Článek

Nejvyšší správní soud zrušil opatření, které omezuje provoz obchodů či služeb

 
Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které se týká omezení obchodní činnosti, provozoven a služeb i setkávání lidí. Zásah má několikadenní odklad a vstoupí v platnost až čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí, je tedy čas k úpravě.
22.04.2021 14:50 |

podobné články

Podobné články

Soud torpédoval vládní opatření o obchodech, službách i shromážděních. Přijde nové

 
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah však má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí, tedy po jeho doručení aktérům. Ministerstvo tedy může opatření ještě změnit tak, aby odpovídalo nárokům soudu. Rozhodnutí NSS padlo neveřejně, soudci dnes výsledek oznámili na tiskové konferenci. Ministerstvo zdravotnictví nahradí opatření, které zrušil NSS, jiným, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Úřad se zatím s plným textem rozsudku nemohl seznámit.
22.04.2021 16:00 |

podobné články

Nejvyšší správní soud: Homeopatii nelze trestat, pokud skutek není podrobně zjištěn

 
Nejvyšší správní soud rozhodl, že poskytování tzv. homeopatického poradenství nemůže být trestáno pokutou jako správní delikt – neoprávněné poskytování zdravotních služeb, pokud správní orgány nezjistí podrobnosti skutku. Nemohou se tedy spokojit jen s tím, že dotyčná osoba poskytla tzv. „homeopatické poradenství“, protože se jedná o příliš široký pojem. Ten musí správní orgány v každém konkrétním případě naplnit konkrétním obsahem.
14.06.2017 09:40 |

podobné články

Soud zrušil opatření týkající se testování zaměstnanců

 
Nejvyšší správní soud (NSS) v úterý zrušil opatření ministerstva zdravotnictví týkající se povinností zaměstnanců a živnostníků po pozitivním testu na koronavirus. NSS už jednou takřka totožné opatření zrušil s tím, že ministerstvo musí svá opatření odůvodňovat. Ministerstvo přitom nové opatření odůvodnilo ještě stručněji.
11.05.2021 14:15 |

podobné články

Vláda odvolala členy správní rady VZP. Heger bude mít větší vliv

 
Vláda dnes odvolala sedm členů správní rady VZP za stát a deset jich jmenovala, z nich tři už ve správní radě byli. Novinářům to po jednání vlády řekla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Poměr sil ve správní radě se tím změnil a posílil se vliv ministra Leoše Hegera (TOP 09) třeba na to, kdo bude šéfem správní rady či ředitelem VZP. Odvolání ze správní rady se netýká jejího šéfa Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, oba je za ODS jmenovala Sněmovna. Ta z třicetičlenné správní rady jmenuje 20 členů a také je odvolává, případně mohou odstoupit sami.
14.11.2012 14:35 |

podobné články

Osobnosti: Petr Tluchoř (564 článků) , Leoš Heger (1275 článků) , Karolína Peake (1615 článků) , Marek Šnajdr (319 článků)

Ve čtvrtek soud zrušil omezení obchodů. V pátek vláda přijala nové

 
Provoz obchodů a služeb zůstane zatím kvůli epidemii koronaviru omezený, vláda dnes schválila novou verzi opatření, které ve čtvrtek zrušil Nejvyšší správní soud (NSS). Zmírnila jen pravidla pro demonstrace. Píše to server Echo24.cz.
23.04.2021 22:15 |

podobné články

Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu společnosti RWE

 
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost a potvrdil tak pokutu ve výši téměř 40 milionů Kč, kterou uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen ÚOHS) společnosti RWE Supply & Trading CZ, a.s. za zneužití dominantního postavení na velkoobchodním trhu dodávek zemního plynu. O tom, že stěžovatelka skutečně zneužila svého dominantního postavení, rozhodly správní soudy již dříve (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 28. března 2014 č. j. 5 Afs 15/2012-102). Nejvyšší správní soud tak nyní posuzoval jen samotnou pokutu.
14.06.2017 18:05 |

podobné články

NSS zrušil verdikt soudu, který na jaře zrušil čtyři opatření ministerstva

 
Nejvyšší správní soud (NSS) v pátek zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, kterým soud loni na jaře zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví omezující volný pohyb a maloobchod. ČTK to zjistila na úřední desce soudu.
26.02.2021 13:00 |

podobné články

Soud zrušil povinnost zaměstnanců a živnostníků testovat se na covid

 
Konec testování? Nejvyšší správní soud dnes zrušil mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které nařizuje zaměstnancům a živnostníkům testovat se na koronavirus. Není to přitom poprvé, co Nejvyšší správní soud k tomuto verdiktu sáhl. Píše to server Novinky.cz.
11.05.2021 18:25 |

podobné články

Respirátory v MHD a obchodech skončí? Soud zrušil opatření, vládě spílá opozice

 
Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách není náležitě odůvodněné, Nejvyšší správní soud (NSS) dnes proto opatření zrušil. Zásah má odloženou účinnost, vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, tedy od jeho doručení oběma stranám. Ministerstvo tak bude mít čas reagovat a odůvodnění případně doplnit. Podle NSS úřad dosud „systematicky ignoruje“ jeho rozhodování. Příště už by tak soud mohl rušit opatření hned, bez odkladu, který přiznal dnes. Verdikt je dostupný na úřední desce.
27.07.2021 13:45 |

podobné články

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR informuje o Týdnu sociálních služeb

 
V pondělí 5. 10. 2015 byl zahájen Týden sociálních služeb pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, jenž se koná letos již po sedmé. Týden sociálních služeb je obdobím prezentací, setkávání se a odborných diskuzí, hlavní cíl však zůstává stejný: akcentování a zviditelnění sociálních služeb jako přirozené a nutné součásti každé moderní společnosti. K Týdnu sociálních služeb, během kterého proběhnou konference, kongresy, workshopy, veletrhy sociálních služeb, výstavy, setkání, ale i celostátní den otevřených dveří poskytovatelů sociálních služeb, se přihlásily stovky zařízení poskytujících sociální služby po celé ČR.
06.10.2015 15:31 |

podobné články

Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí finančního úřadu, týkající se darovací daně z emisních povolenek

 
Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí Finančního ředitelství v Praze, kterým byla společnosti ŠKO-ENERGO vyměřena daň darovací z bezúplatného nabytí povolenek na emise skleníkových plynů. V dalším řízení bude muset Odvolací finanční ředitelství (na které přešla působnost FŘ v Praze) posoudit, zda byla česká právní úprava v souladu s evropskou směrnicí týkající se obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, podle které měl členský stát rozdělit v pětiletém období počínajícím rokem 2008 alespoň 90 % povolenek zdarma.
10.07.2015 09:26 |

podobné články

Omezení otevírací doby bylo nezákonné, zopakoval ministerstvu soud

 
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil i další z opatření, jimiž ministerstvo zdravotnictví omezovalo některé služby během jarní vlny epidemie koronaviru. Za nezákonné označil soud zákaz maloobchodního prodeje v době mezi 22:00 a 6:00. Soud stejným způsobem zrušil již dvě desítky ministerských opatření přijatých na základě pandemického zákona.
16.06.2021 14:10 |

podobné články

Nejvyšší správní soud zrušil zásady rozvoje jihu Moravy

 
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Obsahovaly koridory páteřních silničních tahů v regionu. Jde o největší zásah soudu do územního plánování v Česku. Kraj podle soudu nedostatečně posuzoval celkový a společný vliv všech silničních staveb na životní prostředí a veřejné zdraví.
21.06.2012 12:13 |

podobné články

Soud zrušil opatření o nošení respirátorů uvnitř, není podle něj dostatečně odůvodněné

 
Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách není náležitě odůvodněné, Nejvyšší správní soud dnes proto opatření zrušil.
27.07.2021 15:10 |

podobné články

Definitivní stopka pivním kolům v Praze. „Ponižující“ atrakci zatrhl Nejvyšší správní soud

 
Pražský magistrát může zakázat na svém území provoz takzvaných pivních kol. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost provozovatelů kol proti rozsudku Městského soudu v Praze. Vyplývá to z rozsudku NSS z 20. července, který má ČTK k dispozici. Proti rozhodnutí se nelze odvolat. Magistrát kola zakázal kvůli bezpečnosti a také pomalé jízdě, kterou blokovaly dopravu. Na provoz si rovněž stěžovali Pražané.
26.07.2021 16:10 |

podobné články

Exprimátor Thoma může skončit ve vězení. Zproštění obžaloby zrušil Nejvyšší soud

 
Kauza bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomy pokračuje. Nejvyšší soud zrušil jeho zprošťující verdikt, případem se tak znova musí zabývat odvolací Vrchní soud v Praze. ČTK to zjistila z justiční databáze a ověřila u mluvčí Krajského soudu v Českých Budějovicích Ivany Vobejdové. Odůvodnění zatím Nejvyšší soud nesdělil. Krajský soud původně poslal Thomu na pět let do vězení.
03.01.2018 12:35 |

podobné články

Nejvyšší soud rozhodl: Praha má právo omezit provoz pivních kol, kauza se vrací na začátek

 
Pražský magistrát má pravomoc omezit provoz pivních kol, tedy šlapacích vozítek, na kterých turisté pijí alkohol. Brněnský Nejvyšší správní soud (NSS) nařídil Městskému soudu v Praze, aby se znovu zabýval opatřením obecné povahy, které původně zrušil na podnět provozovatelů takzvaných beerbiků a dalších zainteresovaných firem.
20.10.2020 17:00 |

podobné články

Právník zuří: Vláda vydala stejné opatření, jaké jí zakázal soud. Normu chce znovu napadnout

 
Advokát Zdeněk Koudelka je připraven znovu se obrátit na Nejvyšší správní soud (NSS), pokud dospěje k závěru, že nové mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které v pátek schválila vláda, odporuje čtvrtečnímu verdiktu. „Udělal bych to bezodkladně,“ řekl Koudelka s tím, že se během víkendu seznámí s obsahem opatření. Podle některých odborníků respektovala vláda rozsudek NSS, který celé dosavadní opatření zrušil, jen částečně, a některá ustanovení nadále odporují právnímu názoru soudu.
23.04.2021 17:55 |

podobné články