Článek

Německá média kritizují nově vzniklé frakce v europarlamentu, získají jen peníze, ale ne moc

 
Pravicově populistické strany v Evropském parlamentu díky nově založeným frakcím získaly peníze a řečnické časy, jejich omezený politický vliv to ale nezměnilo.
11.07.2024 13:45 |

podobné články

Podobné články

Orbán, Salvini... Česko! Zásadní informace a velký plán

 
Do jaké frakce Evropského parlamentu bude patřit Orbánův Fidesz po květnových volbách do europarlamentu? Dosud to byla EPP, do které patří čeští i němečtí lidovci. Ovšem podle Jana Zahradila z ODS se po volbách odehrají velké změny. „Pro mě je těžké pochopit, proč je Fidesz stále zakotven v EPP, když se k němu čas od času chovají tak macešsky. Pokud by si to Fidesz rozmyslel, budeme otevřeni jednání. Myslím, že by do naší frakce zapadl lépe jak psychologicky, tak ideově,“ říká europoslanec a Spitzenkandidát frakce ECR.
04.01.2019 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Zahradil (774 článků)

Babiš obviněn vlivnou dvojicí. Frakce s Orbánem? Prý jde jen o jedno

 
Komentátoři Bohumil Pečinka a Petros Michopulos v podcastu Kecy a politika rozebrali hlavní důvod vzniku frakce Patrioti pro Evropu, kterou založil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho noví evropští spojenci. Vyzdvihli názor novináře Davida Klimeše, podle nějž je logika vzniku této frakce u Babiše byznysová. Michopulos k tomu připomněl, že neplatí argument, že pokud má Babiš peníze na Západě, tak že není proruský.
04.07.2024 22:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26366 článků) , David David (1922 článků)

ODS oznámila vznik nové frakce v Evropském parlamentu

 
Občanská demokratická strana (ODS) v pondělí oznámila vznik nové Evropské konzervativní a reformní frakce v Evropském parlamentu. Podílet se na ní mají i britští konzervativci či polská strana Právo a spravedlnost. Občanští demokraté byli doposud členy nejsilnější parlamentní frakce s názvem Evropská lidová strana-Evropští demokraté (EPP-ED), kterou tímto krokem opustili.
22.06.2009 12:35 |

podobné články

Janečkova frakce v ODS má údajně stovky členů

 
K nové frakci v ODS, kterou před deseti dny založil dosavadní předseda ODS v Praze 11 Jiří Janeček, se prý hlásí stovky členů. Janeček chce proto založit pobočky v jednotlivých regionech. Aby se mohl frakci plně věnovat, rezignoval dnes na post šéfa ODS v Praze 11. Někteří členové ODS se od Janečkovy iniciativy distancovali, podle nich vznik frakce stranu oslabí. Podle dřívějšího vyjádření místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové je možné v ODS diskutovat na mnoha úrovních a není potřeba vytvářet nové frakce.
18.02.2013 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Miroslava Němcová (1790 článků)

Frakce Turka s Babišem s Orbánem a Le Pen: Je to pro ně riziko, hodnotí politolog

 
Europoslanci za hnutí Přísaha a Motoristé sobě Filip Turek a Nikola Bartůšek se připojí k nově vzniklé frakci Patrioti pro Evropu, kterou spoluzakládal Andrej Babiš. Ve frakci jsou přitom zástupci krajně pravicových a nacionalistických stran jako Matteo Salvini, Marine Le Pen nebo Viktor Orbán, který se netají dobrými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Je to pro ně riziko. Navíc i reputační, protože dříve plukovník Šlachta bojoval proti neonacismu, dnes s některými z nich spolupracuje," komentoval vznik frakce pro eXtra.cz politolog Pavel Šaradín.
13.07.2024 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5389 článků) , Andrej Babiš (26366 článků) , Matteo Salvini (104 článků) , Filip Marin (1 článek) , Viktor Viktor (183 článků)

ODS se pře s britskými konzervativci o přijetí extremistů do nové frakce

 
Jádrem sporu mezi britskými konzervativci a českými občanskými demokraty, kteří společně vytvářejí novou frakci v europarlamentu, jsou neshody ohledně uzavření spojenectví s xenofobní italskou Ligou severu. Konzervativci se od populistického hnutí distancují a žádost Italů o vstup do frakce odmítli, ODS proti nim nic nemá.
17.06.2009 13:15 |

podobné články

Velení EU je moc bílé! Nové myšlenky z Bruselu. Lidé, čtěte

 
Moc bílých eurokomisařů, moc bílých europoslanců, rasismus a policejní násilí, stěžují si dvě europoslankyně afrického původu. A chtějí to změnit. Na stránkách deníku EUobserver volají po nové legislativě, která má zohledňovat i rasový/etnický původ. Prý se s rasismem osobně setkaly u ostrahy europarlamentu. Apelovaly na předsedkyni EK, Ursulu von der Leyenovou, která jejich slova zřejmě vyslyšela a chystá mezi eurokomisaři debatu o rasismu. Ale to není všechno, co europoslankyně z frakce, do které patří i Piráti, požadují.
24.06.2020 10:50 |

podobné články

„Dobře, že frakce vznikla.“ Profesor Drulák pochválil spojení Babiše. Ale varuje, čemu se vyhnout

 
„Je dobře, že taková frakce vzniká,“ okomentoval profesor Petr Drulák spojení Babiše, Orbána a rakouských Svobodných. Podle něho by mohla hrát důležitou roli. „Z mého pohledu je podstatné, aby ta nová frakce nebyla tolik atlantistická jako ECR,“ říká dále v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Problémem Evropy totiž podle něho je, že je vazalem Spojených států. „Je proto důležité, aby novou frakci tvořily strany, které se na svět dívají evropsky, a ne americky. U strany Marine Le Penové to platí, u Orbána určitě také, u Babiše si to představit dovedu,“ hodnotí.
30.06.2024 20:30 |

podobné články

Šéf Svobodných Mach: "Pravá frakce" ODS nezachrání. Ta strana umírá

 
Nová stranická frakce pro členy ODS není jakýmkoliv konkurentem pro Stranu svobodných občanů. Je to pouze důkaz rozkladu ODS a zoufalé snahy zachránit nezachránitelné. Uvedl to lídr Svobodných Petr Mach v reakci na zprávy o vzniku tzv. „Pravé frakce“, žádající návrat k ideálům pravice.
02.03.2013 12:00 |

podobné články

Janeček: Pravá frakce odchází z ODS a zakládá Občanskou konzervativní stranu

 
V situaci, kdy ODS opustila i poslední zbytky pravicových ideálů, s nimiž byla před více než dvaceti lety založena, nemůže už bohužel Pravá frakce nadále působit jako její součást. Členové Pravé frakce se proto rozhodli založit standardní pravicovou konzervativní stranu.
20.11.2013 12:12 |

podobné články

Svobodní: Na obnovení frakce EFDD mají velkou zásluhu čeští zástupci

 
Poslanecká frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) v Evropském parlamentu byla obnovena. Obnovení frakce přivítal i český europoslanec Petr Mach (Svobodní).
21.10.2014 07:35 |

podobné články

Krajní pravice v EP posílí, nejvíce si pohorší frakce Zelených, ukázaly odhady

 
Krajní pravice v Evropském parlamentu výrazně posílí, největší lidovecká frakce EPP zůstává zhruba na stejné podpoře a nejvíce si pohoršila frakce Zelených, vyplývá z odhadů po uzavření volebních místností a z částečných výsledků eurovoleb. Velkého úspěchu dosáhla krajní pravice zejména ve Francii, kde prezident Emmanuel Macron již oznámil rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb.
10.06.2024 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Emmanuel Macron (802 článků)

Babiš odchází od liberálů. Chtějí integrovat EU, posilovat Brusel, vysvětlil

 
Hnutí ANO v Evropském parlamentu odchází z liberální frakce Renew Europe, ve které působilo od roku 2014. Už dříve šéf ANO Andrej Babiš naznačoval, že frakci může opustit, protože se programově absolutně neshodují. „Ani Renew ani ALDE nejsou připraveny udělat dostatečnou revizi Green Dealu, jak my to máme v programu. Část této frakce chce dokonce přitvrdit v tom zeleném šílenství,“ prohlásil Babiš. Do jaké frakce ANO zamíří, zatím Babiš nesdělil.
21.06.2024 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26366 článků)

Čeští europoslanci chtějí zhatit jednání o Babišovi. „Vyřešíme to sami“

 
Na předsedu frakce Evropské lidové strany (EPP) v europarlamentu Manfreda Webera se obrátilo pět českých členů frakce ve snaze dosáhnout stažení bodu o situaci médií v ČR z programu plenární schůze na počátku června. ČTK to dnes řekla autorka dopisu Weberovi Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), podle které sice není možné problémy kolem střetů zájmů ministra financí Andreje Babiše bagatelizovat, Česká republika ale věc umí vyřešit sama.
12.05.2017 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26366 článků) , Michaela Šojdrová (233 článků) , Manfred Weber (20 článků) , Michael Weber (8 článků)

Důtka od liberálů. Potlesk od Hovorkové, Babiš se brání

 
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nepovažuje za důležitou reakci evropského sdružení liberálních stran ALDE, které vůči němu schválilo o víkendu rezoluci, jež odsuzuje jeho účast na budapešťské konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. Expremiér to bere jako „útok prostřednictvím něj na maďarského premiéra Viktora Orbána“. Hnutí Ano, jež je jedním z nejsilnějších členů liberální frakce ALDE v europarlamentu, nyní čeká „prověrka“ ohledně naplňování liberálních hodnot. „Pozdě, ale přece,“ chválí Jana Hovorková z Forum24 reakci frakce ALDE.
29.05.2023 23:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26366 článků)

Babiš: Telička, můj životní omyl, že jsem ho vůbec potkal. Omylem nás dostal do frakce v EP

 
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je spokojený s výsledky voleb do Evropského parlamentu na domácí půdě a nyní řeší svou budoucnost v rámci europarlamentu. Zatím vyjednává o spolupráci s liberální frakcí Renew Europe, kam patří od roku 2014. K evropským liberálům je přitom Babiš kritický a ve hře je tak odchod do jiné frakce. „My jsme tam přišli omylem, tam nás dostal nejhorší vyjednávač Telička, to byl největší životní omyl, že jsem ho vůbec potkal a že jsme tam šli,“ prohlásil Babiš.
18.06.2024 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26366 článků)

Rusové tu ohrožují demokratický život, bouří milovník Prahy z europarlamentu

 
Češi, to je energie, ambice, ale také pivo. To je první reakce místopředsedy největší frakce Evropského parlamentu a bývalého irského ministra pro evropské záležitosti Dary Murphyho, na dotaz, co si vybaví, když se řekne Česko. V druhé části rozhovoru pro Blesk Zprávy ale také řekl, jak vidí mezinárodní reakci na otravu agenta Sergeje Skripala nebo nastínil, jak by mohly vypadat volby do europarlamentu příští rok.
14.04.2018 06:00 |

podobné články

„Řeknou, co si myslí. Tajně.“ Slovenský poslanec o europarlamentu. Jak to chodí

 
Jak to chodí v europarlamentu? „Lidovci a progresivní sociální demokraté vám někdy mezi čtyřma očima řeknou, co si myslí, ale ve vystoupeních a hlasováních už jdou v souladu s přesvědčením frakce,“ říká Milan Uhrík, slovenský europoslanec za Republiku. Sám se vyjadřuje upřímně, i když si za to vysloužil nejednu nálepku. Zkritizoval například šéfa unijní diplomacie Borella, že s diplomacií nemá nic společného a spíš se z něj stává ministr války. A Pavlova slova o přijetí Ukrajiny do EU? „Neodrážejí realitu,“ míní europoslanec.
25.05.2023 04:50 |

podobné články

Rýsuje se to? Cesta Mattea Salviniho nepotěší příznivce EU

 
Volby do europarlamentu se kvapem blíží a podle některých komentátorů i politiků se chystá politické zemětřesení. Tvrdí to například europoslanec za ODS Jan Zahradil v rozhovoru, který jsme vám již přinesli. V něm také řekl, že by byl otevřen jednání s maďarským Fideszem o změně frakce v europarlamentu. A zřejmě se chystají i další nová spojenectví. Podle italského deníku La Repubblica a polské agentury PAP se Matteo Salvini, ministr vnitra Itálie, chystá navštívit Jarosława Kaczyńského, předsedu polské strany Právo a spravedlnost. Spekuluje se, že tématem budou eurovolby.
07.01.2019 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Zahradil (774 článků) , Matteo Salvini (104 článků)