Článek

Nepřátelský akt vůči USA? Čína chce mít námořní základnu na velmi citlivém místě

 
Ti, kdo jsou zdatní v zeměpisu a vědí, kde se nachází město Ushuaia, jistě potvrdí, že se jedná jednak o město v nádherné krajině ostrova Ohňová země, ale také o nejjižněji položené město na světě. Právě to mu dává velký strategický význam, který by do budoucna ráda využila Čína k ovládnutí přístupu do Antarktidy. To by ale bylo v rozporu s tzv. Monroeovou doktrínou, podle které by bylo možno považovat vstup Číny na toto území za nepřátelský akt vůči USA.
13.01.2023 16:45 |

podobné články

Podobné články

Putin chce obnovit ruskou vojenskou základnu v Arktidě

 
Rusko obnoví svou stálou vojenskou základnu v Severním ledovém oceánu, aby posílilo svůj nárok na tamní nerostné zdroje a zajistilo bezpečnost severské námořní cesty. Oznámil to dnes moskevský tisk s odvoláním na prohlášení prezidenta Vladimira Putina. Námořní základnu na Novosibiřských ostrovech severně od Jakutska Moskva vyklidila z finančních důvodů v první polovině 90. let. 
17.09.2013 10:05 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4836 článků)

Čína pořádá námořní manévry ve sporných oblastech. Na místo míří dvě letadlové lodě USA

 
Do Jihočínského moře míří na cvičení dvě letadlové lodě námořnictva USA. Pentagon uvedl, že nasazení plavidel v regionu, kde si Čína nárokuje několik sporných oblastí, není reakcí na žádnou událost. Televize CNN v sobotu ale uvedla, že v místě nyní Čína pořádá námořní manévry, informuje server iDNES.cz.
04.07.2020 19:30 |

podobné články

Zákon o námořní plavbě pustili poslanci do třetího čtení

 
Změny v zákonu o námořní plavbě požaduje Evropská unie. Měly by zvýšit bezpečnost námořní dopravy. Novela se dotýká také českých jachet, kterým hrozí, že by měly splňovat stejné parametry jako námořní lodě.
08.06.2011 20:10 |

podobné články

Námořní jachty mají přísnější měřítka. Dryml vzpomněl na Koženého

 
Senát dnes schválil novelu zákona o námořní plavbě, která kromě jiného zpřísňuje technické požadavky na námořní plavby. Novela slučuje rekreační a námořní jachty do jedné kategorie. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky. Senátem ale bylo jedním ze senátorů připomenuto to, že ČR již žádné jachty nemá a to kvůli tomu, že si je prostě „pirát“ Kožený „přivlastnil“.
22.07.2011 14:30 |

podobné články

Budeme nelítostní, varuje KLDR před námořní blokádou. Vidí ji jako válečný akt

 
Pokud Washington se svými spojenci zahájí námořní blokádu KLDR, země přijme „nelítostná opatření“. Skrze tiskovou agenturu KCNA před tím ve čtvrtek varovala Severní Korea. Pchjongjang bude takový krok podle mluvčího severokorejského ministerstva považovat za válečný akt.
14.12.2017 18:55 |

podobné články

Syrská vláda: Zásah naší vojenské základny je nepřátelský akt

 
Letadla koalice vedené Spojenými státy zasáhla na severovýchodě Sýrie pozice syrské armády. Podle syrské vlády při tom zahynuli tři vojáci a 13 dalších příslušníků armády bylo zraněno. Vláda to označila za nepřátelský čin. Jde o první případ, kdy koaliční letadla zasáhla syrské armádní cíle. Mluvčí koalice ale popřel, že koaliční letadla útočila na syrské vojáky.
07.12.2015 14:21 |

podobné články

USA vypustí nové námořní drony. Ruské ponorky dokáží stopovat i několik měsíců

 
Americké ministerstvo obrany představilo supermoderní námořní dron, který dokáže najít nepřátelské ponorky a sám je pronásledovat klidně po dobu několika měsíců. Ponorky ruské výroby jsou podle propagačních materiálů Američanů téměř neodhalitelné a nový námořní dron má tento problém odstranit.
01.04.2016 16:45 |

podobné články

Čína a Rusko zahájily námořní cvičení v rámci "strategického" partnerství

 
Rusko a Čína dnes ukončily první fázi vojenského cvičení ve Žlutém moři a v příštích dnech zahájí rozsáhlé námořní cvičení. Podle agentury ITAR-TASS se do něj zapojí přes dvacet velkých bitevních lodí obou zemí včetně čtyř ruských protiponorkových plavidel a raketového křižníku Varjag.
24.04.2012 21:05 |

podobné články

Trump se schoval do bunkru. „Trpíte chronickým rasismem,“ šije Čína do USA po vraždě Floyda

 
Čína dnes odsoudila USA za „chronický rasismus“ poté, co v USA již několik dní pokračují protesty po smrti zatýkaného černocha George Floyda. Teherán USA vyzval, aby zastavily násilnosti vůči vlastním lidem, informovala agentura AFP. Solidaritu s hnutím za ukončení rasisticky motivovaného násilí vůči černochům v USA dnes vyjádřili také lidé na Novém Zélandu.
01.06.2020 16:05 |

podobné články

Osobnosti: George George (860 článků)

Johnsonovi vstup do Ruska zakázán: Chováte se nepřátelsky!

 
BBC oznámila, že Ruská federace zakázala vstup do země britskému premiérovi Borisi Johnsonovi. Prý se vůči Rusku chová až příliš nepřátelsky. Zákaz dostali i další britští politici.
16.04.2022 15:05 |

podobné články

Rusko hrozí: Útok na syrskou základnu byl aktem agrese a bude mít důsledky

 
Rusko odsoudilo americký útok na základnu syrského letectva, při němž zemřelo 16 lidí včetně 9 civilistů. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ho označil za „akt agrese vůči svrchovanému státu“, který „nevyhnutelně povede k negativním důsledkům“. Západní země oproti tomu bombardování schválily jako přiměřený vzkaz, který má Sýrii od dalších útoků na civilisty odradit.
07.04.2017 17:40 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4836 článků)

Čína opět od půlky února uzavře Tibet pro cizince, bojí se nepokojů

 
Čína plánuje pátým rokem po sobě uzavřít území Tibetu pro zahraniční návštěvníky v citlivém období, které začíná v polovině února. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na tibetské cestovní kanceláře.
19.01.2012 13:30 |

podobné články

Čína buduje v moři umělé ostrovy: Jejich využití bude mírové, tvrdí po kritice USA

 
Čína trvá na tom, že má právo budovat v Jihočínském moři umělé ostrovy a tvrdí, že jejich využití bude čistě mírové. Jenže její sousedé se bojí, jakým tempem si Čína snaží upevnit nad regionem kontrolu. USA se obávají, že Čína ve sporné oblasti zavede identifikační zónu pro letadla.
31.05.2015 13:15 |

podobné články

„Nepřátelský živel.“ Jarek Nohavica mezinárodně. A bojovně

 
Rušení koncertů Jaromíra Nohavici nepotkalo jen Česko, ale také Polsko. Včera s ním právě o tomto tématu vyšel rozhovor v polské Gazetě Wyborcze. V něm Nohavica Polákům sdělil, že Puškinova medaile se uděluje už od dob Jelcinových, tedy to není „Putinův metál“. Že mu zrušili koncerty bere na vědomí. „Pravda je, že tak rozhodli pod vlivem nepravdivých informací. Ale Poláci milují i nenávidí naplno...“ dodal a poznamenal, že i v Česku je pro některé „nepřátelský živel“.
29.03.2022 07:20 |

podobné články

Osobnosti: Jaromír Nohavica (237 článků)

OZBROJENCI zaútočili na vojenskou základnu! Zasahovalo námořní KOMANDO

 
Základnu námořního letectva v jihopákistánském Karáčí dnes pozdě v noci místního času (večer SELČ) přepadli ozbrojenci.
22.05.2011 21:40 |

podobné články

Rusové na postupu, dobyli další ukrajinskou základnu. Kde se zastaví?

 
Ruská vojska dnes ráno ovládla ukrajinskou základnu námořní pěchoty ve Feodosiji na východním pobřeží Krymu, jedno z posledních vojenských zařízení Ukrajiny na anektovaném poloostrově.
24.03.2014 07:00 |

podobné články

Smartwings získaly další kontrakty v zahraničí. 6 letadel bude mít základnu v Izraeli a 3 stroje v USA.

 
Společnosti Smartwings se podařilo získat v zahraničí kontrakty na využití svých letadel přes zimu. Největší český letecký dopravce uspěl ve výběrových řízení na pronájem letadel typu Boeing 737-800 s posádkami u dvou izraelských leteckých společností Israir Airlines a Arkia, a u americké letecké společnosti Swift Air. V Izraeli tak bude mít v zimě základnu 6 letadel Smartwings. Další tři letadla míří v rámci tzv. ACMI (Aircraft Crew Maintenance Insurance) kontraktu do USA. 
08.11.2021 14:45 |

podobné články

Rusku se nelíbí plány NATO na umístění jednotky rychlého nasazení

 
Umístění sil rychlé reakce NATO na území Polska by byl nepřátelský akt vůči Rusku. V reakci na výsledky summitu Severoatlantické aliance to řekl šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov. Podle něj by bylo daleko logičtější, kdyby taková jednotka působila na jihu Evropy, například v Turecku.
06.09.2014 10:35 |

podobné články

Jan Ziegler: Palestinští islámští teroristé se sešli v Moskvě

 
Rusko se sice hlásí k boji proti islámskému terorismu, to mu však nebránilo v tom, aby na půdě oficiální státní instituce tolerovalo kongres vrahů - muslimských radikálů. Byl to nepřátelský akt vůči Izraeli.
19.01.2017 21:10 |

podobné články