Článek

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

 
ROZHOVOR „Ten protikrok bude rázu zejména ekonomického. Naše firmy v Ruské federaci budou mít opravdu velké problémy, to se dá očekávat v nejbližší době. Půjde především o uplatnění těch firem na jejich trhu,“ reaguje někdejší velvyslanec Jaromír Novotný na nejnovější rozhodnutí České republiky ve vztahu k Rusku. Česko nařídilo Moskvě, aby její ambasáda v Praze zeštíhlila na úroveň stavu té české. Tedy o nějakých 60 pracovníků. Novotný ParlamentnímListům.cz sdělil, že postup, který česká vláda zvolila, je značně problematický.
22.04.2021 16:50 |

podobné články

Podobné články

Finanční a ekonomický institut: Mezi hackery si bez ruštiny skoro neškrtnete

 
Skutečná doupata hackerů tvoří světové mocnosti, prozrazuje odborník na kybernetickou obranu Aleš Špidla v rozhovoru pro portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI). Na hackerských fórech si bez ruštiny skoro neškrtnete. S angličtinou se tam moc nechytíte, říká.
27.06.2016 17:40 |

podobné články

Suchdol požaduje přestěhování palestinské ambasády mimo své území

 
Pražská městská část Suchdol požaduje po ministerstvu zahraničí přemístění palestinské ambasády mimo své území. Radním vadí, že diplomaté v budově budoucí ambasády přechovávali zbraně a výbušniny. Uvedl to starosta městské části Petr Hejl v reakci na středeční výbuch v objektu budoucí palestinské ambasády.
03.01.2014 10:55 |

podobné články

V Moskvě došlo k bitce amerického diplomata s policistou. USA připravily odvetu

 
Na začátku června došlo k bitce mezi zaměstnancem ambasády USA v Moskvě s místním policistou. Poté, co zaměstnanec ambasády vystoupil z taxíku, chtěl vejít na výsostné území USA, ale ruský policista střežící budovu ho povalil na zem a došlo k bitce. Diplomat se nakonec s vypětím všech sil na ambasádu odplazil, v tu chvíli ho ruský policista musel pustit. Washington sáhl k následující odvetě...
09.07.2016 13:15 |

podobné články

Rusko prý připravuje zásadní odvetu za uvalené sankce

 
Sankce světa vůči Rusku za obsazení Krymu přinesly prakticky pouze malé výsledky a rozhodně nenaplnily očekávání toho, že přesvědčí a donutí Rusko v čele s Vladimirem Putinem k nějakým jiným krokům, než ke kterým se odhodlalo. Teď se začíná mluvit o tom, že Rusko připravuje odvetu. A to odvetu, která by mohla být pro svět značně nepříjemná. Padá a stojí na zlatě. Platit by se jím mělo i za obchody s energiemi.
21.07.2014 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (3605 článků)

Rakety létají kolem americké ambasády. Nepokoušejte se o odvetu, varuje Trump

 
Po zabití íránského velitele jednotek Quds Kásima Sulejmáního na Blízkém východě stoupá napětí. Do okolí americké ambasády a vojenské základny v Iráku dopadly rakety. Nikdo nebyl zabit. V Iráku má proběhnout jednání parlamentu o tom, co bude dál s americkými vojáky v zemi, ale z 329 irácký poslanců nedorazilo na jednání ani třicet mužů, takže rozhodnutí bylo zatím odloženo.
05.01.2020 16:10 |

podobné články

Rakety létají kolem americké ambasády. Nepokoušejte se o odvetu, varuje Trump

 
Po zabití íránského velitele jednotek Quds Kásima Sulejmáního na Blízkém východě stoupá napětí. Do okolí americké ambasády a vojenské základny v Iráku dopadly rakety. Nikdo nebyl zabit. V Iráku má proběhnout jednání parlamentu o tom, co bude dál s americkými vojáky v zemi, ale z 329 irácký poslanců nedorazilo na jednání ani třicet mužů, takže rozhodnutí bylo zatím odloženo.
06.01.2020 02:10 |

podobné články

Suchdol požaduje přestěhování palestinské ambasády mimo své území

 
Městská část Praha-Suchdol požaduje po Ministerstvu zahraničních věcí přemístění palestinské ambasády mimo své území. Radním vadí, že diplomaté v budově budoucí ambasády přechovávali zbraně a výbušniny. Sdělil to dnes starosta Suchdola Petr Hejl. Po výbuchu v rezidenci zemřel ve středu palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál.
03.01.2014 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Muhammad (171 článků)

Z tajného dokumentu vyplývá, jak Izrael tlačí na přesun české ambasády do Jeruzaléma

 
Česká republika už začala organizačně připravovat přesun své ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Vyplývá to z utajeného dokumentu, který minulý týden zaslal izraelskému ministerstvu zahraničí velvyslanec Daniel Meron. Podle něj zafungoval izraelský tlak, který byl podpořen i tím, že podobný krok již dříve oznámily další země v čele se Spojenými státy. Na vznik týmu, který má prověřit možnosti přesunutí české ambasády, upozornili ve svém článku internetové stránky The Times Of Israel a i24news.
18.03.2018 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Israel (1 článek)

Děláme ze sebe osly, tvrdí Kalouskův muž. Volá po zavření české ambasády v Sýrii

 
První místopředseda Kalouskovy TOP 09 Marek Ženíšek patří mezi ty, kdo volají po zavření ambasády v Sýrii. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tyhle návrhy odmítá, tvrdí, že česká přítomnost v místě konfliktu umožňuje nejen humanitárně pomáhat, ale i zastupovat spojence. Podle Ženíška však ze sebe „děláme osly“. Za zachování ambasády je však i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
11.04.2017 06:15 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2777 článků) , Bohuslav Sobotka (9561 článků)

Vrchní hradní diplomat Kmoníček: Ambasády musí být nástrojem obchodu

 
Hynek Kmoníček je muzikant a kariérní diplomat v nejlepším smyslu toho slova. Byl velvyslancem v řadě zemí, ale i naším stálým zástupcem v OSN. Dnes je poradcem prezidenta pro zahraniční záležitosti a hradním ředitelem zahraničního odboru. ParlamentníListy.cz proto zajímalo, co vlastně obnáší jeho úřad i stav české zahraniční politiky.
23.06.2013 05:35 |

podobné články

Putin vysílá do Prahy nového velvyslance. Diplomat Zmejevskij k němu má blízko

 
Novým velvyslancem Ruska v České republice bude diplomat Alexandr Zmejevskij, který nahradí dosavadního šéfa ambasády Sergeje Kiseljova. Zmejevského v pátek do funkce jmenoval prezident Vladimir Putin, oznámil Kreml na svém webu. Zmejevskij je považován za diplomata, který je Putinovi obzvláště blízký.
19.02.2016 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (3605 článků)

„Vyšoupnou“ otce Wikileaks z bezpečí ambasády? Diplomat žádá zrušení azylu

 
José Ayala Lasso, ekvádorský bývalý diplomat, který třikrát zastával post ministra zahraničních věcí, vyzývá k ukončení poskytování ochrany Julianu Assangeovi (45), jenž nalezl útočiště na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Lassovi vadí, že server Wikileaks zveřejnil informace o nečestném jednání Hillary Clintonové (68), která se prý spikla s vedením strany proti kandidátovi Berniemu Sandersovi (74).
10.08.2016 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Julian Assange (137 článků) , José José (304 článků)

„Vyřiďte vzkaz Občanskému fóru.“ Vážený diplomat o 17. listopadu, Gorbačovovi a pravdě o revoluci

 
30 LET OD LISTOPADU Listopad 1989 byl řízeným předáním moci, míní někdejší diplomat a velvyslanec v Japonsku a Indii Jaromír Novotný, který byl za minulého režimu z politických důvodů pronásledován. Svědčí o tom dle jeho slov i vzkaz, který mu během dramatických listopadových dnů předali zaměstnanci tehdejší sovětské ambasády. Sověti v něm vyslovili podporu listopadových událostí a možných změn v rámci tuhého husákovského režimu. Mimo jiné i slibovali, že pokud se Lidové milice odhodlají k nějaké akci, sovětské jednotky alokované v Československu je rozdrtí, říká Novotný.
13.11.2019 11:20 |

podobné články

Bývalý ministr školství a diplomat Jiří Gruša skonal v Německu

 
Spisovatel a diplomat Jiří Gruša zemřel ve věku dvaasedmdesáti let. Oznámil to předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček. Básník, prozaik, překladatel, novinář, diplomat a politik Gruša žil v Německu a tam také během operace srdce zemřel. Gruša byl od června 1997 do ledna 1998 ministrem školství ve druhé Klausově vládě.
28.10.2011 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Gruša (15 článků) , Jiří Dědeček (33 článků)

Saúdský diplomat znásilnil dvě ženy: Díky diplomatické imunitě pak v klidu opustil zemi

 
Diplomat Majed Hassan Ashoor ze Saúdské Arábie prý brutálně mlátil a znásilňoval služky, které si najal na úklid do rezidence. Ženy znásilňovalo až 7 mužů denně. Když se jim podařilo uprchnout, saúdský diplomat bez problémů opustil zemi a vrátil se domů.
17.09.2015 21:25 |

podobné články

Opozice: Vyčistit ruskou ambasádu. Zametat s námi nebudou

 
Rozhodnutí Moskvy vyhostit 20 zaměstnanců české ambasády jako odpověď na vypovězení 18 ruských diplomatů z Česka kvůli údajnému podílu Ruska na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 zvedlo ze židle některé opoziční politiky. Po „vyčištění” ruské ambasády v Praze volá například šéf lidovců Marian Jurečka či předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
19.04.2021 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Marian Jurečka (774 článků)

Ultimátum pro Rusy vypršelo. Moskva si předvolala českého velvyslance

 
Čas, který dala česká diplomacie Rusku na to, aby vzalo zpět všech 20 českých diplomatů vyhoštěných z Moskvy, jinak Česko vyhostí další pracovníky ruské ambasády v Praze, se čtvrtečním polednem vypršel. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) už dříve uvedl, že vypovězeno může být zhruba 60 zaměstnanců ruské ambasády. Jde o pokračování sporu po zveřejnění informací o podílu ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Moskva si na odpoledne předvolala českého velvyslance.
22.04.2021 12:00 |

podobné články

Kolář: Rusové paralyzovali českou ambasádu. Musíme vyhostit všechny jejich diplomaty

 
Vyhoštěním 20 pracovníků z Moskvy Rusové paralyzovali činnost české ambasády, řekl v rozhovoru pro Novinky bývalý velvyslanec v Rusku a diplomat Petr Kolář. Čechům žijícím v Rusku by doporučil, aby se vrátili domů. Očekává, že kroky Česka podpoří zahraniční spojenci. Manévrům ministra vnitra a zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) nevěří.
19.04.2021 12:55 |

podobné články

Osobnosti: Petr Kolář (571 článků) , Jan Hamáček (3083 článků)

Ricinový olej, ten způsobuje průjem. Ta historka Respektu nemá žádnou logiku, chytá se za hlavu diplomat Bašta. Vystřelil si někdo z českých zpravodajců?

 
ROZHOVOR Buď si někdo z našich zpravodajců vystřelil a sdělil jim takovouto šokující informaci, nebo si to vymysleli v Respektu, říká ke kauze ricin v Praze bývalý diplomat a politik Jaroslav Bašta. A vysvětluje, co by podle nového ruského zákona hrozilo starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi, pokud by se dostal do rukou ruské justice. Hrozilo by mu 360 hodin veřejných prací. Dokáže si představit, jak by ve středu Moskvy pucoval sochu Žukova nebo Koněva a všichni by si ho přitom fotili. Jestliže někomu hrozí takhle strašlivý trest, proč by ho zabíjel? ptá se.
30.04.2020 20:05 |

podobné články