Článek

Německá ministryně poučovala Čínu. O Rusku, o Tchaj-wanu. Ale pak padla otázka na Nord Stream

 
Německá ministryně zahraničních věcí Annalena Baearbocková po cestě do Pekingu varuje. Eskalace konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem by pro celý svět byla „hororovým scénářem“ a pro Evropany je nepřípustná. Její čínský protějšek Čchin Kang doufá v mírové sjednocení, Čína však bude chránit svou suverenitu. Německý žurnalista upozorňuje na fakt, že Čína je největším obchodním parterem Německa. O vyšetřování sabotáže Nordstreamu 2 Baerbocková odmítla poskytnout detaily. Do Asie se chystá i český premiér Petr Fiala; na Filipínách, v Indonésii a v Singapuru hodlá upevnit mezinárodní pozici České republiky a najít obchodní partnery.
15.04.2023 14:05 |

podobné články

Podobné články

„Mlč!“ Přiznání, že Nord Streamy „navrtaly“ USA? Je zle

 
„Děkuji vám, USA.“ Tak reagoval bývalý polský ministr obrany na dva výbuchy, které způsobily rozsáhlé úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 v Baltském moři začátkem tohoto týdne. Jedná se o další zdrcující ránu pro energetickou bezpečnost Evropy a úřady severských států se domnívají, že příčinou byla záměrná sabotáž. Polský politik pak na twitteru za útok poděkoval Američanům. Ti se dlouhodobě pokoušeli zabránit dostavbě a zprovoznění Nord Stream 2 a nyní tlačí Evropu, aby se vzdala ruského plynu. Padla však také slova o ruské propagandě a očerňovací kampani proti Západu. „Je to oficiální oznámení o teroristickém útoku?” zeptala se mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Marija Zacharovová.
28.09.2022 06:55 |

podobné články

Gazprom nezaručí bezproblémový provoz Nord Stream 1, v Maďarsku je stav energetické nouze

 
Ruská plynárenská společnost Gazprom nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Firma dnes uvedla, že není jasné, zda dostane opravenou turbínu, jejíž servis v Kanadě zajistila německá společnost Siemens Energy. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU.  Teď prochází pravidelnou údržbou.
13.07.2022 18:10 |

podobné články

Začíná pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1, Německo z ní má obavy

 
Konsorcium Nord Stream AG dnes zahajuje pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Konsorcium sídlí ve Švýcarsku a uvádí, že údržba potrvá do 21. července.
11.07.2022 06:35 |

podobné články

Začala odstávka plynovodu Nord Stream 1. Budou dodávky paliva obnoveny?

 
Konsorcium Nord Stream AG v pondělí zahájilo pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do zemí Evropské unie.
11.07.2022 11:00 |

podobné články

Návrat turbíny pro Nord Stream 1 do Ruska je podle Gazpromu kvůli sankcím nemožný

 
Návrat turbíny pro plynovod Nord Stream 1 do Ruska je kvůli západním sankcím nemožný. Uvedl to dnes ruský plynárenský podnik Gazprom, který chybějící turbínou zdůvodňuje omezení dodávek. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.
04.08.2022 00:15 |

podobné články

Ukrajinci. Nebo Rusové. Nord Stream 1 i 2 někdo navrtal

 
Po poklesu tlaku v nikdy nezprovozněném plynovodu Nord Stream 2 se objevily blízko sebe dvě trhliny také na plynovodu Nord Stream 1, jehož prostřednictvím dodávky plynu proudily do Německa až do konce srpna, kdy je Rusko zcela ukončilo pod požadavkem zrušení sankcí. Zatímco společnost spravující plynovod zatím příčiny nekomentovala, začínají se po nalezení míst poškození plynovodů nedaleko od sebe objevovat názory, že tohle „nebyla náhoda“. Také německé úřady podle médií pracují s verzí, jež má za to, že šlo o „cílený útok“. Ukazují na 2 státy.
27.09.2022 10:55 |

podobné články

Krach ruského plánu: Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všechny zaměstnance

 
Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců. Ve švýcarské frankofonní televizi RTS to řekl švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Provozovatel produktovodu, který už je dokončen, ale nebyl uveden do provozu, informaci zatím oficiálně nepotvrdil. Stanice RTS uvedla, že zástupci projektu dnes budou jednat s představiteli švýcarského kantonu Zug, kde má společnost Nord Stream 2 AG ústředí.
01.03.2022 12:30 |

podobné články

Trhliny v potrubí s ruským plynem: Extrémní spekulace. Stojí za tím Dánsko a USA?

 
Trhliny na plynovodech Nord Stream 2 a Nord Stream 1 mohou být výsledkem sabotáže. Mluví se o zapojení Ruska nebo Ukrajiny. Fakt, že se trhliny objevily ve vodách Dánska, ale také vybízí ke spekulaci, zda nemají s celou situací něco společného Spojené státy. Americký prezident Joe Biden ještě před ruskou invazí na Ukrajinu vzkázal, že pokud Rusko napadne Ukrajinu, plynovod Nord Stream 2 bude muset být „ukončen“. Zapojení Dánska by v případě americké sabotáže dávalo smysl, protože již dříve Spojené státy „špehovaly“ evropské politické špičky právě skrze dánské tajné služby.
27.09.2022 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (937 článků)

Nizozemská firma získala smlouvu za sto milionů eur za práce na Nord Stream

 
Smlouvu na vyrovnání mořského dna při výstavbě plynovodu Nord Stream za 100 milionů eur získala společnosti Boskalis a Tideway - Boskalis - Tideway Offshore, uvedla firma Nord Stream AG.
26.04.2010 15:45 |

podobné články

Nikos Tsafos: Nord Stream - Proč tolik povyku?

 
Projekt plynovodu Nord Stream 2 dál rozděluje Evropu. Je to škoda. Bez ohledu na všechen ten hluk kolem totiž Nord Stream 2 jen odvádí pozornost…
04.08.2017 17:20 |

podobné články

Jan Urbach: Američané se sankcemi na Nord Stream 2 pohoří

 
Americké sankce nezastaví výstavbu druhé linie plynovodu Nord Stream,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Sankce proti firmám podílejícím se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 považuje Moskva za porušování mezinárodního práva.
20.12.2019 07:40 |

podobné články

Přes Nord Stream 1 opět proudí plyn z Ruska, některé země EU odmítají snížení spotřeby

 
Po pravidelné desetidenní údržbě plynovodu Nord Stream 1 začal dnes ráno tímto potrubím opět proudit ruský plyn do Evropské unie, sdělil mluvčí společnosti Nord Stream AG, která je provozovatelem plynovodu.
21.07.2022 09:10 |

podobné články

Závada na turbíně, Nord Stream nemůže být zprovozněn, ohlásilo Rusko. Ukrajina se nabízí, že ho nahradí

 
Plynovod Nord Stream, který měl být po třídenní údržbové přestávce znovu uveden do provozu v sobotu brzy ráno, zůstane nadále zastavený. Podle Gazpromu se totiž na jediné provozuschopné turbíně plynovodu Nord Stream objevily závady a není tak možné jej uvést do provozu. Stalo se tak jen pár hodin poté, co varování o možných problémech s turbínou znělo z Kremlu a není jasné, za jak dlouho budou dodávky obnoveny. S nabídkou pomoci EU se ozvala Ukrajina, která by ráda produkci plynu značně navýšila. Podle odborníků to je však nyní spíše nereálné.
02.09.2022 21:55 |

podobné články

Nord Stream 1 i 2 na dlouho kaput. „Plyn na příděl,“ zaznělo vzápětí

 
Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 mohou být tak poškozené, že už je nikdy nebude možné použít, uvádějí německé bezpečnostní služby k možná fatálně poškozenému potrubí výbuchy. Nyní hledají stopy na satelitních snímcích, informuje deník The Daily Telegraph. „EU by v dodávkách plynu měla přijmout krizové řízení a přídělový systém na plyn,“ dodává k této informaci spolek Konec uhlí – Nová energie.
28.09.2022 21:50 |

podobné články

Tchaj-wanu se nelíbí partnerství Praha–Peking. A tak protestuje

 
Tchajwanská vláda ostře protestovala proti partnerství mezi Prahou a Pekingem, které zahrnuje uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny. Podle tchajwanského ministerstva zahraničí tato dohoda mezi oběma metropolemi poškozuje „svébytné postavení“ Tchaj-wanu. České ministerstvo zahraničí v tuto chvíli o protestu Tchaj-wanu neví.
27.02.2016 20:01 |

podobné články

Předseda Senátu Vystrčil přiletěl na návštěvu Tchaj-wanu

 
Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil dnes přiletěl na návštěvu Tchaj-wanu. Po asi dvanáctihodinovém letu stroj tchajwanských aerolinií China Airlines přistál v hlavním městě ostrovní země Tchaj-peji. Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku.
30.08.2020 07:30 |

podobné články

Osobnosti: China China (47 článků)

Ne zcela příjemné: Vystrčil je na Tchaj-wanu. Začal tvrdý režim

 
Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil dnes přiletěl na návštěvu Tchaj-wanu. Po asi 12hodinovém letu stroj tchajwanských aerolinií China Airlines přistál v hlavním městě ostrovní země Tchaj-peji. Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku. Místní média zdůrazňují, že delegace se nesmí vzdálit z hotelu, vyjma naplánované akce a všude musí nosit roušky.
30.08.2020 20:50 |

podobné články

Osobnosti: China China (47 článků)

Nord Stream: „Nechtějí vědět...“ Hvězdný deník z USA šokuje

 
Jak to bylo s Nord Streamem? To je podle deníku Washington Post otázka, která se přesně v evropských diplomatických i bezpečnostních kruzích nepokládá. Nikdo totiž nestojí o to vědět jistě, že plynovod odpálil některý ze spojenců Ukrajiny. Každopádně o verzi s jachtou Andromeda se šíří pochybnosti. Němce na jachtu upozornila jedna nejmenovaná západní rozvědka. Kromě toho, firmě potrubí spravující bylo obnoveno pojištění, což naznačuje, že by Nord Stream nemusel zůstat mrtvý a nefunkční napořád.
04.04.2023 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Washington Washington (233 článků) , Washington Washington (233 článků)

Brusel chce Rusko zmáčknout kvůli Ukrajině: Plynovod Nord Stream 2 je v ohrožení?

 
Země Evropské unie jsou připraveny obětovat v případě ruské invaze na Ukrajinu dodávky plynu, které mají začít proudit přes plynovod Nord Stream 2. Politici z dosud skeptických zemí jako Německo či Rakousko se v posledních dnech přidávají na stranu zastánců zablokování projektu, na což naléhají i Spojené státy. Diplomatické zdroje obeznámené s aktuální přípravou sankcí podle listu Financial Times tvrdí, že postihy by se vedle Nord Streamu měly týkat i dalších nových plynových projektů v Rusku.
28.01.2022 15:50 |

podobné články