Článek

Německá vláda převezme firmu Uniper, největšího dovozce ruského plynu

 
Německá vláda se dohodla na převzetí společnosti Uniper, která je v Německu největším dovozcem ruského plynu a která se dostala do existenčních problémů kvůli omezení dodávek ruského plynu a výraznému zvýšení ceny této energetické suroviny. Vláda odkoupí podíl od mateřského podniku - finské společnosti Fortum - a posílí kapitál. Po dokončení transakce by vláda měla vlastnit v Uniperu podíl téměř 99 procent. Firmy to dnes  oznámily  ve společném sdělení.
20.09.2022 20:05 |

podobné články

Podobné články

Gazprom oznámil, že kvůli zásahu vyšší moci nemůže plnit závazky

 
Největší německý výrobce elektřiny a rovněž dovozce ruského plynu RWE dnes oznámil, že obdržel od ruské společnosti Gazprom vyrozumění, že ruská firma dál nemůže plnit své závazky z důvodu zásahu vyšší moci. Stejné sdělení dostal od ruského plynárenského gigantu také Uniper, který je největším dovozcem ruského plynu do Německa. To by znamenalo, že se Gazprom snaží vyvázat z odpovědnosti za neplnění závazků vůči Uniperu a RWE.
18.07.2022 20:15 |

podobné články

Tok ruského zemního plynu do Evropy je stabilní, německá vláda bude zachraňovat Uniper

 
Dodávky ruského plynu do Evropy zůstávají dnes ve srovnání s předchozím dnem převážně stabilní. Fyzický tok plynovodem Nord Stream 1 do Německa je zhruba na stejné úrovni, tok plynovodem Jamal směrem z Německa do Polska se mírně snížil.
22.07.2022 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Jamal Jamal (16 článků)

Příděly plynu, padlo od Němců. Brusel spřádá plán, Fialu a Síkelu zklamal

 
Po ruském vypnutí plynovodu Nord Stream není podle německého plynového dovozce Uniper vyloučeno, že naše sousední země bude uvažovat nad zavedením přídělového systému na plyn a začínají prosakovat obavy, že se do listopadu nenaplní německé zásobníky v souladu s plány Berlína. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova by se tok plynu „určitě obnovil“ jen pokud Západ zmírní sankce. Evropská komise však míní, že zná řešení současné situace. Unikl dokument, v němž zaznívají její návrhy. „Putin neuspěje. Evropa zvítězí,“ zní od šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové.
06.09.2022 09:50 |

podobné články

Křetínského EPH míří na francouzský trh: Chce koupit aktiva skupiny Uniper

 
Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského podal prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Power Europe závaznou nabídku na koupi veškerých francouzských aktiv německé skupiny Uniper. Holding následně od Uniperu získal exkluzivitu na jednání. ČTK to dnes sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Základním majetkem Uniperu ve Francii jsou dvě uhelné elektrárny.
24.12.2018 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Častvaj (28 článků) , Daniel Křetínský (66 článků)

Ceny plynu v Evropě rostou. Ruský Gazprom otočil kohoutky a omezil dodávky do Německa

 
Dodávky ruského zemního plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal se v úterý zastavily, tok plynu se pak obrátil opačným směrem. Cena plynu pro evropský trh s dodáním v lednu se v úterý vyšplhala na rekordních více než 170 eur (asi 4290 Kč) za megawatthodinu. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.
21.12.2021 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Jamal Jamal (16 článků)

Češi bez výplat. Nic nevíte. Konec ruského plynu: Vyhozen Piráty. Nemůže mlčet

 
V současné době se v mediálním i politickém prostoru ozývá myšlenka, že by se Evropa měla od ruského plynu odstřihnout hned. Bývalý šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček, který byl odvolán na nátlak pražských Pirátů, v XTV vysvětlil, co by to znamenalo, například pro český automobilový průmysl. „Bez plynu automobilka nevypálí žádnou karosérii,“ řekl a poznamenal, že 75 % plynu se spotřebuje v českých firmách. Bez plynu by pak Česko nemělo ani průmysl, ani zemědělství. Snižování teploty v bytech o pár stupňů by pak bylo naprosto bezpředmětné, protože většina obyvatelstva by nedostala žádnou výplatu. Plyn z USA nás prý nezachrání.
11.04.2022 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (19 článků)

ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro třetí čtvrtletí 2018

 
Energetický regulační úřad zveřejnil indikativní ceny plynu platné pro třetí čtvrtletí 2018. Čtvrtletní indikativní ceny plynu představil již poosmé, slaví tak druhé výročí od první publikace. Aktuální indikativní cena plynu činí dle metodiky ERÚ 699 Kč/MWh v případě využití plynu na vytápění, 749 Kč/MWh v případě využití plynu na ohřev vody a 899 Kč/MWh pro zákazníky, kteří využívají plyn pouze na vaření.
01.06.2018 20:10 |

podobné články

Plyn z LNG terminálu prodlouží spotřebu v ČR až o dva měsíce

 
Plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku prodlouží spotřebu plynu v ČR o jeden a půl až dva měsíce. Zásobníky plynu v ČR jsou nyní plné zhruba ze 77 procent, plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by tak ČR vydržela zřejmě až do března. Počítá se také s tím, že bude fungovat takzvaná evropská solidarita. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát podle něj nyní musí získat LNG, které zatím nemá zajištěn. Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska podle Síkely jde zhruba 98 procent spotřebovaného plynu.
19.07.2022 18:45 |

podobné články

Italové našli u Egypta obří ložisko zemního plynu. Osvobodí EU od ruského plynu?

 
Největší naleziště zemního plynu ve Středozemním moři objevila italská firma Eni u pobřeží Egypta. Podle šéfa firmy by obří ložisko mohlo uspokojit energetickou potřebu Středomoří po celá desetiletí. Pro Evropskou unii také představuje možnost, jak by se mohla osvobodit od závislosti na dodávkách ruského plynu.
01.09.2015 14:10 |

podobné články

Gazprom krátí dodávky plynu do Evropy

 
Dodávky ruského plynu do ČR přes Ukrajinu zůstávají nadále mírně nižší proti běžné úrovni tohoto období. Dovozce RWE to kompenzuje plynem ze severního plynovodu Nord Stream a koneční spotřebitelé pokles v dodávkách nepociťují, sdělil dnes mluvčí společnosti Martin Chalupský.
03.02.2012 15:05 |

podobné články

Rusko a Čína podepsaly rámcovou smlouvu o plynu. Zaručí prý stabilitu a právo

 
Rusko a Čína dnes v Pekingu za účasti prezidentů obou zemí podepsaly rámcovou smlouvu o dalších dodávkách ruského plynu do Číny, a to takzvanou západní cestou. Informovala o tom agentura Reuters. Podle šéfa ruského plynárenského podniku Gazprom Alexeje Millera by se Čína díky těmto dodávkám mohla stát větším odběratelem ruského plynu než Evropa.
09.11.2014 18:35 |

podobné články

Osobnosti: Alexej Miller (12 článků)

Alkohol se vrátí na trh. Bude to chaos, myslí si dovozce Global Spirits

 
Ministr Leoš Heger (TOP 09) oznámil, že ve čtvrtek ráno vydá opatření, kterým dojde ke zmírnění částečné prohibice. Do oběhu se budou moci vrátit lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012. Alkohol z letošního roku bude muset být opatřen certifikátem o nezávadnosti a rodokmenem. "Bude to chaos," obává se dovozce Global Spirits Tomáš Otta.
26.09.2012 23:05 |

podobné články

Osobnosti: Leoš Heger (1275 článků)

Do Česka se prý dostaly lasagne s koňským masem. Není to pravda, brání se dovozce

 
I do České republiky měly dorazit těstoviny s koňským masem, které výrobce označil za hovězí. Dovozce to ale popírá.
18.02.2013 17:00 |

podobné články

První „cinknuté“ volkswageny v Česku zamíří do servisů. Škodovky musí počkat

 
Český dovozce aut koncernu VW spolu s ministerstvem dopravy v pondělí začne zvát první vozy se vznětovými motory schopnými obcházet homologační emisní měření do servisů. Podle mluvčího dovozce vozů koncernu VW do ČR Jana Klímy půjde v první vlně o modely Volkswagen Amarok, Volkswagen Golf, Audi A4, A5 a Q5 a Seat Exeo s motory 2,0 TDI, kterým v servisech budou aktualizovat software. Škodovky přijdou na řadu později.
16.05.2016 07:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Klíma (17 článků)

Do Běloruska teče jen 40 procent ruského plynu, meně plynu teče i do Litvy

 
Gazprom snížil dodávky zemního plynu do Běloruska o 60 procent. Spor ohrožuje i dodávky plynu do Litvy, Polska a na východ Německa.
23.06.2010 08:55 |

podobné články

Energetik v ČT: Evropa bez ruského plynu? Za tři měsíce by se musela snížit spotřeba. Průmysl, pak domácnosti

 
Energetický expert Michal Macenauer varuje, že bez ruského plynu se v horizontu tří let neobejdeme. Za to, že je Evropská unie z velké části závislá na ruském plynu, podle Macenaura může zejména politika Německa, která plyn prosazovala na úkor uhlí a jádra. Green Deal v současné podobě podle slov experta musí skončit, protože se ukazuje jako zcela naivní.
26.02.2022 15:25 |

podobné články

Špatné zprávy: V Německu se pálí plyn na zimu. „Když to Putin nepustí...“

 
Odstávka plynovodu Nord Stream 1 má své následky. Německý gigant Uniper začal čerpat plyn ze zásobníků, a to z ekonomických důvodů. Děje se tak uprostřed července, kdy by se měly zásobníky plnit. Ekonomický novinář Mirek Motejlek pak komentuje, že pokud nebudou dodávky plynu obnoveny do pátku, vyčerpají se zásobníky ještě před topnou sezónou.
18.07.2022 14:00 |

podobné články

V Evropě jsou obrovské zásoby plynu, pokryjí poptávku až na 60 let

 
AKTUALIZOVÁNO. V Evropě se nachází obrovská naleziště plynu. Odhadovaných 624 bilionů kubických stop plynu (v přepočtu zhruba 17,67 bilionu metrů krychlových plynu) by mohlo evropskou poptávku pokrýt až na 60 let a mohlo by výrazně snížit závislost zemí na dovozu plynu z Ruska.
06.05.2011 10:50 |

podobné články

Je Evropa závislá na ruském plynu a lze ho nahradit? Zde získáte odpověď

 
Je Evropa závislá na ruském plynu? Jaké jsou jiné alternativy? Je a zůstane Ukrajina rizikovým faktorem pro tranzit plynu do Evropy? Vzniknou další krize, nebo se Ukrajina propojí s plynárenskými sítěmi střední Evropy a vytvoří východoevropské centrum? Opravňují politické spory k rozhodnutím typu přerušení dodávek plynu do Evropy? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět konference s názvem Bezpečnost dodávek zemního plynu do Evropy, kterou pořádá společnost Business Forum.
09.09.2014 13:31 |

podobné články