpočtu na podporu sportu celkem 26,5 mld. Kč. NSA byla zřízena v srpnu 2019 a převzala činnosti, které do té doby vykonávalo MŠMT. Kontrola NKÚ ukázala, že Národní sportovní agentura nesledovala a nekontrolovala, jak příjemci dotace využili a zda dodrželi stanovené podmínky.
06.05.2024 10:20 |

podobné články

Podobné články

NKÚ: Miliardové dotace Národní sportovní agentury byly bez kontroly

 
Národní sportovní agentura (NSA) nesledovala a nekontrolovala, jak příjemci využili dotace a zda dodrželi stanovené podmínky. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). V některých případech ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a NSA, které v letech 2019 až 2022 vydaly ze státního rozpočtu na podporu sportu celkem 26,5 miliardy korun, nepostupovaly při poskytování dotací transparentně a v souladu s právními předpisy. Kontroloři to dnes uvedli v tiskové  zprávě . Ministerstvo na dotaz ČTK připustilo, že při výběru příjemců dotací mohlo v některých případech dojít k dílčímu pochybení. Reakci agentury ČTK zjišťuje.
30.04.2024 10:05 |

podobné články

Prezident NKÚ vystoupil na semináři o rozšíření působnosti NKÚ, řešily se dopady a přínosy kontrol i obavy starostů

 
Prezident NKÚ vystoupil 4. května 2016 na semináři v Senátu ČR, který se s ohledem na blížící se projednání novely zákona o NKÚ zaměřil na téma kontroly územních samospráv a rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Akce se zúčastnili převážně starostové, senátoři a lidé z městských a krajských úřadů, nechyběl ani ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který je předkladatelem novely zákona.
05.05.2016 19:50 |

podobné články

Katastrální úřad musí vrátit dotace z EU. Podle NKÚ porušil zákon

 
Českému úřadu zeměměřickému a katastrálnímu (ČÚZK) hrozí, že bude muset vracet dotace z Evropské unie na vybudování registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RUIAN). Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), podle kterého registr neměl v době kontroly NKÚ zajištěno finanční krytí svého provozu. V některých tendrech souvisejících s budováním a provozem registru katastrální úřad podle NKÚ porušil zákon.
10.11.2014 08:20 |

podobné články

Cíle v protidrogové politice se nesplnily a dotace provázely chyby, tvrdí NKÚ

 
Dotace určené na protidrogovou politiku provázely chyby a netransparentní postupy, cíle se zcela splnit nepodařilo. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Kontrolovanými byly úřad vlády a ministerstva zdravotnictví (MZd), školství (MŠMT) a spravedlnosti. Úřady v kontrolovaných letech 2016 až 2019 rozdělily na dotacích 849 milionů korun. Ministerstvo školství tvrdí, že zjištěné nedostatky jsou administrativně-technického charakteru a při rozdělování dotací nebyly peníze neoprávněně či neúčelně vynaloženy.
24.05.2021 08:35 |

podobné články

Mynářovy dotace na ubytovnu prověří i sportovní agentura. Dostal 26 milionů neprávem?

 
Národní sportovní agentura zahájí nové šetření dotací hradního kancléře Vratislava Mynáře. Jde o dotace ve výši 26 milionů korun, které před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí agentury Jakub Večerka. Kauzy dotací hradního kancléře se táhnou už několik let, jde o dva případy. Celkem získal Mynář 32 milionů korun - šest milionů na penzion v Osvětimanech a 26 milionů na stavbu sportovní ubytovny a fotbalového hřiště na Uherskohradišťsku. Úřady už dotace kontrolovaly několikrát. Kancléř dlouhodobě odmítá tvrzení, že spáchal trestný čin.
28.09.2021 10:20 |

podobné články

Osobnosti: Vratislav Mynář (1465 článků)

Návštěva delegace NKÚ SR na NKÚ

 
Dne 23. 3. 2016 se v sídle NKÚ konalo pracovní setkání se zástupkyněmi NKÚ SR. Předmětem jednání byl zejména přístup NKÚ k tvorbě plánu kontrolní činnosti a k výběru témat kontroly.
05.04.2016 08:40 |

podobné články

NKÚ: Miliardové dotace pro odpadové hospodářství změnu nepřinesly, skládkování stále hraje zásadní roli

 
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ověřoval u Ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí ČR, jak pomohly dotace k předcházení vzniku odpadů, ke správnému nakládání s nimi a dalším stanoveným cílům.
07.06.2022 14:25 |

podobné články

NKÚ: MPSV podcenilo změnu systému dávek, dodatky zvýšily jeho cenu

 
Ministerstvo práce a sociálních věcí podcenilo rizika změny systému pro výplatu sociálních dávek, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Osm dodatků prováděcí smlouvy zvýšilo cenu systému z původně nasmlouvaných 435 milionů korun na dvě miliardy korun, vzrostla přitom zejména cena doprovodných služeb. O závěrech kontroly zaměřené na přínosy a náklady zřízení Úřadu práce ČR v dubnu 2011 dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.
09.09.2013 09:35 |

podobné články

Podle NKÚ ROP Jihozápad umožnil nemocnicím nákupy až za 12násobek cen

 
Nákupy vybavení až za 12násobek skutečných cen umožnil zdravotnickým zařízením Regionální operační program Jihozápad (ROP). Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), oznámila dnes ČTK mluvčí NKÚ Olga Málková. Nemocnice také podle úřadu neoprávněně slučovaly nákupy levnějších věcí, aby dosáhly na dotace. ROP Jihozápad spravuje evropské dotace v Jihočeském a Plzeňském kraji. NKÚ proto podal oznámení o podezření na porušení rozpočtové kázně.
12.01.2015 11:42 |

podobné články

Osobnosti: Olga Málková (33 článků)

NKÚ: Dotace na genderové audity příliš neposloužily

 
NKÚ prověřil využití dotací určených v letech 2014 až 2021 na tzv. genderové audity a zavedení jejich doporučení do praxe. Cílem dotací poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014–2020 (OPZ) a spolufinancovaných ze státního rozpočtu bylo snížit rozdíly v postavení žen a mužů na trhu práce. NKÚ zkontroloval Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a vybrané příjemce dotací. Kontrole bylo podrobeno 14 projektů z celkem osmašedesáti. Objem prověřených peněz činil 40 mil. Kč. Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze 8 % z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z OPZ jen 14 % organizací. MPSV nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil NKÚ nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 mil. Kč.
20.03.2023 21:00 |

podobné články

Hnilička se bránil atakům od Hamáčka. Ve sportovní agentuře chce dokončit misi

 
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička se v reakci na účast na akci v teplickém hotelu, kde porušil protiepidemická opatření, vzdal poslaneckého mandátu. Stále však čelí tlaku, aby se vzdal i funkce vládního zmocněnce pro sport. „Rezignovat nehodlám, to není důvod, abych vzdal boj. Od premiéra cítím podporu,“ uvedl v pořadu Interview na ČT24, kde byl hostem. Fungování Národní sportovní agentury kontrolují nyní auditoři a budoucností instituce se zabývá i vládní koalice. Opozici vadí výměna dvou místopředsedů agentury a fakt, že si na vyřizování žádostí o dotace najala externí firmu.
09.02.2021 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Milan Hnilička (102 článků)

Návštěva delegace NKÚ SR na NKÚ

 
Dne 14. 7. 2016 se v sídle NKÚ konalo pracovní setkání odborníků NKÚ a NKÚ SR na analytickou podporu kontrolní činnosti.
20.07.2016 09:00 |

podobné články

Ministerstvo práce nemá přehled o tom, zda miliardové dotace pomáhají rodinám

 
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nemá přehled o tom, jak státní a evropské dotace pomáhají rodinám. Sleduje jen počet rodin, ke kterým peníze míří, nikoli konkrétní přínos. V tiskové zprávě to dnes uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval rozdělení devíti miliard korun mezi roky 2018 a 2020. Ministerstvo se závěry NKÚ nesouhlasí.
28.11.2022 13:35 |

podobné články

Nákup techniky pro armádu podle NKÚ brzdily průtahy i nedostatek peněz

 
Nákup techniky pro českou armádu v minulých pěti letech brzdily nedostatky v koncepci a plánování, průtahy i málo peněz, uvedl dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Akceschopnost armády se ale podle prověrky většinou nákupů podařilo zvýšit. O závěrech kontroly dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Ministerstvo obrany považuje za podstatné, že NKÚ nezjistil porušení zákonů ani vnitřních norem ministerstva. Uvedlo, že pracuje na zjednodušení a zrychlení armádních akvizic.
05.12.2016 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Olga Málková (33 článků)

Respirátor za 34 i 636 korun. Ministerské nákupy ochranných pomůcek „proklepnou“ kontroloři

 
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověří nákupy ochranných pomůcek v době nouzového stavu. Serveru HlídacíPes.org to řekl prezident NKÚ Miloslav Kala. Úřad připravuje změnu plánu kontrolní činnosti, kterou do měsíce projedná kolegium NKÚ. Nouzový stav a situace kolem koronaviru otevírá podle Kaly pro kontroly celou řadu nových témat. Média v posledních dnech informovala, že ministerstvo zdravotnictví nakupovalo ochranné pomůcky za několikanásobně vyšší ceny než ministerstvo vnitra. Podle Kaly to vyplývá i z analýzy NKÚ.
22.04.2020 08:35 |

podobné články

NKÚ: Projekty za 200 milionů k modernizaci veřejné správy nevedly a lidem nepomohly

 
Projekty ministerstva vnitra za 200 milionů korun k modernizaci veřejné správy nevedly, vyplývá z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu ( NKÚ ). Podle kontrolorů se resortu  nepodařilo dokončit plánovanou reformu veřejné správy, která měla zpřehlednit, zjednodušit a zrychlit činnosti jednotlivých úřadů. Nižší není ani administrativní zátěž občanů, kteří musí nadále úřadům oznamovat informace, které stát již k dispozici má . NKÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě. Ministerstvo se závěry nesouhlasí, zprávu NKÚ lze v některých aspektech považovat minimálně za zavádějící a neaktuální, uvedl resort.
22.01.2024 10:00 |

podobné články

NKÚ: Ročně platí ČR mezinárodním organizacím 4,4 miliardy, přínosy této spolupráce ale stát nehodnotí

 
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil prostředky, které vyplatila Česká republika v letech 2014 až 2018 na spolupráci s mezinárodními organizacemi. ČR spolupracuje s téměř 500 organizacemi a ročně jim zaplatí na příspěvcích 4,4 miliardy korun. Státu se ale nedaří zefektivnit spolupráci s mezinárodními organizacemi ani dosáhnout plánovaných úspor ve výdajích. Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nemá navíc informace k tomu, aby mohlo zhodnotit její přínosy. Nedostatky v řízení vlastní spolupráce s mezinárodními organizacemi mělo i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).
16.06.2020 08:26 |

podobné články

Dienstbier hájí posílení pravomocí NKÚ. Obce ale mají obavy, že je další kontroly zatíží

 
Kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu ve vztahu ke krajům a obcím by měly podle ministra a šéfa Legislativní rady vlády Jiřího Dienstbiera respektovat postavení a pravomoci samospráv. NKÚ by je neměl zdvojovat s kontrolami jiných úřadů, i když stoprocentní duplicitě kontrol nebude možné zabránit. Dienstbier to dnes řekl novinářům během jednání legislativní rady. Změny má přinést novela o NKÚ, kterou by se po zapracování připomínek měla vláda zabývat v řádu týdnů.
25.06.2015 16:51 |

podobné články

NKÚ potvrdil, že písecká nemocnice transparentně a účelně hospodaří

 
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Nemocnice Písek, a. s., dobře a transparentně hospodaří. Vyplývá to ze závěrů kontroly NKÚ, která se během letošních prázdnin zaměřila na státní dotace poskytnuté v letech 2009-2012 na nákup zdravotnické techniky. Závěrečný protokol konstatuje, že finance byly využity správně.
03.10.2013 14:00 |

podobné články