Článek

Němečková Crkvenjaš (ODS): Situace na Karvinsku je selháním vlády, chytrá karanténa nefunguje

 
Podle Zdenky Němečkové Crkvenjaš z ODS je situace v okrese Karviná selháním státních orgánů. Vláda by podle ní měla pozastavit těžbu a zavést další opatření, která povedou k zastavení šíření nákazy.
02.07.2020 15:25 |

podobné články

Podobné články

Němečková Crkvenjaš (ODS): Babiš nemusí do karantény? Výsměch a papalášství

 
Pokud platí pro všechny stejná pravidla, Andrej Babiš by měl jít do karantény, říká členka programového týmu ODS pro zdravotnictví Zdenka Němečková Crkvenjaš. To, že se tak nestalo, je podle ní výsměch a papalášství.
02.09.2020 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20024 článků)

Stačí na to tužka a papír? Komentátor Pečinka řízl do kauzy „chytrá karanténa“

 
Chytrá karanténa nefunguje, kritizoval Jan Hamáček ministra zdravotnictví Vojtěcha. A toho, jak funguje či nefunguje tzv. chytrá karanténa, si všímá i komentátor Bohumil Pečinka z Reflexu. Kritizuje také zřízení nové Rady pro zdravotní rizika, podle něho tím jen Babiš maskuje debakl.
30.07.2020 16:36 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (2315 článků)

Koronavirové dusno: Chytrá karanténa absolutně nefunguje! Jen jste ji nepochopili!

 
Lokální ohnisko koronaviru na Karvinsku stále doutná a starostové v regionu se zlobí, že tolik vychvalovaná chytrá karanténa, o které předseda vlády Andrej Babiš (ANO) mluví už celé týdny, vlastně nefunguje. Šéf resortu zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch jim oponuje, že systém funguje, ale starostové ho nepochopili. O názorovém střetu informuje deník Právo.
10.07.2020 07:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20024 článků) , Vojtěch Adam (1164 článků) , Adam Vojtěch (905 článků)

Chytrá karanténa: Nakažené lidi najdeme pomocí mobilu a aplikace eRouška

 
Chytrá (inteligentní) karanténa je pojem, který ovládl veřejný prostor. Co to přesně znamená? Že vyhledáváme nakažené a izolujeme je od zdravých. A zejména od zdravých jedinců, kteří ale mohou být potenciální ohroženou skupinou - například senioři. Základem je vyhledání (neboli trasování) kontaktů nakaženého s cílem izolovat ty, kteří se mohli nakazit. Chytrá karanténa se opírá o veřejnost, která spolupracuje. A také se opírá o data, která ukazují pohyb mobilních telefonů či platebních karet.
09.04.2020 12:51 |

podobné články

Chytrá karanténa nefunguje, přiznal Hamáček

 
Chytrá karanténa, která měla pomoci k lepšímu trasování lidí pozitivních na koronavirus, v ČR nefunguje. Na tom se shodl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s opoziční poslankyní a předsedkyní parlamentního výboru pro obranu Janou Černochovou (ODS).
26.07.2020 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (2315 článků) , Jana Černochová (494 článků)

Chytrá houba proti plísni

 
Dnešní trh nabízí spousty chemických preparátů, jež mohou na nějaký čas plíseň zastavit. Ovšem v některých případech je aplikace chemie mnohem horší než samotná plíseň. Naštěstí však existuje možnost, jak se plísně zbavit. Krále mezi všemi přípravky představuje ekologický nátěr Bio Repel, který obsahuje „chytrou houbu“. Jedná se o směs mikroorganismů, které účinně bojují s plísní ve zdivu. Směs mikroorganismů, jinak řečeno hub, dokáže vytlačit nebezpečná plísňová podhoubí na stěnách a nejen to – působí na i pod omítkou, až do zdiva. Mimo nepěkného vzhledu nám škodí plísně také po zdravotní stránce, jelikož uvolňují do ovzduší rozmnožovací spory, při čemž dojde k podráždění dýchacích cest a měkkých tkání. Co vše může plíseň způsobovat? U citlivých lidí (děti, starší osoby, alergici, astmatici) může docházet k alergickým reakcím a respiračním potížím. To však neznamená, že na zdravého jedince nemá plíseň žádný dopad. Má a velký. Plísně škodí především v důsledku produkce nebezpečných látek, jež kontaminují celé okolní prostředí, včetně nechráněných potravin. U některých lidí mohou plísně vyvolávat nevolnost, bolení hlavy, plicní mykózy, kožní plísně a řadu gynekologických onemocnění. Plísňové toxiny mimo jiné obsahují karcinomy zodpovědné za poškození jater. Řešení nese název chytrá houba Chytrá houba tak představuje možnost, jak zdravým způsobem plíseň likvidovat, protože jde o netoxický přírodní fungicidní substrát. Snadno se rozmíchá s vodou a tímto roztokem se natřou veškerá postižená místa. Výhodou je, že lze přidávat i do klasických malířských nátěrů. Ovšem chytrá houba nebojuje účinně jen s nebezpečnými plísněmi v interiérech (domech, bytech, administrativních budovách). Lze využít i jako koupel či postřik pro humánní a veterinární účely v případě výskytu nežádoucích plísní a kvasinek. Příspěvek Chytrá houba proti plísni pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
03.05.2016 15:05 |

podobné články

Chytrou karanténu jste nepochopili, vzkázalo ministerstvo naštvaným starostům na Karvinsku

 
Takzvaná chytrá karanténa má pomáhat hygienikům s urychleným dohledáváním lidí, s nimiž osoba nakažená koronavirem přišla do styku. Starostové na Karvinsku, které je v posledních dnech největším ohniskem nákazy, se zlobí, že systém nefunguje. Resort zdravotnictví oponuje a hájí se čísly.
10.07.2020 04:10 |

podobné články

Hana Krampolová (✝59) mluvila pár hodin před smrtí s kamarádkou lékařkou

 
Jednou z posledních osob, s nimiž Hanka Krampolová  (✝59) hovořila, byla její letitá přítelkyně, lékařka Ivana Němečková. Nic prý nenasvědčovalo tomu, že u manželky Jiřího Krampola dojde k tak rychlému konci. „Mluvily jsme spolu tuto neděli. Telefonicky mě prosila, jestli bych s ní nevyrazila na nákup plavek, protože se s Jirkou chystali na pět dní na Moravu,“ vzpomíná Němečková.
04.08.2020 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Krampol (863 článků)

Ona peče, vaří a spí s nimi! Čtyřlístek a moderní cenzura? Jeho slavný autor má těžkosti

 
Téma genderu a genderové vyváženosti si nevybírá. Neunikl mu ani populární komiks Čtyřlístek, konkrétně Fifinka, která se stará o své tři kamarády v typicky ženské úloze. K genderovým úvahám se na Českém rozhlasu vyjádřil autor komiksu, Jaroslav Němeček a i jeho žena Lucie Němečková. „Považuju to za hloupost, je to nesmysl,“ řekl Němeček. Dle něho je to jen současná móda. A Lucie Němečková tvrdí, že tato mánie už končí.
05.08.2020 09:55 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Němeček (18 článků) , Ona Ona (113 článků)

Kurátorka výstavy Rembrandt: Portrét člověka Lucie Němečková: Představíme řadu prvotřídních děl

 
V Národní galerii Praha se v září otevře výstava Rembrandt: Portrét člověka. Kvůli koronaviru se její konání posunulo, ale na její vzácnosti a zajímavosti to neubralo. V tomto rozsáhlém výstavním projektu bude počínaje 25. zářím vystaveno 110 děl významných tuzemských i zahraničních institucí a soukromých sbírek. A také jediná Rembrandtova malba, která je na našem území – Učenec v knihovně. Kurátorka Lucie Němečková řekla, že podobný projekt v takovém rozsahu u nás dosud nebyl realizován.
20.08.2020 08:55 |

podobné články

Jihomoravský kraj: Jednání krizového štábu COVID-19

 
Krizový štáb se sešel dnes (3. dubna 2020) dopoledne a standardně byl informován o situaci jednotlivých složek IZS. Krajská hygiena informovala o aktuální epidemiologické situaci na jižní Moravě ke včerejší 18. hodině. Vyléčených pacientů je 12, zaznamenaných úmrtí 1, pozitivně testovaných 227. Ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje David Křivánek také informoval o průběhu projektu chytrá karanténa: „Aktuálně s KHS JMK spolupracuje 20 členů AČR, z nichž polovina jsou výjezdové týmy a polovina působí na pracovišti krajské hygieny jako proškolení operátoři callcentra. Probíhají první zkušební hovory s veřejností v rámci systému chytrá karanténa a předpoklad je, že ostré nasazení začne s největší pravděpodobností v průběhu příštího týdne. Poté bude možné začít využívat takzvané mapové podklady. Ty budou vznikat na základě souhlasu jednotlivých detekovaných pacientů, že může systém využívat informace jejich operátora a banky.“
03.04.2020 20:20 |

podobné články

Osobnosti: David David (572 článků) , David David (423 článků)

Asociace krajů ČR: Chytrá karanténa a výroba celoobličejových masek. Hejtmani jednali s krizovým štábem a s dalšími aktéry boje proti koronaviru

 
Hejtmani českých a moravských krajů jednali se zástupci Ústředního krizového štábu v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a také s týmem vedeným náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou. Vzájemně se informovali o prozatímní zkušenosti s realizací projektu „Chytrá karanténa“ v Jihomoravském kraji, o rozšíření systému do dalších krajů i o možnosti dodávek celoobličejových masek v období nedostatku respirátorů FFP3, s nímž se potýká celá Evropa.
04.04.2020 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (2315 článků)

Chytrá karanténa se rozjede do konce dubna. „Měli bychom být hrdí,“ říká expert o Češích

 
Do konce dubna by se měla naplno rozjet chytrá karanténa, s jejíž podobou nyní finišují odborníci napříč všemi odbory. Pokud se projekt naplno rozjede, bude moci přijít na řadu pozvolné uvolňování současné plošné karantény, řekl ČTK ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch, který koordinuje v projektu tuzemské laboratoře na testování vzorků.
10.04.2020 18:35 |

podobné články

Chytrá karanténa se spustí na plno 1. května, nově se testuje i v Praze

 
Chytrá karanténa by měla být spuštěna 1. května, a to na celém území České republiky. Ve středu to uvedl epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V pondělí se systém začal testovat také v Praze. Pokud by fungoval, mohlo by se uvolnit omezení volného pohybu.
15.04.2020 16:35 |

podobné články

Chytrá karanténa startuje povinně v celém Česku. A co sledování mobilů a plateb kartou?

 
Chytrá karanténa se od pondělí rozšíří do všech krajů, půjde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací. Vyplývá to z mimořádného opatření, které v neděli večer zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu. Používání paměťových map z dat mobilních operátorů a platebních karet opatření nezmiňuje.
19.04.2020 22:15 |

podobné články

Jak se bude koronavirus v Česku dál šířit? Černý scénář pomůže odrazit i chytrá karanténa

 
Uvolnit všechna opatření zavedená proti šíření koronaviru stále není dobrý nápad. Kdyby se tak stalo, nákaza by se začala rapidně šířit a mnoho lidí by zemřelo. Chytrá karanténa je nicméně dostatečně funkční, může se přistoupit k částečnému uvolňování. Vyplývá to z modelů šíření nákazy, které vypracovala skupina vědců v rámci iniciativy Model antiCOVID-19 pro ČR. Podle ní modely dokážou odhadnout i tak podrobné věci, jako jaký efekt bude mít postupné zvedání jednotlivých restrikcí, například otevření hobbymarketů. Nástroje nyní nabízí české vládě.
21.04.2020 21:20 |

podobné články

Jak funguje chytrá karanténa

 
Kde si včera byl a s kým? Taková otázka by teď mohla nejčastěji zaznít od epidemiologů a mediků pracujících na hygienické stanici, když se snaží dohledávat všechny kontakty člověka s nemocí covid-19. Pracovníci hygienické stanice Středočeského kraje v pondělí Právu názorně ukázali, jak funguje chytrá karanténa a mapování pohybu nakaženého člověka v praxi.
19.05.2020 19:25 |

podobné články

Lékař z TOP 09: Chytrá karanténa? Zatím se jeví jen jako marketingové heslo. Mělo by se šetřit. Miloš Zeman a jeho partička – mínus deset procent

 
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Hradní partička by si měla v době krize snížit náklady alespoň o deset procent. A také vláda i resorty. Na chřipku se připravím očkováním a vitamínem D. Koronaviru se až tak moc nebojme – v 80 procentech má průběh jako obyčejná viróza. Proto nevěřme konspiračním teoriím proti očkování, které mají za úkol zneužívat lidské důvěřivosti těch, kdo nemají kritické myšlení. To říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz lékař klatovské nemocnice, krajský zastupitel za TOP 09 MUDr. Richard Pikner, Ph.D. Chytrá karanténa je podle něj jen marketingový tah, mobilní aplikace eRouška taky není řešením. Nesvalujme vinu na pendlery, na sociálně vyloučené občany a komunity nebo na zahraniční dělníky.
31.05.2020 00:05 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24627 článků)

ÚOOÚ: Ochrana soukromí v době koronavirové a projekt Chytrá karanténa

 
Předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů shrnula postoj své instituce k aktuálnímu tématu na veřejném slyšení „Chytrá karanténa vs. bezpečnost osobních dat“, které se uskutečnilo minulý týden v Senátu.
29.06.2020 09:35 |

podobné články