Článek

Nikdo, ani Havel, ani Pithart, netušil, že se 17. listopadu něco semele. Novinář Brož sledoval změnu režimu z Paříže. Přesto ví...

 
Kdo si na tu dobu vzpomene, musí připustit, že režim tehdy své šrouby čerstvě utahoval. Krátce po mém odjezdu zavřeli novináře z ilegálních Lidových novin Jiřího Rumla a Rudolfa Zemana a každý si ještě pamatoval, jak v létě v Pekingu na Náměstí Nebeského klidu válcovaly čínské tanky tehdejší studenty. Tak vzpomíná novinář Josef Brož, který před 17. listopadem 1989 emigroval do Francie a revoluční události ve východním bloku sledoval v tamní televizi. Do Česka se ale vrátil a v lednu 2002 se stal předsedou občanského sdružení "Děkujeme, odejděte!"
16.11.2021 22:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Havel (453 článků) , Josef Zeman (95 článků) , Jiří Zeman (1374 článků) , Jiří Havel (453 článků)
Podobné články

Pithart dostal medaili na Slovensku, to už víte. Ale on také mluvil, to musíte číst. A kolem se děly i jiné věci

 
Jak již ParlamentníListy.cz informovaly, český politik Petr Pithart byl oceněn slovenskou hlavou státu Andrejem Kiskou. Získal Řád Bílého dvojkříže II. třídy. Udělení řádu vnímá Pithart jako paradox. Pithart byl totiž před 25 lety proti rozdělení Československa na dvě samostatné republiky. A právě v den výročí rozdělení jej Kiska vyznamenal.
02.01.2018 09:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pithart (236 článků) , Andrej Kiska (357 článků)

ČTVRT STOLETÍ SVOBODY: Netušil jsem, jak budou lidé pohrdat politikou, přiznává Pithart

 
Při příležitosti 25. výročí událostí 17. listopadu oslovily Novinky.cz přímé aktéry tehdejšího dění, aby okomentovali tehdejší dění i osobní očekávání, která změnu režimu provázela. Někdejší premiér české vlády a dlouholetý místopředseda Senátu Petr Pithart se přiznal ke střízlivé skepsi, která jej od počátku provázela a nakonec se i měrou vrchovatou naplnila.
07.11.2014 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pithart (236 článků)

Sledujte Francii! Už to začalo. Dojde k pádu režimu? Josef Brož popisuje převratné dění

 
„Nupes. Pět písmen, která dosud nikdo neumí ani vyslovit. Jde přitom o zásadní obrat, v němž se na pochod dalo nové, v jádru revoluční hnutí, které může změnit Francii.“ Těmito slovy doprovází svůj komentář pro ParlamentníListy.cz Josef Brož, spisovatel, novinář a znalec Francie. Za týden se podle něho můžeme dočkat třeba i pádu režimu; rozhodnou o tom parlamentní volby.
04.06.2022 11:45 |

podobné články

Všichni obdivují nažehleného Macrona, analytik Brož ale vyčetl z výsledků francouzských voleb úplně jiné věci. Možná se rýsuje velký triumf Marine Le Penové...

 
POLITOLOGOVÉ Analytik a znalec Francie Josef Brož rozebírá pro ParlamentníListy.cz parlamentní volby ve Francii, jejichž druhé kolo v neděli ustavilo výraznou většinu hnutí Republika na pochodu prezidenta Macrona. Brož upozorňuje na velmi nízkou volební účast, již mandát prezidentova hnutí výrazně zpochybňuje a na kterou už začali poukazovat jeho oponenti. Marine Le Penová upozorňuje, že myšlenky, se kterými Macron přichází, nemají mezi Francouzi většinovou podporu, a levicový lídr Jean-Luc Mélenchon rovnou mluví o sociálním převratu.
19.06.2017 16:55 |

podobné články

V Osvětimi objevili brož ve tvaru lístku na chleba: Důkaz největší lásky v pekle ghetta

 
Více než 70 let po skončení druhé světové války se nedaleko Osvětimi našla brož vypovídající o lásce za těžkých časů v židovském ghettu v Lodži. Brož z nerezové oceli má podobu přídělového lístku na chléb a daroval ji k výročí svatby své ženě Hele její manžel Pawel.
21.11.2017 07:10 |

podobné články

Cyklistický svět truchlí: Po nemoci zemřel zakladatel největší české firmy Petr Brož (†53)

 
Ve věku 53 let zemřel český podnikatel Petr Brož, zakladatel a spolumajitel společnosti 4Ever, která je největším českým výrobcem jízdních kol. Informaci přinesl časopis Forbes, kterému to sdělil bratr zesnulého Radim Brož. Ten společnost s miliardovým obratem v posledních letech řídí a je jejím polovičním vlastníkem. Podle jeho slov bratr zemřel po krátké intenzivní nemoci v neděli 14. června.
23.06.2020 15:20 |

podobné články

Za vraždu těhotné ženy v Netolicích 26 let vězení: Recidivista Brož hodil tělo do jímky

 
Recidivista Pavel Brož, který loni na Prachaticku zavraždil svou těhotnou známou, si odpyká 26 let vězení a následně půjde do detenčního ústavu. Výjimečný trest muži ve středu potvrdil pražský vrchní soud. Součástí pravomocného rozhodnutí je i to, že Brož má zaplatit 1,4 milionu korun nezletilé dceři zavražděné ženy a další milion korun matce oběti.
06.04.2022 12:05 |

podobné články

Havel pod parou s úsměvem neviňátka: „Jsem se v té EU zviditelnil... na hajzlu“. "Studentský vůdce" a novinář pro PL odhalil své životní zážitky

 
ROZHOVOR Najednou se mezi námi Havel vynoří, je evidentně pod parou a zase nasazuje ten úsměv neviňátka. Za ním mluvčí Špaček s bledou tváří a výrazem krajského školního inspektora. Pro ParlamentníListy.cz zavzpomínal na své životní peripetie novinář a publicista Josef Brož. Hovoří také o své emigraci do Francie krátce před listopadem 1989, knize o Miloši Zemanovi či světě komparsu. Ostatně právě on, kdysi monitorovaný StB, si několikrát sám zahrál estébáky, naposled v aktuálním životopisném dramatu Havel.
01.08.2020 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Josef Zeman (95 článků)

Národ vás semele! Utíkat budete. Šéf fabriky k plynu a Rusku, jako dosud nikdo

 
Hlasy, aby se země pokud možno co nejrychleji odstřihla od ruského plynu a ropy, nezaznívají jen v Česku, ale i na Slovensku. A i tam jsou tací, kteří před tímto scénářem varují. Patří mezi ně ředitel a spolumajitel Železáren Podbrezová, Vladimír Soták. Na nedávné tiskové konferenci varoval před následky odstřižení od ruského plynu a nebral si servítky. „Udělejte to a národ vás semele,“ varoval a dodal, že takové rozhodnutí by vydrželo týden. Ale ti, kdo by ho udělali, by nasedli na letadlo a víckrát by se na Slovensku neukázali.
24.05.2022 12:40 |

podobné články

Pithart: Klaus víc škodil než prospíval. Na Hradě chce Schwarzenberga

 
Místopředseda Senátu Petr Pithart už žádné prezidentské ambice nemá. Ani na senátora už kandidovat nechce. Jako prezidenta by si představoval Karla Schwarzenberga. „Potřebujeme na Hradě především přesvědčeného, nebojácného Evropana,“ říká Petr Pithart.
22.01.2012 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pithart (236 článků) , Karel Schwarzenberg (4052 článků)

Pithart v ČT zmínil největší přešlap prezidenta Zemana: Je to strašné

 
Někdejší senátor a místopředseda horní parlamentní komory Petr Pithart vystoupil v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize a popsal, jak se dívá na nedávné rozpuštění Poslanecké sněmovny. Má zato, že by tato procedura měla být mnohem složitější, aby se vůle většiny nezvrhla ve zvůli. Následně Pithart pochválil i zkritizoval prezidenta Miloše Zemana.
25.08.2013 12:55 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pithart (236 článků) , Miloš Zeman (27375 článků)

Petr Pithart po čase opět v TV: Lidovci jsou ve vládě jediní, kdo dokáže pojmenovat dění ve světě

 
Někdejší premiér Petr Pithart (KDU-ČSL) zavítal do pondělního Interview ČT24. Hovořil především o víkendovém sjezdu křesťanských demokratů, kde se staronovým předsedou stal Pavel Bělobrádek. Zazněla velmi varovná slova v souvislosti s Andrejem Babišem (ANO), ale Pithart také upozornil, že je třeba myslet na to, co se stane, pokud by vláda padla. Kdysi lidovci vládu položili a následovala opoziční smlouva.
25.05.2015 20:16 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24591 článků) , Petr Pithart (236 článků) , Pavel Bělobrádek (1639 článků)

Petr Pithart: Referendum do parlamentní republiky nepatří. Místo něj potřebujeme občanskou společnost

 
Někdejší premiér Petr Pithart má za to, že Češi měli po stovky let krále a zdá se, že po králi touží i dnes. Pithart z toho vidí jedinou cestu ven. Pokud na ní nenastoupíme, budeme to mít těžké. Už proto, že v současné době může být ohrožena samotná euroatlantická civilizace. Brexit prý může být prvním krokem k jejímu zániku.
17.02.2018 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pithart (236 článků)

Pithart před Hermanem a dvaceti diváky v Chrudimi: Můj tatínek komunista? On skončil v maringotce. Babiš chce hrozné věci, boj se svede o veřejnoprávní média

 
REPORTÁŽ O významu Senátu, o Chartě 77 i o nezávislosti veřejnoprávních médií mluvil při besedě v Chrudimi bývalý senátor a signatář Charty 77 Petr Pithart (KDU-ČSL) na pozvání exministra Daniela Hermana. Na debatu do chrudimského kina dorazily dvě desítky lidí. Pithart během setkání rovněž zavzpomínal na komunistické období, které trávil nejen v maringotce.
12.09.2018 18:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pithart (236 článků) , Daniel Herman (1130 článků)

Rok 2021 bez Trumpa, bez Lukašenka, třeba skončí i Babiš, doufá Petr Pithart. Zase se prý budeme moct na sebe usmívat

 
Někdejší premiér a expředseda Senátu Petr Pithart poskytl obsáhlý rozhovor serveru Aktuálně.cz. Pithart, kterému bude zítra 80 let, si v rozhovoru mimo jiné zavěštil, že premiér Andrej Babiš (ANO) už příští rok v čele vlády neusedne. Zároveň také hovořil o tom, že nás čeká rok bez amerického prezidenta Donalda Trumpa a bez běloruské hlavy státu Alexandra Lukašenka.
01.01.2021 20:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24591 článků) , Donald Trump (5889 článků) , Petr Pithart (236 článků) , Alexandr Lukašenko (260 článků)

Podcast: Záhada Jiřiny Šiklové. Komunisté pro ni chystali monstrproces. Nakonec nebyl, řekl Pithart

 
Vitální, odvážná, zvídavá, starostlivá a ještě mnoha dalšími laskavými slovy popisuje svoji přítelkyni, socioložku a disidentku Jiřinu Šiklovou bývalý politik Petr Pithart. Vědkyně zemřela v neděli 22. května ve věku 85 let. Jejich cesty se spletly v sedmdesátých letech, kdy Jiřina Šiklová po něm převzala pašování knih do a ze zahraničí. Do Československa přijížděly karavany s dvojitými stěnami, podlahami a stropem. Metráky knih. Na jaře 1981 však celou skupinu chytili a chystal se největší soudní proces za dlouhé roky. Petr Pithart pro Blesk Podcast prozradil, že doposud se neví, proč k němu nedošlo, když všechny důkazy vyšetřovatelé měli.
28.05.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pithart (236 článků) , Jiřina Šiklová (139 článků)

Duch Havla, vykládal Pithart k desátému výročí. Prý byl i v Kuberovi

 
Někdejší premiér, expředseda Senátu Petr Pithart vzpomíná v rozhovoru pro Aktuálně.cz na prvního českého prezidenta Václava Havla. Od Havlova skonu uplyne zítra deset let. „Jeho autorita byla nevyřčená, nikdy nebyl volen do nějaké funkce. Měl vynikající schopnost argumentovat, ještě větší schopnost formulovat. A takoví lidé jsou zpravidla ti, kteří jsou v čele,“ zmínil mimo jiné Pithart.
17.12.2021 20:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6290 článků) , Petr Pithart (236 článků)

Oslavu v Senátu rozpumpoval Pithart: Ať žije Tchaj-wan, slává Ukrajině. Náš ukecanej Jarda umřel za věc

 
Někdejší předseda Senátu Petr Pithart na půdě horní komory složil hold svému dlouholetému kolegovi Jaroslavu Kuberovi (ODS). Zdůraznil, že kdyby nebylo statečnosti Jaroslava Kubery, možná by nenastal tolik potřebný obrat české zahraniční politiky od Číny a Ruska ke svobodnému Tchaj-wanu a hrdinně bojující Ukrajině. „Jsem na dnešní Senát hrdý. Ať žije svobodný Tchaj-wan. Sláva bojující Ukrajině,“ zvolal Pithart. Poděkoval také stávajícímu předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi.
25.03.2022 10:30 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Kubera (1148 článků) , Petr Pithart (236 článků)

Zeman přivedl opilé ovce, ale možná nás vyléčí. Pravice zradila důvěru, píše novinář Brož

 
Demokracie v Česku je ohlodána na kost. Z jedné strany zastánci tzv. parlamentní demokracie, z druhé strany prezidentem Milošem Zemanem, pro jehož typ režimu lze použít výraz "zemanokracie". Ani jedna ze stran ale nepůsobí důvěryhodně, píše přispěvatel Britských listů Josef Brož.
01.08.2013 08:05 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27375 článků)