Článek

Nemocný Velký bariérový útes po horkém létu vybledl

 
Letecké snímky ukázaly, že australský Velký bariérový útes, největší korálový útes světa, po letošním horkém australském létě opět vybledl. Ztráta barvy signalizuje uhynutí korálů, na vině jsou nejspíše únorové vysoké teploty mořské vody. V posledních pěti letech je to již potřetí, kdy k takovému rozsáhlému poškození útesu došlo, napsala ve čtvrtek BBC.
27.03.2020 10:20 |

podobné články

Podobné články

Velký korálový útes je ze dvou třetin zničen. Hrozí nedostatek ryb?

 
Jedná se o největší korálový systém na světě, dokonce jej lze pozorovat i z vesmíru. Velký korálový či také bariérový útes ovšem v posledních dvou letech čelí velkému vymírání. Bělení korálů, komplexní proces rozpadu zdejšího svazku mezi řasami a polypy, postihly již v roce 2016 kriticky severní část útesu. Nyní, během léta na jižní polokouli, pak fenomén zasáhl i prostřední část. Na vině dopadu na území o délce 1500 kilometrů jsou zřejmě vysoké teploty.
05.06.2017 17:30 |

podobné články

Korálové útesy jsou mnohem odolnější, než jsme si mysleli

 
Britští vědci tvrdí, že Velký bariérový útes možná nezanikne blednutím korálů. Za jev vyskytující se v oceánech po celém světě můžou především vyšší globální teplota a zvýšení kyselosti mořské vody. Jedním z nejohroženějších je právě útes u Austrálie, který je tvořen 3 800 menšími útesy. Mezi nimi je stovka takových, které je možné označit za refugium obnovy.
30.11.2017 11:00 |

podobné články

Největší korálový útes na světě bledne a umírá. Může za to globální oteplování?

 
Velký bariérový útes při pobřeží Austrálie bledne a odumírá, v severních oblastech je podle tamních úřadů postiženo až 50 procent korálů. Někteří ale nevěří tomu, že za to může klimatická změna, informovala agentura Bloomberg. V sázce jsou kvůli tomu mimo jiné i miliardy dolarů z turismu.
22.10.2018 17:50 |

podobné články

Královské líbánky v korálovém ráji!

 
Po svatební noci v Belgické suitě Buckinghamského paláce zamíří v sobotu královský pár zřejmě na sever do Baltimoru. Zde stráví několik dní a pak už přijdou na řadu líbánky. Cílem Williama a Kate má být největší korálový ostrov světa Velký bariérový útes, jenž patří k Austrálii.
27.04.2011 05:15 |

podobné články

Kareta dostala kameru. Podívejte se, co natočila

 
Světový fond na ochranu přírody zveřejnil video zachycující karetu obrovskou, na níž byla umístěna malá kamera předtím, než se želva potopila pod vodu a vydala se prozkoumávat Velký bariérový útes.
05.07.2015 05:31 |

podobné články

Velký bariérový útes odumírá: Korály blednou kvůli oteplování, zmizí potápěčský ráj z mapy?

 
Části Velkého bariérového útesu trpí největším blednutím korálů za 15 let. Ztráta barvy korálů signalizuje podle odborníků obecně jejich postupný úhyn. V severních oblastech útesu je postiženo až 50 procent korálů, uvedly podle agentury DPA australské úřady, které z tohoto důvodu vyhlásily v severních lokalitách nejvyšší stupeň ohrožení této vzácné přírodní památky.
21.03.2016 18:35 |

podobné články

Nákladní loď v Egejském moři narazila na útes. Záchranáři evakuují 12 lidí

 
Nákladní loď, na jejíž palubě je 12 lidí, narazila v pondělí na útes u tureckého pobřeží Egejského moře.
27.12.2010 14:15 |

podobné články

Mladá žena (†23) zemřela pod tunami písku, sesunul se na ni písečný útes

 
Tuny písku ze zříceného písečného útesu pohřbil třiadvacetiletou ženu. Útes se zřítil na pláž v jihozápadní Anglii krátce po poledni.
24.07.2012 22:25 |

podobné články

Chytil na lano čtyřmetrového žraloka a tahal ho na útes. Teď bude mít potíže

 
Mladý Američan Mikey McCrum má zaděláno na ostudu a dost možná i problém. Se svými přáteli totiž chytil na lano velkého žraloka tygřího a snažil se ho vytáhnout na útes, ze kterého lov probíhal. Na Havaji sice není lov žraloků zakázán, odborníci ovšem ve videu vidí možné týrání zvířat.
17.09.2013 05:55 |

podobné články

VIDEO: Profíci na stěně! Na 15 metrů vysoký útes vylezli jako nic

 
Tohle není sport pro obyčejné smrtelníky, ale pro pořádně silné chlapy. Ti se musí udržet na úchytech často pouze konečky prstů. Podívejte se, jak si vedli při soutěži, kdy se lezlo na 15 metrů vysoký umělý útes.
12.08.2014 09:40 |

podobné články

Poslední foto před smrtí: Mladík vzal expřítelkyni (†18) na útes, aby ji střelil a skopl dolů

 
Chtěl se jí nadobro zbavit, a tak ji pod záminkou procházky vylákal na útes. Loren Bunner počkal, až jeho expřítelkyně bude hledět do dáli, pak vzal pistoli a několikrát ji střelil. Joleen Callano (†18) neměla šanci přežít. Bývalý přítel po vraždě její tělo skopl z hory Cheaha. Pak zavolal policii a dělal nevinného.
20.08.2017 18:55 |

podobné články

Bez jištění chtěl vylézt na útes, skončil s rýmou v helikoptéře

 
Vystoupat bez jištění a odpovídající výbavy na útes se v neděli odpoledne rozhodl muž v anglickém hrabství Dorset. Jeho pokus však skončil fiaskem, na pomoc musela přiletět helikoptéra se záchranáři, která podchlazeného muže přepravila do bezpečí.
12.11.2020 05:30 |

podobné články

Tříčlenná rodina zemřela na krásné pláži: Utrhl se nad nimi útes a zavalily je tuny kamení

 
Tragédie se stala v úterý v Brazílii. Rodiče Hugo Pereira (†32) a Stella Souzaová (†33) seděli se svým sedmiměsíčním synkem Solem a rodinným pejskem pod útesem, který se tyčil nad pláží Pipa. Útes se zničehonic utrhl a tříčlennou rodinu zasypala suť. Na pomoc jim rychle přiběhli svědci tragédie, ovšem rodičům už nebylo pomoci. Malý chlapec ještě dýchal, ovšem zraněním nakonec podlehl. S rodinou zemřel i jejich milovaný pejsek Brisa.
19.11.2020 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Hugo Pereira (1 článek)

Van Gogh už vybledl, tvrdí odborníci z Amsterdamu

 
„Staly se z nich barvy mdlejší, prázdnější," tvrdí.
04.05.2013 10:25 |

podobné články

Šokující proměna Alžběty Kolečkářové: Z buclaté soutěžící SuperStar sexy mamina!

 
Finalistka druhého ročníku pěvecké show Česko Slovensko hledá SuperStar Alžběta Kolečkářová (27) se po narození syna Louise dala na velkou proměnu. Cejch „baculky“ sice za ta léta značně vybledl, drobnou zpěvačku si ale spousta lidí pamatuje právě kvůli plnějším tvarům. To chce novou vizáží změnit!
15.04.2020 06:15 |

podobné články

Osobnosti: Alžběta Kolečkářová (48 článků)

Červeňáček Jan Hamáček zase vybledl: Ztratil paměť a dal práci muži, kterého má za lháře

 
Předseda ČSSD Jan Hamáček (41) byl hvězdou posledních dvou měsíců, když se stal jeho červený svetr symbolem českého boje proti pandemii koronaviru. Podařilo se mu obratně využít sociálních sítí a získat spoustu příznivců. Stačil teď ale jeden úkrok vedle a o řadu jich zase přišel. To když si do týmu přizval člověka, kterého před sedmi lety označil za lháře.
24.04.2020 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (2343 článků)

Pes uvězněný v horkém dni v autě přivolal pomoc troubením

 
Značnou vynalézavost prokázal pes v americkém státě Pensylvánie, kterého panička zapomněla v autě v horkém dni, kdy teploty přesahovaly 32 stupně Celsia.
14.07.2010 09:55 |

podobné články

ORGÁNY holčičky, která zemřela horkem v autě, ZACHRÁNILY ČTYŘI DĚTI!

 
Holčička, kterou její otec zapomněl v autě a ona zemřela horkem, zachránila svou smrtí další čtyři děti! Její orgány totiž rodiče dovolili darovat nemocným.
23.05.2011 13:45 |

podobné články

Armáda bojuje s horkem: Na štábu padla ve dvě, Hradní stráž smí pochodovat

 
Náčelník generálního štábu Armády ČR Petr Pavel v úterý vydal doporučení upravující běžný režim armádních příslušníků s ohledem na extrémní vedra. Armáda dostává pravidelná meterologická hlášení a na základě varování před extrémním horkem náčelník generálního štábu již dopředu doporučil některá opatření.
20.08.2012 17:30 |

podobné články