Článek

Nezákonné. Soud smetl požadavek státu mít při návratu do ČR negativní test

 
Opatření, které nařizuje občanům ČR povinnost mít při cestě do Česka negativní test na koronavirus, označil pražský městský soud za nezákonné. Rozsudek bude účinný od 5. dubna. Soud uvedl, že ministerstvo opatření opírá o doporučení Rady EU, které ale tak, jak jej resort interpretuje, neexistuje.
31.03.2021 16:20 |

podobné články

Podobné články

Další stát zpřísňuje podmínky pro vstup do země: Kde budete potřebovat negativní test?

 
Oblíbená dovolenková destinace Řecko zpřísnila pro některé státy podmínky pro vstup do země. Češi budou muset od 17. srpna předkládat po překročení hranic negativní test na koronavirus. Test nesmí být starší než tři dny. Nedlouho poté přispěchala Asociace cestovních kanceláří s oznámením, že lidé, jež zruší zájezd kvůli povinnosti mít test, nemají nárok na bezplatné storno zájezdu.
10.08.2020 22:35 |

podobné články

Do zemí v zelené zóně půjde bez omezení cestovat od poloviny června, slibuje Petříček

 
Od 15. června by mohli Češi cestovat bez omezení například do Chorvatska, Řecka, Slovinska nebo Bulharska. Při návratu tedy nebudou muset mít negativní test na covid-19. Také obyvatelé těchto států budou moci bez toho, aniž by museli mít negativní test na covid-19, cestovat do České republiky. V pátek to řekl novinářům ministr zahraniční Tomáš Petříček (ČSSD). Návrh v pondělí projedná vláda, která také vybere země, kam bude vstup umožněn.
29.05.2020 12:35 |

podobné články

Od zítřka platí nová cestovatelská mapa, informoval ministr Petříček

 
Od čtvrtka 7. ledna vstupuje v platnost nová cestovatelská mapa. Nově pro Českou republiku zčervená Španělsko, při návratu z něj bude nutný negativní test, případně karanténa. Výjimkou budou Kanárské ostrovy, ty zůstávají v oranžové zóně a negativní test v případě návratu nebude nutný.
06.01.2021 13:05 |

podobné články

Další nezákonné opatření. Soud ztrhal dubnové nařízení o povinných rouškách

 
Dubnové opatření ministerstva zdravotnictví o povinné ochraně dýchacích cest bylo nezákonné, konstatoval ve čtvrtek Nejvyšší správní soud (NSS). Nedostatky spatřoval v odůvodnění opatření, které už není v platnosti. Soud o rozhodnutí informoval na svém webu. Není to zdaleka první případ, kdy si stát podle soudu počínal při zavádění restrikcí nezákonně.
27.05.2021 17:10 |

podobné články

Soud smetl povinné testování ve firmách, bylo nezákonné. Nic se ale nemění

 
Nejvyšší správní soud dnes vyhověl odborům výrobce léčiv Teva Czech Industries a zaměstnankyni Dagmar Bílé a označil za nezákonné opatření spočívající v testování zaměstnanců firem na covid-19. Opatření aktuálně není platné, už dřív ho nahradilo jiné. Před týdnem u soudu neuspěl dělník z automobilového průmyslu, jehož návrh soud zamítl.
14.04.2021 13:40 |

podobné články

Vláda to schytala i za zavřené vleky a lanovky. Nezákonné, smetl zákaz soud

 
Opatření ministerstva zdravotnictví, které se týkalo provozu lyžařských vleků a lanových drah, bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) nezákonnost zpětně konstatoval na návrh společnosti Skiareal ČHS, která provozuje lyžařské středisko v Jeseníkách. Opatření účinné od 25. dubna už soud nemohl zrušit, protože platilo jen týden a poté je nahradilo nové, obsahově podobné. O rozhodnutí informoval NSS na svém webu.
28.05.2021 12:15 |

podobné články

Extra slevy i příspěvek na testy. Cestovky bojují o dovolenkáře mířící do Řecka

 
Některé cestovní kanceláře klientům, kteří s nimi pojedou do Řecka, přispějí na test na koronavirus. CK Alexandria zaplatí test všem klientům s odjezdem od 17. srpna, ale jen do výše 1674 korun, kterou stanovilo ministerstvo zdravotnictví jako maximální sumu za tento test, řekl marketingový ředitel CK Petr Šatný. CK Blue Style podle své mluvčí Jany Ondrejechové na test dá až 1750 korun. Ve fakultních a krajských nemocnicích je cena za test 1756 korun. Soukromá odběrová místa si mohou účtovat i více. CK Čedok podle své mluvčí Evy Němečkové přispěje na test 1500 korun, ale jenom na nově zakoupené zájezdy do Řecka s odjezdem od 17. srpna.
11.08.2020 18:30 |

podobné články

Soud smetl další žalobu na Ratha. Znovu kvůli nezákonným odposlechům

 
Krajský soud v Praze smetl ze stolu další žalobu na Davida Ratha. Opět kvůli odposlechům, které soud označil za nezákonné. Nelze tak vyloučit, že Rath odejde od soudu jako nevinný. Teoreticky by se pak mohl domáhat odškodnění za čas ve vazbě. Rath prožil za mřížemi déle než rok.
01.03.2017 20:15 |

podobné články

Osobnosti: David Rath (4621 článků)

Ministerstvo zdravotnictví opravilo opatření, test předem chce při návratu ze zemí s největším rizikem

 
Ministerstvo zdravotnictví vydalo nové znění opatření, které tento týden s účinností od pondělí 5. dubna zrušil pražský městský soud. Úřad o tom informoval v dnešní tiskové zprávě. Podleopatřeníbude od pondělí nutné podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy, tedy červené a oranžové kategorie zemí, se bude test před návratem do ČR vyžadovat pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu.
04.04.2021 06:15 |

podobné články

Při cestě ze zahraničí do ČR autem už nebude potřeba test

 
Ministerstvo zdravotnictví vydalo nové opatření, které ruší povinnost pro cestující do ČR mít negativní test na koronavirus, pokud cestují autem. Nové opatření vydalo poté, co pražský městský soud v pondělí konstatoval, že požadavek testu pro individuální cestující je v rozporu s Listinou základních práv a svobod.
16.06.2021 18:20 |

podobné články

Pořád dokola. I květnové opatření o rouškách bylo nezákonné, rozhodl soud

 
Kritika soudů směrem k vládou vyhlášeným protiepidemickým opatřením neustává. Tentokrát Nejvyšší správní soud (NSS) v pátek rozhodl, že květnové opatření týkající se povinnosti nosit respirátory mimo domov bylo nezákonné a špatně zdůvodněné. Soudy už zrušily nebo jako nezákonné shledaly téměř dvě desítky vládních opatření.
16.06.2021 10:45 |

podobné články

Nezákonné: Nejvyšší soud smetl odposlechy Nečasové. Žena expremiéra může žádat nový proces

 
Nejvyšší soud označil odposlechy v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) za nezákonné. Nepoužitelné jsou podle soudu i odposlechy dalších lidí z kauzy, kterou spustil policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013 a která přispěla k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček ČTK potvrdil, že rozhodnutí, které se týká odposlechů Nečasové, padlo koncem května.
18.06.2020 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9391 článků)

Posílení odběrů a předbíhání s výsledky testů: Vláda vyjde u Řecka vstříc dovolenkářům

 
Do poloviny září by podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové mělo do Řecka odletět 32 tisíc lidí, do konce srpna 4800. Odběrové místo i laboratoř test vyšetří přednostně, lidé ho zaplatí, uvedla. V každém kraji bude navíc jedno místo s posílenou kapacitou pro tyto cestovatele. Země od pondělí 17. srpna od přijíždějících Čechů bude požadovat negativní test na covid-19. Premiéra Andreje Babiše (ANO) její rozhodnutí překvapilo a chce o něm jednat.  Aktuální kapacita testování v celé zemi je asi 8000 testů denně, řekla Rážová novinářům. Čeští turisté musejí při příjezdu do Řecka od příštího pondělí předložit negativní test na koronavirus starý maximálně 72 hodin.
11.08.2020 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24630 článků)

Maláčová a Petříček měli negativní testy a končí izolaci. Do úřadu se vrátil Havlíček

 
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) měl negativní test na koronavirus a po domácí izolaci se vrátí k programu. Dnešní jednání vlády se ale konalo pomocí videokonference. Negativní test měla také Petříčkova vládní kolegyně Jana Maláčová (ČSSD), jež byla minulý týden v blízkém kontaktu s člověkem, který se setkal s osobou pozitivní na onemocnění covid-19. Od úterý se vrátí k běžnému pracovnímu režimu, sdělila na twitteru.
07.09.2020 15:55 |

podobné články

Další facka Babišově vládě: Testy před cestou vlastním autem z „rudých“ zemí nebudou třeba

 
Pražský městský soud dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z některých zemí před návratem do České republiky individuální dopravou vyžadovat negativní test na covid-19. Pro návrat veřejnou dopravou povinnost zachoval. V tiskové zprávě to uvedl soudce Štěpán Výborný. Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka při cestě individuální dopravou je nyní nutné jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Opatření soud zrušil k 17. červnu.
14.06.2021 16:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24630 článků)

Vedení Prahy v karanténě kvůli Hlubučkově nákaze koronavirem: Jak dopadly testy Hřibovi a dalším?

 
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má negativní i druhý test na covid-19. Nařízená karanténa mu skončí v úterý 30. června a chystá se pracovat opět přímo z budovy na Mariánském náměstí. První test podstoupil 18. června. Důvodem karantény byl pozitivní test na koronavirus u primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN). V karanténě následně skončila asi padesátka lidí. Negativní výsledky druhého testu mají také někteří radní a poslanci a zastupitelé Jan Čižinský (Praha Sobě) a Patrik Nacher (ANO).
23.06.2020 15:50 |

podobné články

Plzeňský hejtman Bernard má koronavirus: Horečky, bolest svalů a několik testů

 
Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) má pozitivní test na koronavirus. Oznámil to v pátek odpoledne na svém facebookovém profilu. Nemoc COVID-19 u něj potvrdil až opakovaný test. První test podstoupil koncem minulého týdne a v pondělí oznámil, že byl negativní. Protože na sobě ale pociťoval příznaky nemoci, nechal si udělat další test, který byl pozitivní. Už dříve oznámili pozitivní testy i dva členové krajské rady Radka Trylčová (ODS) a Zdeněk Honz (ČSSD).
03.04.2020 20:15 |

podobné články

Soud smetl další opatření. Nezákonné bylo i uzavření sportovišť a bazénů

 
Opatření ministerstva zdravotnictví, vydané na základě pandemického zákona, které uzavřelo sportoviště, bazény a wellness centra, bylo podle Nejvyššího správního soudu (NSS) nezákonné. Podobně již dříve dopadla i řada dalších nařízení týkajících se uzavření restaurací, maloobchodu či lyžařských vleků.
09.06.2021 11:20 |

podobné články

Evropa zavírá brány Čechům: Praha na německém a belgickém semaforu zčervená

 
Německo v neděli kvůli nepříznivé epidemické situaci zařazuje od čtvrtka region hlavního města České republiky na seznam rizikových oblastí. Oznámil to německý národní Institut Roberta Kocha, který seznam spravuje. Na rizikovém označení Prahy se dohodly německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Hranice se zavírat nebudou, pro cesty z Prahy do Německa ale bude nutný negativní test na koronavirus, nebo dvoutýdenní karanténa. Mimopražských pendlerů se situace nemá dotknout. Ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) informace nepřekvapila. Na koronavirovém semaforu zařadila Prahu do červené také Belgie. Po návratu z ní budou muset lidé v Belgii do čtrnáctidenní karantény a povinný bude i test na covid-19. Informovalo o tom české velvyslanectví v Bruselu, podle něhož o opatření rozhodli v úterý belgičtí epidemiologové. Zbytek Česka zůstane v oranžové kategorii, kde jsou karanténa a test doporučené.
09.09.2020 12:55 |

podobné články