Článek

Německo rozpolcené kolem dodávky tanků Ukrajině

 
V otázce zbrojních dodávek Ukrajině je německá společnost rozdělená. Jak ukázal nejnovější průzkumu pro stanici ARD, s vývozem tanků Leopard 2 souhlasí 46 % dotázaných, zatímco proti jejich vývozu je 43 %.
23.01.2023 22:50 |

podobné články

Podobné články

Tankový mišmaš pro Ukrajinu. Americké, německé i britské. Už přišlo varování

 
Německo souhlasilo s dodáním německých tanků Leopard 2 na Ukrajinu. V prvním kroku poskytne Ukrajině čtrnáct tanků Leopard 2A6 a povolí jejich reexport z dalších zemí. Na žádost kancléře Olafa Scholze o tom rozhodla spolková vláda. Kyjev doufá, že dodávky tanků změní situaci na bojišti, uvedla BBC. Spojené státy dodají Ukrajině 31 tanků M1 Abrams, oznámil americký prezident Joe Biden.
25.01.2023 22:05 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (898 článků)

Česko zřejmě dodalo na Ukrajinu starší tanky. Černochová i armáda mlží

 
Česká republika poslala na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany. Neoficiální informace, že ČR poslala Ukrajině několik desítek starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty (BVP), předtím česká armáda ani ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepotvrdily s odůvodněním, že z bezpečnostních důvodů nelze dodávky specifikovat. WSJ původně o dodávce tanků informoval s odvoláním na náměstka ministryně obrany Tomáše Kopečného, později jeho jméno ze zprávy vypustil. Resort obrany popřel informaci, že by náměstek listu dodávku tanků potvrdil.
05.04.2022 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (796 článků)

Německé tanky proti Rusku: Berlín poskytne Ukrajině Leopardy, USA Abramsy

 
Německo oficiálně souhlasí s dodáním německých tanků Leopard 2 ukrajinské armádě, která se brání ruské invazi, a v prvním kroku poskytne Ukrajině 14 tanků Leopard 2A6. Dnes o tom na žádost kancléře Olafa Scholze rozhodla spolková vláda, oznámil kancléřův mluvčí Steffen Hebestreit. Vpodvečer americký prezident Joe Biden oznámil, že USA dodají Ukrajině 31 pokročilých tanků M1 Abrams.
25.01.2023 13:40 |

podobné články

Česko dostane od Německa 15 starších tanků, mají nahradit techniku darovanou Ukrajině

 
Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací.
18.05.2022 17:55 |

podobné články

Budějovický Budvar zahájil montáž tanků v novém ležáckém sklepě

 
V Budějovickém Budvaru dnes započala montáž nerezových tanků do objektu nového ležáckého sklepa. Do 24. května bude instalováno celkem 24 tanků o objemu 2100 hektolitrů a 10 tanků o objemu 244 hektolitrů. Výrobní kapacity pivovaru pro dozrávání piva se tím zvýší o 20%. Hodnota investice do budovy a technologie je 250 mil. Kč. Rozšíření ležáckého sklepa je součástí rozvojového plánu pivovaru. Letos budou v rámci toho zahájeny stavby nové stáčírny lahví a kapacit pro hlavní kvašení. Po dokončení všech naplánovaných investic se roční výstav pivovaru zvýší o čtvrtinu na 2 mil. hektolitrů.
10.05.2018 16:55 |

podobné články

Pokud by Polsko odeslalo Leopardy Ukrajině, Berlín by nic nenamítal

 
Pokud by Polsko odeslalo tanky německé výroby Leopard Ukrajině, Berlín by nic nenamítal, uvedla dnes německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková ve vysílání francouzské stanice LCI. Německý kancléř Olaf Scholz přitom dosud dodávky tanků Leopard Kyjevu třetími zeměmi odmítal. Německý ministr obrany Boris Pistorius pak ve vysílání ARD řekl, že očekává brzké rozhodnutí o dodávce tanků na Ukrajinu, ať už bude jakékoli.
23.01.2023 00:55 |

podobné články

Osobnosti: Boris Boris (33 článků)

Po zhroucení míru na Ukrajině by Merkelová nikoho nezrazovala od dodávek zbraní Kyjevu, myslí si šéf německého think-tanku

 
Kdyby Německo nevyjednalo mír s Putinem, nikdo jiný by to neudělal. Američané by akorát přiživili konflikt dodáním zbraní Ukrajině. Prohlásil v rozhovoru pro Respekt.cz ředitel německého zahraničněpolitického think tanku Stiftung Wissenschaft und Politik Volker Perthesem.
08.04.2015 20:11 |

podobné články

Ukrajinec: Chceme 300 západních tanků. Jinak to neprolomíme

 
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala svět, aby ještě více zesílil podporu Ukrajině. A také se to děje. Nizozemská vláda přislíbila poslat na Ukrajinu systém protivzdušné obrany Patriot. Prezident Joe Biden za to Nizozemcům poděkoval. Nizozemský premiér Mark Rutte poslal do Moskvy jasný vzkaz. BBC přinesla další zprávu přímo z Bachmutu, kde se ozývá hřmění děl a tanků, které člověku rezonuje až v kostech. „Máme cíl“ vykřikne v jednu chvíli velitel tanku. A rozběhne se namazaný stroj.
18.01.2023 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (898 článků)

Německé dodávky tanků nejsou žádná charita. Ale časem mohou být výhodné, myslí si expert

 
Českou armádu má posílit 15 darovaných tanků Leopard 2A4 z Německa. Později by si měla dokoupit dalších až 50 modernějších Leopardů 2A7. Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr v rozhovoru pro iRozhlas.cz upozorňuje, že Německo tím nedělá žádnou charitu; jde o řešení, které podle něj může být výhodné pro obě strany.
22.05.2022 14:35 |

podobné články

Od středy Gazprom znovu sníží dodávky plynovodem Nord Stream 1 na 20 procent kapacity

 
Ruský plynárenský gigant Gazprom odstaví ve středu 27. července z provozu další turbínu plynovodu Nord Stream 1 kvůli údržbě. Dodávky plynu se tak dále sníží na 33 milionů metrů krychlových denně, tedy zhruba 20 procent kapacity. Oznámila to ruská společnost. V současnosti je provoz plynovodu omezen na zhruba 40 procent kapacity a dodávky se pohybují kolem 67 milionů metrů krychlových denně. Německo uvedlo, že nevidí technický důvod pro další omezení dodávek plynu.
25.07.2022 19:00 |

podobné články

Dodávky českých tanků na Ukrajinu rozčílily Rusy: Češi dodávali zbraně i Hitlerovi, píší

 
V minulých dnech se objevily informace, že Česká republika dodala Ukrajině více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M. Ministerstvo obrany odmítlo informaci z bezpečnostních důvodů potvrdit. Zprávy se objevily v médiích po celém světě a to včetně těch ruských. U tamních čtenářů vyvolaly bouřlivé reakce a Rusové volají po tom, aby bylo Česko odpojeno od zemního plynu a připomínají období Protektorátu Čechy a Morava.
13.04.2022 08:20 |

podobné články

Přišlo z evropského think-tanku: Německo se musí vzchopit a postavit armádu, jinak...

 
Ředitel evropské pobočky zahraničněpolitického think-tanku Carnegie Europe Jan Techau se pustil do rozboru současné situace v Německu na základě eseje německého ministra zahraničí Frank-Waltera Steinmeiera. Německo se totiž stalo světovou velmocí, aniž však po tom kdy toužilo, protože samo má mnoho nevyřešených problémů. Na ty však nezbývá čas.
13.07.2016 17:05 |

podobné články

Ze Smíchova zmizelo torzo růžového tanku

 
Ze smíchovského náměstí Kinských v pátek zmizelo torzo růžového tanku. Sochař David Černý, který někdejší symbol osvobození Prahy přemaloval po roce 1989 narůžovo, tam zbytky tanku přivezl loni v srpnu. Připomněl tak 40. výročí okupace Československa.
12.06.2009 15:35 |

podobné články

Osobnosti: David Černý (306 článků)

Německá armáda zvýší počty tanků v reakci na ukrajinskou krizi

 
Německá armáda se od sjednocení země postupně zbavovala starých tanků. Část jich prodala do Turecka, Brazílie nebo Indonésie. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová chce navýšit počet tanků typu Leopard 2 a ještě letos začít s vývojem nového typu stroje, který dosluhující Leopardy vystřídá. 
01.06.2015 12:29 |

podobné články

Ministerstvo obrany: Dohody k daru německých tanků Leopard jsou podepsány, výcvik začíná příští týden

 
Zástupci Ministerstva obrany ČR dnes podepsali s německými partnery sérii smluv, které se vztahují k dodávce tanků Leopard pro Armádu ČR. Předmětem je rovněž mj. dohoda o výcviku českých vojáků. Čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel získala ČR od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny.
11.10.2022 22:20 |

podobné články

Jste v NATO, napadne vás Rusko, kdo přijde na pomoc? Zjištěno po prvním maléru na Ukrajině

 
Ukrajina měla být dávno v NATO nebo v EU, měli jsme jim posílat víc zbraní. Takové názory se po invazi na Ukrajině množí nejen na sociálních sítích. Ovšem průzkumy společnosti Pew Research Center hovoří celkem jasně. V roce 2015 Ukrajinu v EU nechtělo ani Německo ani Francie, v NATO zase Německo a Itálie. A Němci odmítali dodávky zbraní pro Ukrajinu dlouhodobě. Průzkum z roku 2015 se zabýval také otázkou, zda by země NATO přišly na pomoc členům NATO, které by napadlo Rusko. Výsledky asi moc lidí nepotěší.
14.03.2022 15:40 |

podobné články

Boje v Doněcku se dál vyhrocují, OBSE znepokojují tanky

 
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je velmi znepokojena přítomností tanků na územích kontrolovaných proruskými separatisty na východní Ukrajině. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení OBSE. Pozorovatelé OBSE na Ukrajině uvedli, že v sobotu zaznamenali kolony tanků a těžkých zbraní u měst Doněck a Makijivka. Potvrdili tak dřívější informace Kyjeva a novinářů přítomných v oblasti.
09.11.2014 09:20 |

podobné články

Další kolo války: Rusko hromadí stovky tanků na hranicích, píší na Ukrajině

 
Zástupce velitele akce na východní Ukrajině plukovník Valentin Fedyčev varuje, že Rusové na hranicích s Ukrajinou shromažďují nové síly. Tisíce vojáků a stovky tanků se podle ukrajinské Pravdy možná chystají k další válečné operaci proti Kyjevu.
11.04.2015 20:51 |

podobné články

Až 139 tanků Leopard může dostat Ukrajina. Čeká se na Berlín

 
Zatímco na Ukrajině pokračují těžké boje zejména v okolí částečně obléhaného Bachmutu, budí v tamních médiích pozornost zejména snaha ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského očistit zemi od korupce, která znamená nemalé změny i ve vrcholných pozicích státní správy. Krátce po oznámení Zelenského začínají padat první rezignace. Čeká se také na zprávy z Německa, které je stále dosti váhavé ohledně pomoci pro Kyjev. Skupina Rheinmetall oznámila, že pokud dá Berlín zelenou, mohla by Ukrajině případně dodat až 139 tanků Leopard 1 a 2.
24.01.2023 12:05 |

podobné články