Článek

Německá katedrála oprášila ostatky svaté Korony – patronky boje proti epidemiím

 
Je to světice, která patří mezi ty dnes už spíše zapomenuté. V době pandemie nového koronaviru je jméno svaté Korony – patronky boje proti epidemiím – opět připomínáno. I díky shodě jmen světice a skupiny RNA virů. Katedrála v německých Cáchách nyní ze své pokladnice vynesla na světlo relikviář s ostatky svaté Korony a připravila ho k vystavení až krize pomine.
26.03.2020 05:30 |

podobné články

Podobné články

ČT začne natáčet seriál Láska v čase korony

 
Navzdory tomu, že pandemie koronaviru před třemi týdny překazila až do odvolání většinu filmových i televizních natáčení, veřejnoprávní televize už chystá hranou novinku. Komediální seriál s názvem Láska v čase korony se začne natáčet 14. dubna ve Vokovicích a jeho premiéra se plánuje už na 27. dubna.
06.04.2020 08:50 |

podobné články

Začíná rok Svaté Anežky

 
Dnes oficiálně začíná rok nejznámější církevní osobnosti českých dějin a národní patronky Svaté Anežky. Zahájí ho pražský arcibiskup Dominik Duka mší v chrámu sv. Františka u Karlova mostu. Očekává se, že se jí zúčastní kromě věřících i významní hosté.
02.03.2011 09:00 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (959 článků)

Kate Zemanová oprášila rodinné fotky: Tati, mami, šťastné 20. výročí

 
Pusinky, objetí a rodinná pohoda. Tak to vypadá na fotkách, které dnes oprášila Kate Zemanová (19) k příležitosti 20. výročí svatby svých rodičů. Roztomilost z nich tryská všemi směry.
02.07.2013 21:40 |

podobné články

Kardinál Vlk si stojí za svým: Katedrála svatého Víta patří církvi

 
Katedrála svatého Víta na Pražském hradě patří podle kardinála Miloslava Vlka stále církvi. Letošní verdikt Ústavního soudu v jiné kauze podle něj zpochybňuje nárok státu. Vlk to uvedl na svém webu. Soudy v minulosti přiřkly vlastnictví katedrály státu na základě vládního nařízení z 50. let minulého století. Ústavní soud ale letos v dubnu při posuzování zestátnění jiných nemovitostí na Hradě označil podle Vlka zmíněné vládní nařízení za neplatné. Na kardinálovo vyjádření upozornil v dnešním vydání deník Právo. 
15.05.2013 11:05 |

podobné články

Katedrála sv. Víta je v lepší kondici, stát i církev se o ni starají dobře

 
Katedrála sv. Víta na Pražském hradě má v českých dějinách své nezastupitelné místo. Nechybělo mnoho a mohla spadnout do rukou církve, která o ní vedla se státem letitý spor, který skončil před pěti lety. Církev a stát se dohodly, že o významnou a turisticky navštěvovanou památku budou pečovat společně. V areálu Hradu se ovšem nacházejí některé další objekty, které by církev v rámci restitucí dostala zpátky do svého vlastnictví. 
21.05.2015 18:51 |

podobné články

NPÚ: Českobudějovická katedrála, jak ji neznáte

 
Českobudějovický kostel sv. Mikuláše je jednou z architektonických dominant, která doprovází dějiny města České Budějovice od jeho založení až po dnešek. Období vzmachu, prosperity, ale i tragédií a zmaru představuje výstava Českobudějovická katedrála, jak ji neznáte. Výstavu realizuje Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, a Statutární město České Budějovice v radniční výstavní síni města České Budějovice ve dnech 9.-29. září 2015. V rámci doprovodného programu se budou ve středu 16. září 2015 od 16.30 h a 17.30 h konat prohlídky katedrály s odborníky z Národního památkového ústavu.
07.09.2015 09:21 |

podobné články

Velkolepá katedrála, která vévodila světu, byla stájí i vězením

 
Tvoří dominantu Kolína nad Rýnem, kdysi bývala nejvyšší stavbou světa a patří k nejnavštěvovanějším památkám v Německu. Katedrála svatého Petra je skvostná. Právě před 770 lety, 15. srpna 1428, byl položen její základní kámen.
15.08.2018 15:50 |

podobné články

V Bukurešti staví katedrálu za pět miliard. V části města ale nemají ani vodovod

 
Nová katedrála v Bukurešti, označovaná za nejvyšší pravoslavný chrám na světě, se v neděli dočkala požehnání. Postarali se o něj konstantinopolský patriarcha Bartoloměj a patriarcha rumunské pravoslavné církve Daniel. Na bohoslužbu před katedrálou Spasení lidu přišly desítky tisíc věřících, uvedla agentura AP. Katedrála je 120 metrů vysoká a tyčí se nad obrovským palácem vybudovaném v 80. letech minulého století tehdejším komunistickým diktátorem Nicolaem Ceaušeskem v centru hlavního města. Teď tu sídlí parlament.
25.11.2018 14:50 |

podobné články

Metro A v Praze bude delší o čtyři stanice!

 
Uložením sošky svaté Barbory, patronky všech havířů, do štoly Markéta začala v pondělí na Vypichu ražba tunelu nového úseku metra trasy A. Do roku 2014 tak vzniknou čtyři stanice, které propojí Dejvickou s Motolem. Projekt má přijít bezmála na 20 miliard korun, hradit ho budou z části fondy EU.
22.06.2010 11:06 |

podobné články

Horníky uctí na půlnočních mších. OKD obnoví těžbu v zasaženém dole po Vánocích

 
Památku třinácti horníků, kteří ve čtvrtek zemřeli při výbuchu metanu a následném požáru v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku, dnes večer uctí lidé na půlnočních mších ve Stonavě na Karvinsku i v Ostravě. Ve Stonavě bude dokonce oltář svaté Barbory, patronky horníků, střežit hlídka v hornických uniformách. ČTK to řekl stonavský farář Roland Manowski. Těžba uhlí v severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku bude obnovena 27. prosince. Speciálními hrázemi zůstane na několik týdnů uzavřen jen prostor, který ve čtvrtek odpoledne zasáhl výbuch metanu a následný požár.
24.12.2018 10:20 |

podobné články

DPP podá žádost o stavební povolení na výstavbu metra D, na geologický průzkum bude nově dohlížet svatá Barbora

 
Sošku svaté Barbory, patronky všech horníků a stavařů, ochránkyni a pomocnici v nouzi dnes na VO-OL, největší lokalitě geologického průzkumu pro metro D, pokřtil páter Vojtěch Eliáš z farnosti Chvaly.
18.12.2019 18:50 |

podobné články

Nová léčba pro Krakonoše Peterku! Poslanec mu přivezl léčivé ostatky svaté Zdislavy!

 
S takovou na Krakonoše nenastoupil ani Trautenberk! Televizní představitel pána hor František Peterka (93), který se zotavuje v liberecké léčebně dlouhodobě nemocných, má za sebou zvláštní návštěvu! Přijel za ním jeden z českých poslanců s tím, že jej vyléčí pomocí zázračných ostatků svaté Zdislavy!
08.02.2016 12:35 |

podobné články

Osobnosti: František Peterka (78 článků) , František Peterka (78 článků)

Ostatky svaté Anežky archeologové nenašli

 
Ostatky sv. Anežky se v pražském kostele sv. Haštala nenašly. Archeologové ve středu skončili dvoudenní průzkum, který měl potvrdit, či vyvrátit domněnky o přítomnosti ostatků české světice v jeho podzemí.
17.02.2010 17:30 |

podobné články

Havlovy ostatky zůstanou lidem dnes přístupné, jak dlouho bude třeba

 
Od pondělí proudí do bývalého kostela svaté Anny v Praze, v němž sídlí centrum Pražská křižovatka a je zde vystavena rakev s ostatky prezidenta Václava Havla, davy lidí. Dvouhodinová fronta se táhne skrz přilehlé ulice a s hlavou státu se již rozloučily tisíce lidí. Zájem o poslední sbohem ale neopadá, Pražská křižovatka se proto nebude v úterý uzavírat v plánovaných 20:00, ale zůstane otevřena podle nutnosti.
20.12.2011 16:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5602 článků)

Památkáři odmítli církvi vydat kapli s ostatky Valdštejna

 
Národní památkový ústav (NPÚ) odmítl vydat v rámci církevních restitucí kapli svaté Anny v Mnichově Hradišti, do které byly uloženy ostatky vojevůdce Albrechta z Valdštejna. O památku na Mladoboleslavsku požádalo litoměřické biskupství. To se nyní rozhoduje, zda rozhodnutí památkářů napadne u soudu. Uvedla to v pondělí Česká televize (ČT).
23.06.2014 20:45 |

podobné články

Katedrála sv. Víta odmítla sloužit mši za Cháveze. Velvyslanec je v šoku

 
Správa pražské svatovítské katedrály, respektive Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze řešila „zajímavý“ případ. Poté, co venezuelský prezident Hugo Chávez po dlouhém léčení podlehl těžké nemoci, venezuelské velvyslanectví v Praze požádalo o konání zádušní mše svaté za zemřelého prezidenta. Bylo však odmítnuto.
27.04.2013 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Hugo Chávez (68 článků)

V Německu zahájili provoz speciálního hřbitova: Ostatky lidí a jejich zvířátek lze pohřbít společně

 
V Braubachu na západě Německa byl zahájen provoz prvního urnového háje, kde mohou být společně ukládány zpopelněné ostatky lidí a jejich domácích mazlíčků. Dnes má být podobný speciální hřbitov otevřen také v Essenu, oznámila německá hřbitovní společnost, podle níž jde o první zařízení svého druhu v Německu.
10.06.2015 07:25 |

podobné články

Matuškovy ostatky už jsou v krematoriu

 
Letadlo s ostatky Waldemara Matušky přiletělo ráno na ruzyňské letiště. Zpěvákovy ostatky byly zatím uloženy v prostorách jednoho z pražských krematorií.
10.06.2009 08:15 |

podobné články

Ostatky papeže Jana Pavla II. budou přemístěny. Po jeho blahořečení

 
Vatikán připravuje Baziliku svatého Petra na to, aby v ní mohly být umístěny ostatky papeže Jana Pavla II. Ostatky tam mají být přestěhovány poté, co bude předchůdce Benedikta XI. blahořečen, píše ve čtvrtek agentura imedia.
13.01.2011 17:05 |

podobné články