Článek

Neuvěřitelné, ale tato malba vznikla už před 44 tisíci let

 
Nedávno objevená malba na zdi jeskyně je stará téměř 44 tisíc let. Dá se pokládat za nejstarší zobrazený příběh.
19.12.2019 22:30 |

podobné články

Podobné články

Největší malba v Česku zdobí průmyslovou halu u Prahy: Dílo má 5 000 metrů čtverečních

 
Nyní zdobí průmyslovou halu nedaleko pražského letiště největší malba v Česku. O dílo se postaral výtvarník Michal Škapa, který je mnohými přezdíván Tron. Malba má délku 350 metrů a na výšku 15 metrů. Celkově dílo zabírá neuvěřitelných 5 000 metrů čtverečních. Malba se tak stává největší v Česku a zároveň je jednou z největších maleb na světě vůbec, informovala společnost CTP Invest, které areál patří.
14.07.2020 14:15 |

podobné články

VIDEO: Skrz mraky do jiných mikrosvětů. Vltavskou zdobí šílená velkoplošná malba, podívejte se

 
Stěna vnějšího atria u stanice MHD Vltavská se proměnila v obří mapu. Velkoplošná malba vznikla pod rukama Pavla Duška a Josefa Šmída na základě výtvarné soutěže Mural Art Vltavská, kterou letos zrealizovala MČ Praha 7 společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy.
10.12.2019 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Pepa Šmída (2 články)

Nástěnná malba v Libni vypráví příběh atentátu na Heydricha. Vznikla i vzdělávací bojová hra

 
Místo v pražské Libni, kde v roce 1942 zaútočili českoslovenští odbojáři na říšského protektora Reinharda Heydricha, zdobí velká nástěnná malba. Připomíná právě odvážný čin parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, který nakonec vedl ke smrti obávaného nacistického vůdce. Malbu studenta Jakuba Marka dnes přihlížejícím představili zástupci radnice Prahy 8 a její autor.
22.05.2021 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kubiš (74 článků) , Jozef Gabčík (37 článků)

Archeologové objevili zatím nejstarší dochovanou nástěnnou malbu

 
Nejstarší nástěnná malba má 73 tisíc let, která vznikla rukou pravěkých lidí. Nachází se v jeskyni Blombos u Kapského města a lidé ji vytvořili před třiasedmdesáti tisíci let. Už tehdy tedy lidé prokazatelně dokázali myslet abstraktně umělecky.
14.09.2018 10:30 |

podobné články

Bolest, která vás „vyřadí“ ze života. Migrénu spustí i hluk či malba s pruhy

 
Bolest hlavy zná každý. Ale pokud někdo trpí migrénou, jedná se o mnohem závažnější onemocnění, které může člověka vyřadit z běžných aktivit i na 72 hodin. Spouštěčem může být stres, ale také hluk a dokonce malba s pruhy. Kdy byste se měli vydat k neurologovi?
25.04.2016 18:20 |

podobné články

První lidé obývali Ameriku už před 22 tisíci lety, zjistili archeologové

 
Američtí archeologové nalezli při vykopávkách nedaleko Washingtonu kamennou čepel, která má dokazovat, že Ameriku obývali lidé už před 22 tisíci lety. Staří čepele odhadli na základě  datování lebky mastodonta, která byla nalezena poblíž. Historici se až doposud domnívali, že první lidé se na území USA objevili 'teprve' před 15 tisíci lety.
13.08.2014 11:57 |

podobné články

Modré oči a bílá pleť Keltů vznikla až před čtyřmi tisíci let

 
Obyvatelé Irska se považují za přímé potomky Keltů. A pyšní jsou na své pronikavě modré oči a světlou pleť. Ale tyto fyzické znaky získali Irové až před čtyřmi tisíci let v době bronzové, tedy poměrně nedávno. Kdyby tak člověk na ostrov zavítal v době kamenné, asi by ho udivili snědí a hnědoocí lidé.
31.12.2015 18:05 |

podobné články

Správa jeskyní ČR: Hlavní turistická sezona skončila, některé jeskyně zvou návštěvníky i v zimě

 
Nejnavštěvovanějšími jeskyněmi v České republice v letošní turistické sezoně byly tradičně Punkevní v Moravském krasu s 203 tisíci návštěvníky za prvních deset měsíců roku, na druhém místě to byly Koněpruské na Berounsku s téměř 84 tisíci turisty, na pomyslné bronzové příčce se umístily Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku s 67 tisíci příchozími zájemci. Pořadí tří „finalistů“ je stejné jako loni.
03.11.2019 16:30 |

podobné články

Konopí vymizelo z Evropy před příchodem moderních lidí

 
Konopí přinesli do Evropy zemědělci doby bronzové asi před 4,5 tisíci let. Vědci však tvrdí, že pylové analýzy sedimentů dokazují, že tato rostlina obývala Starý svět ještě před příchodem prvních příslušníků druhu Homo sapiens. Jenže než se před devíti tisíci let první osadníci dostali do Evropy, změna klimatu původní konopí vyhubila.
22.05.2018 12:35 |

podobné články

Neuvěřitelné: Tahle nizozemská dvojčata se vyspala s 355 tisíci mužů

 
Nizozemky Louise a Martine Fokkensovy se vyspaly během života s více než 355 tisíci mužů. Téměř padesát let se totiž dnes už sedmdesátiletá dvojčata živila jako prostitutky ve čtvrti červených luceren v Amsterdamu. A dnes, když zavřely svůj pomyslný krám, se rozpovídaly o divokých začátcích a tisícovkách spokojených klientů. Vzpomínky vydaly také knižně.
27.09.2012 20:20 |

podobné články

V tramvajích za několik miliónů byla výrobní vada, při její opravě vznikla další

 
Tramvajová souprava 14T, běžně nazývaná Porsche, má další problém. Hodiny uvnitř vozu jsou téměř zbytečné. Není na ně totiž vidět. Podle pražského Dopravního podniku tato chyba vznikla na základě jejich vlastní žádosti o opravu jiné závady. Ta se sice vyřešila, vznikla ale nová. Na hodiny tak v tramvaji není pořádně vidět.
04.02.2012 18:50 |

podobné články

Vědci objevili dalšího lidského 'bratrance'. Kdo lovil na Filipínách před 700 tisíci let?

 
Moderní člověk se poprvé vydal ze své domoviny, Afrického kontinentu, před necelými 100 tisíci let. I když připustíme, že různé lidské populace mohly "vystrkovat růžky" na Blízký východ nebo Arabský poloostrov už dříve, stáří našeho druhu nepřesahuje 200 až 300 tisíc let. Komu ale potom mohou patřit takřka milion let staré nástroje nalezené na Filipínách? Zdá se, že antropologové narazili na stopu dalšího překvapivě vyspělého lidského "bratrance".
13.05.2018 18:40 |

podobné články

Neuvěřitelné: Ve Vyškově se dva dny válela na zemi peněženka se 160 tisíci!

 
Tak tomu se říká z pekla štěstí. Pořádnou kliku měl muž z Vyškova, který utrpěl ztrátu paměti po návštěvě jednoho z místních podniků. Přišel o mobil a peněženku se 160 tisíci korunami. Policisté mu ale obojí našli.
27.12.2019 15:00 |

podobné články

Neuvěřitelné fotoalbum! Šestnáctiletá dívka se vyfotila s více než pěti tisíci celebrit

 
Šestnáctiletá dívka, která nashromáždila fotografie, na kterých je s pěti tisíci největšími hvězdami, se sama stává slavnou.
02.06.2012 19:10 |

podobné články

Homo sapiens žil na Zemi už před 300 tisíci let

 
Nejprestižnější vědecký časopis Nature publikoval antropologickou studii, která zásadně přepisuje dějiny druhu Homo sapiens a vyvrací dosavadní teorie o vzniku moderního člověka. Nechodil po Zemi až před dvěma stovkami tisíc let, ale byl tu už přes 300 až 350 tisíci let. A navíc nepochází jen ze subsaharské Afriky, žil v té době už i na sever od největší pouště světa.
17.11.2017 11:30 |

podobné články

Slepice jsou staré deset tisíc let: Víte, odkud pocházejí?

 
Za chutná vajíčka a kuřecí maso vděčíme Číňanům. Byli to oni, kdo před deseti tisíci let v okolí Žluté řeky začali chytat a v zajetí chovat předchůdce dnešních slepic – kura bankivského. Potvrzují to také genetické analýzy kosterních ostatků kura z doby před deseti a půl tisíci let nalezených ve zmíněné oblasti. Jsou totiž prokazatelně předky dnešních moderních plemen kura domácího, jimž říkáme slepice.
01.12.2014 13:00 |

podobné články

Polsko-česká zeď vznikla v Holešovicích: Obří dílo připomíná boj proti komunismu, druhá část je ve Varšavě

 
Na zdi domu s pečovatelskou službou v Tusarově ulici v Praze 7 připomíná nástěnná malba zásadní historické momenty boje proti komunismu spojené s polským hnutím Solidarita, které vzniklo před 40 lety. Nástěnný mural vytvořilo osm českých a polských umělců a jedna jeho polovina je v Praze a druhá ve Varšavě. Najít na něm lze motivy inspirované například stávkou dělníků v Gdaňsku i připomínku demonstrací během Sametové revoluce.
09.10.2020 17:00 |

podobné články

Tahle obří kraslice je z víček od PET láhví! Vznikla pro dobrou věc

 
Dva metry vysoká kraslice zdobená tisíci barevných víček od PET láhví kvůli sbírce Pomozte dětem vznikla v Chotěboři. Víčka na skořápku našívali žáci v devíti základních školách i matky s dětmi v azylovém domě.
01.04.2013 09:35 |

podobné články

Brněnský Diego Rivera mizí: Kultovní malbu všichni chtějí, chybí ale zákon, který by ji povolil

 
Z fasády domu v Údolní ulici v Brně postupně mizí malba, která vznikla loni jako součást přehlídky Sochy v ulicích. O odstranění rozhodli brněnští památkáři. Chybí totiž legislativa, která by malbu zachovala.
07.11.2018 15:15 |

podobné články