Článek

Neočkované seniory budou kontaktovat praktici. Lékaři chtějí očkovat i v ordinacích

 
Seniory nad 80 let, kteří zatím nejsou přihlášení k očkování proti covidu-19, budou kontaktovat jejich praktičtí lékaři. ČTK to v pátek řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Spolu s hejtmany v pátek řešil s ministerstvem zdravotnictví také možnost, aby praktičtí lékaři mohli dál očkovat seniory nad 80 let i ve svých ordinacích, což bylo v některých krajích umožněno. V úterý jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na sociálních sítích napsal, že to dál možné nebude. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemohou zatím očkovat kvůli nedostatku vakcíny.
05.02.2021 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23094 článků)
Podobné články

Praktici konečně dostali vakcíny. Jenže brzy projdou a pacienti o ně už nestojí

 
Praktičtí lékaři měsíce bojovali o vakcíny pro své pacienty, kteří se nechtěli očkovat ve velkých centrech. Nyní už mají někteří praktici vakcín dostatek - jenže je nemají komu dát. Pacienti čekání vzdali a odebrali se do očkovacích center, další si očkování rozmysleli. Jak řekl Blesk Zprávám MUDr. Bohumil Seifert ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP, praktici navíc dostali vakcíny Moderna, ta má ale expiraci na konci června.
09.06.2021 05:05 |

podobné články

„Včelička“ proti covidu brzy čeká i děti u pediatra. Očkovat se bude Modernou

 
V ordinacích praktických lékařů pro děti by mohlo v blízké době začít očkování dětí proti covidu-19. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nyní podle náměstka Davida Šmehlíka chystá podrobné pokyny pro lékaře. Praktici si budou moci objednat vakcínu od firmy Moderna, která už je také povolena pro děti od 12 let. Praktici mají podle předsedkyně sdružení Ilony Hülleové o očkování zájem, chtěli by ale, aby bylo možné balení vakcín dělit. Jedno balení totiž obsahuje 100 očkovacích dávek, což by menší ordinace nedokázaly využít.
04.08.2021 18:50 |

podobné články

Osobnosti: David David (969 článků)

Selhání ledvin, infarkt, deprese, nádory: Lidé odkládají prohlídky, praktici odhalili následky

 
Lidé kvůli pandemii koronaviru odkládají preventivní prohlídky u praktických lékařů. Ti přes krizovou situaci připomínají, že jejich péče není přerušena, a zůstávají k dispozici svým pacientům. Kontroly bohužel zanedbávají i chronicky nemocní pacienti, a tak se praktici ve svých ordinacích už setkali se zhoršením zdravotního stavu u diabetiků, pacientů s vysokým tlakem, otálejí lidé s příznaky hrozícího infarktu a u některých se vyvinulo i nádorové onemocnění. Lékaři také zaznamenali nárůst pacientů s depresemi.
19.11.2020 05:30 |

podobné články

Praktici měli už od března očkovat seniory. Jenže mají problém. Místostarosta obce na Plzeňsku je šokován

 
REPORTÁŽ Ostrouhají praktici a s nimi i povětšinou starší lidé? Na hlasy z Plzeňska, které kritizují přílišnou benevolenci a upřednostňování očkovacích center na úkor praktických lékařů reagovala prostřednictvím serveru ParlamentníListy.cz hejtmanka a docentka Ilona Mauritzová (ODS). Její slova jsme doplnili názorem z obce, kde obvodní lékaři stále marně čekají na vakcínu, kde i to málo jim „sebrala“ očkovací centra.
16.03.2021 18:20 |

podobné články

Praktici pod náporem: Obrací se na ně stovky Čechů, sami přitom nemají ochranné pomůcky

 
Češi, kteří se o víkendu vrátili z Itálie, by se podle nařízení ministerstva zdravotnictví měli hlásit u svých praktických lékařů a nastoupit dvoutýdenní karanténu. Nově praktici budou posílat do karantény i lidi, kteří přišli do kontaktu s nakaženými koronavirem. Jak potvrdil Blesk Zprávám Petr Šonka ze Sdružení praktických lékařů, Češi do ordinací volají. Přesto praktici ještě nemají ochranné pomůcky, ty dostanou během tohoto týdne.
09.03.2020 20:20 |

podobné články

Pěkně ručně. Počítač? Mlčí. Doktoři chtějí očkovat, ale ještě než píchnou, zažijí peklo

 
REPORTÁŽ „Vláda řeší zapojení praktických lékařů do očkování opět na poslední chvíli, a tak se bude v březnu v ordinacích spíše improvizovat,“ uvedl před dvěma týdny předseda Sdružení praktických lékařů v ČR Petr Šonka. Jak ParlamentniListy.cz zjišťovaly napříč republikou, jeho slova se beze zbytku naplnila. Ve většině krajů je stále nedostatek vakcín a software pro napojení na centrální registrační systém očkování si musí lékaři – praktici zajistit vlastními silami. Jinak to do něj musí „nahazovat“ ručně, s čímž mají někde velké potíže. Ministerstvo zdravotnictví je však s tempem vakcinace víceméně spokojené.
11.03.2021 10:15 |

podobné články

Praktici varují před online diagnózami: Poradny „na dálku“ mohou být nebezpečné

 
Během pandemie musela řada praktických lékařů ordinovat na dálku, většinou po telefonu. Praktici ale upozorňují, že česká legislativa telemedicínu neřeší, na rozdíl třeba od Německa. Telemedicína je užitečná, osobní kontakt lékaře s pacientem ale nenahradí, říkají praktici. Určovat diagnózu na dálku, i když z videa nebo obrázku, může být podle nich dokonce nebezpečné. Sdružení praktických lékařů v prohlášení uvedlo, že nepodporují projekty Virtuální čekárna a uLékaře.cz. Myslí si, že portál nemá opravnění zdravotnické služby poskytovat a zbavuje se odpovědnosti za případná rizika. Ministerstvo zdravotnictví připravuje zákon, který by mělo elektronické zdravotnictví regulovat. .
21.06.2020 06:15 |

podobné články

Praktici se obávají, že k nim vakcína dorazí pozdě

 
Praktické lékaře v úterý zaskočil apel premiéra Andreje Babiše (ANO), aby dočasně neočkovali pacienty proti covidu mimo očkovací místa. Praktici se zlobí, ale přitom dosud pacienty až na výjimky neočkovali, protože vakcína Pfizer/BioNTech vyžaduje speciální zacházení při minus 70 stupních, což praktici nemohou splnit.
03.02.2021 08:25 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23094 článků)

Sdružení praktických lékařů: Vláda zakázala praktikům očkovat v ordinacích, ti to považují za nesmysl

 
Praktičtí lékaři se ohrazují proti vyjádření premiéra Andreje Babiše, který dnes řekl, že s očkováním proti covid-19 v ordinacích praktiků se zatím nepočítá. Prioritní skupiny se mají naočkovat v očkovacích centrech. Na svých sociálních sítích to jako první uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Sdružení praktických lékařů (SPL) považuje rozhodnutí premiéra za naprostý nesmysl.
02.02.2021 20:01 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23094 článků)

Na vakcínu u praktiků zapomeňte, vzkázal Babiš hejtmanům. „Nesmysl,“ bouří lékaři

 
Vláda dočasně zakázala očkování proti covidu-19 u praktických lékařů, uvedl dnes na sociálních sítích hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj premiér podporuje očkovací centra. Babiš řekl, že Grolich neříká pravdu, praktici zatím nemohou očkovat v ordinacích kvůli nedostatku vakcíny. Sdružení praktických lékařů (SPL) v prohlášení uvedlo, že považuje rozhodnutí předsedy vlády za naprostý nesmysl.
02.02.2021 13:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23094 článků)

Řada praktiků odmítá očkovat: Není divu, na vakcíny proti koronaviru čekají měsíce, říká Mucha

 
Řada praktických lékařů v posledních dnech svým pacientům oznámila, že končí s očkováním proti koronaviru. Došla jim totiž trpělivost, čemuž se nediví ani místopředseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha. "Stále jsou tu lékaři, kteří ještě nedostali vůbec žádné dodávky vakcín, a je pořád hodně ordinací, které neobdržely skoro žádné vakcíny," říká praktický lékař. Podle něj je navíc problém, že v ordinacích se očkuje především látkou od firmy AstraZeneca, kterou řada lidí odmítá. Dodávky od jiných společností ale praktici v mnoha krajích zatím neobdrželi.
09.05.2021 09:10 |

podobné články

Praktici na Zlínsku začínají očkovat AstraZenekou

 
Zlínští praktičtí lékaři začínají očkovat seniory nad osmdesát let. Právu to potvrdila praktická lékařka ze Zlína Edita Bosáková. Od krizového štábu Zlínského kraje dostala spolu se šesti desítkami dalších praktiků první dávky vakcinační látky AstraZeneca.
16.02.2021 07:05 |

podobné články

Neočkované popravit? Covid pasy, byznys, vakcíny pro děti. Kam to směřuje? Vře to...

 
„Neočkované popravit, očkované odměnit Řádem práce,“ žertuje v souvislosti s tím, jak českou společnost opět rozdělil pohled na očkování proti covidu, herec Ivan Vyskočil. Padla ale i vážná slova, a to například ohledně očkování dětí. „Očkovat nezletilé dítě pokládám za zločin,“ nebere si servítky publicista Pavel Černocký. Promluvil i herec Jan Kuželka a hudebník Petr Štěpánek.
01.07.2021 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Vyskočil (290 článků) , Ivan Vyskočil (289 článků) , Petr Štěpánek (864 článků) , Petr Štěpánek (864 článků) , Jan Kuželka (47 článků) , Kam Kam (414 článků)

Tlak na neočkované. ,,Kontroly!" Ale Babiši: Zpřísnění? Přišla výhrůžka

 
Prezident České lékařské komory Milan Kubek na vlnách veřejnoprávního Českého rozhlasu důrazně vyzval spoluobčany, aby se nechali očkovat proti nemoci covid-19. „Na neočkované lidi je třeba vytvářet tlak a vyžadovat ty testy,“ volal ve studiu. Vláda zamýšlí od 1. září covidové testy nehradit. Podle experta Pirátů pro oblast zdravotnictví Ondřeje Dostála by je proto měla přestat vyžadovat. Volá tedy po pravém opaku toho, co Kubek.
13.07.2021 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Milan Dostál (3 články)

Čekací doba na odběr až 10 dnů: Praktici popsali problémy na vesnicích. Pomůžou nemocnicím?

 
V některých krajích čekají pacienti na testování na covid-19 pět až deset dnů, na odběrové sanitky se čeká ještě déle. Uvedl to MUDr. David Halata, předseda Pracovní skupiny venkovského lékařství SVL ČLS JEP. I když se situace nepatrně zlepšuje, připustil, že se praktici budou muset pustit do testování pacientů sami. MUDr. Ludmila Bezdíčková řekla, že někteří praktičtí lékaři své pacienty už testují, ale pouze ze své dobré vůle. Zároveň se vyjádřili k názoru, že by praktičtí lékaři měli pomáhat do nemocnic.
05.11.2020 09:15 |

podobné články

Osobnosti: David David (969 článků) , David David (731 článků)

Změny v očkování: Vakcíny podraží a pacienty čekají zbytečné cesty k lékaři, varují praktici

 
Očkování se zřejmě zkomplikuje, od února totiž lékaři nebudou moci skladovat nepovinné vakcíny v ordinacích. Pacientům tak přibude cesta do lékárny, aby si látku sami vyzvedli, a opětovná návštěva praktika, který ji aplikuje. Podle ministerstva zdravotnictví je změna součástí nařízení EU, které má zabránit prodeji padělaných léků. Česká lékárenská komora krok kvituje s tím, že je v zahraničí podobný postup běžný. Martin Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů, ale varuje, že dojde leda k poklesu proočkovanosti populace. Obává se i znehodnocení vakcín.
05.10.2018 06:05 |

podobné články

Osobnosti: Martin Šonka (31 článků)

Praktici se pozastavují nad očkováním v Kadani, věk tam nehrál roli

 
Předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka se pozastavil nad očkováním, které proběhlo v Kadani na Chomutovsku. Během minulého víkendu tam bylo podáno přes 3900 dávek a navzdory regulím se mohl nechat naočkovat kdokoliv bez ohledu na věk. Šonka kritizoval, že očkovací látky nedostali praktici, kteří by očkovali seniory nad 70 let věku.
12.03.2021 14:15 |

podobné články

Praktici mohou očkovat, ale nemají čím. Dostali jsme dvacet dávek, popisuje lékařka

 
Ordinace praktické lékařky Nely Šrámkové v Praze dostala první dodávku vakcín proti koronaviru v pátek. Přišly ale pouhé dvě lahvičky, počet dávek v nich tak vystačí jen pro dvacet pacientů. Po týdnu očkování zásoby docházejí a další jsou zatím v nedohlednu. Očkovat své pacienty mohou praktičtí lékaři od pondělí. Většina z nich ale nemá čím.
04.03.2021 18:00 |

podobné články

Epicentrum: Praktici si stěžují, že nemohou očkovat. Mají s vakcínami přednost velká centra?

 
Už skoro měsíc mohou praktičtí lékaři očkovat proti onemocnění covid-19. Přibývá ale těch, kteří si stěžují, že tomu tak docela není. Kde situace vázne? A zlepší se s novou vakcínou na trhu od firmy Johnson & Johnson? Tomu se věnova Epicentrum Blesku  s předsedou Sdružení praktických lékařů Petrem Šonkou a praktickým lékařem Igorem Karenem.
30.03.2021 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (242 článků) , Johnson Johnson (306 článků)